ЦЕВИ - видове, проблеми , почистване, дулна фаска.

anibis

Редовен Потребител
Здравейте, извинявам се ако идеята ми не е за темата. По повод почистване и шлайфане на цевта - настъргах от шлайфпаста / от зелената имам/ и я смесих с двукомпонентна, бърза смола. Въже, стоманено за стъклоповдитач 3мм/ неръждавейка е и е много меко/, навих хартиено тиксо да играе ролята на тапа, вкарах го на 2 см и напълних фугата със сместа и след 2-3 часа/ако времето е повече смолата ще е по твърда/ е готово за възвратно-постъпателни движения. Преди това омаслявате цевта! Ако цевта не е с променлива стъпка може да е и по-дълго от 2 см. Тиксото се слага на такава дължина че да можете да хванете жилото от другия краи на цевта и да го теглите в двете посоки! Понеже е заляло и каналите, трябва да се съобразите и с въртеливото движение. След като се загуби ефекта на завъртане по каналите, добавих от шлайфпастата разтворена в двигателно масло върху отливката и продължи още да дърпам напред назад. В моите представи експеримента си струваше. Четох че с тинол го правят руснаци, но аз неуспях да го направа.
Ако усилието на първото дърпане е голямо и нетръгва - нагрейте леко мястото на смолата.

Тая паста е много финна и надали ще полираш цевта,както ти каза Павката. Аз съм полирал цеви но със съвсем друга паста,с шлайф паста за клапани. Описал съм го в някоя тема,но не мога да ти кажа коя е,беше доста отдавна първата цев която е полирах. За това,в руските форуми има писано,взема се едно въже и на него се правят възли,тия възли да са малко над калибъра на цевта,тъй де да има някаква тегавост при възвратните движения,когато почнеш да е полираш. Омазваш хубаво възлите с шлайф паста,слагаш сипваш нафта в цевта,ако е нафта за отопление е още по-добре. И се приготвяш за наистина една 2-3часова тренировка. Цевта ако има някакви засечки,казано леки шокчета,с полиране ще стане идеална. И наистина, спасих доста цеви от контейнера.Просто настръхването по каналите от протяжката,и неравностите се махат идеално,става като стъкло.След тая шлайф паста за клапани,имаш още около 30мин със зелената паста,финалното полиране. Е след това хубаво с нафта е измиваш от абразивните частици,и след това с корселин или обезмаслител да махнем нафтата,че е мазна,та това е...

Предния ми пост има нужда от корекция: цевите FX Airguns Smooth Twist са гладкоцевни и малко преди дулото имат нарез с постоянна стъпка, в който проектила придобива въртеливо движение.
Според мой приятел, който има опит с тях, стрелят по-точно от класическите масово разпространени цеви нарязани по цялата дължина.

Също се казват на ФХ цевите,"Парадокс " както и всеки го знае съкращението ST Barrel. Тия цеви са измислени доста отдавна,даже си има и в оръжейната индустрия такива гаубици,и оръдията на някои танкове,мисля че бяха английски,или немски /не се сещам/ танкове,които имаха такива оръдия с цев парадокс.- А за по точни да се казва,да са от нарезните цеви е просто.... Вземи всички олимпийски пушки с нарезни цеви са,не са със СТ-цеви
 

Attachments

  • upload_2021-11-13_0-40-50.jpeg
    upload_2021-11-13_0-40-50.jpeg
    3.5 KB · Прегледи: 61
Последна промяна:

Asen Petrov

Новодошъл
Колеги, подскажете официален сайт на производител на чешките цеви.
Те колко производителя са всъщност - един или няколко?
 

anibis

Редовен Потребител
Той е един производител ЧЗ но пък защо чешка цев,защо искаш да си вземеш Опел? Когато можеш да си вземеш Мерцедес! LW Цеви...
 

Asen Petrov

Новодошъл
Колеги, говорихме си за цеви, а темата някак си се обърна на коли. :)
На мен обаче колите не са ми интересни и подозирам, че ако се впуснем да ги обсъждаме, само ще офлудим темата, нека се концентрираме ако може конкретно върху цевите.

Ще задам няколко специфични въпроса, моля хората с практически опит да споделят:

1. От казаното дотук разбрах, че има няколко производителя на качествени цеви: FX, Lothar Walther, чешки (така и никой досега не даде линк или поне име на фирмата им производител, не мога да ги намеря нещо), руски (аз съм чувал за Лобаев, а сега виждам, че имало и марка Alpha Precision).

Руснаците са написали, че ползват GFM cold hammer forging + полигонални нарези (но не пишат имат ли шок) и че ползват 40X стомана за въздушните си пушки, което на мен ми е меко казано странно, понеже една истинска цев трябва да е легирана, според моите разбирания.
Но ако пък има възможност за доставка до Европа, защо пък да не се пробват, на техния сайт си има поле, в което се избира докъде да се прати за износ. Някой от форума притежава ли такава цев?

Относно FX, LW и чешките, също чувах за някакви американски, забравих им името.
На първите 2 в сайтовете си им пише всичко, но както споменах, не мога да издиря никаква информация за чешките.

Бихте ли ми помогнали все пак с линк към производителя на чехите?

2. Вчера гледах клип на известен ергънер от Южна Африка, който обясняваше как полигоналните нарези били в пъти по-добри за слъгове поради следните причини:
- по-малко общо триене спрямо правоъгълния профил на нарезите, понеже проектила е по-твърд от полата на чашката и много меките плавни форми на нарезите му помагат да се нареже по-лесно и с по-малко загуби.
- не се отлага толкова много олово чрез стъргане, както става в правоъгълния ръб на класическите нарези.
- луфта между долините на полигоналните нарези и външния диаметър проектила бил по-малък, следователно има много по-малко паразитно изпускане на газове покрай проектила.
- самото плавно и меко нарязване на проектила означавало по-добър балистичен коефициент с по-малко завихряне.

Има ли от форума хора с опит с полигонални цеви (по-специално Валтер или чешки, понеже за шведските вече имам опит и дори стрелях с такава цев, но ми се иска да чуя мнение и за другите 2 марки)?

3. Трябва ли й шок на цев специално за слъгове, нали слъговете са твърдотелни, следователно шока в този случай би трябвало повече да пречи, отколкото да помага?
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Колегите под чешки цеви визират CZ.
Специално при калибър 4,5 много често именно техните цеви са предпочитани когато стане въпрос за прецизност.
Преди години, когато Гамо все още не бяха купили BSA, английските ковани цеви имаха най-добра репутация сред разбиращите стрелци.
 

Asen Petrov

Новодошъл
Да, точно тези са американските, имаме ли опит в България с тях?

Аз се свързах с представител на CZUB - Česká zbrojovka a.s. за България и ми обясниха, че чехите отдавна са спряли да правят цеви за въздушно оръжие и се занимават само с военно производство, съответно не предлагат цеви в сайта си.

А цеви ако въобще предложат, то ще е като резервна част и само за конкретен модел огнестрелно оръжие и става по едни много тегави процедури.
Също така, не дават никаква техническа инфо, а обсъждат някакви каталожни таблици по телефона между служители от женски пол между двете страни.

Въобще рязко изгубих интерес от чешката тема.
Остават значи LW, руснаци, шведи и американци.

И остава открит най-важния въпрос: за слъгове наистина ли са най-добри полигонални нарези без шок?
 

llcoolj

Редовен Потребител
И остава открит най-важния въпрос: за слъгове наистина ли са най-добри полигонални нарези без шок?
Аз нямам преки наблюдения, но от ревюта, където съм гледал оставам със същото впечатление.
 

Sen

Редовен Потребител
В сайта пише, че доставят до Европа за 37 евро с EMS.
Точно така. Токущо говорих с Алфа Барел, казаха, че могат да се поръчат от сайта им единични бройки до ЕС, не само на едро.
Имам Алфа Пресижън цев, доволен съм от нея.

И остава открит най-важния въпрос: за слъгове наистина ли са най-добри полигонални нарези без шок?
Аз нямам преки наблюдения, но от ревюта, където съм гледал оставам със същото впечатление.
Не съм съгласен с това твърдение. Поне не изцяло. Трябва да вземете предвид и другите показатели на една цев. От опит говоря.
Цевта на Профета ми в 5.5 е 600 мм ЛВ полигонал с много малък шок от 2 стотни от мм (грубо казано 2 пъти по-широк от приетото), но не стреля слъгове добре - защото е с туист от 1:813 мм ;) Да, създадена е за стрелба с чашки конкретно, давам я за пример, за да напомня и за другите променливи от уравнението.
Затова пък стандартните ЧЗ цеви, дето са нарезни, че и с шок, ме изумяват колко добре стрелят със слъговете на HN и в 5.5 мм, и в 6.35, и то в един и същ диапазон от 265-270 м/с. Добър пример е видеото на колегата с Вулкана, има го публикувано в темата на AGT.
 
Последна промяна от модератор:

llcoolj

Редовен Потребител
Точно така. Токущо говорих с Алфа Барел, казаха, че могат да се поръчат от сайта им единични бройки до ЕС, не само на едро.
Имам Алфа Пресижън цев, доволен съм от нея.



Не съм съгласен с това твърдение. Поне не изцяло. Трябва да вземете предвид и другите показатели на една цев. От опит говоря.
Цевта на Профета ми в 5.5 е 600 мм ЛВ полигонал с много малък шок от 2 стотни от мм (грубо казано 2 пъти по-широк от приетото), но не стреля слъгове добре - защото е с туист от 1:813 мм ;) Да, създадена е за стрелба с чашки конкретно, давам я за пример, за да напомня и за другите променливи от уравнението.
Затова пък стандартните ЧЗ цеви, дето са нарезни, че и с шок, ме изумяват колко добре стрелят със слъговете на HN и в 5.5 мм, и в 6.35, и то в един и същ диапазон от 265-270 м/с. Добър пример е видеото на колегата с Вулкана, има го публикувано в темата на AGT.

В кой калибър и с какъв туист ти е цевта на Алфа пресижън ?
Мен ме интересуват скорости около 300-310 м/с в 0.25кал. , със слъгове от 2.2 до 3 грама и търся и гледам такива ревюта. Много добри показатели като мощност и точност имат полигоналните цеви без шок и с туист 406мм. Това е което съм видял в ревюта в ютуб. Със сигурост има някакви изключения и от другите цеви с различни характеристики.
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
3. Трябва ли й шок на цев специално за слъгове, нали слъговете са твърдотелни, следователно шока в този случай би трябвало повече да пречи, отколкото да помага?
Ами и аз така смятах, бях тръгнал да го махам, ама като видях колко добре стреля иначе калпавата турска цев, с много силно изразен шок, се отказах.
Недостатъците за пълнотели изглеждат ясни, но като се замислих, предимствата са му:
1. Не създава голямо триене на чашката в 90% от дължината на цевта, следователно по-добро ускорение, ефективност на разход на въздух, начална скорост.
2. През движението си през цевта всеки един дефект се отпечатва върху мекия проектил, като влошава балистиката му. Ако цевта е "хлабава" в по-голямата си част, това ще се отрази в много по-малка степен.
Реално, при наличие на шок, производителят следва да изработи качествено само няколко сантиметра от цялата цев, останалата може да е с по-големи допуски.

Общо взето за мен цев без шок е задължително да е маркова. Евтината цев е по-добре да е със.
 
Последна промяна:

Gadnqra

Редовен Потребител
Абе, да ти кажа, преди време, аз видях поне 10 - 11 хатсански цеви в 5,5, на които се наложи да им се реже шока, че беше нещо страшно. Някои колеги могат роман да напишат, в какви филми бяха влезли, заради турския шок.:D Никаква точност и групи от 2 педи на 50 м. След премахване на шока - групи, колкото 20 ст.
 
7

7842

Гост
И остава открит най-важния въпрос: за слъгове наистина ли са най-добри полигонални нарези без шок?
Да.
При руските цеви,конкретно Алфа за разлика от ЛВ можеш да избираш дебелина на цевта,можеш да избираш каква стъпка на нарезите да бъде 406 мм,450 мм,380 мм.Такава опция при ЛВ няма.
Водя кореспонденция и разговори с Rasti Charlz Ютюб-руснак е.Тунингова пушки Крюгер на клиенти.Каза най добро за слъгове полигонал 406 мм.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
понеже за шведските вече имам опит и дори стрелях с такава цев
Задаваш по компетентен начин въпросите си ,ще ми е интересно да прочета изводите направени след емпирично натрупаните данни от опита ти с цевта на ФХ,вярвам ,че ще бъдат също така компетентни и методично изчерпателни!
 

Sen

Редовен Потребител
В кой калибър и с какъв туист ти е цевта на Алфа пресижън ?
Мен ме интересуват скорости около 300-310 м/с в 0.25кал. , със слъгове от 2.2 до 3 грама и търся и гледам такива ревюта. Много добри показатели като мощност и точност имат полигоналните цеви без шок и с туист 406мм. Това е което съм видял в ревюта в ютуб. Със сигурост има някакви изключения и от другите цеви с различни характеристики.
Братле, цевта ми е в 6.35, но е нарезна (10 нареза), 406 мм туист и е само 350 мм дълга, понеже става въпрос за Леший 2 ;) Не споменах подробности, тъй като ми е ясно, че за слъгове търсите дълги цеви. Пробвал съм със слъгове, няма задоволителен резултат, а и слъговете ходят напред-назад в пълнителя. Едгън ще пуска сега пълнители за слъгове, тогава може да пробвам пак.
 

DeadShot

Редовен Потребител
Някой има ли наблюдения как се представя пелет лайнер А на FX със слъгове (jsb knock out, h&n slug)?
 

Коцкар

Редовен Потребител
Здравейте колеги.
Някаква представа някой да има как човек може да се сдобие с такава цев ?
View attachment 94327
онлайн поръчка от техния магазин в германия https://www.lothar-walther.de/barrel-blank/airgun/standard-profile-with-choke/ ако не доставят извън страната регистрация тук и пращаш до техния офис а те после до теб https://www.ggbg.bg/pages/kak-da-porychate
 

Asen123456

Потребител
Днес пробвах на трона да прокарам една чашка по цевта,вървеше много гладко докато не стигна края на цевта,Там даже запъна,излезна с зор.Пушката стреля повече от добре.Та въпроса ми е това нормално ли е?
Ще качи снимка на две чашки,тази от ляво е която я пробвах
 

Attachments

  • 25FA43DC-10AE-411A-B6C7-35E7064C4A0C.jpeg
    25FA43DC-10AE-411A-B6C7-35E7064C4A0C.jpeg
    244 KB · Прегледи: 71
Последна промяна:

llcoolj

Редовен Потребител
Днес пробвах на трона да прокарам една чашка по цевта,вървеше много гладко докато не стигна края на цевта,Там даже запъна,излезна с зор.Пушката стреля повече от добре.Та въпроса ми е това нормално ли е?
Ще качи снимка на две чашки,тази от ляво е която я пробвах
Цевта ти е с шок. Нормално е последните няколко см да запъва чашката и да върви по трудно.
 
Нагоре