ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

petkof

Редовен Потребител
Ти на това трагедия ли му казваш?
Ти да знаиш на времето кви трагедии имаше с хатсаните? Кашон от банани на 10 метра, десет души се изредихме и не улучихме кашона.:lol:
 
Последна промяна:

silver bullet

Редовен Потребител
И аз мисля, че тази група е добра за стрелба на открито на 50 метра. На открито често има вятър и при 2.5 м/с вятър групата се отваря с около 1 сантиметър на дистанция 50 метра. Има и фактори като пулс, дишане естествен тремор на мускулите.
 
7

7842

Гост
При стрелба със слъгове рядко ще се види дупка в дупка,както му казваме.Цевта от FX която сложих на Брейкъра 30 грейна на 50 м не са дупка в дупка,но се скриват с 10 стотинки.И това ли е заря?
 

llcoolj

Редовен Потребител
Kral Arms Puncher Breaker 5.5
Оригинална цев.
H&N Slug .217 23grаins
275m/s
86 метра
Опит за група, стрелба от шофьорското място, опора рамката на вратата.
View attachment 86517
Ето и с JSB KnockOut .216.
View attachment 86518
С H&N Slug .217 групата се събира в 1 лев. Много добра група за тази дистанция
 

kosmev

Редовен Потребител
Пробвах и 21грейновите H&N slug, не летят толкова добре.
Духаше доста, с 285м/с, на 87метра дадоха това
21gr.png

Реших веднага да съпоставя с 23 грейнови и направих групата вдясно, като флайера според мен си е моя грешка..
Някак трудно ми е да стрелям по хартия, много по-стабилно държа кръстта на оптиката по върху бирена капачка :D
Наредих ги и се пробвах на същата дистанция.

beer1.png

Трябваха ми 7 изстрела за да уцеля 3-те.
Ще оставя пушката за известно време така, намалих на около 55 джаула, което дава 270м/с с 23грейновите слугове.
Имам идеално плато от 190 до 145 бара с 20 изстрела.
С тоя клапан и ударник, ако вдигна мощността само с 10 джаула, броя изстрели пада наполовина.
 

kosmev

Редовен Потребител
Стана ми интересно какво постигат по света със слъгове. Лошото е, че вече е модерно да се правят клипове, които за мен са адски досадни....Виждаш за секунда някоя група, а за да разбереш при какви условия е направена трябва да слушаш половин час излиянията на автора...
Ето какво извадих.
Сравнение на всички модел H&N slugs на 100м
HN_100m_all.png
Много добра група с неговата скъпичка пушка дават .217 23 грейновите.
HN_100m.png

Тест на 30 метра, при различни скорости, което много ми хареса като идея!
HN_30m.png
пак .217 23 грейновите рисуват красоти.

Един друг приказливец, който трябваше да го слушам 10 минути за да разбера дистанцията, 100 ярда на закрито
HN_90m.png

Ето и директно сравнение JSB KnockOut 25gn vs H&N 25gn slugs

Явно почти при никой най-лекото H&N "не работи" добре, но 23 грейновото дава отлични групи.
Има и тестове с "екзотични" модели слъгове, които предполагам имат "възпираща" цена, хубавото е, че не показват по-добре резултати
Общо взето, доволен съм от това, което постигам в момента, мислех да махам чока на цевта ама засега ще го оставя.
Според мен H&N в момента тестват кои варианти ще се приемат най-добре, като на база търсенето им след време просто ще спрат тези, които не вървят и, надявам се, ще пуснат по-големи развасофки на по-изгодна цена...
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Ballistic coefficient of JSB airgun ammunition measured in our testing tunnel.
Пресен тест от вчера на БК-тата. Проведен в 50 м тунел на фабриката(доста от вас лично го знаят).
 

Attachments

  • BK JSB.jpg
    BK JSB.jpg
    318.1 KB · Прегледи: 91

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Днес тествах набързо един нов производител на чашки.
36м позиция седнал по 5 бр. И една група 10.
DSC_0262.JPG DSC_0260.JPG DSC_0263.JPG DSC_0264.JPG DSC_0261.JPG
Интересно ще е от рест на 50м.
С огроворката че съм на 4 кафета и малко след като обядвах, ама се получи :cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
Явно жълтите ще са най-достойните за проби на 50 метра от маса.
Мишенката с 10 броя изглежда отлична, дано и на 50 метра се държат така добре.
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Ще ги видим, въпроса е някой който може да стреля от маса защото аз съм много зле. Острите също не са за подценяване.
Иначе мачовите не беше сериозно да ги стрелям на такава дистанция.
 

lynx

Редовен Потребител
Ще ги видим, въпроса е някой който може да стреля от маса защото аз съм много зле.....
Преди няколко години Божо натупа конкуренцията на едно бенч състезание, мисля че може да му се разчита.
Въпреки, че той със сигурност ще се направи на скромен и неможещ :p
Други бенч медалисти в Софийско май нямаме.
 

silver bullet

Редовен Потребител
Ако стреляте на открито на 50 метра измерете вятъра с подобен уред https://www.isd-bg.com/anemometar-v...l-wind-wizard-ii?___store=bg&___from_store=en
При над 2.5 м/с скорост на вятъра групата се отваря с калибри до 6.35 включително. Колкото по-леки са чашките толкова повече се отваря.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Неделя пуснах едни бързи няколко барабана с Нокаут .251 с Вулкана.
Настроен е още откакто се е родил на 62-3 Дж (275-276 м/с) с 1,645 грама, а с нокаута даде 236 м/с. От 50 до 146 м пробвах.
На 50 м дава пропадане само 1 дот - 2,5 см, На 60 е същото, на 84 м и на 120 м пак толкова. На 146 м обаче, пропадане спрямо 1,645 нямаше(доколкото лекият ветрец влияеше).
Групира еднакво или леко по-лошо от по-лекото. На 50 м 3 от 5 бяха в една дупка буквално, другите два на 2 см леко отгоре и наляво(може и от вятъра да е било). На 120 м от ръка ги вкарах в кръг очертан от голямата кутия на JSB. На 84 м от масата с двуногата група 3-4 см от цял барабан(9 бр.), като имаше пак две подгрупички.
Но по цялата дистанция, има отместване с 2 дота надясно, при положение че лекото върви център.
Не се виждат спирали, проектилите се виждаха на слънцето прекрасно каква парабола правят.
Все още имам проблем с крака и не ми се разкарваше да снимам групи, но колегите които бяха на халето ги гледаха през оптиките.
Та с къса цев и "малка" мощност си става, да видим с "по-надарени" пушкала как ще е.
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
След като изстрелях над 2 кутии H&N Slugs .217 23grain , 1 кутия 21грейнови и почти една кутия JSB KnockOut .216 ..
Mалко субективни впечатления - вярно, че снимките на групи изглеждат по-яко, ама не могат да покажат всичко...

Дистанция - 120 до 135 метра, срещу стръмен прашен насип, така че ясно виждам пропуските.
Цел оранжево кубче, с ръб примерно 7см.
Имам далекомер, но въпреки това трудно уцелвам с първия изстрел, но виждам къде точно пада чашката (по пушилката) и мога да направя нужната корекция.
Пушката ми няма идеално плато, скоростта се почва от 262м/с и след няколко изтрела стига 270м/с, като някой път показва 274м/с.
Ако броя попаденията след като съм намерил точно дистанцията и евентуално дам мaaалка корекция за вятър, резултатите са примерно и субективно така:
с JSB KnocкOut 260м/с уцелвам 9 от 10 пъти.
с H&N slug 23gr 270м/с уцелвам 8 от 10
с H&N slug 21gr 285м/с уцелвам 7 от 10.
с JSB Heavy 310м/с уцелвам 3 от 10 - ако няма вятър... :)

Стрелям от позиция седнал на шофьорското място, подпрян на рамката на сваления прозорец. Изглежда стабилно, но пак най-долния дот на кръстта яко танцува върху мишената.
Случва се да направя очевидна грешка при изстрел, тях не ги броя в горните "проценти".

Т.е най-добри като повтаряемост на попаденията с моята пушка са JSB KnockOut, но при тях пропадането е най-голямо и грешката в измерване на разстоянието влияе най-много.
Вероятността да уцеля с първия изстрел, когато не съм "прострелял" мишената е най-малка.
На тези дистанции 5 метра грешка в дистанцията са половин милдот, което стига за да пропуснеш 7см цел.
Странното е, че като стрелях на близки дистанции за група , 21грейновите показаха лоши резултати, по-лоши от чашките.
Но надалеч си уцелват - сякаш летят по намаляваща спирала и разстоянието не им пречи толкова, за разлика от чашките.
И разбира се вятъра, това няма как да се обясни ако не го "усетиш", разликата се набива при стрелба на 100+ метра.
И още нещо.
Не знам дали формулите в балистичните калкулатори са за пълнотели и не работят добре с чашки, но до момента и в 4.5 и в 5.5 при стрелба на големи дистанции, решенията, които ми дават и Strelok Pro и ChairGun не отговарят на реалността над 100 метра.
Проблемът не е в грешен БК или в грешна начална скорост - до 80-90 метра всичко съответства. Но след това ако целиш нещо на 160, чашката пада с 20 метра по-близо...
Обяснявам си го с някакво дестабилизиране на чашката и намаляване на БК. При слъговете това го няма - и на 250 метра виждаш попадението по вертикатала там, където очакваш.
Та... ето нещо като група, на тая дистанция и поради цвета на мишените дупките не се виждат дори на 18Х. Затова направих 3 изстрела и отидох да проверя.
134 метра, с китайски далекомер
134.jpg
ето го полигона
20201107_151000.jpg
 
Нагоре