Feinwerkbau

cdman

Администратор
На световното в Унгария през 2010 имаше около 7 такива пушки , модела P70 FT се спряга за една от най успешните ФТ пушки , цена около 2000 паунда с 1 месец поръчка. Ето ревю в руския форум за ФТ , от самият Андреш Факете-Моро - който стана 6-ти на световното.

http://talks.guns.ru/forummessage/104/698494.html

============================================

Доброго времени суток, уважаемые.
Съездивши на ЧМ в Венгрию, и насмотревшись там на всякое, я решил первым делом написать отдельный отч0т, о беседе с замечательным стрелком, чемпионом Венгрии, а так же занявшим 6е место на Чемпионате мира, Андрашем Фекете-Моро.
Андраш стреляет из винтовки Feinwerkbau P70 FT. Но, как и у многих стрелков, в этой винтовке мало что осталось в заводском исполнении.
Я не расспросил Андраша подробно, что именно он менял в усм и редукторе, и менял-ли вообще, поскольку устраивать допрос было-бы некрасиво, да и мой английский далековат от совершенства. Но что мог - спросил.
Самые интересные изменения видно сразу, и именно они вызывают большинство вопросов. Во первых, Андраш убрал переднюю восьмерку, точнее, сдвинул ее вплотную к редуктору. Тем самым, получается как бы вывешенный ствол, избавленный от влияния металлической ложи файна. Многие жалуются на температурную зависимость этой винтовки, так вот эта перестановка восьмерки, и еще некоторые вещи, о которых я напишу позже - решают проблему раз и навсегда.

1s.jpg


Вот так переносится восьмерка, она стала немного уже, и закреплена парой винтов через еврошину штатной дюралевой ложи.
Следующим шагом для обеспечения температурной стабильности винтовки, а также устранения даже теоретического гуляния СТП, является установка специального кронштейна для прицела.

2s.jpg


Кронштейн по дизайну похож на крыло от самолета, и стоит примерно столько же. (порядка 200-300 евро, если я правильно понял) Кронштейн очень высокий, полагаю, что высота оси прицела над осью ствола составляет не менее 120мм.
Кстати, на фото наглядно видна проставка, увеличивающая заредукторный объем.
Так вот, установка прицела подобным образом, на фальшствол, наружным диаметром 22мм, с вклеенным внутрь 16мм стволом, радикально меняет стабильность СТП винтовки. У меня прицел установлен хуже: через две проставки на кольцах, и то, у меня СТП за сезон не сдвинулась. Пристрелялся в тире весной, затем проверил пристрелку перед поездкой на чемпионат. Андраш, наверное, последний раз пристреливался пару лет назад
Ну и чтобы закончить разговор о ствольной группе, скажу, что на стволе висит еще тюнер грамм на 200.
Необычность есть в устройстве затвора. Он переделан, чтобы иметь возможность открывать и закрывать затвор без взвода ударника, чтобы винтовка была безопаснее. Также присутствует маркер, в виде куска кабельной стяжки, наглядно демонстрирующий, открыт затвор, или закрыт.
Напомню, что у Файна, как и у Штейра, выстрел с открытым затвором невозможен. Только тренировочное щелканье.
Но по сравнению с тем, что этот венгр сделал с ложей, это все цветочки.

3s.jpg

4s.jpg


Во первых, для облегчения передней части винтовки, которая и без 200 граммового тюнера на толстенном стволе имеет очень ярко выраженный передний баланс, Андраш цинично отпилил "лишний" кусок цевья. Кроме того, внутри выфрезерованы полости, чтобы снизить вес цевья не снижая его прочности.
А еще, используя достаточно стандартные детали, он здорово переделал приклад и рукоятку. У штатного файна приклад заодно с рукояткой крепится к цевью парой винтов м4. Многие считают это крепление ненадежным. Андраш переделал этот узел по своему (кстати, он по профессии архитектор, владеет собственной архитектурной фирмой, и в дизайне и рассчетах конструкций он знает толк). Поскольку прицел стоит высоко, то и приклад можно крепить не к рукоятке, а напрямую к цевью. Рукоятка, как видно на фото, весьма интересная. Это такая точеная круглая груша, которая регулируется во всех направлениях: по наклону во все стороны, и сдвигается во все стороны.
Сам приклад похож на стандартный, только затыльник необычный, не знаю, какой фирмы, но кроме массивности, полагаю, от того-же Мековского, мало отличается.
Щека и деревянная часть цевья - кастомные. На дизайне цевья Андраш заострил особое внимание.

5s.jpg


Острые грани - чтобы лучше цепляться пальцами. "новый дизайн" - сказал он.

Но мой рассказ был-бы неполным, без упоминания о прицеле, который использует Фекете-Моро.
Это Шмит-Бендер 12.5-50, на которые сейчас пересели очень многие европейские стрелки, и о котором ходит много споров.

6s.jpg


Внимательно взгляните на шкалы, на колесе параллакса.

7s.jpg



Только профессиональный архитектор сможет считывать такие показания!
На мое вопросительное мычание, Андраш ответил, что да, прицел имеет большую температурную зависимость. Но эта зависимость постоянна, и пока он точно знает температуру - проблем нет. Других косяков у прицела нет, поэтому замены ему нет. Андраш обмолвился, что сейчас придумывает, как-бы измерять температуру не на винтовке, а внутри прицела, поскольку он может нагреться на солнце. Думаю, скоро он это придумает, и мы увидим еще одно интересное изобретение.

Ну и, сам маэстро (как его величают на родине), Андраш Фекете-Моро, и его Файнверкбау!

8s.jpg
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
MAD MAX написа:
Тая снимка от албума на стената на B.A.R. във Фейсбук вече не е актуална ;)

40635_149881658359275_149836288363812_507506_5153805_n.jpg


Смея да кажа, че тази е актуалната :D

020793548-big.jpg

020793550-big.jpg

MAD MAX написа:
Днес най-после направих сефтето на новия скалпел. ;) Въпреки че беше третата пушка за деня, която прострелвах и очите ми бяха изморени, неудобно високата оптика(ще мисля за по-ниски монтажи или ще трябва да сложа подложка на набузника, който вече е на максимум повдигнат), умерения страничен вятър и трепета на ръцете от вълнение, на 50 м. успях да направя няколко групи от по 3 изстрела, според мен не повече от 7-8 мм. по външния ръб. Ако я хване някой, който може да стреля, на това разстояние, на картонена мишена групата ще е калибъра. :D Направи точно 122 изстрела с едно зареждане и редуктора изключи.
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Понеже много се колебах между двата цвята син или червен за Р70-ката, накрая реших дилемата на хубавия български принцип на Дядо поп "и трите, моето момче!". ;)

021444366-big.jpg

021444362-big.jpg


Не ми е останало време да се занимая с Фани-то и ще направя подробно ревю.
 
A

Anonymous

Гост
Макс, искаш ли да ти кажа кога ми е следващия рожден ден ;)
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Днес най-после замерих Р70-то на хронографа. С чашка JSB Exact 0.547гр. даде точно 234,40 м/с или точно 15.05J ! :eek: Иначе на 111 метра бутилка Кола 2,250 във ветреца почти не я пропускахме. Петко в момент на безветрие направи една дупка на 45 м.
 

petkof

Редовен Потребител
MAD MAX написа:
Днес най-после замерих Р70-то на хронографа. С чашка JSB Exact 0.547гр. даде точно 234,40 м/с или точно 15.05J ! :eek: Иначе на 111 метра бутилка Кола 2,250 във ветреца почти не я пропускахме. Петко в момент на безветрие направи една дупка на 45 м.
Бутилката беше два литра, а и за първи път ми мина през главата мисълта да притежавам 16 джаулова пушка! :eek:
Ш-ш-ш-ш-ш, тая си заслужава!!! :crazy:
 
A

Anonymous

Гост
Въпросът е, дали си заслужава 16J пушка ако няма да се ходи на състезания по ФТ? При това - международни. Защото надали всички ще ходят. Пък и по нашенско битува раздела "РСР - unlimited" ;)
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Абе все повече хора се пиобщяват към клас 16дж което е хубаво.Каня се и аз да стана член,а в началото ме гонеше манията за високите скорости.
 

petkof

Редовен Потребител
bernhard написа:
Въпросът е, дали си заслужава 16J пушка ако няма да се ходи на състезания по ФТ? При това - международни. Защото надали всички ще ходят. Пък и по нашенско битува раздела "РСР - unlimited" ;)
Според мен е абсолютно безсмислено да притежаваш 16 джаулова пушка у нас ако не се състезаваш с нея на състезания изискващи това по регламент или ако ти самият не държиш пушката да е 16 джаулова! :)Не знам колко 16 джаулови пушки съм виждал, защото при нас има доста от всичко, но тази се запомня.
 

piperov_pipi

Потребител
Няма лошо, който има възможност, желание и време да има пушки от
всички мощности и калибри. А дали ще участва в състезания всеки решава сам.
Мислете позитивно, радвайте се на всяка нова придобивка на колегите... :goodbye:
 

andi

Редовен Потребител
Макси , като не мога да я имам , поне да се снимам с нея като теб :D :D :D


пп. аз съм първия който я разпечата и докосна - страхотно чувство е :crazy:
 

Attachments

  • Photo-0077.jpg
    Photo-0077.jpg
    478.4 KB · Прегледи: 592

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
andi написа:
Макси , като не мога да я имам , поне да се снимам с нея като теб :D :D :D
пп. аз съм първия който я разпечата и докосна - страхотно чувство е :crazy:

Тази ми прилича на 700 или Еволюшън модела.
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Няма да повярвате какво ми се случи. Прибирам се и намирам и-мейл в пощата и ЛС във форума от най-новия член, който се казва Peter DRAGOMER от Англия с ник JG66. Издирил ме е чрез Б.А.Р. и Гугъл за да ме пита дали си продавам червения приклад на Фанито Р70, щото имал син, и искал и червен! Бахти пича, имало и ПО-ЛУДИ от мен?! :eek: :eek: :eek: Вижте му част от колекцията, която ми изпрати!

022852298-big.jpg

022852299-big.jpg
 
Нагоре