10 метра пневматична пушка

angelmr

Редовен Потребител
Виждам че няма тема за класическата олимпийска дисциплина.
От няколко дни се заинтересувах от тази тема, до такава степен че върнах валтера в оригиналните настройки и оборудване. Някой може ли да сподели малко смляна информация. Елементарни неща ме интересуват примерно от къде да намирам мачови чашки ( по оръжейните магазини ги няма с изключение на гамо), как се изчислява оптималното тегло на пушката и други такива подробности.
А също така и какъв резултат се счита за нещо повече от посредствен. :) Бях чел за 570 точки от 60 истрела като някъква граница над която се водят високите постижения.
 

poacher

Потребител
angelmr написа:
...от къде да намирам мачови чашки ( по оръжейните магазини ги няма с изключение на гамо)

Мисля, че може да намериш и по-качествени от Гамо.
Crosman Wadcutter, H&N Match Diablo, H&N Diabolo Sport, H&N Diabolo Wettkampf, ...
Поне два вида от гореизброените се намират по магазините.
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
Също RWS и JSB Match с два подвида за пушка и един за пистолет.
 
A

Anonymous

Гост
Crosman Wadcutter е трудно да бъдат определени като качествени, особено наредени до H&N.
Ползвал съм такива в 5,5, не съм впечатлен, имат разлики. Но не колкото гамовските.
От друга страна, ако ти трябват тежки чашки с плоски глави, те са точно такива.
 

angelmr

Редовен Потребител
За видове е ясно че има много. Но нещо не се намират по магазините. Иначе ми дадоха една кутия RWS, които според човека били по 3 лв за 100 броя, което си е доста приемлива цена предвид че с такива ходят посъстезания, но къде се намират?
 

luft9waffe

Редовен Потребител
angelmr написа:
За видове е ясно че има много. Но нещо не се намират по магазините. Иначе ми дадоха една кутия RWS, които според човека били по 3 лв за 100 броя, което си е доста приемлива цена предвид че с такива ходят посъстезания, но къде се намират?
питай дайкан за h&n finale match
 

angelmr

Редовен Потребител
mitaka101 написа:
тези:
http://www.gunstrading.com/Images/Products/492_big.jpg
от тук:
http://www.gunstrading.com/
имат ги в наличност - преди няколко дни си купих 4 кутийки

Тези ги пробвах. Както на везна, така и на пушката. И мога да кажа че тук RWS много са се оляли с тези чашки. Те са с пъти по-зле от гмо мач. Теглото им варира от 0.44 до 0.46 грама. При гамо мач разликата е от 4-5 еденици в третия знак. Приблизително почти всяка трета чашка RWS имаше оловна стружка толкова плътно залепена до главата че е почти невъзможно да се забележи на пръв поглед. Изглежда като зацапано. Но е стружка. И на всичкото отгоре дори сортирани по грамаж валтера ми не ги хареса. С тях прави здраво назъбена група на 10те метра. Докато с гамо мач си прави една единствена дупка, обикновено с един флаер, за който не мога да гарантирам на 100% дали се дължи на дефектна чашка или на моя грешка. Честно казано снощи RWS се представиха точно на нивото на китайските чашки ( онези с графитното покритие, които всеки ги плюе).
 

luft9waffe

Редовен Потребител
angelmr написа:
mitaka101 написа:
тези:
http://www.gunstrading.com/Images/Products/492_big.jpg
от тук:
http://www.gunstrading.com/
имат ги в наличност - преди няколко дни си купих 4 кутийки

Тези ги пробвах. Както на везна, така и на пушката. И мога да кажа че тук RWS много са се оляли с тези чашки. Те са с пъти по-зле от гмо мач. Теглото им варира от 0.44 до 0.46 грама. При гамо мач разликата е от 4-5 еденици в третия знак. Приблизително почти всяка трета чашка RWS имаше оловна стружка толкова плътно залепена до главата че е почти невъзможно да се забележи на пръв поглед. Изглежда като зацапано. Но е стружка. И на всичкото отгоре дори сортирани по грамаж валтера ми не ги хареса. С тях прави здраво назъбена група на 10те метра. Докато с гамо мач си прави една единствена дупка, обикновено с един флаер, за който не мога да гарантирам на 100% дали се дължи на дефектна чашка или на моя грешка. Честно казано снощи RWS се представиха точно на нивото на китайските чашки ( онези с графитното покритие, които всеки ги плюе).
не моем те разбра.стреляш с валтер и го мориш с нискобюджетна ширпотреба чашки.щото rws са си западната ширпотреба.пробвай finale match,jsb express,ftt и ще си сигурен,че флайърите са си от тебе.
 

cdman

Администратор
Определено и аз мисля че JSB са твоите чашки - от всички тествани досега с колегите от Софийската група JSB-тата са абсолютни и безпорни първенци.

А всъщност няма ли как да открием правилата или регламента в тая дисциплина - и най важното - споределете как и къде я практикувате :)
 

angelmr

Редовен Потребител
В момента не ми се търси страницата с официалните правила, до колкото разбрах са толкова много че можеш да се изгубиш в тях. За сега се занимавам само със стреляне. :) Важното е че се стреля от положение прав на 10 метра по мишени със стандартизирани размери:
http://www.forum.oragie.com/viewtopic.php?t=4935
където десятката е точка с диаметър 0.5мм.
Ето по-опростено представяне на правилата:
http://en.wikipedia.org/wiki/10_metre_air_rifle

@akraba1 аз се запалих по тази дистиплина преди 2 седмици. За сега бих искал по-скоро да тествам няколко модела за да видя кои ще се представят най-добре с моята пушка. Според тестовете в нета на първите места са final mach на H&N 4.48мм, както и RWS R 10 4.48мм. и двете с тегло 0.53г. Но това за момента не е чак толкова важно за мен дали ще прави 6мм или 7мм дупка в мишената, та едва ли ще търся или ще мога да си позволя олимпийски чашки. Но ако се намират на подходяща цена наисътина е за предпочитане пушката да се храни с нещо качествено. Но най-вече бих искал да си намеря модел който поне да не излиза от една дупка и да е на приемлива цена. Не съм 100% сигурен че гамо мач няма някои макар и малки отриви, макар че за момента се представя най-стабилно в тази категория.
 

angelmr

Редовен Потребител
Възникна един въпрос на който не мога да си отговоря. Не е точно от темата за 10 метровата дисциплина а по-скоро нещо свързано с превод, но мисля че тук е добро място да питам.
При търсенията си за информация относно спортния клас пневматика на много места попадам на термина "rule ago". Някой знае ли какво означава? Аз поне не мога да схвана някакъв общ контекст който да обединява значението на думата. Мислех че е термин означаващ пушка по стари правила, но го намерих като означение на последния модел валтер LG300XT. А за капак на всички днес попаднах на контекст според който това е модел пушка. :eek: В смисъл видях обява че се продава диоптричен прицел от Rule ago. За почнах да се чудя дали това което чета не са немски сайтове преминали автоматичен превод на английски и това да е неправилно преведена немска дума и ако е така какво всъщност означава? Някой тук има ли информация?
 
A

Anonymous

Гост
;) А забелязал ли си вавилонската рибка как ти превежда Feinwerkbau ? "Building of fine works" , което не е далеч от истината де ;)
Та "руле аго-то" ти е ....."Walther" ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
 

mdinkov

Редовен Потребител
искам да попитам дали само на мен ми направи впечатление ,че 10-та е 8 пъти по малък диаметър от чашката .не могада разбера как ще се отчете попадението и как въобще ще видя 0,5 мм точка от десет метра ,нещо определено ми убягва .
 
A

Anonymous

Гост
Отчитат се с едно уредче, слагат се мишенките в него и то казва какво е попадението. По принцип има десядка, когато дупката не е докоснала кръгчето на 9ката.
 

mdinkov

Редовен Потребител
реших да направа днеска такава мишена и още със сядането на пц-то стигнох до извода ,че да чертая половин милиметър точко е прото излишно и направо се усъмних дали съм схванал правилно размера .
 

angelmr

Редовен Потребител
mdinkov написа:
искам да попитам дали само на мен ми направи впечатление ,че 10-та е 8 пъти по малък диаметър от чашката .не могада разбера как ще се отчете попадението и как въобще ще видя 0,5 мм точка от десет метра ,нещо определено ми убягва .

Отчитането става със специални стандартни мерки. Представляват нещо грубо наподобяващо нит със такива размери че вкаран в дупката от попадението, главата му трябва да допира линията на външния кръг. Примерно за десятка мярката ще трябва да опира линията на най-вътрешния кръг( на девятката), а не да гледаш точката. Целта до колкото разбирам е да се отчита по места които са чисти и нямат разкъсвания от попаденията.
 

mdinkov

Редовен Потребител
да това го разбирам , лено се ориентирам как да стане и измерването , ама като си отпечатам мишена и през ум нямя да ми мине вече да слагам 0,5 мм точка .
 
Нагоре