ChairGun3 Pro - Софтуер за изчисляване на траектория

ilian

Потребител
След поредното ровене в балистичния калкулатор ;),реших да си направя експеримент.Ето за какво става въпрос,написах си скороста,чашките и занулих на 30м,след това си записах по колко клика трябва да направя на разстояние от 30 до 80м зада стрелям все на кръста а не както досега на дотове.И тази сутрин издебнах безветрие :bravo: и на стрелба,прострелях на 30м и почнах 35м итн. през 5м до 80м.Ами получи се ито доста добре,по два изстрела на всеки 5м и до 80м групата стана 40мм :crazy: направе ме изкефи максимално :yahoo:.Оптиката ми е таско 4-32х50АОЕ и незнам на явно по кликовете не е много далеко като изместване от хоука ???.Бях си записал и на 120м колко клика да направя и съответно веднага проба ;),кутия от цигари я ударих 5 от 7 изстрела,след това подухна и край :pardon:
 

lynx

Редовен Потребител
Браво Илиане, 5 от 7 на 120 метра си е перфектно постижение при такава малка мишена! :bravo: :bravo:
 

ilian

Потребител
Работата е ясна не е нужно да откривам топлата вода,ако няма вятър става идеално :p
 

ilian

Потребител
Тази вечер пробвах програмата с новата оптика коята си купих от MAD MAX,стрелях до 70м нямах време за по големи разстояния защото се стъмни :pardon:.Та ако стрелях по капачка от бира ;) щях да я целя примерно 80-90 процента,това винаги на център при 32 увеличение :bravo:,за мен тази програма е страхотна и ако си въведеш правилно данните можеш да очакваш винаги добри резултати :clap:
 

delpx

Потребител
Здравейте. Изчетох темата но доста неща не ми се изясниха , а това е може би и поради липса на опит. Въведох данните в програмата и исках да изпечатам карта с корекция на кликовете , на определени метри имаше корекции който са в порядака на 30 клика , това са примерно 2 оборота на болта за регулиране , правим изстрел и какво правим при следващият ? връщаме 30 клика назад и гледаме отново таблицата (с корекциите в кликове) след като сме определили разтоянието до целта чрез корекция на паралакса ли?
Направи ми впечатление че в таблицата с корекциине нямаше отрицателни стойности , това би трябвало да значи че корекциите винаги са в една посока така ли ?

И последно , въобще не разбрах каква е идеята на функцията - turret tapes , какво се прави , гледа и изчислява чрез кази лента ???

ще съм благодарен да ми разясните малко 10х



П.П - Никой ли не разбра какво питам или никой не може да ми помогне и обясни ? :sorry:
 

ilian

Потребител
Стези 30 клика за 2 оборота нещо не те разбирам ???Примен на липърса за един оборот кликовете са 70 а на таското са 60,така че не е проблем да се правят коресции и по 50 клика че и повече.За отрицателните стойности,ами има отрицателни нагласи си нулата на 50м и виж колко отрицателни клика ти трябват за 30м примерно.За стрелбата на кликове аз правя следното,измервам разстоянието с паралакса и след това корекция с кликовете колкото трябва,за следващия изстрел не връщам на нула ами си меря разстоянието и си смятам кликовете колко да добавя или да намаля съотвентно за разстоянието което съм измерил :)
 
A

Anonymous

Гост
Ако не искаш да има отрицателни стойности на кликовете, при константни други условия (тежест на проектила и скорост/енергия), трябва да цъкнеш с десния бутон на полето Zero Range и там да избереш Set Zenith on Line of Sight и така при нито едно разстояние няма да ти се налага да цъкаш назад от нулата на оптиката. Все пак обаче по-подходящо е Optimize OZR, тъй като според ръководството - Optimize OZR - calculates the optimum Zero Range to maximize the Point Blank Range (given the current Kill-zone value).
 

REMUS

Потребител
Според тази таблица при постоянен страничен вятър ако изстреляме различни по тежест проектили с една и съща скорост, отклонението на 100м примерно ще е едно и също. Ако обаче променяме скороста (увеличаваме я) изместването намалява.
Това означава ли че не масата на проектила а скороста е определяща за точноста при страничен вятър ??? или таблицата е нещо бъгава :)
 

big_dragon

Редовен Потребител
REMUS написа:
.... Това означава ли че не масата на проектила а скороста е определяща за точноста при страничен вятър ??? или таблицата е нещо бъгава.... :)
Да, определено скороста е определяща.
Представи си хипотетечно как проектила се движи в мехур въздух движещ се със странична скорост, равна на скороста на вътъра.
Изместването ще е толкова по-голямо, колкото по-дълго лети т.е. при по-ниска скорост на проектила.
 

DANNY

Редовен Потребител
Абе да питам....
Преди малко четох във външен форум, че когато се мери разстоянието м/у центъра на цевта и центъра на оптиката трябва да се мери м/у монтажите а не в предната част на разширението.
Който е по-навътре да си признае!
Не вярвам, че може да има фатална грешка. Най-много 1-2 клика разлика би трябвало да даде.
Явно имат предвид наклона на оптиката напред. ???
Във форума бе изрично подчертано! :eek:
 

cdman

Администратор
Предполагам че е защото там грешката ще бъде най малка - аз също така ги мерих защото шублера влиза по лесно :) , иначе на предната леща както имам и сенник става много трудно. Но иначе си прав че за половин или четвърт милиметър едва ли има 1-2 клик-а разлика.
 

DANNY

Редовен Потребител
На 90 и на 100 ярда се вижда много хубаво полета на проектила и невероятно голямата парабула.
 

REMUS

Потребител
akraba1 написа:
На 90 и на 100 ярда се вижда много хубаво полета на проектила и невероятно голямата парабула.
Влезте в профила на този пич, там има много клипове с полета на проектила в забавен каданс ;)
 

big_dragon

Редовен Потребител
Работя от доста време с програмата и нямам въпроси освен един по настройките на програмата:Някой знае ли от коя точка се мери растоянието до мишената, от дулният срез или от някоя част на оптиката?
По принцип разликата е малка и може да се пренебрегне, но при близките дистанции има значение.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
До толко ли го докарахте? :bravo:
А аз се радвам да определя приблизително разстоянието с точност от 1-2м на 50м.
 
Нагоре