10 метра, Прав, Механични/Диоптрични - Кой колко си може.

Евгений Б.

Редовен Потребител
Владиката е точно с тънкото прикладче без накатки. Но това е и една от причините да я избера - Хайнелът ми идва някак тежък. От друга страна пък стрелях на закрито недобре осветено място, което донякъде затруднява работата с диоптрични мерни прибори.
Надявам се, след като съм надъхан от тази тема, да се науча да стрелям с Хайнела (а и по принцип) и да покажа по-добра мишена.
Чел съм от по-опитните, че колкото е по-тежка, толкова по-лесно се контролира. Затова има таван от 5.5кг максимална тежест на пушката. Сега примерих хайнела и фвб300, фанито е със ~700gr по-тежка. Но при мен разлика в стрелбата няма с 2те. И пушка за 20 000евро да ми дадат пак едвам ще докарвам 100 точки :)

Ако някой се навие да организира на живо подобно състезание, съм готов да помогна с място по време на нашите ФТ състезания.
:) Ще трябва по 3 дена да станат така, особено ако има желаещи и за 3те дисциплини - ФТ, ФТ БР, Спортна стрелба.
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Ще трябва по 3 дена да станат така, особено ако има желаещи и за 3те дисциплини - ФТ, ФТ БР, Спортна стрелба.
Стига да има желание се намира начин:rambo:

Препоръчайте ми хубави плоскоглави чашки моля.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Стига да има желание се намира начин:rambo:

Препоръчайте ми хубави плоскоглави чашки моля.

Мисля че доста хора стреляме с Rws Hobby 0.45. Нямам наблюдения в/у други, но от тези нямам оплаквания. Дори на 25м групират като jsb почти.
 

pellet

Редовен Потребител
Ммммм...аз нещо не споделям мнението. Моите пушки не ги харесват. Доста по-добър вариант са Geco ( кутийката е на снимката с мишената ми ). Говоря конкретно, че моите FWB300, FWB602 и Haenel 312, не стрелят задоволително с RWS Hobby.
 

kaloyan_takev

Редовен Потребител
Чудех се кога да пиша в тая тема и реших - очевидно.
Е как само ме изчакахте да почна приклада на FWB601. Таман му махнах лака и го изшкурих и тая весела тема се появи! По- натам и аз ще участвам с к`вато мишена направя, но сега няма да пипам с мазни ръчички... :-[
За чашките - Geco съм ги пробвал със Зораки и Кросман 1377 и съм доволен.
През FWB601 минаха JSB Simply 0.535 гр и rws diabolo basic и от двете съм много доволен. Пускал съм мишени с тях в темата за мишени. Тези ми харесват като представяне и цена, и затова не съм пробвал други. Държат се по- добре (бе почти незабележимо) от JSB Exact 0.547 гр в 4.52 и 4.53мм, това до 20м.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Ммммм...аз нещо не споделям мнението. Моите пушки не ги харесват. Доста по-добър вариант са Geco ( кутийката е на снимката с мишената ми ). Говоря конкретно, че моите FWB300, FWB602 и Haenel 312, не стрелят задоволително с RWS Hobby.
Преди време и аз пробвах Hobby и определено не бяха добре. И на мен Geco ми паснаха, а имаше преди по магазините ни
RWS DIABOLO BASIC (както писа и Калоян преди мен) които също ми пасваха добре на FWB 300.
Много хубава тема сте си заформили ще я следя, ама за съжаление сглупих преди много години да си продам диоптриците на моето Фани :( и няма да участвам, че съм с оптика, но може ако се сетя като ходя на село с Хаенела да се пробвам да направя някоя мишенка :)
 

xpresident

Редовен Потребител
Поздравления на всички участници и специално на Евгени за идеята. Дано се продължи и стане традиция, всяка седмица или на две да си сверяваме часовниците феновете на стрелбата на механични. Обещавам в следващото състезание и аз да се включа, утре печатам мишени :)
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Тъкмо ми привършиха запасите от РВС-то, ще заредя Геко и аз. Пък кой знае, може да ги избия с Уискито :) За другата седмица се очертават доста желаещи за Уиски и шоколад, в тази тема ли ще продължим да си постваме резултатите? Дори с бърборенето не ми пречи накрая да селектирам и да направя класиране.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Тъкмо ми привършиха запасите от РВС-то, ще заредя Геко и аз. Пък кой знае, може да ги избия с Уискито :) За другата седмица се очертават доста желаещи за Уиски и шоколад, в тази тема ли ще продължим да си постваме резултатите? Дори с бърборенето не ми пречи накрая да селектирам и да направя класиране.
Ако ме питате мен е хубаво в тази тема да се продължава, хем да има следимост на прогреса на всички, пък и да не се претоварва форума с теми, Успех на всички участници :cheers:
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Ча-чинг, и победителя в първото по рода си в нашите географски среди "Онлайн" състезание по спортна стрелба е @pellet, който с лекота отвя конкуренцията със своите 124 точки.
Благодаря на всички участвали, които споделиха резултатите си с нас. Сигурен съм, че е имало поне още 5 човека, които са се пробвали, но са запазили резултатите за другата/вече тази седмица :)

За да си следим прогреса записваме:

@pakfa -75точки
@Hidden -50точки -изброих 14 изстрела :)
@Евгений Б. -100точки


Радвам се, че ви допадна идеята и се надявам другата седмица повече хора да споделят резултатите си.

Утре ще стартираме 2рото състезание, с награден фонд осигурен от @bgbul .

Честито отново на победителя @pellet ! :)
 

pellet

Редовен Потребител
Хип-хип УРА ! :winner:
Добри стрелби от всички! Радвам се, че си стартирахме най-класическата дисциплина. Ако има желание и интерес, може да си стреляме през всички зимни месеци.
Поздрави!
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
И да открием втория турнир, започващ от днес до неделя в 23:59мин. Правилата са същите.

Правилата.
15 последователни изстрела на един лист по възможност, максимален брой точки 150.
Мишена: стандартна за 10м, 4ринг-30.5мм, 9ринг-5.5мм, 10ка-0.5мм.
Пушки: пружинки и псп 4.5мм
Чашки: по възможност плоски :)
Позиция: Прав, без никакви опори.
Мерник: Диоптрични и механични.
Точки: Всеки сам си е съдия, като си смята точките сам и има неограничено количество опити, които може да споделя постоянно.

Направил съм 3 вида мишенки, ако нямате от готовите:
Ето вариантите с Printable Area:203.2 x 289.0 mm
При Fill Page всичко си е наред.

https://prikachi.net/images/10mv10.png
https://prikachi.net/images/10mv11.png
https://prikachi.net/images/10mv12.png


Тримата с най-добри постижения ще заслужат по един шоколад, осигурен от @bgbul . Също така е обещал бутилка уиски на 1вия постнал мишена с над 135 точки :)

Успех на всички, като пак приканвам, който има възможност да качва резултати когато може, за да има дъра-бъра и да надграждаме, а да не чакаме неделята :) Благодаря.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
И сега един въпрос към по-опитните, пък току виж след отговорите си вдигнем резултатите с по 10 точки :)
Как си прострелвате пушките в позиция прав. Почти съм убеден, че има значение начина.
Как го правя аз: в позиция седнал, с подпряни ръце на маса, като придържащата е в/у торбичка с пясък и коригирам. Като така ми е минимално трепкането. Но като се изправя променям захвата, и сигурно прикладването се различава и съответно смятам, че пушката подскача по-различен начин. Говоря конкретно в момента за Хайнела и други пушки с откат. При фанито може би действа този похват.
Та как ги прострелвате вие, за максимална прецизност :) Благодаря

Едит: мдам, в седнало-подпряно положение при център попаденията, след перфектен за мен изстрел в изправена поза, попаденията се менят горе ляво. Така и усещам минималния откат на пушката. Явно утре като дойдат гекотата, ще се прострелва наново по усет :)

Едит2: пичове, мисля че ще се боря за уискито и аз ... До сега съм стрелял с грешно простреляна пушка:) След прострелка по усет на тъмно:
IMG_20210927_200720.jpg
 
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
И сега един въпрос към по-опитните, пък току виж след отговорите си вдигнем резултатите с по 10 точки :)
Как си прострелвате пушките в позиция прав. Почти съм убеден, че има значение начина.
Как го правя аз: в позиция седнал, с подпряни ръце на маса, като придържащата е в/у торбичка с пясък и коригирам. Като така ми е минимално трепкането. Но като се изправя променям захвата, и сигурно прикладването се различава и съответно смятам, че пушката подскача по-различен начин. Говоря конкретно в момента за Хайнела и други пушки с откат. При фанито може би действа този похват.
Та как ги прострелвате вие, за максимална прецизност :) Благодаря

Едит: мдам, в седнало-подпряно положение при център попаденията, след перфектен за мен изстрел в изправена поза, попаденията се менят горе ляво. Така и усещам минималния откат на пушката. Явно утре като дойдат гекотата, ще се прострелва наново по усет :)

Едит2: пичове, мисля че ще се боря за уискито и аз ... До сега съм стрелял с грешно простреляна пушка:) След прострелка по усет на тъмно:
View attachment 93396
Здравей, аз лично също прострелвам седнал, НО разбира се от захвата, както и начина на спускане прав може да се промени мястото на попадение. При моята АА ТХ200 е така и си знам, че имам около 2 см по-високо попадение на 25 метра спрямо седнало положение, и си го коригирам. Просто след като постреляш прав гледаш къде са ти попаденията и коригираш спрямо тях. Сега относно Фани 300 примерно не съм наблюдавал подобно нещо, но тя е с противооткатна, с Хаенела мисля, че също нещата са ми добре, но реално с него стрелям само прав!
Последната ти мишена изглежда много добре поздравления :cheers:
 
Последна промяна:

bgbul

Редовен Потребител
Защо прострелвате в друга, различна поза? Едното положение (седнал, клекнал, легнал, прав) е много различно от другото.
Има друга тема, но може и тук да го обсъждаме:
Намерете си положението в поза "прав". Със затворени очи се насочвайте към мишената, раздишайте няколко пъти и при последното леко издишване мушката трябва да "кацне" на мишената.
Ако сочи в ляво/дясно съответно леко премествате единия крак и отново се насочвате със затворени очи. Това отнема време и често е трудно, но така изчиствате грешки от "бягат ми в ляво/дясно" изстрелите.
За височината трябва да си подлагате нещо подходящо, докато постигнете правилната височина без усилие в кръста, без неудобно "чупене" в кръста. Трябва позата да ви е свободна, с лекота и без нужда от корекция на самата поза от кръста или раменете. Всяка неправилна поза се отразява след 4-5 изстрела. Тялото се уморява, отпуска се и заема вярната поза, която е различна и стрелбата започва да бяга около десетката. Затова предварителната подготовка на позата е важна, много важна.
Корекцията на пушката. Ако сте заели правилната поза, ако групата ви е около десятката (но е събрана), то тогава за преместване от едно деление в друго (от 9 до 10) се завърта съответно врътките на мерника 4 щракания. (това е за Ф-300, Аншуц, Хайнел и другите с диоптрични мерници). Толкова е прецизен мерника.
И сега нещо важно - с кръгла мушка ли стреляте или с права (https://forum.airguns.bg/index.php?threads/ПРЕЦИЗНА-СТРЕЛБА-начини-за-нейното-овладяване.1927/page-15)? По-прецизната е кръглата, но и по-трудната за овладяване.
И друго важно - темпо на стрелба. Трябва да си оформите собствено темпо на дишане и стрелба. След всеки изстрел трябва леко да задържите прицелването (1-2 сек.) и едва тогава да свалите пушката. Мислено си припомняте как сте произвели изстрела и къде трябва да е попадението. Ако очакването ви съвпада с попадението, то тогава сте произвели правилно изстрела. Ако се разминават - някъде грешите.
Започвате дишането (то е индивидуално за всеки) - няколко раздишвания, подготвителни. Следва дълбоко вдишване и няколко затихващи вдишвания. Всяко по-слабо от предишното. Така сваляте пулса. На последното най-леко вдишване не се издишва до край, а се задържа слаб дъх там, където мушката ви "кацне" на мишената. Следва ПЛАВНО и постоянно натискане на спусъка за около 5-10 сек. максимум и, ако не произведете изстрел трябва да го откажете. И всичко започва отначало - раздишване, успокояване на пулса, "кацане" на мушката и изстрел с лекота. През цялото време вниманието е единствено върху мерните прибори. Мишената не е на фокус, тя е в дефокус и само усещате неините очертания. Погледът е върху мерните прибори.
Това е. Нищо сложно, нищо трудно. Успех!
П.С. При нужда ще направим с другите профи-колеги няколко нагледни клипчета.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Това е. Нищо сложно, нищо трудно. Успех!
:) Ако беше толкова лесно, колкото го описваш, вече някой щеше да пие уиски. С повечко турнирчета и стремеж към по-добри мишенки, ще си подобрим стрелбата лежерно и неусетно.
Колкото до прострелването, поне аз не се бях замислял до днес, за влиянието на придържането спрямо различната поза. Колкото и малък да е отката, логично е пушката да подскача различно при захват близо до спусковата скоба, когато сме прави и останалите захвати и подпирания в седнало положение. Както отбеляза @soundmax, той е намерил зависимостта на неговата пушка спрямо различните пози и е използва когато стреля. Пак на време се усетих, а не след 5тия турнир :)
 

xpresident

Редовен Потребител
Защо прострелвате в друга, различна поза?
Защото при ПЦП и при безоткатните ПП, почти няма значение как е простреляна пушката и е логично това да се прави от най-удобната поза.
Ако при стрелба прав има отместване на попаденията, това не значи, че трябва да се коригира от мерника. Това е грешка на стрелеца и посоката в която се преместват, е признак за това какво греши.
През цялото време вниманието е единствено върху мерните прибори. Мишената не е на фокус, тя е в дефокус и само усещате неините очертания.
Фокуса на погледа е само върху мушката, местенето към мерника и обратни единствено уморява очите. При диоптрика мишената остава на фокус, това е идеята на диоптричния отвор. При обикновения мерник не е така.
 
Нагоре