DAYSTATE - пушките мечта.

kosmev

Редовен Потребител
Не коментирам конкретната марка въздушни пушки, коментирам това дали електрониката има място във ВО.
Съобразил съм обяснението си с това, че не всеки в този форум е длъжен да разбира от "електроника".
Щом смяташ, че имаш повече познания, които могат да обогатят темата, моля, опитай аргументирано да ги изложиш.
Може да започнем с какво "електрониката" в една възждушна пушка е по-сложна от електронното запалване на най-евтиния автомобил на пазара в момента.
След това ще се радвам да ни запознаеш с механичния ти хронограф и предимствата му пред "електронните" ;)
 

astra

Редовен Потребител
Може да започнем с какво "електрониката" в една възждушна пушка е по-сложна от електронното запалване на най-евтиния автомобил на пазара
Няма никакво значение колко е "сложна електрониката", а какви изисквания за качество и надеждност са заложени при дизайна, технологията и производството на електронните компоненти и модули.
Изискванията за качество и надеждност са съобразно приложението т.е. условията в които ще работи "електрониката".
За влагане в автомобилите, производителят на електронните компоненти трябва да гарантира доста параметри, тук ще спомена само 2 от тях, за да ме разбереш правилно: напр. полезен живот - мин. 20 години, работен температурен диапазон -40 ... +80 градуса Целзиий и устойчивост на вибрации, ЕМП, влажност на въздуха...) т.е. доста тежки изисквания за разлика от обикновената консуматорска електроника. Тук изобщо нямам предвид защитни лакове, гелове и механични защити, а работните параметри/условия въведени в дизайна, технологията и производството на електронните компоненти...
Тежките изисквания пък водят до висока цена, а тя се оправдава когато производството е в многомилионни серии, както е при автомобилните приложения.
Само за да се тестват чиповете в температурния диапазон за авто приложения, тестът оскъпява многократно цената на чиповете (всъщност тестът, по-точно времето за тест е с най-голям дял в цената на чипа) заради хендлерите които осигуряват -40, +25 и +80 градуса и трикратното повторение на всички тестове за трите температури. Отделно, гарантирането на полезният живот, устойчивостта на вибрации - G, влага и прах става с многоседмични процедури, процесът се нарича квалифициране на технологията, с който се занимава инженерен персонал със съответните заплати... Изобщо, производството на електронни компоненти по спецификация на клиента за гарантирани условия на работа никак не е шега... И няма много общо със сложността на схемотехниката, но с работните условия в които е гарантирано, че "електрониката" ще работи ;)
Не знам дейстейт колко пушки произвеждат и продават за 1, 2 или 5 години и дали се доближават до бройката, която да им позволява масово производство на компоненти по тяхна, на дейстейт спецификация за работните условия, качество и надеждност, ако съществува такава изобщо.
Силно се съмнявам...

След това ще се радвам да ни запознаеш с механичния ти хронограф и предимствата му пред "електронните" ;)
Хубава шега, но отказ на хронографа ми не се равнява на отказ на пушката и провал на участието ми т.е. състезанието може да се проведе и с разваленото ми хроно :)
 
Последна промяна:

Lidkin

Редовен Потребител
Да разведрим малко, две бързи групички от вчера със "смотана“ пушка Daystate Air ranger 6.35 с оригиналната цев 43см. Дистанция 52м, Slug KnockOut 2.17, скорост 280м/с, стрелба от маса на открито с лек ветрец и свидетел shstanchev ;). Не знам колко са смотани и скъпи тез пушки Daystate, но аз съм доволен от мойта" Стара чанта" ама лаченаааа :lol:.
 

Attachments

  • IMG_20201116_123018.jpg
    IMG_20201116_123018.jpg
    709.1 KB · Прегледи: 87
  • IMG_20201116_175116.jpg
    IMG_20201116_175116.jpg
    783 KB · Прегледи: 85

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Да разведрим малко, две бързи групички от вчера със "смотана“ пушка Daystate Air ranger 6.35 с оригиналната цев 43см. Дистанция 52м, Slug KnockOut 2.17, скорост 280м/с, стрелба от маса на открито с лек ветрец и свидетел shstanchev ;). Не знам колко са смотани и скъпи тез пушки Daystate, но аз съм доволен от мойта" Стара чанта" ама лаченаааа :lol:.
Че тя твоята е напудрен БАМ :) не е точно за Дейстейтите за които говорим
 

Lidkin

Редовен Потребител
Че тя твоята е напудрен БАМ :) не е точно за Дейстейтите за които говорим

Може, но пише Daystate. Да, БАМ-а е "велика пушка" и що пък и Daystate да не го копират. Аз приемам шегата и не се впускам в коментари коя е по-по-най:winner:. За мен това едно прекрасно хоби и искам да му се наслаждавам с "напудрената";). Самата тема е за Daystate, та реших да си пусна снимчиците тук, без други помисли:cheers:.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Може, но пише Daystate. Да, БАМ-а е "велика пушка" и що пък и Daystate да не го копират. Аз приемам шегата и не се впускам в коментари коя е по-по-най:winner:. За мен това едно прекрасно хоби и искам да му се наслаждавам с "напудрената";). Самата тема е за Daystate, та реших да си пусна снимчиците тук, без други помисли:cheers:.
Не се засягай колега, пошегувах се.
 

kosmev

Редовен Потребител
Колега @astra,
Влизаш в темата за пушки Daystate за да обясняваш, как "най-добрата електроника е липсващата електроника".
Все едно да твърдиш същото в темата за автомобили Tesla... :D:D:D
Преди 15-ина години, като излезе първия iPhone, беше актуално да се спори, че touch дисплеите са глупост и истинските телефони са само с бутони!
А още по-рано слушах как "възрастните" се разправят - Ти луд ли си да си купуваш кола с инжекцион - вземи си карбуратор, да ти е мирна главата...
Убеден съм, че твоята е такава, както и, че телефона ти е с клавиши.... майтап де...;)
Електрониката се развива и неща, с които сме свикнали, се променят. Разсъжденията ти са си принципно коректни, но вече проектирането на контролер, който да изпълнява дадена функция, се свежда до закупуване на примерно ей този чип, с работен диапазон -40°C to +125°C ,срещу 3.20лв на дребно и разработката и тестване на подходящия софтуер.
Всъщност, преди 20-ина години и PCP пушките са били екзотика, а вероятно hardcore феновете на ВО са се кълнели - Пружинка или смърт! :D
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Колега @kosmev... за съжаление, погрешно си ме разбрал. А по-вероятно аз лошо съм се изразил и ето ти недоразумение... :)
Не, не съм срещу прилагането на електрониката! Най-малкото защото 30 години си вадя хляба с електроника и не в сервизче или магазинче, а във високите технологии в Белгия и в научния полигон на Франция, а в последните години в радиокомуникациите в гражданската авиация. Трябва да съм луд, да си подритвам хляба ;) А преди да завърша електронна техника и микроелектроника (2 пъти - като магистър и д-р инж) взех, че завърших ДВГ. И за карбуратори и "инжекциони" съм се учил от даскали инженери в училище, от официални
представителства и сервиз на европейски марки, а не от форумни специалисти и тротоарни майстори ;)
Какво искам да ти кажа с всичко това?
Че добре знам как се прави и механика и електрониката която да я управлява. И имам твърде изострено чувство, когато наперени производители злоупотребяват с високи цени, зад които се крият посредствено качество и ниска надеждност.
И последно - имам няколко десетилетия опит с високото английско качество на механични и електронни продукти, най-вече в airspace областта.
Не съм притежавал дейстейт, затова спирам да пиша в темата за дейстейт. Но от многото отзиви които съм чул и чел за тях съм си направил моите изводи.
 
Последна промяна:

njatanasow

Редовен Потребител
Колега @kosmev... за съжаление, погрешно си ме разбрал. А по-вероятно аз лошо съм се изразил и ето ти недоразумение... :)
Не, не съм срещу прилагането на електрониката! Най-малкото защото 30 години си вадя хляба с електроника и не в сервизче или магазинче, а във високите технологии в Белгия и в научния полигон на Франция, а в последните години в радиокомуникациите в гражданската авиация. Трябва да съм луд, да си подритвам хляба ;) А преди да завърша електронна техника и микроелектроника (2 пъти - като магистър и д-р инж) взех, че завърших ДВГ. И за карбуратори и "инжекциони" съм се учил от даскали инженери в училище, от официални
представителства и сервиз на европейски марки, а не от форумни специалисти и тротоарни майстори ;)
Какво искам да ти кажа с всичко това?
Че добре знам как се прави и механика и електрониката която да я управлява. И имам твърде изострено чувство, когато наперени производители злоупотребяват с високи цени, зад които се крият посредствено качество и ниска надеждност.
И последно - имам няколко десетилетия опит с високото английско качество на механични и електронни продукти, най-вече в airspace областта.
Не съм притежавал дейстейт, затова спирам да пиша в темата за дейстейт. Но от многото отзиви които съм чул и чел за тях съм си направил моите изводи.
Колега Аз не съм се учил колкото теб,но съм имал Daystate с електроника разбира се.Не съм имал грам проблем.За точността няма какво да се каже.Продадох я на колега от форума (за мен беше много скучна а и нямаше какво да и човъркам)
Този колега който я купи направи безброй първи места по състезания.Колко и е сигурна електрониката не знам,но цената е друга бира!
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Май народа го налегна пак сърбежа по пръстите.
Колкото и отгоре, отгоре да чета писанията, сванах поантата така:
–пита някой, аджеба, защо не се ползват за ФТ тези пушки?
- никой не оспорва точността им, а непригодността за конкретния спорт(доводи за това колкото искаш, почти всички субективни), а се вадят доводи колко са точни.
A резултата е виден, в световен мащаб, не се „тачат“ въф ФТ...., колкото и да са по-по-най.
ПП. Моя субективен довод, прекалено лекия и непредвидим спусък. Да не говорим, че неволните изстрели са дооста срещани при ел. спусък. Отделно, от съдийска гледна точка за безопасността на трасето, също са с повишен риск.
 

kosmev

Редовен Потребител
Във ФТ се тачат тясно специализирани пушки, с още по-тясно специализирани оптики.
А Daystate се гордеят, че тяхното изделие не е такова.
Всъщност, има ли някой, който да има само ФТ пушка? Не се заяждам, наистина ми е интересно.
И още нещо относно съдийството... Как се гарантира, че съзтезателят няма да злоупотреби с електрониката в своя полза? Най-малкото да увеличи незабелязано началната скорост. Идват ми и други "нечестиви" идеи - примерно вграден акселометър да следи дали пушката е стабилна при натискане на спусъка и да не произвежда изстрел, ако не е.
Това ще предпазва от "сбъркани" изстрели и ще дава няколко опита на мишена на съзтезателя, като пушката ще стреля само когато няма тремор...
 

astra

Редовен Потребител
Май народа го налегна пак сърбежа по пръстите.
Закрихме състезателния сезон и е време да открием сезона на писането и форумните страсти ;)


Всъщност, има ли някой, който да има само ФТ пушка?
Аз.
Освен Щаера друга нямам и така вече година и половина. За сега не ме е "засърбяло" за нищо повече. ФТ-то все още напълно ми стига.

Как се гарантира, че съзтезателят няма да злоупотреби с електрониката в своя полза? Най-малкото да увеличи незабелязано началната скорост.
Това не ми изглежда никак умно. Защо да увеличи скоростта и с колко да я увеличи? Нали ще промени вертикалните корекции т.е. балистиката? И ще дестабилизира с прецесия полета на чашката. Все много големи минуси, следващи тайното увеличение на скоростта. Безсмислено и погрешно...

Този колега който я купи направи безброй първи места по състезания
Колега, това в коя дисциплина беше?
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
Защо да увеличи скоростта и с колко да я увеличи?
Е колкото по-полегата е траекторията, толкова по-малко влияе грешката при измерване на разстоянието. Затова и има лимит на мощността според мен. При 320м/с пропадането на 50 метра е с 30% по-малко отколкото при 240м/с. Виж, ако гръмне с 500м/с, пропадане почти няма да има, ама всички ще го разберат :D
 

lynx

Редовен Потребител
Едно от хубавите неща на ФТ е, че всички играят честно и принципно това е спорт за честните хора.
Никой Бай Ганьо няма да рискува да хитрее по време на състезание с "тайно вдигане на скоростта".
Веднага останалите ще забележат промяната в звука на напържения с 320 м/сек. Дейстейт.
Ще повикат Маршала с хронографа, мерят те на момента и си вън, а лошото име ти остава за дълго време като "тариката и/или хитреца". ;)
Никой не би рискувал с подобни методи да се самоочерни в гилдията.
 

kosmev

Редовен Потребител
Извинявам се, не е това темата, но просто ми е любопитно...
При "електронна" пушка можеш да си програмираш електрониката както искаш и е много лесно да хитруваш... :)
Може да си дефинираш "бързия" изстрел да става когато ти решиш - примерно да натискаш леко спусъка бързо 2 пъти и след това в рамките на 5 секунди да имаш такъв... Или в приклада да има датчик за магнит( hall sensor или рид-ампула), който да се задейства само ако си "прикладил" по точно определен начин, така че магнита ти в якето да го допира :)
Т.е. маршала няма как да повтори действието ти и изстрел от него ще е "нормален" и няма да хване режим - "откажи изстрел ако има тремор" :)
Ако иска модератора да трие - просто ми стана интересно дали по света не са сещали за тези "цигании"
 
Последна промяна:

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Извинявам се, не е това темата, но просто ми е любопитно.
При "електронна" пушка можеш да си програмираш електрониката както искаш и е много лесно да хитруваш... :)
Може да си дефинираш "бързия" изстрел да става когато ти решиш - примерно да натискаш леко спусъка бързо 2 пъти и след това в рамките на 5 секунди да имаш такъв... Или в приклада да има датчик за магнит( hall sensor или рид-ампула), който да се задейства само ако си "прикладил" по точно определен начин, така че магнита ти в якето да го допира :)
Т.е. маршала няма как да повтори действието ти и изстрел от него ще е "нормален" и няма да хване режим - "откажи изстрел ако има тремор" :)
Ако иска модератора да трие - просто ми стана интересно дали по света не са сещали за тези "цигании"

Леле милион и едно желания :).
Теоретично може, но говорим за конкретна пушка и програмирането и не е точно така както ти си го представяш освен ако не си направиш къстъм модул. А чувал ли си разликата между 240м.с и 300м.с?
Изобщо никой няма да те разбере :D
 

kosmev

Редовен Потребител
Чувал съм разликата.o_O От 3-и различни оръжия с 4-ри цеви - от 23 до 53 см. Всяко си гърми различно дори при еднакви скорости. А звукът от изстрел зависи от настилка, отразяващи обекти, вятър, модел чашка.
Ако цевта не е заглушена, не може да се чуе толкова добре "звука на чашката". Ако си поставиш за цел, на една конкретна позиция и оръжие, сигурно ще можеш да познаеш в повечето случаи кога е 240 и кога 300... Ама трябва да си много смел да обвиниш, че някой лъже, само на база възприятието ти на конкретен изстрел...
Как да кажа - не се заяждам и не провокирам - да речем, че усъвършенстването на уменията в стрелбата ми по-малко интересно от усъвършенстването на пушката и съпътстващата я техника ... дори и това да включва "шмекеруване" :)
 

lynx

Редовен Потребител
Стрелящите ФТ много добре познават звука от удара на чашката в мишената.
"По-силните" звуци се разпознават лесно на трасето и задължително ще будят подозрения ;):p
 
Нагоре