ХS-BAM 40 както и AA TX200 и AA Pro Sport

A

Anonymous

Гост
@bor1968 - "Защо си полирал цилиндъра? Да не би пушката ти да е от новата партида и цилиндрите нещо да не са в ред?" От новите е сигурно, но цилиндъра е идеален, само както на всички тук с мънички петна ръждичка, полирах го за да махна ръждата и за тунинг.

@bor1968 "За зареждането проблема най-вероятно е следния: Двете болтчета, които захващат ложата за един алуминиев детайл в предния край на пушката нямат подложки /шаиба или зегерка/. Така при по-силно затягане част от болта минава и се подава под този алумниев детайл. При зареждане лоста за зареждане бие в болтчето и се зарежда трудно или въобще не зарежда." - Напротив при мен има фабрично подложни шайби, но ще си поиграя с това. Проблема е като че ли не му достигат последните 1-2мм, за да захване.

@bor1968 "За последния проблем ще разгробиш пушката и ще хванеш цилиндъра. Запушваш отвора в предния край и вкарваш на ръка буталото. Ако не иска да влезе и има съпротивление всичко е ок. Може и с вкарано до край бутало да запушиш отвора и да оопиташ да извадиш на ръка буталото. Ако прави вакуум значи е добре.
Ако при маншета всичко е наред виж уплътнението между цевта и цилиндъра. Ако изпуска от там можеш да отвиеш черния детайл който е завит на резба като чело на цилиндъра да подложиш едно о-пръстенче и пак да завиеш, но без да затягаш много. Така уплътнението ще се изтегли по напред и ще уплътнява по добре. Това е може би най вероятната причина за проблема ти. Ако при полирането е отвивано челото на цилиндъра и после е затегнато малко повече от колкото е било - няма да уплътнява добре, от там ще изпуска въздух." - вакуум има човек да убие, то това е проблема че буталото се движи адски, направо невъзможно трудно.

@ harry_cool
harry_cool написа:
Колега, имах абсолютно същият проблем с първата ми Б40 на първата стрелба с нея. Това, което ще кажа ще прозвучи направо еретично за почти всички тук, но е проверено опитно. Проблемът е в прекалено полираният цилиндър. Когато цилиндърът не е перфектно полиран има много малки грапавини, където се задържа смазка, която осигурява плавното и безпроблемно движение на буталото в цилиндъра, но без да предизвиква дизел. И аз като теб полирах цилиндъра до огледало и пушката отказа да стреля, просто не можеше пружината да изтика буталото и въздухът излизаше много бавно след "изстрел".
Още на поляната разглобих пушката да видя къде е проблема, като извадих буталото с цилиндъра видях, че буталото се движи ужасно трудно в цилиндъра, т.е цилиндърът е твърде гладък и сух, а тогава маншета уплътнява зверски и пружината не може да преодолее триенето. Проблемът се лекува с една капка балистол или някаква друга смазка. Вкарваш буталото плътно до дъното на цилиндъра и капваш една капка смазка между тях, след това започваш да мърдаш буталото нагоре-надолу, за да се разнесе смазката. Сглобяваш и си пуцаш на воля. Ще имаш много лек дизел 10-ина изсрела и всичко ще е ОК.

Абе май, не май , ами направо колега уцели на 105% проблема. Точно същото, цилиндъра е огледално полиран,направо джам и буталото едва го натиквам със сила вътре. Ей затова си мислех да не се е разширило нещо щото цяла нощ стоя навън, нощес го оставих набито в цилиндъра белким се посвие. Мислех го това с маслото, ама точно тази ерест ме спря - виждам че ти си по-смел. Определено ще го смажа днес и ще пробвам. Имам само GAMO OIL, надявам се да свърши работа.
 
A

Anonymous

Гост
А материала на маншета на б40 като на б21/30 ли е? Малко ме съмнява спадът на мощност да се дължи на свтъхполиран цилиндър. Леко се съмявам да има и друга б30 ка с толкова отлично идиални размери и висок клас на вътрешната повърхност на цилиндъра колкото на моята пушка. Буталото се движи без никакво усилие със и без смаска. Така че проблема може да е наистина в маншета. Пробвай да го изшкуриш, по този начин ще намалиш малко диаметъра. А преди да започна с полирането на цилиндъра буталото лесно ли се движеше?
 
A

Anonymous

Гост
Айде всичко вече е ОК. :yahoo: БАМ-а кърти мивки и лепи плочки отново. :rambo: Относно проблемите, благодаря на всички за съветите, но само двама бяха прави.

@bor1968 "За зареждането проблема най-вероятно е следния: Двете болтчета, които захващат ложата за един алуминиев детайл в предния край на пушката нямат подложки /шаиба или зегерка/. Така при по-силно затягане част от болта минава и се подава под този алумниев детайл. При зареждане лоста за зареждане бие в болтчето и се зарежда трудно или въобще не зарежда."

Абсолютно точно това беше, явно материала на приклада е мек и от многото разглобяване (за да търся другия проблем незнам колко пъти я разглобявах вчера) шайбите са потънали малко. Засега ги поизправих малко с клещи и незатегнах зверски болтовете, пък по-нататък ще търся шайби. Факт като не стърчат от това алуминиевото, всичко е наред :cheers:

@ harry_cool
harry_cool написа:
Колега, имах абсолютно същият проблем с първата ми Б40 на първата стрелба с нея. Това, което ще кажа ще прозвучи направо еретично за почти всички тук, но е проверено опитно. Проблемът е в прекалено полираният цилиндър. Когато цилиндърът не е перфектно полиран има много малки грапавини, където се задържа смазка, която осигурява плавното и безпроблемно движение на буталото в цилиндъра, но без да предизвиква дизел. И аз като теб полирах цилиндъра до огледало и пушката отказа да стреля, просто не можеше пружината да изтика буталото и въздухът излизаше много бавно след "изстрел".
Още на поляната разглобих пушката да видя къде е проблема, като извадих буталото с цилиндъра видях, че буталото се движи ужасно трудно в цилиндъра, т.е цилиндърът е твърде гладък и сух, а тогава маншета уплътнява зверски и пружината не може да преодолее триенето. Проблемът се лекува с една капка балистол или някаква друга смазка. Вкарваш буталото плътно до дъното на цилиндъра и капваш една капка смазка между тях, след това започваш да мърдаш буталото нагоре-надолу, за да се разнесе смазката. Сглобяваш и си пуцаш на воля. Ще имаш много лек дизел 10-ина изсрела и всичко ще е ОК.
Мерси !!! :rose: :cheers: Абсолютно точно това беше проблема. btw. нощес като е седяла полузглобена, явно маншета като е пренощувал в буталото се е посвил и днес влизаше мъъъничко по лесно. Не ми се рискуваше и капнах една капка масло, раздвижих го и ... тръгна като айде да не казвам какво че е нецензурно ;) . После забърсах цилиндъра и машета, но явно микро грапавините се бяха запълнили и буталото се движеше адски лесно, без това да влияе на вакуума. Като запуша отдолу , немога да го извадя, а несъм слаботелесен.
След първия изтрел имаше наистина дизел, но ме хвана дъжда и несъм пуснал повече от десет чашки. Сега незнам колко време ще дизели, ама поне за разлика от вчера стреля и дупчи 20-30мм дъска от 5м , е сигурно е изгнила, ама вчера в моментите в които стреляше чашката се виждаше и бутилка от кола 0,5 л неможеше да я пробие от упор едностранно, пък камо ли двустранно.

Благодаря отново на всички :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
 

Termina4

Потребител
днес се получи един малък проблем както стрелях изведнъж групата скочи с един метър нагоре :eek:
какви може да са причините ?

То направо групата се измести ще взема да разглобя да видя пружината ли е какво е :(
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Оптика или нещо около нея. Това е огромна разлика, която едва ли се дължи на пружини и чашки.
 

Termina4

Потребител
Проблема се оказа точно оптикта и по специално монтажите бяха се поразхлабили малко ???
Благодаря за съветите Приятели :cheers: :rambo:
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Защо не пробваш с двойно подлепващо тиксо между скобата и оптикта.
Смятам, че ще си решиш въпроса.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Айде и аз се сдобих с БАМ 40 :yahoo:още днес ако мога ще пострелям, наистина изглежда добре особенно като ми е в ръцете ;) Благодарности към Здравко който показа обявата в форума на Oragie , даже не бях предвиждал да си купувам пушка но не се стърпях :cool:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
http://forum.airguns.bg/http://forum.ai ... ?t=6 да питам собствениците на БАМ 40 дали ще е подходяща тази оптика или пак да събирам пари за по скъпа за момента просто няма от къде да заделя, отката и е много малък но все пак ми завърташе кръста на едно старо таско 4х32 та се наложи да лепя кръста та за сега бива :)
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
harry_cool написа:
Проблемът се лекува с една капка балистол или някаква друга смазка. Вкарваш буталото плътно до дъното на цилиндъра и капваш една капка смазка между тях, след това започваш да мърдаш буталото нагоре-надолу, за да се разнесе смазката.
Явно проблема с хипервакуума на буталото е често срещан при Б-40. Предстои ми смяна на маншет. Предишния път за раздвижване на буталото използвах малко графитна грес. Имам въпрос: ако използвам капка балистол по-добре ли ще е ? Графитната грес определено не дизели, но хода на буталото не беше съвсем лек след финото намазване на маншета. Благодаря :).
 

harry_cool

Потребител
Аз лично предпочитам течната смазка, защото се разнася по цялата повърхност много бързо. После можеш ако искаш да извадиш буталото и да забършеш леко цилиндъра, смазка ще е останала достатъчно, но това е по желание. Последният път на 40-ката ми, капнах съвсем нищожно количество, раздвижих буталото и затворих без да бърша, няколко изстрела лек дизел и всичко е ОК.
Явно огледалния цилиндър не е чак толкова хубаво нещо.
 

andi

Редовен Потребител
приятел иска то4на пружинка , спряхме се на БАМ 40 . Видял я в сотис за 300 лв . знаете ли по евтино ? има ли разли4ни ка4ества като при Б 21 и Б 30 ? задължително ли е да се отваря и 4исти отна4ало ? препоръ4ах му ФТТ , добре ли е с тях ? много напира до 3-4 дена да купува ! :cheers:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
:sos: днес в това хубаво време за мен в провален ден, падна ми регулиращия болт на спусъка и почна да си стреля чат пат като спусна предпазителя и докато се усетя бях сменил позицията на стрелба и не можах да си го намеря :wall:, все пак направих някой друг изтрел колкото да си начеша крастата докато се случи това, ако може някой да ми даде размерите на болтчето за да мога да си купя или направя, Благодаря предварително на отзовалите се :)

ПП тъй като са 2 винтчета сега разглобих пушката и видях че липсва 1 от приклада към цевта и тъй като не съм си играл с 2-те до сега да ми кажете за какво е липсващото и другото също .
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Проблема ми е оправен неволята учи и си намерих сам отговорите на въпросите :D
http://talks.guns.ru/forummessage/96/142035-4.html тука има много интересни резултати ама за калибър 4.5 а при нас няма за съжаление такъв, а някой има ли надулник на пушката и има ли ефект върху точноста че ми се въртят разни идеи в главата :cheers:

ПП ето и още информация http://airgun.org.ua/forum/viewtopic.ph ... c&start=15
 

Attachments

  • untitled.bmp
    646 KB · Прегледи: 157
  • untitled2.bmp
    351.6 KB · Прегледи: 220

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Малко информация, която би била полезна за бъдещи собственици на Б-40, а също и интересна за колегите, които ми помогнаха с предположения, съвети и техническа намеса по моята Б-40. Днес сложих край на епопеята, която започна точно преди два месеца на Узана. Нова пушка Б-40 от кутията, мерак и ... на ти мерак - последно място БР :wall:! Та като се почна: чашки - не е, маншет - не е, изпускане на въздух през челото на буталото - оправихме го и това - пак не е. Накрая командировка във Варна, постреляха колегите бамаджии, бутнаха спусъка и казват - всичко е ОК с пушката, много точна даже. Пристига обратно, почвам я пак - добре стреля, ама на три групирани следващите три ги пилее, и после пак така. Тогава почти ми се изясни, че тази пушка има нещо специфично в отката, с което ще трябва да се преборя, преди да дам окончателната си оценка за легендарното китайско АА копие. Днес се заинатих и след двучасова стрелба по 40 мишенки мога да потвърдя две неща: пушката е много точна , но изисква овладяването на специфичен по сила и посока на притискане хват. Листа с 4см мишенки, който публикувам стрелях по едно време, с еднакви чашки, от една поза - седнал, от 30м дистанция. Единствената разлика между мишените е в посоката на притискане на пушката с дясната ръка. Доста сложен вектор се оказа това притискане, от двете отбелязани с червено мишени се вижда че и най-малкият нюанс в посоката на натиск е дал различен характер на двете единствено сполучливи групи. Но точно те ме просветлиха как точно трябва да се държи тази пушка. Още едно потвърждение че съм на финала в битката с тази непокорна пушка беше факта, че най-после прояде и Про-Хънтър - всички снимани мишени са с тези чашки.



Та като се успокоих че свърши таз епопея с Бам-а за отмора си извадих CFX-чо и със същите чашки, но на 45м, без вектори и мъка си направих мишенките от втората снимка и мирясах :D. Б-40 е достойна пушка от средния клас, точна, добре балансирана и с много стабилна механика, но изисква специфична и целенасочена стрелкова подготовка.

 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Днес след като смених уплътнението на цевта, и след около 100-на истрела докато напасне добре направих чудесна група от 7 истрела с Б 40-ката 17мм по краищата на попаденията на разтояние 31-32 метра от ФТ поза седнал, пък и оптиката ми е нова и сега съм повече от доволен. после се преместих на около 60м и стрелях по бирени кутиики и не пропуснах с изключение на 1-2 изстрела от близо общо 50 и повече. Бих казал че и новата оптика с тази скала много ми допадна и я препоръчвам на хората който се чудят с какво да си укичат пушчиците пък и цената е много добра ;)
 

Attachments

  • IMG_0267.JPG
    IMG_0267.JPG
    660 KB · Прегледи: 238
  • IMG_0270.JPG
    IMG_0270.JPG
    681.1 KB · Прегледи: 265

DoDo

Потребител
Еххх като някоя принцеса си я полегнал пушката на тия копринените завивки ;) ама заслужила си е, така като гледам резултатите.
 

DoDo

Потребител
Ами аз я съм виждал във Варна в магазин Анкей. Питал съм и в няколко други магазина, но ми казаха че вече не се внасяла !?, което не знам дали е вярно. В сайта на МСА я има като артикул. Питал съм лично за нея(преди месец и нещо) и казаха, че я имат на склад.
 
Нагоре