10 метра, Прав, Механични/Диоптрични - Кой колко си може.

Hidden

Редовен Потребител
В темата вече се мярна и думата "пистолет". Дали е време за тема "10 м пистолет-кой колко си може"? Има ли достатъчно ентусиасти да премерим класическо Фани с модерни компресионни?
 

bgbul

Редовен Потребител
Подлагайте някакъв твърд картон под мишените. Така дупките са с по-ясен ръб/отрез.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
В темата вече се мярна и думата "пистолет". Дали е време за тема "10 м пистолет-кой колко си може"? Има ли достатъчно ентусиасти да премерим класическо Фани с модерни компресионни?
Скачам ;-)
Прилагам нужните за темата файлове на ISSF
10 – 11.5 mm
9 – 27.5 mm
8 – 43.5 mm
7 – 59.5 mm
6 – 75.5 mm
5 – 91.5 mm
4 – 107.5 mm
3 – 123.5 mm
2 – 139.5 mm
1 – 155.5 mm
 

Attachments

  • A4_10m_Air_Pistol_Target.pdf
    311.8 KB · Прегледи: 22
  • A4_10m_Air_Pistol_Target_Single.pdf
    291.5 KB · Прегледи: 17

bgbul

Редовен Потребител
В темата вече се мярна и думата "пистолет". Дали е време за тема "10 м пистолет-кой колко си може"? Има ли достатъчно ентусиасти да премерим класическо Фани с модерни компресионни?
Ами...колега, отваряй нова тема. Че ме хвана на болното място. Отвори я ти, защото ти си инициаторът. Има колеги и за пистолет. Аз ще участвам "извън класирането" по разбираеми причини.
С каквото хвана.. и с класическо Фани, и с модерни компресионки все ще ми бъде приятно и забавно.
Поздрави!
 
Последна промяна:

pakfa

Редовен Потребител
Днес откраднах малко време. Този път на закрито. 88 точки.
п.с. Видях една грешка при отчитането - точките са 87.
 

Attachments

  • haenel 10m (2).jpg
    haenel 10m (2).jpg
    343.6 KB · Прегледи: 35
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
Според мен някой Хайнел ще отмъкне уискито :) пострелях 2-3 мишенки и днес и си се въртя около 100то точки. Ама с Гекото нещо не се разбираме май, утре ще имам повече време да пострелям за групички и да направя малко сравнения, ако съмненията ми се окажат верни, ще имам 4 излишни кутийки с редуцирана цена :)
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Днес успях малко да пострелям качествено, но задуха вятър, който направо си ме буташе и особенно с диоптриците беше трагедия с тоя вятър. Но с Фани 300 успявах да отложа изстрела в повечето случаи и уцелвах.
Ето първата мишена с Хаенел 312 даже на нея правих корекции на мерника още. И показвам разликата между диоптрици и с оптика макар и с различни пушки, прав разбира се с доволно вятър на пориви! 3 мишени по 5 изстрела, като последно стрелях с Фани и бях уморен.

ПП: забравих да кажа, разлика няма при Фанито при позиция прав и седнал, разлика в групирането се получава обаче ако се прикладва с различна сила, и от там вече има шарене по вертикала.
 

Attachments

  • 20211001_174237.jpg
    20211001_174237.jpg
    265.3 KB · Прегледи: 51
  • 20211001_184644.jpg
    20211001_184644.jpg
    205 KB · Прегледи: 51
  • 20211001_162210.jpg
    20211001_162210.jpg
    621.1 KB · Прегледи: 55
  • 20211001_164208.jpg
    20211001_164208.jpg
    538.2 KB · Прегледи: 54

Евгений Б.

Редовен Потребител
Днес успях малко да пострелям качествено, но задуха вятър, който направо си ме буташе и особенно с диоптриците беше трагедия с тоя вятър. Но с Фани 300 успявах да отложа изстрела в повечето случаи и уцелвах.
Ето първата мишена с Хаенел 312 даже на нея правих корекции на мерника още. И показвам разликата между диоптрици и с оптика макар и с различни пушки, прав разбира се с доволно вятър на пориви! 3 мишени по 5 изстрела, като последно стрелях с Фани и бях уморен.

ПП: забравих да кажа, разлика няма при Фанито при позиция прав и седнал, разлика в групирането се получава обаче ако се прикладва с различна сила, и от там вече има шарене по вертикала.
Пробвай с Хайнела ако намериш време :) макар че от ФТ позиция придържането е по-близо до това на позиция прав. Удеве препрочитах темата за WH и там @xpresident, през далечната 2015, е започнал от маса с подпори :) и като е преминал на ФТ поза, отклонението е точно такова, каквото забелязах и аз - горе ляво.
Тествах иначе днеска чашки, еднакво зле стрелям и с Геко и с Хоби, но приравнени към JSB, дават повече отклонение. Ще се снабдя и със скъпия модел от РВС - R10, с които хората ходели по състезания. Може пък с тях да дигна 10тина точки :)
Интересно е как след примерно 15 мишени от началото на седмицата се въртя в диапазона 95-105 точки, постоянно. Как една не беше на късмет да дигна на над 110 :)

И нещо, което ми хрумна днес, особено полезно за хората, които почиват повече или се разкарват да сменят мишени:
IMG_20211001_150056.jpg

Полезно е също и за "разкарване" по листа, на дясно и на долу да речем, за другите редове. Левия крак винаги е на едно място, докато на десния маркирам за 1вата мишена и след това придвижвам леко назад за другите от същия ред и на ляво ако слизам на долен ред.
 

pellet

Редовен Потребител
Привет колеги,
Днес имах време и направих 2 мишени - едната типично моя си, и втора, направо нечовешка, сякаш не стрелям аз :)
Та, забелязах някои неща и тъй като вярвам, че темата е за взаимопомощ за да ставаме все по-добри стрелци, ще споделя едни размишления, които мисля за много важни.

- Много е важно да се самонаблюдаваш. При предните ми стрелби забелязах, че неуверените ми изстрели се дължат в голяма степен на замъгляването и неясния образ през диоптрицчните прибори. Направих няколко стъпки за оправяне на проблема: 1. Стрелям на закрито и поставих настолна лампа близко до мишената. Така осветяемостта е винаги една и съща и лично на мен изкуствената, топла, жълтеникава светлина, ми действа по-добре при прицелване от пряката дневна светлина на открито. 2. Сложих си наочник на диоптрика - не е необходимо нещо марково, важно е да върши работа. Всякакъв гумен накрайник върши работа. 3. Сложих си щит за лявото, неприцелващо око - забелязах, че ако направя 2 поредни мишени ( 30 изстрела ) челото ме заболява от присвиване на лявото око. В резултат се получава дискомфорт, който влияе на концентрацията. Отново - ползвайте всичко каквото намерите. Аз си изрязах огромно картонче, оригиналните/купешки щитове ми идват малки. Всички 3 точки спомогнаха за драстично подобряване на контраста при прицелване и доста по-добри резултати.

- Много е важно да си познаваш пушката и да се слеете в едно. Като твое продължение, и физическо, и ментално. Това е ясно видимо от първата ми мишена за днес. Чудесната 4-ка в средата е от това,че скоро не съм стрелял много с Фани и правя детински грешки от експлоатация - след монтиране на наочника неволно съм си допрял веждата до него при изстрела. В резулта, тя милата, не си направи плаващия ход назад напълно ( удари ме в челото с наочника). Когато Фани 300 по някаква причина е с блокирала противооткатна система и стреля като откатна пушка, вдига много попаденията. Доста видно от изстрела 4-ка :)

Втората ми мишена, 125 точки - без 4-ки, без груби грешки, мнооооого рядко ми се случва. Ама важното е да се случи когато трябва и всички да си мислят, че така стрелям :lol::lol::lol:

Поздрави на всички!

20211002_112111.jpg 20211002_111706.jpg 114t.jpg 20211002_110656.jpg
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Пострелях малко и ето равносметката:
За първи път стрелям по мишени за 10м и се оказа доста трудно, пушките са ми доста неудобни,но ще ги науча :-[. Предлагам че у чашките Гамо не помагат много, но реално това ми е резултатът без оправдания.
Фани 300P_20211002_171009.jpg

Хаенел 311P_20211002_170959.jpg

И накрая извън класирането пуснах и 15 набързо с ФТ пушката :rambo:P_20211002_171014.jpg

Ама и там можеше по добре утре пак!
 

gonzo-garage

Потребител
По повод затварянето на окото (мижене) при прицелване, аз винги гледам с двете очи. Не съм сигурен дали е правилно. Интересно ми е да чуя повече мнения
 
Нагоре