10 метра пневматична пушка

angelmr

Редовен Потребител
Ами аз предполагам че точка се слага по чисто козметични причини, може би с цел да покаже какво точно трябва да се уцели. Или по традиция. :) От чисто прагматична гледан точка наистина няма особен смисъл.
 

Andy Iron

Потребител
Точката, с размер 0,5 мм не е с козметична цел, макар че от разстояние 10 метра стрелеца не я вижда. 10 точки се отчитат когато дупката в мишената напълно покрива точката на десятката. Ако само я закача странично - се отчита 9 точки.
 

angelmr

Редовен Потребител
Andy Iron написа:
Точката, с размер 0,5 мм не е с козметична цел, макар че от разстояние 10 метра стрелеца не я вижда. 10 точки се отчитат когато дупката в мишената напълно покрива точката на десятката. Ако само я закача странично - се отчита 9 точки.
По принцип е така, но ако ще отчиташ резултата на око. Иначе по регламентите има едни специални щифтове и се гледа дали те ще докоснат или припокрият външната линия, както съм написал по-горе.

http://www.targettalk.org/

Някъда из темите в този форум можеш да откриеш актуалната методика.
 

Andy Iron

Потребител
Ако стреляш с JSB Exact Express .177 тогава ще имаш нужда от прибор за мерене. Но ако стреляш с JSB Match Diabolo .177 - няма нужда от мерене. Правят перфектно изрязано кръгче и отчитането става на око.
 

angelmr

Редовен Потребител
Аз пък стрелям с гамо мач и нямам нужда от такъв прибор. :) Нямам претенциите да ходя на състезания и за мен не е толкова важно дали имам точна десятка или само съм я закачил. И без това не много често имам десятки. :)
Но за състезания без такова нещо не може да се мине. Там критерите трябва да са точни и не допускат грешките които ще дойдат от определяне на резултата по разкъсаните краища на попадението. Предполагам най-вече за това е измислен този метод.
 

piperov_pipi

Потребител
Момчета упражнението на 10 м. с пневматична пушка се провежда винаги на закрито. Стреля се прав без упор, по един изстрел в мишена, 40 изстрела.Най добре е пушката да е 4,5 кал./Хайнел, Аншуц, Файнверкбау/ освен това най-добре се стреля с диоптични мерни прибори /мишена, мушка, мерник - концентрични окръжности/.Муниции - на времето /1976 - 1986г./ имаше едни немски сачми казвахме им "катерички". Бяха в стеропорна опаковка по 50бр. всяка в отделно гнездо. Мишените - десятката е по - малка от глава на кърфица. Резултати от 370 - 390т. бяха често срещано явление. В съвременната спортна стрелба има майстори и по 400т. Това упражнение изисква специална екипировка /изобщо спортната стрелба за високо спортно майсторство иска : шуба, ремък, панталон, обувки/. Да правилно точно око и стабилна психика. За сега толкова.
дядо Данчо от Бургас
 

dilom08

Редовен Потребител
Някой знае ли на каква височина трябва да е точно мишената при стрелба на 10м с пневматична пушка? Има ли някаква стандартна височина?
 

big_dragon

Редовен Потребител
Най после дойде време да се похваля с проект за който мисля отдавна, Hammerli AR20 с диоптричен мерник. Мощноста не е пипана, но стрелбата е от поза FT, на 10м, на закрито...
 

Attachments

  • Hammerli dioptric.jpg
    Hammerli dioptric.jpg
    117.6 KB · Прегледи: 277
  • DSCI1800.JPG
    DSCI1800.JPG
    162.8 KB · Прегледи: 356

njatanasow

Редовен Потребител
Браво Драго,но като си сложил диоптрика,трябвало е и да продължиш със спортна стрелба.Жалко че не се видяхме днес в Белослав ;)
 

didarai

Редовен Потребител
Shooting_1957412b.jpg

Ако това е вярно излиза ,че стрелбата на 10 м. с пневматична пушка се води в .22 cal .
Защо за пистолета е .177 ,а за пушката е .22 ?
 

big_dragon

Редовен Потребител
Може да се очаква от жълти журналисти. И при нас компетентността на пишещите в тези вестници е същата.
ПП Вестник Телеграф на острова клони към жълтият цвят...
 

bgbul

Редовен Потребител
Хайде да не се показвам повече, че явно ви дразня.
Не ги разбирам нещата.
Извинения за участието ми в този форум.
С усмивка - успех на всички!
 

go_panch

Потребител
Не знам за журналистите там и тук но ти, О най-знаещий и най-компетентний по всички теми свързани със стрелбата, или бъкел не разбираш от английски или толкова бързаш да изпъкнеш, че не ти остава време и да прочетеш.
На картинката пише:
Шестте оръжия използвани в олимпииските игри. Дисциплината въздушна пушка на 10м се провежда в калибър 4.5(не е необходимо да си тренирал стрелба, за да го знаеш) и на картинката е допусната грешка като са написали, че се ползва 5.5.
Къде видя бенч, къде видя FT на олимпиада, че се хвърли в обяснения и размисли? Да не говорим, че пушка с такъв приклад и диоптрични прибори(камо ли пък в 5.5) ама хич не е подходяща за FT.
bgbul написа:
didarai написа:
Shooting_1957412b.jpg

Ако това е вярно излиза ,че стрелбата на 10 м. с пневматична пушка се води в .22 cal .
Защо за пистолета е .177 ,а за пушката е .22 ?


big_dragon написа:
Може да се очаква от жълти журналисти. И при нас компетентността на пишещите в тези вестници е същата.
ПП Вестник Телеграф на острова клони към жълтият цвят...
Едва ли ТАМ журналистите са като нашите......неподготвени и с друга специалност от тази по която пишат.
Пистолета (горе в дясно) е 4.5 мм стандартен спортен пистолет за стрелба на 10 м дистнция на закрито.
Пушката (въздушната 22 кал.) под него е 5.5 мм и става и за закрита стрелба, и за ФТ или Бенч, но е различна от тази за спортна стрелба в зала на 10 м дист. Тази за спортна стрелба е 4.5 мм (т.е като пистолета - 0.177)
Останалите са малокалибрени- 22 кал, освен ловната надцевка (долу в дясно - 12 кал. )
Виж долната снимка!
 

vanko

Редовен Потребител
go_panch написа:
Не знам за журналистите там и тук но ти, О най-знаещий и най-компетентний по всички теми свързани със стрелбата, или бъкел не разбираш от английски или толкова бързаш да изпъкнеш, че не ти остава време и да прочетеш.

Ами ти в качеството си на какъв си позволяваш да сипеш обиди към колегите или си привилегирован нещо,а може би познаваш някакви механизми от които да черпиш притесненията си? Кой колко разбирал от Английски и колко искал да изпъкне :-\ Всеки има право на мнение и не си ти съдника във тоя форум! Не разбирам защо навеждаш разговора в тая посока освен желанието ти за конфронтация!
 

bgbul

Редовен Потребител
go_panch написа:
Не знам за журналистите там и тук но ти, О най-знаещий и най-компетентний по всички теми свързани със стрелбата, или бъкел не разбираш от английски или толкова бързаш да изпъкнеш, че не ти остава време и да прочетеш.
На картинката пише:
Шестте оръжия използвани в олимпииските игри. Дисциплината въздушна пушка на 10м се провежда в калибър 4.5(не е необходимо да си тренирал стрелба, за да го знаеш) и на картинката е допусната грешка като са написали, че се ползва 5.5.
Къде видя бенч, къде видя FT на олимпиада, че се хвърли в обяснения и размисли? Да не говорим, че пушка с такъв приклад и диоптрични прибори(камо ли пък в 5.5) ама хич не е подходяща за FT.
Колега - единственото което виждам в твоя пост е накърнено самочувствие и лошо отношение, възпитание за което вероятно не си виновен ти.
Дори да съм сгрешил - води се разговор, а не война. С твоята омраза не помагаш на този форум. Вероятно искаш и други да "обикнат" стрелбата?
Дори да те дразня - къде видя нужда да се доказвам. Пиша по молба на твои по-млади колеги.
Аз моята стрелба съм си я изстрелял отдааавна, за което съжалявам..... но няма как да върна младостта.
Поправи си отношението, ако си умен.
Благодаря, че ми напомни разликата между различните форуми ( у нас и в чужбина)!
Благодаря ти, че ми напомняш колко злоба има наоколо!
Дано по-малко колеги са като теб в този форум?
Ти си голям пич, успех !
 

lynx

Редовен Потребител
bgbul, имаш ли си въздухарка?
Гледам, че си от София.
Няма да е зле да дойдеш на някоя сбирка където стреляме, да демонстрираш някои техники.
На мен лично ще ми е интересно да погледам стрелба от ръка на 10 метра, нищо че е на открито.
Ти имаш опит и трябва да видим към какво трябва да се стремим.
Дано имаш твоя нагласена пушка, че нашите едва ли ще са ти удобни, отдолу с хамстери/подложки/ и накичени с огромни и тежки оптики.

P.S.
Упссссс, сори!
Останал съм с грешно впечатление, че си от София :'(
Е, нищо де. Ще ни покажеш мурафетите на някое мероприятие в Пловдив ;)
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Рачо, основното в тази дисциплина (10м. прав в зала) е заемането на правилното положение за стрелба. Става с местене на задния крак наляво или надясно и затилъка нагоре или надолу в зависимост на къде ти бяга мерната линия. Това отнема време и е неприложимо при ФТ.
 

bgbul

Редовен Потребител
lynx написа:
bgbul, имаш ли си въздухарка?
Гледам, че си от София.
Няма да е зле да дойдеш на някоя сбирка където стреляме, да демонстрираш някои техники.
На мен лично ще ми е интересно да погледам стрелба от ръка на 10 метра, нищо че е на открито.
Ако бях на вашите години (аз съм на 47) щях да съм на всяко състезание, сбирка и мероприятие.
Завиждам ви за възможностите , които имате като състезатели - за развитие и за победи (дори над себе си).
Знам какво преживявате на всяко състезание и се връщам в активните си години чрез вас.
Ето за това съм ви благодарен за този форум и за тези емоции.
Но - има колеги, които ми показват и различните емоции. Няма лошо - толкова могат, толкова показват.
Може би това съм заслужил.....
Толкова за спортния сблъсък с колегата. Дано си е подобрил самочувствието и резултата.
Ако ще си бъбрим за спорта - добре. Все пак сме в такава тема.
Ако тази покана не е ирония, а с идеята за споделяне на опит - с радост и кеф.
Поздрави!

За спорта:
Тази поза за пушка в зала на 10 м е аналогична с позата за м/к пушка на 50 м. Няма разлика в позата.
Затова и състезателите са едни и същи - зимата пневматика, лятото малокалибрена.
Разликата е в пушката - м/к е с допълнителна подпора под приклада. Много наподобява вашите приспособления.
И мерника отпред е този и за пневматиката и за м/к пушка:
 

Attachments

  • photo_verybig_286471.jpg
    photo_verybig_286471.jpg
    45 KB · Прегледи: 167
Нагоре