Cometa Lynx V 10 vs Evanix Blizzard S10 vs ..............

anibis

Редовен Потребител
Моя булпап беше наместен на 70дж 290-295м/с с жсб 1.64гр.
И на 70м групите бяха около 30мм. Пробвал съм го и на 80дж 310м/с абсолютно същата работа,но изстрелите ми бяха осезаемо по малко.
Търсиш около 280м/с тоест около 65дж. Тая скорост е дават най добре за жсб-то, но то и зависи много и от цевта.
Някой цеви харесват над 270-280м/с почват по-добре да групирват,други цеви над тая скорост влошават групата.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Вземи си Армсчето С410 Fac и си свиркай.
Приятна пушка на хубава цена.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Аз съм за Еваникса. По-малко изстрели са, но е по-силен и стреля много добре на далечни дистанции. Много по-безпроблемна пушка е. По отношение на дотиквач и редуктор Кометата не е добре. Редуктора заводски идва с много гадни пружини. Дотиквачът ме беше вбесил-крив и с луфт. Повече от 46 джаула не можеш да изкараш, а ако ще стреляш на 100+ метрови дистанции има огромно пропадане. И не забравяй, че силна пушка се намаля лесно. Много по-трудно е да усилваш слаба пушка.
 

runi.b

Потребител
И аз бих си купил еваникс близард-уникална е и мощна.
Кометата не ми хареса , гледах я на живо евтина и не е удобна.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Проблемът е, че много хора си мислят, че когато пушката е мощна не е точна. Това не е така. При правилно подбрани проектили и цев и изправяне на платото мощните пушки стават скалпели и не отстъпват по точност на по-слабите. Е естествено изстрелите са по-малко и разходът е по-голям, но пълно щастие няма. Всеки сам си решава кое се доближава най-много до реалните му представи за пушка.
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Проблемът е, че много хора си мислят, че когато пушката е мощна не е точна. Това не е така. При правилно подбрани проектили и цев и изправяне на платото мощните пушки стават скалпели и не отстъпват по точност на по-слабите. Е естествено изстрелите са по-малко и разходът е по-голям, но пълно щастие няма. Всеки сам си решава кое се доближава най-много до реалните му представи за пушка.
Вие гледате пропадането на чашката, но то е предвидимо при хубаво работеща пушка. Факт е че jsb 1.17 изстреляно с 265 м.с е по точно и се отклонява по малко от вятъра, отколкото ако е изстреляно с 305 м.с.
 

dberov

Редовен Потребител
В тоя студ не стрелям много и ми се въртят едни щуротии в главата и ще взема да пипна малко Щушчо и при следващата ни среща да направя един клип как стреля с 300м/с. Минал съм ги тия експерименти и разлика голяма няма.

Факт е че jsb 1.17 изстреляно с 265 м.с е по точно и се отклонява по малко от вятъра, отколкото ако е изстреляно с 305 м.с.

Не винаги Васко, много зависи от цевта дали ще си хареса чашките. Моя Крикет стреля най точно с 1.17 в границите от 268 - 275м/с но и на 300м/с да я набримча пак няма голяма разлика, БАМ-51 например си хареса Баракуда и съм правил дупка в дупка с 300м/с.
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Беров, да съгласен съм. Спрямо цевта и чашките скорости от 265 до 295, ама нагоре вече е по зле в повечето случаи.
Например на 57 джаула пробвам с jsb 1.03, после 1.17 и пушката сее на 50 метра, слагам 1.37 грама чашка и стреля точно. После свалям мощността и пробвам от 35 до 45дж и воала пушката стреля перфекто с jsb. После като проверих скоростите се оказа в началото е стреляла точно с 1.37 защото скоростта е била 285-290. После като свалих мощността и jsb почнаха да летят с 265 до 290 стана точна и с тях. Затова казвам, че спрямо избрания проектил се търси тази скорост приблизително. Ако се търсят джаули тогава се минава на пи голям калибър и се стреля пак на приблизително тези скорости. За 5.5 оптимума е 35 до 50 джаула и няма смисъл от повече мощност. Тези опити правих с галатиана си, а после с крикета си пуцах на 42 дж с 1.03 и 1.17 и беше перфектно.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Факт е че jsb 1.17 изстреляно с 265 м.с е по точно и се отклонява по малко от вятъра, отколкото ако е изстреляно с 305 м.с.

Че то тогава ако я сваля с 200 м/с вятъра няма да ме пипа... :wall: Утре си намалям пушката на 10 джаула и ви почвам...
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Ако изключим факторите върху които е възможно да въздействаме(фаски, отсекатели и т.н.), чашки (тегло, субкалибър) всичко е заложено в раждането на цевта. Затова се казва, че тя си ги намира най-добрите за нея и съответната скорост.
Туист + допуск, дължина и шок ( и тук все пак може да се въздейства с полиране) са отговорни за оптималната скорост необходима за добър полет на чашката.
Някои производители си казват кои са чашките и скоростите и всичко е перфектно, макар и само в този диапазон. Други изобщо не си играят да ги търсят или споменават. Смениш ли чашките, почваш да търсиш и скоростта при която са стабилни, ако изобщо я има.
Та затова когато на сляпо си играеш с мощността(скоростта) на някое пушка не винаги са добри резултатите.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Tуист = стъпка на винтова линия за тези които не знаят, и дайте да си пишем нещата на български за да е по разбираемо по възможност :cheers:
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Че то тогава ако я сваля с 200 м/с вятъра няма да ме пипа... :wall: Утре си намалям пушката на 10 джаула и ви почвам...
Не е до сваляне на скоростта, ако искаш заложи скорост 310 в чейргън при вятър 5м.с и 60 метра дистанция и после заложи скорост 265 м.с при същите условия и виж дрифта къде е по-висок. А аз все пак споделих че и на практика е така...даже по зле.Ясно е че ако свалиш много скоростта няма да е така...говорех за оптимални скорости 265-290. Все пак освен цевта и чашката има някакви характеристики. Поне за жсб 1.03, 1.17 и за ХиН баракуда важи. По принцип колкото по висока е скоростта, толкова по кратко време вятъра въздейства на чашката и дрифта е по малък, но не и при скорости над 305 м.с....което на пръв поглед е странно и нелогично, ама ...

Поради горното
4.5 до 24 дж
5.5 до 50-55 дж
Ако искам повече джаули минавам на 6.35....9 мм, а не засилвам 5.5 до 80 -100 дж

П.П. Може би е редно последните постове да се изместят от модератор в отделна тема "Избор на калибър и сила на въздушно оръжие"
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Не забравяйте и друго:
При всички пушки ще има разлика при "ритането", едно е 45 а съвсем друго е 55 джаула.
Дори и при електрическите пушки без класически ударник, на 55 джаула се усеща сериозен "откат".
 

andi

Редовен Потребител
Анди става дума за развлекателна стрелба. Нито лов, нито стрелба по хора във военно време.. Когато вятъра е слаб на 150 метра гонга го целя прилично с Асаня. С по-хубава пушка ще е още по-добре..

Оги , не си ме разбрал , не говоря за убиване (не и в този форум) , говоря за уцелване. Уцелване на лист А6 (10 на 15 см) в 8 от 10 изстрела .
Или друго уцелване : същия лист на колко метра ще го уцелим от първи изстрел - без прострелки , без ветромаркери по трасето , само с далекомер .
Ама не когато вятъра е слаб, а сега , в този момент . Или преди 12 часа , или след 24 часа ,или след 168 часа ........
И проблема не идва от калибъра на плякалките ни , не е и в нас (щото всички сме снайперисти) а в ужасния БК на проектила с който повечето стреляме - съчма тип диаболо . Затова употребих думата куршум : проектил с куршумоподобна форма . Защото там БК е от 5 до 15 ПЪТИ по висок от нашия . И съответно такъв проектил продължава да е стабилизиран на много по голямо разстояние . и Вятъра му влияе много по-малко.
 

andi

Редовен Потребител
Поради горното
4.5 до 24 дж
5.5 до 50-55 дж
Ако искам повече джаули минавам на 6.35....9 мм, а не засилвам 5.5 до 80 -100 дж

Ако искам повече поражения тогава минавам на 6.35....9 мм .
Когато искам да уцелвам на 100 и 100+ метра тогава намирам проектил с по-висок БК и се пробвам (ако пушката ми позволява ) да го засиля до т.н. "кучная скорост" . Практиката показва , че за това за необходими повече от 70-80 джаула за кал 5,5мм
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Ако искам повече поражения тогава минавам на 6.35....9 мм .
Когато искам да уцелвам на 100 и 100+ метра тогава намирам проектил с по-висок БК и се пробвам (ако пушката ми позволява ) да го засиля до т.н. "кучная скорост" . Практиката показва , че за това за необходими повече от 70-80 джаула за кал 5,5мм
За коя масова и прецизна чашка в 5.5 говорим и ще лети. по-добре над 310 м.с отколкото с 265 м.с......
защото именно ограничението в БК на чашката е причината за написаното от мен. Затова дадох ориентировъчни джаули ..спрямо масовите чашки...при скорости около 265-290 м.с. .......А дори и да искам да уцеля хартиена мишена на 100 + метра при по големите калибри е по добър БК и пак е по добре, няма как пушка 5.5 на колкото и да я засиля...80 дж на открито даже и при 1 км.ч повей на 150м-180 метра да направи по добра група от голям калибър например кал 9мм с пушката на Пеко или някой Босс ФХ пък макар тези с големите калибри да са под 300 м.с.
 
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
И в двата си поста разсъждаваш правилно , защото не излизаш от шаблона " чашки тип диаболо" . На тях БК е от 0,02 до 0,04 и до там(средно 0,03) , независимо от калибъра . Така , че увеличавайки диаметъра увеличаваме само масата (количествено подобрение) , но оставаме в границите на 0,04 . За сравнение плътнотелите проектили имат БК от 0,15 до 0,9 - ( мин 5 пъти качествено подобрение ) . Проблема е , че са много дълги и се събират само в еднозарядки и корейски пушки ( Суматра и Еваникс) , а съответно и по-тежки - и тук вече ни трябват многото джаули . Тоест джаулите не са излишни при малките калибри , а и както Гадняра горе каза по-лесно е да ги намалим ако са много , отколкото да увеличаваме ако не стигат .
Практиката показва , че при сериозен вятър 5,5 с Еваникс 1,8гр се държи по-добре от 6,35 с JSB 1.65g при сравними скорости .
 

dilom08

Редовен Потребител
Едно е какво казва еди коя си програма, друго е какво показва мишената в реалността.
Много колеги сравняват какво показва еди коя си пушка с джи есби и с баракуда или с друга сачма, но никой не казва, че дълбочината на полата на чашките е различно и съответно дотиквача не набутва достатъчно джиесбито и една част от полата застава на проходния отвор, понеже неговата пола е по-дълбока от тази на баракудата например. И се получава, че когато скоростта е по-ниска деформацията на сачмата е по-малка и съответно стреля по-точно. Като се вдигне скоростта и нещата се влошават. тогава пробваме с по тежка чашка - например баракуда и изведнъж нещата са по-добре и веднага го отдаваме на скоростта, на туиста на цевта и тн. А всъщност пушката има проблем - дотиквача не набутва достатъчно сачмата и тя се деформира. оправете си нещата и ще видите, че разлика в точността между 230 примерно и 300 и 320 няма. Стига разбира се да се отразява и факта, че по висока скорост се постига с по-силен удар, което като цяло влияе зле на цялата пушка, но това не е проблем нито на цевта, нито на сачмите. с 0,547 съм стрелял в кал. 4,5 съм стрелям с 365м/с и точността е супер. В кал. 6,35 пушката ми стреля и 340 м/с с 1.645 и точността е същата както с 300 м/с. Само на предатора не му понася тази скорост, но там е разбираемо.
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Анди, прав си говорех за стандартни чашки. Когато говорим вече за нестандартни съм съгласен с написаното от теб.
Но все пак повечето стреляме със стандартни и за тях бяха моите разсъждения.
Но все пак говорим за стрелба по харт. мишени. Понякога за уйкенд стрелям по 500-600 чашки. Цената на спец. чашките ще ми излязат по скъпо от патрони за малокалибрено огнестрелно.
А колегата dilom08 не знам с каква пушка ги стреля с 340 м.с 5.5мм , ама оставам на мнение че на 100 метра по точна ще бъде пушка стреляща в диапазона. 265-295 м.с...говоря за стрелба по мишени, ако стреля за други цели тогава целта му не е група на 100 м. и някои друг сантим по голяма група не го бърка. Аз не казвам, че е невъзможно да се стреля с такива скорости, а че от гледна точка точност на мишената не е оправдано и не подобрява групата.
 
Нагоре