ХS-BAM 40 както и AA TX200 и AA Pro Sport

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Щом са еластични, значи са нЕква гума. Така и предположих. Хем обират вибрациите, хем държат смазката между двете и обират излишното от стените на цилиндъра. Дано не се бил пестелив със смазката....
Поздравления за хубавата пушка!:bravo:
:cheers:
Никаква гума не е, полиамид и гума нямат много общо с различни свойства са. Полиамида има еластичност, но и твърдост и износоустойчивост! Хубаво е всеки собственик да има няколко комплекта такива водачи на буталото, аз съм ги сменял моите но бяха на поне 20 000 изстрела.И идея си нямам на колко изстрела ми е пушката, но само аз съм изтрелял с нея поне 30 000, преди това не знам колко още са направени. Челните О-пръстени е добре на около 10 000 изтрела да се подменят ако са се смачкали, а те са два. Но и въпреки че по едно време моите бяхе се смачкали точността си беше добре просто имаше спад на скоростта, и след смяната им се вдигна отново. Относно живота на пружината е важна и правилната експлоатация на пушката, ако седи дълго време заредене няма как да се стигне тоя ресурс, за съжаление не мога да дам точни данни на колко изстрела моята я подменям, защото вече не се занимавам да ги броя кутиите, но дълго време карат и съм адски доволен от това. При лек спад на скоростта имам подлагащи шайби за пружината и всичко пак си е нормално.
Тази зима правих експерименти с моята, да видим какво ще се случи ако намаля теглото на буталото, Благодарение на pellet имам преден водач изработен от полиамид, който намаля теглото с около 20 грама, престъргах буталото и общо свалих към 50 грама от общото му тегло което бе около 220 грама без маншета и водещите пръстени. Ефект има минимален, и честно казано само със смяната с по-лек утежнител може да се постигне същия ефект, престъргването е излишно! Също така имам изработен и по къс утежнител, а в задния край съм подложил шайби за компенсиране на натяга за достигане на необходимата ми скорост. Също така със слагане на нова пружина и с оригиналния утежнител мощността ми надвишава 16 джаула, отива почти 17. От стрелбата ми с тази пушка, препоръчвам скорости около 235-238 м/с с JSB 0.547 g, което е 15-15,5 джаула, и точността се подобрява чуствително, за мен си заслужава интервенцията максимум си позволявам 240 м/с, но след покупката на новия приклад и утежняването на пушката вибрациите понамаляха логично.
Относно не смазаната ос на лоста за зареждане сложи малко грес, препоръчително иначе почва да скърца в един момент, но това е само след като си и навъртял много изстрели, дълго време може и да не се прояви. Друг важен момент е да се смазва добре плочката, която свързва зареждащия лост и цилиндъра, там триенето е най-голямо при зареждане и при работа на сухо последствията са изяждане на триещите повърхнини.
 
Последна промяна:

добри

Редовен Потребител
Челните О-пръстени е добре на около 10 000 изтрела да се подменят ако са се смачкали
Тези пръстени трябва ли да са оригинални или има нашенски заместители?
Хубаво е всеки собственик да има няколко комплекта такива водачи на буталото,
Тези също ли трябва да са оигинални или и тук може да се направят?
Нищо не споменаваш за маншета. Как стоят нещата с него. Трябва ли да е оригинален?
Мисля да поръчам 16 дж пружина от Мундилар и с това да приключа редукцията на 16 дж.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
О-пръстените си ги купих оригинални но най веротно може и да се намерят наши заместители, просто като си купувах резервни части предпочетох да си взема оригиналните.
Тези също ли трябва да са оигинални или и тук може да се направят?
Нищо не споменаваш за маншета. Как стоят нещата с него. Трябва ли да е оригинален?
Мисля да поръчам 16 дж пружина от Мундилар и с това да приключа редукцията на 16 дж.
Не аз съм си ги правил но има и оригинални подложки в китовете, ако поръчаш такъв.
Маншетите използвам само оригиналните, някой са с разни осенъци по работещия ръб и ги премахвам внимателно. има разни други от други проиводители не променят нищо по-добро (някой напротив са по-зле )и не си струват пробите според мен, както и с колегата pellet сме го коментирали.
С пружината няма сбъркаш и аз имам купена от тях, както и още 2 други - да си имам :D
Може би е добре обаче да си вземеш целия кит, който мисля се предлага в мундилар така по на сметка излизаше май всичко :cheers:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Колко изкарва един маншет?
10 000 изстрела на 100% за сега ми изкарва, обаче мен единия маншет ме предаде баш на Световното в Полша, защото уж стреляше добре и виках да не я барам и се прецаках яко тогава, тоя маншет беше доста над 10 000 да не кажа над 15 000 изстрела, което е по-вероятно. Просто тогава хем го видях, че е тръгнал, ама сглупих здраво, пък и точно тогава нямах резервен, и от тогава на сам имам по 2 от всичко :D
Просто на определен период аз си разглобявам пушката, което е фасулска работа и си оглеждам нещата, маншета се оглежда за повреди и също така се замерва работния ръб да не е пропаднал много диаметъра, който по спомен беше 25,4 мм ама ще взема да го проверя като се прибера размера!
 

pellet

Редовен Потребител
Всичко споменато от Любо е абсолютно вярно. Само да допълня - задължително със закупуването на 16 дж пружина трябва да се вземат и водачи за нея ( преден и заден ) или да се направят такива от полимер пасващи плътно по вътрешния диаметър на пружината. 16 дж пружина има много по-голям вътрешен диаметър и ако се ползват оригиналните FAC водачи ще дрънчи като китайка от 100 лв поради бруталнте хлабини в пружинната група.
 
Последна промяна:

добри

Редовен Потребител
16 дж пружина има много по-голям вътрешен диаметър
От това, което чета в Мундилар става ясно, че разликата във вътрешните диаметри е 0.7 мм. Или вътрешен 16 дж е 15 мм, а вътрешен 22 дж е 14.3 мм. Мислиш ли, че тези 0.7 мм са от такова значение? Ако търсим английската прецизност, то ти си прав. Освен това гледам в ЮТуб, че на Острова предлагат китове, включая утежнителите изцяло от пластмаса. Защо ли?
 

pellet

Редовен Потребител
Имам въпросната пушка от около година, закупена чисто нова от Мундилар. Закупен и 16 дж кит. Прав си за размерите на пружините, но оригинално има значителна хлабина при ФАК вътрешностите - оригиналния заден водач за ФАК е с диаметър 13,8 мм. Ако на него наденеш 16 дж пружина хлабината е 1.2 - 1.3 мм. За мен лично всички радиални хлабини във вътрешностите на една пружинна пушка трябва да са сведени до нула. Освен всички други предимства, като звук става невероятна. Все едно ПЦП изстрел , но с откат :) Затова всички китове, които се предлагат, са с пластмасови водачи изработени да влизат почти със стегнатост в пружините. "От такова значение" ли е ... ? Ако не те дразни дрънчене на пружината ( и някои други работи ), сигурно не е от значение. Само споделям опит :)

ПП: Предният водач-шапка е добре да е полимерен също, поради олекотяването на буталната група, за което говори Любо.Това е съществено за по-малкия накат при изстрел. Компенсацията на мощността се постига лесно с подложна полимерна шайба в задната част на пружината. В заключение - най-добрият вариант е закупуване само на 16 дж пружина, изработване на преден и заден полимерен водач, подбиране на подходяща задна упорна стоманена шайба и изработка на полимерна шайба за фино настройване на мощността.
 
Последна промяна:

добри

Редовен Потребител
от Мундилар. Закупен и 16 дж кит
Ако ти си доволен от този кит, то и аз ще купя. Твоят предполагам, че е с метален заден водач. Има ли разлика в размерите между твоя от пушката и този от 16 дж кит? А иначе харесвам прецизните неща.
 

pellet

Редовен Потребител
Има разлика, но отново е оставен с хлабина. Подрънкваше си най-чудесно :)
Сега, както съм си я направил по описанието по-горе, е балсам.
 

добри

Редовен Потребител
Сега, както съм си я направил по описанието по-горе, е балсам

И така. Купих пружина от Мундилара. 16 дж. Калоян направи НЕГОВИЯ кит. Перфектен. Благодаря, Калояне! 16 джауловият кит е този над пушката. Резултатите са на снимките.
 

Attachments

  • P1100143.JPG
    P1100143.JPG
    667.2 KB · Прегледи: 162
  • P1100152.JPG
    P1100152.JPG
    336.6 KB · Прегледи: 150
  • P1100153.JPG
    P1100153.JPG
    363.3 KB · Прегледи: 141
  • P1100154.JPG
    P1100154.JPG
    344.9 KB · Прегледи: 146
  • P1100146.JPG
    P1100146.JPG
    397.1 KB · Прегледи: 148
  • P1100148.JPG
    P1100148.JPG
    378.9 KB · Прегледи: 158

6tangata

Редовен Потребител
Чета си стария пост и е от 2014 година. Не ми се вярва. От тогава до вчера не бях стрелял с Air Arms-а. Жалко, че старите снимки на групите са изчезнали. Сега дистанцията е около 32-33 метра. Групите са като тази на снимката. Колкото и да се старая и да има 3 изстрела в почти една дупка, 4,5 6 и 7 изстрел винаги леко "бягат". Чашките след тест на Baracuda и JSB, останаха JSB 0.547 0.53. За мен пушката може и повече, но стрелбата с оптика ми е малко неестествена, а и възглавниците май не са най-добрия избор.
 

Attachments

  • IMG-15dafeb27c1f72f8ed493219adee72ae-V.jpg
    IMG-15dafeb27c1f72f8ed493219adee72ae-V.jpg
    244 KB · Прегледи: 75
  • IMG-5c389324f40133fe79f5b179918e2822-V.jpg
    IMG-5c389324f40133fe79f5b179918e2822-V.jpg
    195.1 KB · Прегледи: 73

Hidden

Редовен Потребител
Здравейте, колеги! Дали някой има точните размери на буталото за БАМ-40 или поне ТX-200?
Moга да поставя въпроса и иначе: на тази снимка едното бутало е за БАМ-40. Според вас кое е то?
IMG-ed4c305ae4dd92e791cc1d5636949be7-V.jpg
 

pellet

Редовен Потребител
Имам резервно бутало от TX200 вкъщи. Довечера мога да дам които размери са необходими.
Напиши какво ти е необходимо като размер. Само тези, които са на снимката ли?
 

Hidden

Редовен Потребител
Благодаря ти! :)
Мисля, че дължина диаметър, обща дължина на буталото и дължина на цилиндъра ще са достатъчни.
 

pellet

Редовен Потребител
Да се има предвид, че това е бутало за най-новия, съвременен вариант на ТХ200 - Mk3. Тя е с дългия ход на буталото - 96 мм. Старите варианти Мк1 и Мк2 са с по-къс ход - 84 мм. Т.е. стеблото на старите бутала е с 12 мм по-дълго.
 

Attachments

  • 20221104_181605.jpg
    20221104_181605.jpg
    763.2 KB · Прегледи: 33
Нагоре