Feinwerkbau 300s и universal

A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Кольо, чудесен екземпляр! С тези пушки, немците спокойно си ходят на състезания по ФТ между другото...Въпреки, че силата и е най-вече в хирургическата точност. Бих казал, че улучва сама!
Ето какъв Универсал си харесах онзи ден:
2806758_4bf97ed34930c.jpg

2806758_2_4bf97ed34a2a8.jpg

Продавача е приложил и мишена:
2806758_6_4bf97ed34e12c.jpg
 
A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Ralfi, един от най-големите майстори на пружини в света, Jim Maccari, категорично е на мнение, че над 12 джаула FWB губи значително от точността си. Всеобщото мнение на най-изтъкнатите специалисти в тази област 12-те джаула са абсолютния предел за запазване на перфектната точност на пушката.

Parabellum, разкошно изглежда, твоя ли е вече? По фозмата на приклада виждам, че е доста късен модел.
 

andro

Потребител
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Няма ли някъде из BG-то хартисали екземпляри от тази пушка?От толкова суперлативи, чак яд ме хваща ,че не потърсих на времето.Ама тогава още бях на фаза- колко дупчи.Ако откатният механизъм е панацеята на точноста ,илиза, че всяка друга пушка с фиксирана цеф и странично зареждане може да стане нещо подобно!
 

Attachments

  • wiatrowka-test-feinwerkbau-fwb-300s-13.jpg
    wiatrowka-test-feinwerkbau-fwb-300s-13.jpg
    96.9 KB · Прегледи: 371

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Няма ли някъде из BG-то хартисали екземпляри от тази пушка?От толкова суперлативи, чак яд ме хваща ,че не потърсих на времето
И мен ме е яд, пък и изглежда и невероятно според мен изчистен дизайн и класа, нищо повече не ми трябва то точноста си я притежава и още преди да съм се родил и да го установя ;)
 
A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Добрите екземпляри вървят по 280-320 евро. Не се подлъгвайте по евтини, ще берете ядове.

Намерената от MAD MAX в egun.de струва 123.50 пет дни преди края на търга и ако е много добра ще стигна поне 280.

Заслужава си да се търси в сайтовете за частни обяви в Германия и Австрия /www.dhd24.com, www.markt.de, www.willhaben.at и други/, но трябва да говорите немски или английски, за да контактувате директно с продавача. Моята я купих по този начин за 280 + 30 транспорт след тримесечно търсене, защото съм левичар, а с такъв приклад се намират доста трудно. Има и един препродавач-германец /е-mail: guenther.marianne@gmx.de/, на който може да поръчате да ви намери добра пушка, но цената скача с неговата комисионна.

Разбира се, FWB 300S /а ако сте по-заможен - серията 601, 602, 603/ не са перфектни пушки. Цената за изключителната им точност е теглото /до 5.5 кг с оптика 4-16/. Това я прави неудабна за по-продължително носене.

Има обаче една друга немска пушка, за която смятам скоро да пиша във форума. Тя е много близка по точност до FWB 300s, но тежина половина. Това е Weihrauch 50s, най-недооценения модел на марката. Познавачите, който предпочитат точността пред силата, я притежават. На моята все още не съм й монтирал пружината от Jim Maccari, с която се постигат 250 м/с с JSB Exact. Тази пушка е идеална за дълго носене и почти толкова безпогрешна, колкото безоткатната FWB.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Ако си се занимавал някога със спортна стрелба ще знаеш че там теглото на пушката е предимство. Ограничението по правилата е точно 5.5 килограма и стрелците в подходяща физическа форма се стремят да доближат горната граница с подходящи утежнения. Обикновено специално за деца се правят олекотени джуниър модификации. Понижаването на теглото води до компромис с точността. Може да изглежда парадоксално на в момента ми е по-лесно да правя добри серии иманно с Feinwerkbau 300s в сравнение с валтера ми, въпреки огромната разлика в технологиите на производство. Просто валтера въпреки много по-удобния за мен приклад е прекалено лек. Само 3.9 килограма е.
По въпроса за цените, в момента в Е-гън рядко надскачат 200 евро. Предполагам че информацията ти е от миналата година.

ПС. Едно малко предупреждение. Описанието на използването на въздушни пушки за незаконни цели не се толерира. Във публичния форум се обсъждат спортните аспекти на пневматичното оръжие. Всичко останало си го пиши на лични с който там се интересува на твой риск.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

andro, soundmax, ако се интересувате от модела и марката, мога да съдействам...Така или иначе стоя почти непрекъснато в еГън и принципно наблюдавам всички търгове касаещи "Светата троица" , както и новите обяви които излизат. По подобен начин една неделна късна вечер взехме и на Ангел пушката. Момента от излизане на обявата до покупката беше точно 5 минути ;) , колкото да ми потвърди, че му допада. Разбира се имаше обявена твърда цена, но в такива случаи трябва да се реагира максимално бързо. Така от чудене преди време изпуснах една Диана75 за смешно малка сума...
 
A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Разбира се, angelmr, че теглото е предимство за точността. Именно затова избрах FWB 300s пред съответните модели на Walther и Diana. Но се остава недостатък, ако се налага продължително носене.

Що се остася до цените, FWB 300s може да се намери и за 120-150 евро, но аз не бих отишъл на такъв компромис. Намират се и доста евтини Мерцедеси, но аз не бих се подлъгал. Убеден съм, че стремежът на бедняка винаги да търси евтинкото е глупав, защото впоследствие неизменно се оказва непечеливш. В Щатите, например, добрите пушки от тази марка не падат под 900-1000 долара, дори цената се качва, защото вече имат колекционерска стойност.

По въпроса за обсъждането на извънсъстезателната употреба на въздушните пушки във форума приемам забележката ти. :(
 
A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

По въпроса за цените. Най-високи цени достигат 300S Universal, които са били лично притежание на продавача и съответно са били пазени и обслужвани през годините. Наскоро такава стигна впечатляващите 360 евра без доставката разбира се. Но от друга страна далеч под тази сума се продадоха няколко FWB601 в отлично състояние. За няколко месеца висене в сайта бях свидетел и на обратното- пушки във видимо лошо състояние достигат високи цени благодарение на незапознати купувачи, които се състезават да наддават по време на целия период на търга, което автоматично изстрелва цената нагоре...От което в крайна сметка печели само продавача. Големите играчи наддават в последните 20,30 секунди, но и разполагат с бюджет, с който са готови да се разделят! Така че, в голяма част от случаите покупката е въпрос и на късмет.
Масово се предлагат клубни пушки, които имат най-вече забележки по приклада и ложата, но това е нещо, което е лесно поправимо. Конструкцията на механизмите, качеството на материалите и изработката са такива , че при нормална експлоатация пушката е вечна! Най-малкото компресора е изпълнен с метален сегмент, както е при ДВГ, а не с полимерен маншет ;) От там остава подмяна ( евентуално ) на пружините, които пък се намират лесно, както и доста резервни части...В случая не е особено удачно да се прави аналогия с автомобили втора ръка, пък били те и Мерцедес ;)
 
A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

кольо, разбирам те добре. Аз също споделям собствено мнение и опит най-вече в областа на оръжията, а имам такъв и знам кога съм прав и кога не. Когато не съм прав просто не пиша. Исках само да кажа, че не може да се слага всичко под общ принцип и знаменател, въпреки, че всеки преценя сам за себе си. Другото е, че тук говорим за пушки спрени от производство преди повече от 30 години и да се намери нова и неупотребявана е в областа на мечтите най-вече.. А и прочети по-горе, какво написах за цените. Не винаги цената в еГън е критерий за добро качество- гарантирам ти го!
Жив и здрав и ти :cheers:
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Според данните за серийните номера пушката се е произвеждала до 92-ра включително. А и в момента се произвежда неин китайски клононг. Така че щом са се произвеждали толкова дълго (над 10 години след въвеждането на компресионната технология) значи има защо. :)
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Извинявай, но виждам едно леко несъответствие в написаното от теб. Отново според базата данни по производствените номера, модела 300S е влязал в производство през далечната 1972-ра година. Това означава че най-старите пушки 300S може да са максимум 38 годишни. Модел 300 се произвежда от 69-та, а модел 150 от 63-та. Така че за да е 47 годишна, твоята пушка трябва да е от първите Feinwerkbau 150, които до колкото съм чел се различават малко от Feinwerkbau 300.
Извини ме за влизането в детаили и подробности. :)
 
A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

кольо написа:
Когато я разглобявахме със Sir John бяхме изумени от гледката "вътре". Ето затова платих малко по-скъпо, но знам, че притежавам едно безупречно бижу, което ми доставя неизмеримо с нищо удоволствие. :)
Абсолютно същото видях и аз и останах изумен от качеството на изработка! Явно и стоманата, която са използвали немците тогава е била "по-оръжейна" стомана, ако мога така да се изразя :) Особено ме впечатли факта, че никъде по механизмите не си личеше и грам износване, а специално на Ангел пушката е била клубна. Оксидацията има дълбок, тъмен черно-син оттенък, повърхноста е идеално полирана, всеки един отвор, винт, щифт са припасвани безумно точно....Все неща, които не могат да се открият дори при скъпи марки и модели съвременни образци...Лично аз още съм ошашавен от досега с тази пушка. Някои хора го наричат "любов от пръв поглед" :rose:
Поздравления за твоята красавица- стрували са си усилията! :cheers:
 
A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Номера на моята FWB 300S Universal e 208166, и е произведена 1976 г. Благодарение на твоята наблюдателност, angelmr, чак сега разбирам, че съм "състарил" малко любимата си пушка. Виновен за това е учителя ми по математика, които не ми пишеше двойки, само защото бях много добър по всички останали предмети ;)

Лично аз още съм ошашавен от досега с тази пушка. Някои хора го наричат "любов от пръв поглед" Поднасям ти цветя
Поздравления за твоята красавица- стрували са си усилията! Наздраве!


:cheers: и на теб, Parabellum! Да сме живи и здрави, за да се радваме по-дълго на любимите си /за ужас на жените около нас/ пушки ;)
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Исках да те успокоя че не стреляш чак с такава антика. :)
 
A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Старо вино, стара пушка, старо злато - предпочитам ги. /За жените се отнася обратното ;)/

А сега ви предлагам да погледнете един материал за мини-снайперисти:
www.minisniping.org/articles_petercapstick.html
 

andro

Потребител
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

А това се чудех къде да го пусна .Не знаех, че и Маузер правят пневматика!
 

Attachments

  • wiatrowka-opis-mauser-300-sl-3.jpg
    wiatrowka-opis-mauser-300-sl-3.jpg
    89.5 KB · Прегледи: 354
  • wiatrowka-opis-mauser-300-sl-5.jpg
    wiatrowka-opis-mauser-300-sl-5.jpg
    88 KB · Прегледи: 324
A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Миналата седмица в петък си поръчах от http://www.waffencenter-gotha.de/ двете пружини и разни други части за Feinwerkbau 300S, плюс части и книгата за Хаенелите. Цените ги виждате, плюс 17 евро за доставката и цялата сума с 19 процента ДДС. Само за книгата ДДС-то им е 7 процента. До една седмица ги чакам...
Аз се оборудвах от Егън с Feinwerkbau 300S на части - механизма без мерника за 82 евро и чисто нов приклад универсал за 76 евро. За съжаление този път немеца се оказа некоректен - липсваше задната водеща на механизма, а той не я беше обявил като липсваща част. Та се налага сега да я доставям, още 29 евро...Аз съм си виновен, после на снимката видях, че липсата се вижда.
Както и да е, и аз мисля, че хубава пушка от този модел може да се вземе за 180 - 200 евро. Непрекъснато следя търговете от около 3 години. За 250 пушката е без драскотина. Стигали са най-много до 500, но за модела с тъмбхол приклад. Като този, който показах в темата за прикладите.Те са голяма рядкост и цената им е висока.Но дори и с обикновен приклад, пушката си заслужава всеки цент!
От БГ не ви препоръчвам да купувате. Всичко което може да се намери е "клубно", за 350 -400лв.После пак трябва човек да си достави пружини и уплътнението за цевта от чужбина.
Кольо, вместо Weihrauch 50s ти препоръчвам Diana 65 или 66.Усещането от стрелбата с нея е подобно на това от другите пушки от "Светата троица".Плюс същото качество и солидна изработка, за съжаление различна от съвременните Диани. На много места в нета пише, че тя и Walter LGV са най-точните пружинни пушки с чупеща се цев. Дианата е по-интересна, поне за мен, защото има механизъм за компенсация на отката.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Благодаря за съвета, Тони.

Всъщност аз много се колебах между FWB 300S, Walther LGV и Walther LGR. Последните две наистина имат някой предимства пред Файна, но не можах да намеря с "ляв" приклад. Файна беше наистина като от витрина, а аз си падам малко перфекционист.
Ако видиш някъде добър екземпляр от споменатите модели Diana или Walther за левичари, дай знак ;)
 
A

Anonymous

Гост
Re: Feinwerkbau 300s и моделите

Единственото предимство на Walther LGV пред FWB 300S е, че в момента на изтрела мерните му прибори са неподвижни. Но той е конвенционална конструкция, няма механизъм за компенсация на отката. Разчита се единствено на тежката цев(руснаците пишат, че мантела и е утежнен с олово!), двете пружини със срещуположни намотки(и при FWB 300S е така) и супер прецизния спусък...
Файнверкбау-то има по-високо ниво като конструкция и по-малко С-Т-С. Имам “The Air gun Book” от John Walter, немско издание от 1983год. , там са дадени сравнителни тестове на спортните пушки от онова време. Walther печелят битката едва след като пускат първата компресионна пушка, LGR.
http://www.pilkguns.com/comparing_the_f ... _walth.htm повтарям линка на Здравко.
 
Нагоре