Cometa 400 - 4,5 или 5,5

Ba4ane

Новодошъл
Здравейте колеги,

Имам бърз въпрос. Спрял съм се на Cometa Fenix 400 с газово бутало. Интерсува ме кой калибър е за предпочитане - 4,5 или 5,5. Пушката ще се ползва на открито, за стрелба по кутийки и други такива предмети от мен и семейството ми за забавление. Четох доста из темите, но така и не мога да преценя кое ще е по-удачния вариант. Моля за малко помощ!
 

Hidden

Редовен Потребител
Чашките са по-евтини, не се нуждае от корекция по вертикала, т.е. независимо от дистанцията е по-веротно да уцелиш кутийката при безветрие. Чашките в 5.5 да приблизително два пъти по-тежки и летят по по-гърбава траектория. Т.е. при различно разстояние до мишената попадението ще е по-нагоре или по-надолу. Но пък 5.5 се влияят повече от вятъра. Те са по-подходящи за по-далечна стрелба, но си трябва и по-висока енергия на пушката.
Личен съвет - вземи си пушката с телена пружина, а не с газово бутало. По-евтини са, а и газовото бутало на Комета прави проблеми. Стой далеч от модела Компакт.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Пушката ще се ползва на открито, за стрелба по кутийки и други такива предмети от мен и семейството ми за забавление
5,5мм е твоя калибър...кутийките и другите предмети ще летят във всички посоки...детето(децата) много ще се кефят...Не питаш за оптика значи ще стреляш на механични,демек на 30тина метра... пак 5,5мм!За семейна употреба...благоверната,децата старите...добре е газовата пружина за това,но както писа Hidden на Кометата е с калпава такава( някои твърдят,че са ги пипнали ма кой знае).Кометата е хубава пушка,но вече избора в средния клас пушки се увеличи така,че не се прилепвай толкова за нея( освен заради дървеният приклад).100-150 лв от горе и ще си много по доволен от кометата! https://zarimex.eu/diana-am03-n-tec
Успех!
 

t.marev

Редовен Потребител
Бърз отговор - 4.5мм
Бързите отговори, почти винаги са грешни! Васко, извинявай!
За това което ще правиш с пушката и за тази пушка, по-подходящия калибър е 5.5. Колегата Kifa е изброил основните предимства, аз ще добавя още едно - един ден ако продаваш пушката, ще я продадеш по-бързо, докато 4.5 ще си е вечно твоя. Вярно че 4.5 са по-евтини, но при 1 кутийка на месец средно, разликата от 2-4 лв на кутийка е незначителна. Освен това при 4.5 изборът на чашки, като модели и марки е по-малък и ги няма във всеки магазин. Прословутото пропадане на сачмата, до 30 метра отсъства или по-скоро е пренебрежимо малко - 2 мм.
Моята препоръка е 5.5.
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
4,5мм си е калибъра на професионалния и някои по- разпространени любителски спортове по ред обективни и субективни причини,избора на качествени чашки тук е голям от към тегло и субкалибри за максимално персонализиране тъй като потребителите са взискателни и Знаят какво искат...но за кенчета на 20 м. не е нужно такова усилие!
 

xpresident

Редовен Потребител
Още разсъждения за предимствата на големия калибър - при едно и също усилие за зареждане, по-големия калибър дава по-голяма кинетична енергия. От което следва, че ако 20J пушка в 4.5 трудно се зарежда от жена, в 7.62 няма да има никакъв проблем.
 

dafos

Новодошъл
Здравейте. За да не откривам нова тема ,да попитам тук.

Искам да си направя един ранен новогодишен подарък ,а именно Сometa fenix 400 galaxy 5.5

.В магазина в моя град има само с пластмасов приклад.Казвам си ,ще го проживея тъкмо по евтино. Да ама не ,както казваше един журналист.Първо пластмасови са списъка и скобата на тази пушка и второ цената е с 10 лева по ниска от модела с дървен приклад който го има в интернет магазините. Цената ще я преживея ,ама тая пластмаса ми се видя много несериозна работа. Пушките по панаирите ми изглеждат по солидни ,държиш оръжие а не детска играчка.Та въпроса ми е ..модела с дървен приклад и той ли с пластмасов спусък и скоба ? От снимките в интернет немога да разбера.
 

Hidden

Редовен Потребител
Да, и моделите с дървен приклад са с пластмасов спусък и скоба. Дървеният приклад, освен по-красив, е и по-тежък и убива вибрациите при стрелба. Я виж в Сотис какво е останало. Имаше Комети с дървен приклад по 350 лв до скоро.
 

ZVR134

Потребител
Със самия спусък не съм имал проблеми,но имаше проблем с механизма му,но беше ремонтиран по гаранция.
 

t.marev

Редовен Потребител
Здравейте. За да не откривам нова тема ,да попитам тук.

Искам да си направя един ранен новогодишен подарък ,а именно Сometa fenix 400 galaxy 5.5.................
..........................Та въпроса ми е ..модела с дървен приклад и той ли с пластмасов спусък и скоба ? От снимките в интернет немога да разбера.
Кометите с дървен приклад също са със пластмасова скоба и спусък. Това не бива да те притеснява, защото са достатъчно здрави и надеждни, пък и не личи че са пластмасови. Освен това, само спусъка е пластмасов, а вътре повечето чаркове, особено важните са си метални. Някои много харесват спусъка на Кометите, защото бил лек и се регулирал, но за мене е дразнещо нефункционален.
Кометите имат едни от най-красивите дървени приклади, но се чупят често. Причината е, че производителят не е съобразил структурата на дървото с формата и се получават слаби места.
Кометите имат слава на издържливи и добре направени пушки, освен това и като сила е добра - гони 20 джаула.
Щом е за подарък за тебе, вземи си тази, която ти харесва най-много, но понеже Нова година е още далече - поогледай се още малко, може да ти хареса и нещо друго.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
...а и около "черен петък" а после и Коледа някои оръжейни магазини правят отстъпки(или правеха ,че то стана тегаво покрай тези кризи)!Гледай и на вън,има онлайн магазини в ЕС от,които нещата идват по-лесно отколкото от тук!
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Някои много харесват спусъка на Кометите, защото бил лек и се регулирал, но за мене е дразнещо нефункционален.
Кометите имат едни от най-красивите дървени приклади, но се чупят често. Причината е, че производителят не е съобразил структурата на дървото с формата и се получават слаби места.
Много бих желал да покажете някакви факти точно върху тези ви твърдения. Моля покажете, къде се оплакват от чести счупвания на приклада ( то счупвания се случват и при вайраух на някои модели сигурно и немците са прости и не са предвидили това унова, а и за други пушки се сещам май), и кое точно му е нефункционалното на спусъка? И въобще ако може да се аргументирате, какво е нефункционален спусък, и какви ваши пушки имат функционален спусък, че да си направим правилно изводите, не за друго.
 

t.marev

Редовен Потребител
Много бих желал да покажете някакви факти точно върху тези ви твърдения. Моля покажете, къде се оплакват от чести счупвания на приклада ( то счупвания се случват и при вайраух на някои модели сигурно и немците са прости и не са предвидили това унова, а и за други пушки се сещам май), и кое точно му е нефункционалното на спусъка? И въобще ако може да се аргументирате, какво е нефункционален спусък, и какви ваши пушки имат функционален спусък, че да си направим правилно изводите, не за друго.
Фактите са в темата за Комета. Сещам се за три счупени приклада и като добавя и приклада на моята Комета, стават четири. На фона на общо десетина Комети тук във форума, мисля че определението "често" никак не е преувеличено. В същата тема е коментирано и за странното поведение на прословутия спусък. Малко ми е неудобно да обяснявам какво значи "нефукционален" точно на инженер, затова ще се въздържа.
 
Нагоре