ЧЕЛЕН ОПИТ ( или всичко което ни е впечатлило)

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Аз като се сетя какви дивотии правехме страх ме хваща. Най-невинното бяха арбалетите. Но арбалет с две летви на кръст. На надлъжната летва на предния край се забиват два пирона на около сантиметър разстояние и се оставят да стърчат така че да фиксират стрелата. В двата края на напречната летва се забива странично по един пирон и за него се завързва или заковава гума или ластик. За спусък служи издялана с по-остър зъб щипка за пране, която сме заковали за надлъжната летва в средата на близкия край. Стрелите също има зъбче в края си се "закопчават" в спусъка. ТА много стреляне така.. После като поотраснахме правехме друго страховито оръжие. Реже се върха на тяло от химикалка там където размера позволява да се надене плътно клема от щепсел. Вкарваме клемата в химикалката, а в дупката за кабела която гледа навън, вкарваме острие от пергел и го затягаме с болтчето. В задния край на химикала, там където е капачката, се прави стабилизатор от квадратче хартия, което се сгъва по диагонал и с 4 бр. клечки от кибрит се застопорява към химикалката. Получава се ракетка която до 20 метра лети безупречно и се забива в дърво така,че трудно се вади после... :) За "тъпкачите" няма да разправям че мног бели с тах направихме и сега като се сетя се чудя как ли бих реагирал ако знаех че моето дете се занимава с такива неща ... Ужас !!! :cheers:
 
A

Anonymous

Гост
Радвам се, че като бяхме деца, нямаше интернет. Каквито глупости правехме без достъп до информация (вкл. частично успешен опит за получаване на нитроглицерин!)... Аз лично, ако като дете знаех някой неща, които научих по-късно в нета, нямаше да пиша сега или да правя каквото и да е (освен да участвам пасивно в кръговрата на веществата, и без такава информация съм застрашавал живота си).
И се радвам, че сега под път и над път продават пиратки. Така всяко дете с подобни наклонности може сравнително безопасно да си начеше крастата. Защото ако нямаше пиратки, такова дете щеше да рови в нета и да открие доста начини с общодостъпни средства да направи наистина опасни неща. И както никой продавач не те пита за какво ще ползваш закупеното, пък било то и леко странна покупка.... Не бих се притеснил особено, ако някой ден намеря в чекмеджето на детето си кутия със 100 пиратки, но бих се ужасил, ако намеря шише 30% перхидрол.
 

praetorian

Редовен Потребител
CaMyPau написа:
Аз като се сетя какви дивотии правехме страх ме хваща. Най-невинното бяха арбалетите. Но арбалет с две летви на кръст. На надлъжната летва на предния край се забиват два пирона на около сантиметър разстояние и се оставят да стърчат така че да фиксират стрелата. В двата края на напречната летва се забива странично по един пирон и за него се завързва или заковава гума или ластик. За спусък служи издялана с по-остър зъб щипка за пране, която сме заковали за надлъжната летва в средата на близкия край. Стрелите също има зъбче в края си се "закопчават" в спусъка. ТА много стреляне така.. После като поотраснахме правехме друго страховито оръжие. Реже се върха на тяло от химикалка там където размера позволява да се надене плътно клема от щепсел. Вкарваме клемата в химикалката, а в дупката за кабела която гледа навън, вкарваме острие от пергел и го затягаме с болтчето. В задния край на химикала, там където е капачката, се прави стабилизатор от квадратче хартия, което се сгъва по диагонал и с 4 бр. клечки от кибрит се застопорява към химикалката. Получава се ракетка която до 20 метра лети безупречно и се забива в дърво така,че трудно се вади после... :) За "тъпкачите" няма да разправям че мног бели с тах направихме и сега като се сетя се чудя как ли бих реагирал ако знаех че моето дете се занимава с такива неща ... Ужас !!! :cheers:

Аз също се чудя, как съм доживял днешните дни ...Имам предвид тъпкачите, чиято конструкция и набавянето на барут умишлено ще спестя.А съм бил около 10-на годишен.Думи нямам просто! :eek:Имам на сметката опустошена пушка Крънка (взехме и цевта за тъпкач ;) :crazy:, както и един пищов с предно пълнене и капсулно запалване, който нахакахме с барут и парцали, завързахме го за едно дърво и дръпнахме спусъка иззад ъгъла със сезал :rambo: От пищова остана само дръжката, добре завързана за дървото ;).Боя с прашки и глинени топчета по строежите вече ми се струва да е бил най- безобидното нещо ??? :(, както и трещенето с парченца карбид и празен дезодорант.Нещо не бях фен на бомбичките с миниум и бронз обаче...
 

павле

Потребител
Любимо занимание беше да белим кибритени клечки завиваме в стаиниол и на трамвайната линия веднъш наредихме 10 такива пакетчета белихме ги цял следобед горките хорица у трамвая сигорно са се осрали :lol: отстрани се чу все едно някои ги стреля с автомат :lol:
Съберехме ли достатъчно стотинки за кибрит беше забавно били сме 10-12 годишни .
 

ininia

Потребител
ФТКС
Когато бях около десет годишен,любимото ни забавление беше да правим нещо като ракета с консервна кутия и карбит.Копаеш в земята дупка и в нея слагаш малка консервна кутия с малко вода и в нея слагаш парченце карбид.Веднага похлупваш с голяма консервна кутия,на която отгоре има пробита дупчица.Около кутията затрупваш бързо пръст.На дълга пръчка забождаш парче хартия и го запалваш.През това време някой държи пръст на дупката на конс.кутия.отпушвате дупката и поднасяте пламъка към дупчицата.Следва експлозия и кутията литва на не по-малко от 20-30 м.Голяма радост!
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Като стана дума за кибритени клечки се спомних едно от приложенията на барута им и аз ;) Та значи взимаш 2 болта колкото са с по голям диаметър толкова по "добре" и една гайка. Завива се единия болта малков в гайката изипва се барута от клечките след това и другия болт се завива от друагата страна плътно, че барута да се уплътни, връзва се един найлон за тази джаджа върти се и се хвърля нагоре (колкото се може по-силно и на високо)и бягаш - как трещи и какви следи остава ;) но трябва да удари на твърда повърхност. Някои бая бой отнесоха заради тези изпълнения ;) С пиратките пък какви изпълнения имахме (направихме си кестеномет ;) мяташе кестени до 80 -100 метра някъде според зависи) и разни съдове под налягане ;) няма да ги описвам, че си е опасно не веднъж сме се разминавали на косъм от хвърчащи остри предмети :wall:
 

Loki

Потребител
Номера с болтовете го правихме от 4-тия етаж и болта с найлона се връщаше обратно.. до 4-тия :crazy:

А темата между другото се казва "ЧЕЛЕН ОПИТ"... :exclaim: ;)...
 

angelmr

Редовен Потребител
В такъв случай аз с моите твърдогоривни бустери от капачки за кисело мляко сигурно доста скучни изобретения ще съм правил. :) Само веднъж успях да докарам ракетата да лети в права линия.
 

Evanko

Потребител
Бирена бутилка пълна с карбит и малко вода затапена с коркова тапа със завързан на нея найлон. Тапата лети добре развявайки найлона. Един път я бяхме затапили доста добре и доста се забави да сработи и аз реших да и помогна запращайки едно желязо по нея, от тогава имам хубав белег на веждата и незабравими спомени от Пирогов ;)
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
;) ;) Предстаям си как съм седнал във ФТ поза с лъка в ръка ... хаххахаха.... :cheers:
 

anibis

Редовен Потребител
Кото малки доста щуротии сме правили.Така наречените "тъпкачи" :crazy:то си е кремаклйика,вземахме дебелостенна безшевна тръба,и в нея слагахме обелен барут-фосвор,от клечки кибрит. Това нещо такива поражения прайше, :eek: че ако сега ме накарате да срелям с това чудо никога няма да го докосна. Тогава бяхме малки и не разбирахме че това е толкова опасно. :'(
 

chopara

Потребител
ivodoc написа:
Българин изобрети първия в света нискотемпературен двигател
http://fakti.bg/technozone/55651-balgar ... ttombanner
Айде бе, чак пък първия: http://www.youtube.com/watch?v=pDvOSJN4iEA ето на същия прицпиц работи със слънчева топлина : http://www.youtube.com/watch?v=5pdqDQwehlk .


Нещо интересно: http://www.blueline-studios.com/kuengairguns.com/hypermagnumalbum.html
KHMscope.jpg
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Цитат от коментар под статията:
Коментари към статията
Неутрално
2311:30
20.01.13Отговор
Защо не прочетете статията и тогава да говорите за двигатели с ниска температура ?! Къде видяхте общо между разширяване на газа фреон и ползването на соларни панели или чаша с топло кафе ?! големи инженери сте всички
 
A

Anonymous

Гост
Всъщност нищо не пречи Стърлинговият двигател да ползва фреон за работен флуид. В статията не се казва достатъчно, за да се прецени за какво става дума.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Прав си, че не достатъчно информацията.
На мен ми направи впечатление това:
Устройството може да ползва всякакви топлоизточници, включително и 12-градусова подпочвена вода.
 
Нагоре