Cometa Lynx V 10 vs Evanix Blizzard S10 vs ..............

Gadnqra

Редовен Потребител
Колега Вас. Колкото по-висока скорост има един проектил - толкова по-изправена траектория ще има на 100 метра и по-малко ще се влияе от метеорологичните условия. Това естествено не може да се постигне от всяка пушка. Нито от всеки стрелец. Вярно е, че оптималната скорост за възд. пушки е около 300 м/с. Знаеш ли защо? Защото не всички могат да изстрелват проектили с 420 - 450 м/с. Все пак тези, които сме го правили знаем и какви групи се постигат. А те са добри - 30-40 мм. на 100 м. Има колеги които са стигали и до 20 мм. при калибър 6.35.
 

tzocho

Потребител
На фона на всеобщата форумна скука интересна дискусия се заформила тук, само че трябва да бъде преместена в темата за калибрите!
Хубавото, е че на базата собствен опит се цитират конкретни резултати, което вече е много по-различно от локумджийските постове на всякви многознайковци, чели тук и там.
Та като стана въпрос за собствен опит едно от нещата, които съм експериментирал е да изследвам точността променяйки само и единствено фактора скорост. В зала, при мишена на 70м, кал. 5.5 започвайки от 265 м/с и качвайки я през 10 м/с. до 295 м/с. Резултата - осезаемо свиване на групата с качването на скоростта. Ще кажете нищо ново и ще бъде вярно! С този експеримент по-скоро целях да намеря най-добрата скорост за конкретната пушка. Ето защо спрях на 295м/с защото тук идва един оптимален момент след който перазхода започва да расте много за сметка на точността и то в двуякия смисъл ...
Тук искам да попитам ако някой е правил подобни експерименти но в 4.5 - с възможно най-тежките проектили които е ползвал до каква скорост се държат най-добре? Информацията, която намирам е че след около 330 м/с точността пада и ще ми е интересно да видя дали някой може да го опровергае ...
И един основен извод - във всички случай времето прекарано в експерименти не е напразно загубено време!
 
Последна промяна:

silver bullet

Редовен Потребител
Мога да потвърдя, че JSB 1.645 грама в калибър 6.35 мм летят отлично при 295 м/с. Стрелял съм с Галатиан в 6.35. Имал съм група от 18 мм от 10 изстрела на 50 метра. И без проблеми групи от 22 до 25 мм пак на 50 метра.

Предлагам тези мнения да се преместят в темата за стрелба на далечни разстояния.
 
Последна промяна:

Gadnqra

Редовен Потребител
С обикновените чашки наистина точността се влошава след около 300/310 м/с. Като колкото е по-тежка чашката, толкова по-малко се отразява на точността засилването на скоростта. Пробите обаче, които сме правили аз и колеги с куршумоподобни проектили показват стабилно поведение и добра точност и при 330 и при 340 и т.н. Също така установихме, че и чашките стабилизират полета си при около и над 400 м/с. Ясно е, че при скорост около свръхзвук полетът на чашките е нестабилен. Куршумът е по-дълъг проектил с обтекаема форма и по-добра аеродинамика и затова не се влияе от свръхзвука. Естествено той иска големи скорости, които не всяка въздушна пушка може да осигури.
 

silver bullet

Редовен Потребител
Точно така е, но за съжаление само Суматра и някои модели на Еваникс могат да стрелят с дълги проектили. За това е хубаво да имаме една такава пушка за стрелба на 100 метра и друга за стрелба на 50 метра, но с повече изстрели.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Точно така е, но за съжаление само Суматра и някои модели на Еваникс могат да стрелят с дълги проектили. За това е хубаво да имаме една такава пушка за стрелба на 100 метра и друга за стрелба на 50 метра, но с повече изстрели.
И кондора го може. И други пушки, но не са масови.
 

staz

Редовен Потребител
Остава ми около един месец за размисъл и ще купувам PCP в 5.5 кал. Пушката ще се използва за стрелба по мишени и бутилки от 50 до 150 + м. За стрелба до 50 м. си имам перфектна пружинка, така че под тази дистанция почти няма да използвам новата пушка. Бюджета ми е до 1500 лв. Категорично отхвърлям марката Хатсан, защото искам да купя нещо с което да почна да стрелям, а не след пет месеца да пусна нова тема в раздел продажби.
Насочил съм се към горните модели, защото първо ми влизат в бюджета, стоят ми удобно в ръцете, което е важна за мен и са около 40 j, което за 5.5 калибър мисля че от гледна точка на точността е оптимален вариант. Друг важен момент е че и двата модела се продават в България, че не ми се занимава с митници засега.
Прочел съм поне два пъти целия форум, но искам последни мнения от притежателите на марките, че това да купиш пушка се оказа по-трудна задача от покупката на автомобил май.
Ако се досетите за пробвани от вас марки и модели в този ценови клас със същите характеристики като горните, ще се радвам да ме насочите да погледна и тях.
Привет! Аз като теб мислих и питах и накрая си купих тази, която си бях харесал. Искам да кажа, че дори и недоразумение все пак избора прави хората различни. Не си избрал някаква нечувана марка, така че купувай смело...
 

alex70

Потребител
Пробвах Кометата, но приклада ми идва с 5 см по дълъг и не ми прикладва добре, така че ще избирам между Еваникс и АА410/510 FAC версиите
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Пробвах Кометата, но приклада ми идва с 5 см по дълъг и не ми прикладва добре,
За кометката, ако говорим за кусури, според моите наблюдения това е единият от двата кусура - дългият приклад. Вторият съществен е че спусъкът е с безобразно дълъг ход.
Не съм имал възможност да пробвам пушлето с МК-2 спусъка обаче?!
Като цяло ... след като се справите с настройките на редуктора и кенделкащия се дотиквач - пушката си е отлична!
Като за парите си спрямо / Асан БТ-та и Галатияни - получавате много повече за парите си!!!
 
Нагоре