ChairGun3 Pro - Софтуер за изчисляване на траектория

cdman

Администратор
Официален сайт: http://www.chairgun.com/

ChairGun - Последна версия ChairGun Pro 4.0.5 - 7.7 MB от 9 Януари 2013г.

Версията за iPhone може да бъде свалена безплатно от APPSTORE

Програмата ми изглежда много полезна за симулация , сравнения на калибри и енергии както и дава отговори на много въпроси :)

екрана изглежда така:

chairgun3-window.jpg


На сайта има още една програма която се предлага - незнам точно за какво е но давам линк и към нея понеже изтеглянето е усложнето и изисква e-mail

Hawke BRC http://www.hawkeoptics.com/BRC_Setup.exe или локално при нас Hawke BRC 1.0.8
 

Attachments

  • chairgun3-ektan.jpg
    0 bytes · Прегледи: 203
A

Anonymous

Гост
след инсталация е доста полезно да се кликне на
меню Configure - Units - Metric
и всичко е в метрична система

друго много полезно е
Тools - Quick Zero
за да се нулира оптиката (когато не цели в нулата)
показва колко клика да се кликне нагоре и колко надясно примерно

Tools - Statistic е за платото - прави лесна графика
 

cdman

Администратор
Малко след като поиграх с програмата установих че не мога да сменя типа на чашката от менюто - оказа се че проблемът е в регионалните настройки които при мен бяха България.

Windows Vista - проблемът се решава като се иде в Control Panel и се избере Regional and Language Options - от там избирате Customize This Format и на мястото на Digit Grouping Symbol слагате една точка:

chairgun3-fix.jpg



Windows XP - влиза се отново в Control Panel -> Regional and Language Options избира се бутона Customize от там избирате Customize This Format и на мястото на Digit Grouping Symbol слагате една точка:

chairgun-fix-xp.jpg
 

s73r01d

Потребител
При мен потръгнаха нещата и като смених DECIMAL SYMBOL от запетайка на точка, доста по-добре е от DIGIT GROUPING, който е удобен понякога да си седи интервал.

А аз си мислех че имам ядове щото съм с глиста 64, на xp-то в офиса си бачка без ядове.

Cdman го признавам официцално за хакер!
 
A

Anonymous

Гост
cdman нещо такова за различна от винбозе среда или да го опитам в WINE-a?
 

cdman

Администратор
Програмата не изглежда сложна и вероятно ще тръгне с Wine под Linux - струва си да опиташ.


Ето и малко теория относно калибрите и скоростите която напрваих

За тези които за пръв път виждат подобра нрафика пояснявам - това е графика на траекторията на проектила , като във вертиналната ос е пада на проектила в сантиметри а във вертикалната ос е разстоянието в метри до целта. В случа всичките графики които ще покажа са направени до от 10-тия до 55-тия метър - при прострелка на оптиката на 35 метра , убойната зона е зададена 2 сантиметра.


Графика с JSB 4.5mm и скорост 240м/сек което е 16J
вижда се че челта може да бъде поразена лесно като се целим в центъра на оптиката между 9-тия и 17-тия метър и после между 30-тия и 38-мия - за всички други разстояние се налага да правим корекции като се целим по нагоре или по надолу според разстоянието. Именно за тая цел служи МИЛ-ДОТ скалата на оптиката. При 55-тия метър пада на проектила е вече около 11 сантиметра и нещо.

01_JSB_45mm_16J.jpg


Графика с FTT 5.5mm и скорост 225м/сек което е 25J
Еднограмова чашка в 5.5мм калибър с тази скорост от 225м/сек има почти същата графика като горната за 4.5мм/16J - тоест можем да приемем че една пушка в 4.5мм с 240м/сек и една в 5.5мм/225м/сек биха могли да мерят сили при еднакви условия.

02_FTT_55mm_25J.jpg


Графика с FTT 5.5mm и скорост 285м/сек което е 40J
Тук вече ясно се вижда разликата - между 12-тия и 41-вия метър всичко си е в центъра на оптиката без корекции - реално само в последните 9 метра се налага лека корекция с 1 - МилДот нагоре

02_FTT_55mm_40J.jpg


Графика с Baracuda 5.5mm и скорост 300м/сек което е 62J
Подобно на горната графика с FTT при 285м/сек и тук с Баракудата правият изстрел между 13 и 41 метра е налице - тук пада на проектила при 55-тия метър е около 5.8см

03_Baracuda_55mm_62J.jpg
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Re: ChairGun3 Pro - проблем

Аз съм с XP.Променях регионалните настройки, но след няколко щракания из програмата започва да вади някакво съобщение за грешка. Преинсталирах я пак така. Някакви идеи?
 

Milen

Потребител
Програмката е много интересна! Но е за настройка на оптики. От нея може да видиш (при положение, че знаеш скоростта, теглото, zero range и височината на оптиката) къде ще попада съчмата на различните разстояния. При това не е необходимо да изстреляш една чанта със съчми за да достигнеш до тези изводи. Чрез zero range може да я настоиш така, че да е точна в по-голям диапазон. Незнам обаче дали ще е вярна за други оптики освен за Hawke?
 
A

Anonymous

Гост
Само за Hawke са изчисленията за техните специализирани скали. Милдот-а при x10 си е стандартен.
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
И двете версии на тази програма ми дават грешка като се опитам да отворя базата данни за чашките. Сигурно и други колеги го имат този проблем. Там има доста модели със данни за БК. Затова отворих базата данни на програмата и ето ги. Колко са верни незнам. :cheers:

П.С. Файла се oтваря с WordPad
 

Attachments

  • Pelets BC.doc
    308 KB · Прегледи: 229

GTD

Потребител
Добре бе хора къде в тая таблица има баракуда в 22 калибър (5,5). Аз ли съм сляп :wall:
 

Milen

Потребител
valens1968 написа:
И двете версии на тази програма ми дават грешка като се опитам да отворя базата данни за чашките. Сигурно и други колеги го имат този проблем. Там има доста модели със данни за БК. Затова отворих базата данни на програмата и ето ги. Колко са верни незнам.Колона С е БК, колона D тегло в грейнове, колона F тегло в грамове. Който може да направи таблицата по добре да помогне :cheers:
Направих го на файл и го прикачвам, но не мисля, че ще можеш да го отвориш, щом и сега не го виждаш!
Ето и линк към сайта да пробваш от там: http://www.chairgun.com/. При мен всичко се отваря. Успех!
 

Attachments

  • Pellet1.TSV
    6.2 KB · Прегледи: 202

GTD

Потребител
дидо сигурен ли си че това е баракудата (верно грамажа е същия ) но............??????
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Ако се казват Бийман Кодиак, може да си сигурен , че е Баракуда.
 

Propar

Потребител
GTD написа:
дидо сигурен ли си че това е баракудата (верно грамажа е същия ) но............??????

Все пак :quiet: чукча-читател . Преди около година имаше същия въпрос . Бийман Кодиак си е баракуда , но е произведена за щатите . Аналогично е и JSB , Air Arms , DAYSTATE - всички чашки са от едно място , само си слагат различни етикети .
 

cdman

Администратор
valens1968 написа:
И двете версии на тази програма ми дават грешка като се опитам да отворя базата данни за чашките. Сигурно и други колеги го имат този проблем. Там има доста модели със данни за БК. Затова отворих базата данни на програмата и ето ги. Колко са верни незнам.Колона С е БК, колона D тегло в грейнове, колона F тегло в грамове. Който може да направи таблицата по добре да помогне :cheers:

Проблема с базата данни идва от регионалните настройки за България - ако си ги сложиш да са USA или England си работи - бях писал писмо на програмистите и ми отговориха че проблема е от символа за разделител на базата им данни.
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
cdman написа:
valens1968 написа:
И двете версии на тази програма ми дават грешка като се опитам да отворя базата данни за чашките. Сигурно и други колеги го имат този проблем. Там има доста модели със данни за БК. Затова отворих базата данни на програмата и ето ги. Колко са верни незнам.Колона С е БК, колона D тегло в грейнове, колона F тегло в грамове. Който може да направи таблицата по добре да помогне :cheers:

Проблема с базата данни идва от регионалните настройки за България - ако си ги сложиш да са USA или England си работи - бях писал писмо на програмистите и ми отговориха че проблема е от символа за разделител на базата им данни.

Явно малко съм ви подвел. Аз съм се справил с този проблем. Идеята ми брше да се направи тази таблица в по човешки вид нещо като снимка (*.jpg)която да се вижда( не всички колеги имат офис пакет и могат да отварят *.xls файлове). Също така и не всички знаят за тази база данни в програмата и не знаят как да я ползват затова я извадих да могат да попълват правилното БК, че да им е вярна траекторията.
Ако някой открие грешка или несъответствия да поправя. Аз примерно виждам че JSB HEAVY е дадено 1.166 а на моята кутия пише 1.175 ???

П.С. Тази база данни е от версията 1.04 тя е по обширна. По съвет на колега от търновската група (Благодаря Дидо) си копирах файловете и ги пейстнах в версия 1.03 (Версия 1.04 не сменя калибъра като минеш в метрична система и остава в инчове). Ето файловете който иска да го направи. Изтегля ги, копира ги, отваря директорията:C:\Program Files\ChairGun3\Pel пейства тук, дава да за всички(Yes for All) и готово.

П.П.С.Проблема идва от това, че те ползват за разделител запетайка а ние точка
 

Attachments

  • AirGunForum.tsv
    4.4 KB · Прегледи: 195
  • Pellet.tsv
    5.2 KB · Прегледи: 162
Нагоре