10 метра, Прав, Механични/Диоптрични - Кой колко си може.

bgbul

Редовен Потребител
Със смяна на чашките НЯМА да стане по-добра стрелбата. Чашките са ПОСЛЕДНОТО нещо, което трябва да се променя.
Всичко е преди това. Произвеждането на изстрел е проста работа, но постигане на перфектен резултат е сложната част, трудната.
И гадното е, че всичко е невидимо за околните. Ако няма кой да ти го каже...ще си остане невидимо дори за теб. Затова и този спорт изглежда неразбираем за околните. Няма друг такъв спорт - изглежда лесен и забавен ( отстрани), но всъщност е най-трудния и натоварващ за състезателите. Аз съм спортист (бях) и имам база за сравнение от личен опит.
Плувам, скачам, бягам, карам ски и "писалки", изкачвам скали и каквато глупост се сетите (на младини) и по-трудно от спортната стрелба не съм виждал все още. Така, че се подготви за вътрешно развитие на твоите умения. Не очаквай помощ отвън. Потърси я вътре в теб.
Ако трябва да помагаме....
 

xpresident

Редовен Потребител
Със смяна на чашките НЯМА да стане по-добра стрелбата.
На 10м на спортна цев, чашките нямат значение. Стига да не са от Колхозния пазар. Имат значение за отката, ама при FWB300 няма.
 
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
На 10м на спортна цев, чашките нямат значение. Стига да не са от Колхозния пазар. Имат значение за отката, ама при FWB300 няма.
Не баш, имат си значение, заради ниската скорост и плоската глава явно, някои дават повече отклонения или не се харесват с дадена цев. По-назад сме го обсъждали, @pellet беше казвал, че стреля само с Геко и че пушките му ги харесват, а аз със тях правя 1ст диаметър на 10м подпрян. И @Dominus и аз тествахме различни чашки, и всички даваха различна групираност. Така и разбрах, уж, че моите стрелят най-добре с лекото р10 и рвс клуб.
 

bgbul

Редовен Потребител
Аз изказах само собствено мнение. Не, че много разбирам, но доколкото знам е така.
Зависи от чашките, но на последно място. Преди това има много други фактори. И като опит да споделя, че чашки с плосък връх (то не е връх, а чело) са спортните чашки за високи постижения. Колкото и да не ви се вярва, това е факт.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Триедиството го има и в спортната стрелба. Оръжие, боеприпас, стрелец. Винаги на първо място е оръжието и след него боеприпаса. Тази двойка трябва да се "намери", и тогава да дойде Стрелецът и да започне да се учи и тренира с тях. Но когато му смениш я пушка я боеприпас, неминуемо има период на ново напасване. Значението на чашките, особено за високо спортно майсторство винаги е решаващо. Относно плоскоглавите(т.н. мачови) чашки, те са се наложили още от времената, когато се стреляше само по картонени мишени с ръчно отчитане на резултатите. Те са избрани, само защото правят най-добър изрез или отрез на картона, почти кръг. Което позволява по-прецизно отчитане на резултатите.
При ползването на островърхи(поинтед) или обли(диаболо), не се получава прецизен изрез на картона, а най-често се и разкъсва даже.
Затова естествено, спортните оръжия се произвеждат с "мачови" цеви, представящи се най-добре с мачови чашки. Още производителят е отестовал цевта и препоръчва определени чашки(тегло, субкалибър, дори и производител). Стрелецът от своя страна може и да пробва различни според неговото или на треньора виждане, докато намери "своите".
И триединството е постигнато. Но от тези три неща, стрелецът дава най-често разликите в изстрелите. Затова и предварително "отклоненията" от първите две, се стремим да ги сведем до техническия минимум.
Колклто и да не вярват някои, дори и при олимпийската дисциплина 10 м, въпреки че е на закрито, различни партиди чашки, от един и същи модел, могат да дадат "отклонение" повече от милиметър, което на състезание да ти" изяде" няколко десети или и повече.
Дали е случайност, че олимпийския тим на чехите(и не само) имат редовно "прострелване" на партиди чашки с оръжията? Не само "състезателни" но и тренировъчни.
Доста от участниците на Световното по ФТ в Полша, имаха " реверанса" това да бъде извършено и с техните лични оръжия, лично от оръжейника на олимпийците, със съдействието на JSB. Макар и набързо(15-20 мин на пушка- защото бяхме доста), резултатите бяха на лице, и все още има хора, които си "кътат" тяхната си партида... Примерно 27-ма.☺️
Та чашките може и да нямат значение, но след като си избрал вече "правилните" за оръжието и докато ползваш само тях.
 
Последна промяна:

bgbul

Редовен Потребител
Почти съм съгласен с изложеното, ОСВЕН, че на първо място е оръжието. Според мен на първо място в триединството е стрелецът.
Едва при достигнато ниво такова, че да са равностойни стрелците може да се оглеждаме за по-добро оръжие и евентуално боеприпаси.
И отново - това НЯМА да ни гарантира победата в състезанието. Ако имаме стрелец с последен модел оръжие (пистолет да речем, че аз съм пищолджия) това няма да ме притесни в едно състезание. И едва ли някой ще е сигурен в моята загуба.
Стрелбата и то във най-високата си форма е ПСИХОЛОГИЯ на знанията и уменията от тренировките. Нямаш ли психика - и последния модел оръжие и най-добрите боеприпаси няма да те направят шампион. Примери бол.
 

bgbul

Редовен Потребител
В момента по БНТ 3 са финалите за жени на 25 м пистолет. Нашето момиче води (Костадинова) Медал!
Последният изстрел реши златото. За жалост не е наше, но е голям успех.
Може да се види ролята на стрелеца- стреля с дясна ръка, но се прицелва с ляво око. Странно, но печелившо.
Оръжията и боеприпасите бяха еднакви.
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Това е индивидуален спорт, значи се оценява практикуващия го.
Естествено. Никой не оспорва това.
Но стрелбата е спорт, в който използваш оръжие и боеприпас(все още).
И за да остане само Стрелецът да показва резултати, трябва да е сигурен в оръжието и боеприпаса. Да е елиминирал възможностите да влияят на резултата му, технически и психически.
И на състезанието той отива с тази нагласа - че всичко зависи само от него. И с вече избрано оръжие и чашки, нали.
Е затова казвам, че на първо и второ място са оръжието и боеприпаса. Без те да са уточнени, изчистени, напаснати до желаното ниво, стрелецът да може да им се довери, да ги почуства като част от тялото си, няма да има добри резултати.
 

bgbul

Редовен Потребител
Тук умувахме за колега, който открива света на стрелбата "високо ниво"...високи резултати.
Та затова казах, че със смяна на чашките няма да стане. Има дълъг път да се извърви преди това. В такъв момент смяна на чашките е психологическо състояние с временни резултати. Грешки от рода"откъснати изстрели" са породени от други фактори, не и от чашки.
Когато нивото вече е високо - отиваме на допълнителните фактори. Тогава да говорим за боеприпаси е правилно, но обикновено това е напаснато много време преди това. За оръжието...отново фактор СТРЕЛЕЦ е на първо място. На времето ми отпуснаха чистак-бърсак пистолет Хемерли. Уникален, невиждан за онези години (1984-5). Пострелях...пострелях и го дадох на другите. Аз си взех ТОЗ 35 и си продължих с него. Просто не ми пасна и това е. И тук приключвам с тази тема.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Е, Наборе, нали и аз това казвам.
........но обикновено това е напаснато много време преди това. .......................... Аз си взех ТОЗ 35 и си продължих с него. Просто не ми пасна и това е. .....

Първо си избрал оръжието и чашките и тогава се състезаваш.............
 

bgbul

Редовен Потребител
Безмислено упорство.
Първо се научих да стрелям, станах състезател, стрелец. Първо стрелях по бял лист с каквото оръжие ми дадат и каквито чашки имаше. Първо трябва да станеш СТРЕЛЕЦ, после са претенциите, че чашките са криви.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
... Първо стрелях по бял лист с каквото оръжие ми дадат и каквито чашки имаше.....
Избор на треньора....
Стрелец - стреля с оръжие и боеприпас. Без тях не е стрелец а зрител.
Колоездач - язди колело, без него е пешеходец или бегач...
В тези и не само спортове без уредите не си спортист.
Нъл тъй?
Е как да не са на първо място. Не спорим какви да са, но без тях не си спортист.
С НЕЩО се състезаваш(тренираш).
Носят ти пушка и кутийка чашки и ти казват - стреляй, учи се тренирай.
Дават ти друга пушка, други чашки - задобрял си, пробвай стези.
Схвана ли накрая?
Първо оръжие и боеприпас(независимо какви и чий избор) и след това стрелеца ги ползва, дали за тренировка или състезание. .....
 
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
И аз съм на мнението, че пушката и мунициите са на 1во място. Пушката да ми прави 1см група на 10м и аз да се надявам да се наредят звездите и да влезе в 10-та, вместо в 8-та и да съм в един постоянен филм "Аз ли сгреших или пак е пушката".
В момента съм сигурен, че пушката го може и ниските резултати са си лично мои грешки. Има неща, като повдигнатите диоптрици и набузник, както и хамстерчето, които значително ми вдигнаха нивото още в началото, след като ги поставих на пушката. Има и неща, които смятам, че ако ги имах на пушката, може би ще ми вдигнат резултата още малко като още по-раздвижен набузник, който да си го наглася така че бузата да ми е в края му, за да съм сигурен всеки път в позицията на главата и още по-раздвижен задтилък за да съм сигурен и в позицията на пушката на рамото.
 

bgbul

Редовен Потребител
Нещо сгреших. Извинете! Мислех, че ще е забавно. Грешка!
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Бг-бул, ти доста здраво се напъваш да преподаваш на всички във форума.
Така и не ти стана ясно, че доста хора от форума са се занимавали със спортна стрелба, изстреляли са по 100-200 кила чашки, но не парадират непрестанно че са в майсторския клас.
Купи си най-накрая някакво въздушно и си стреляй като останалите нормални хора за кеф или за спорт.
През годините няколко "капацитети в стрелбата" непоискано ни преподаваха, но като разбраха, че дървените философи и лаладжиите не са на почит тук и си потърсиха друго поприще. Доколкото помня ти много харесваше гъбарството, може би във форумите за гъби ще те оценят по достойнство. Тук с напъване няма да постигнеш много, а и може да спукаш някоя вена. Помисли над това, успех ти желая!
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
След толкова констатации на грешки, които допускам при стрелбата на 10м, все още не мога да вдигна над 9 точки средно, дори от 10 опита. Интересното е, че се усещам много по-стабилен, свил съм значително попаденията около 10-ката, но накрая като тегля чертата - нищо :)
Най-новото, което почнах да правя е използването на носа за дистанционер. При първоначалното насочване на пушката, носа допира леко диоптрика, след което свалям главата и уж имам еднакво позициониране в/у набузника всеки път. Вчера преглеждах разни състезания дали някой използва подобен метод и видях един младеж да прави същото.
И нещо друго, което има повторяемост, но не мога да го симулирам при всеки изстрел, а се получава веднъж на 10-15изстрела: при продължително време на примерване, в момента, в който очите почнат да се замъгляват и губят фокус всякакъв, пушката "замръзва" и следва 10ка. Това тепърва ще го проучвам :)
Ето и малко мишенки от днес, картона е влажен заради валежите и има повечко разкъсвания.

IMG_20230702_201124.jpg
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Иииии...9 точки средно, ама за малко. Почват нещата да се нареждат лека-полека. Още един ъпгрейд - запушени уши. Част от грубите грешки, смятах и все още смятам, че са от звуците от сработването на противооткатната и удъра на буталото, които ме караха да трепкам след изстрел от време на време.
IMG_20230706_212829.jpg
 

djboby

Потребител
Има ли саит в който се вкарват спортните резултати на бг състезателите от състезания?
 
Нагоре