Хънтър 440 или Cometa Fenix 400

MAP

Новодошъл
Здравейте,
Чета от известно време форума и виждам че мога да разчитам на добър съвет. А за въздушна пушка, с кого да се посъветва човек ако не с вас?
На времето бях много запален по темата но напоследък не отделям време на това. Както и да е, нещо пак ме прихвана и се сетих за старата си Gamo Hunter 440. Беше чудесна пушка с която стрелях доста добре. Първата и пружина смених с такава от Norica - по дълга и по силна от оригиналната. Пушката стреляше по мощно и с все така добра точност но за съжаление за твърде кратко. Следваха още 2 такива пружини със същия резултат и така пушката взе дълга почивка зад вратата. Миналата година пак ме прихвана тази тема и и приспособих ГП от някакъв Хатсан от нейната мощност. За 20'тина ужасни изстрела (не можех да улуча цигарена кутийка от 10 крачки), от пушката падна планката за оптика. Когато падна и мерника вече се отказах и пак отиде зад вратата.
И аз както всеки тук иска да има мощна, точна, надеждна и евтина пушка:)) така че въпроса е следния:
Мога да си позволя нова Cometa Fenix 400 5.5 с ГП. С оглед на ползването - не ми се дава повече а и по интернет-впечатления ме устройва като ТТ данни.
Евентуално с ваша помощ, мога да възстановя Хънтъра с правилна ГП.

С кой от двата подхода ще получа по добра пушка като мощност, точност и надеждност?
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
С кой от двата подхода ще получа по добра пушка като мощност, точност и надеждност?
Сам си разбрал, че мощност и точност при пружинките не вървят ръка за ръка.
Сложи си по-слаба ГП на хънтърчето и си го ползвай. Не е лоша пушка. Не залитай по големите мощности.
Еуфорията от голямата мощност и дупченето на талпи и кофи преминава след няколко неуспешни опита да уцелиш нещо.
 

MAP

Новодошъл
Първо, благодаря за отговора!
Да, с това съм наясно и затова не съм споменал Хатсан-бургия като опция. Все пак по клипове гледам че с кометата се постига прилична според моите критерии точност дори на разстояния 80 м, което си е интересно предизвикателство. А и като попадне - влиза в бутилката а не само да я разклати. Ако може да се постигне такава мощност при запазена точност на хънтъра, разбира се че ще си го предпочета.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
А защо си мислиш, че Комета-та е мощна?
В един клас са с Хънтър 440.
Нямам нищо против Комета.
Хубава пушка е.
Ама ти вече имаш Хънтър-чето.
Грешката ти е била, че си слагал пружина от Норика, а те са много кекави.
Другата грешка е, че после си я нацепил с ГП на 80-90 кг и пейзажа се оср@л.
Щом обаче не са ти кът париците, купувай една кометка, ама нали знаеш, че щом тръгнеш да купуваш/продаваш - все си от страната на булката.
 

MAP

Новодошъл
Защото не помня колко мощен беше хънтъра с прясна пружина от норика.
Добре, аз не споря а питам! Казваш че са от един клас... как да проверя дали пневматиките им са еднакви?
Не помня размерите на моята. Мисля че работния обем на цилиндъра беше 100 см3, а цевта е 45 см.
Ако кометата е с по голям обем и/или цев, би трябвало да не разчита на по силна пружина за да постигне същото, и съответно мога да считам че теоретично е по добра.
 

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Ако си сигурен,че ще оправиш Хънтара се пробвай,както каза Иво имаш базата.
И все пак аз съм пристрастен вземи си Кометата в 4.5 :)
 

MAP

Новодошъл
Добре, значи ще задам въпроса така:
Ако успея да изкарам максимума от хънтъра - разбирай максималната мощност която не разстройва точността, ще получа ли пушка сравнима по мощност с Кометата? Оригинално му даваха 220 м/с. С пружина от Норика съм засичал* 230+ м/с, без поражения в точността. Не помня с какви съчми стрелях товгава но още ми се мотае кутийка от Gamo prohunter - 1g, но най вероятно съм мерил с по леки чашки.
*За засичането - нямам хроно, но ползвах един трик с който определям обороти на двигател без оборотомер: с анализ на звука. Малко е субективно, но дава добра ориентация поне за сравнителни цели. Поставя се телефона на запис - точно по средата между края на цевта и мишената. Слага се добре дрънчаща мишена на 10м. После записа се преглежда на една програмка (wave editor) където се вижда осциолограмата на звука. Субективния елемент е определянето на пиковете на изстрела и попадането в мишената. От програмата се вижда времевата разлика и се смята.
 
Последна промяна:

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
как да проверя дали пневматиките им са еднакви?
ще получа ли пушка сравнима по мощност с Кометата?
Ето сравнителни таблици. То си е цяло сравнително ревю между Cometa Fénix 400 и Gamo Máxima :
http://www.airecomprimido.net/joanaire/articulos/cogano/cogano.htm
А Gamo Máxima си е същински Хънтър 440 с малка разлика в дължината - 7 см повече за максимата, 100 грама в повече и един пластмасов надулник - пак за нея.
И за справка ето спецификация на всички модели на Гамо:
http://www.aceros-de-hispania.com/gamo-airgun-specifications.htm
И така, като обобщение, разликата в мощността на двете пушки е 2 Дж в полза на Комета.
Скоростите измерени с Gamo Promagnum 0,91 гр. са 209 срещу 217 в полза на Комета.
*За засичането - нямам хроно, но ползвах един трик
Използвай хронограф, а не трикове. Не препоръчвам скорости над 220м/сек.
Препоръчвам: смяна на маншет ... обезателно и една ГП на 60-65 кг ( да се прецени опитно след замерване с хронограф при постигане на посочената скорост с посочените чашки) и отстраняване последиците от предишната ГП. Полиамиден сегмент в задната част на буталото, (ако конструкцията на буталото позволява). Щателно почистване и обезмасляване. Допуска се малко грес на СМ и повърхностно на цев и цилиндър със съвсем леко омаслен парцал.
Сам реши дали е необходимо да сменяш пушката.
 

MAP

Новодошъл
Хм! Много ти благодаря за първия линк. Голямо превеждане падна! Макар че става въпрос за по стара Комета, пак се вижда превъзходство по всички линии. Дори факта на по дългата цев (44.5 срещу 47 см) говори за по добър потенциал, който вероятно е добре използван в новата с ГП. Ако се окаже че и обема на цилиндъра и е по голям... нещата започват да се оформят за мен:)
Хънтъра ще се нуждае от гранично усилване за да докара Кометата. Така поне си мисля аз!
220 м/с сигурно са хубаво нещо при добра точност, но ако ги прави с 1 грам а не с леки чашки дето вятър ги вее.
Добре, каква и от къде да търся подходяща ГП за хънтъра? За предпочитане да е пренапомпена и с клапа за изпускане!
Маншет - разбира се! На времето имаше и съм сменял. Има ли по-добри и по-лоши?
Полиамиден сегмент - до колкото си спомням буталото не позволява. На времето бях мислил как да запрепя тънък тефлонов пласт но така и не измислих нищо приложимо.
Пораженията от сегашния чук който е вътре не са страшни. трябва да измисля закрепване на планката за оптика, която вероятно ще подсигуря и с метал-пластик.
Като инфо за алтернативен подход, нека някой от майсторите на форума даде оферта за цялостно възстановяване направо при него. Аз у дома нямам работилница, а когато работя съм твърде далеч от дома.

Добре, да оставим теорията! Извинете че не стоя мирно и слушам умно.
Някой може ли да каже нещо по въпросите които съм поставил по-рано днес?
 
Последна промяна от модератор:

MAP

Новодошъл
Хм, това че съм нов във форума и не толкова опитен с ВО, не означава че ходя бос:)
Я отрежи 7 см за да си скъсиш куфара и пак кажи че няма разлика. На някоя недохранена енергетика може и да не се усети, но ето например в случая с Хънтъра, ако правилно си спомнян от времето когато го смятах работния обем май беше 100 см3. Обема на цевта грубо е 10 см3. Това означава че ако пренебрегнем термодинамиката, при излитането на проектила, в цевта има още 10 кила налягане! С термодинамичните процеси е много повече! Проектила има положително ускорение до момента на напускане на цевта, и отрицателна - миг след като я напусне.
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Грабай тогава патерицата и огън по ламарина и ПДЧ :)
Между другото и точността на пружинката е по-добра при къса цев, ама какво да ти казвам ,като ти не си бос и знаеш.
Успех в избора колега, не се заяждам, ще се радвам да намериш наистина това което ще ти носи радост.
 

MAP

Новодошъл
И аз не се заяждам колега, но искам да си обясня нещата. Не се сещам защо:
точността на пружинката е по-добра при къса цев
По дълга цев ще използва по добре енергията на източника, което означава че за една и съща дулна енергия е достатъчен по слаб източник. единственото което се сещам е вероятността проектила да напуска цевта доста преди буталото да е ударило дъното, което пък си е прахосване на енергията в гърмеж!
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Всички разбрахме колега, че сте на ти с теорията на пневматиката. Ако добавите и малко практика ще бъде добре.
Желая Ви успех в практиката.
 

lynx

Редовен Потребител
Ако дългата цев беше панацея, всички щяхме да стреляме с 80 см. цеви. Да, ама не.
При ПЦП удължаване на цевта може да даде прираст, при пружинните има други величини в уравнението което е със 100 неизвестни.
Често в практиката нещата не са така, както си ги обясняваме на теория. ;)
 

MAP

Новодошъл
Всички разбрахме колега, че сте на ти с теорията на пневматиката. Ако добавите и малко практика ще бъде добре.
Желая Ви успех в практиката.
Точно за това се регистрирах тук, но до момента само колегата ivodoc ми помага с нещо конкретно. Защо сте толкова докачливи? Обяснете ми как се случват нещата! Не ми се отдава да действам - прави 1, прави 2 и т.н.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Освен енергетиката, по-голямо влияние върху точността оказват трептенията, а там вече масите и дължините имат значение..
Затова, на база на практически постигнатите от другите знания, ти се препоръча, да не наблягаш толкова на мощността.... Нали идеята е да ти доставя удоволствие стрелбата., предполага се точната, не сватбарската. Този модел на Гамо, както и Кометата не са разчетени за повече от 23-24 Дж не напразно.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Голямо превеждане падна
Не знам какво толкова си превеждал?!
Там има таблици и те са интересните.
Посочил съм че чашките са Gamo Promagnum 0,91 гр:
Скоростите измерени с Gamo Promagnum 0,91 гр. са 209 срещу 217 в полза на Комета.
220 м/с сигурно са хубаво нещо при добра точност, но ако ги прави с 1 грам а не с леки чашки дето вятър ги вее.
Ама четеш избирателно, предубеден си и си решил да купуваш Комета.
факта на по дългата цев (44.5 срещу 47 см) говори за по добър потенциал, който вероятно е добре използван в новата с ГП. Ако се окаже че и обема на цилиндъра и е по голям... нещата започват да се оформят за мен:)
Няма стари/нови Комети. Железарията е една и малко козметични разлики.
Я се опитай визуално да направиш разлика между 44.5 и 47 см. Само 2,5 см. Представяш ли си дължината на "факта"?
Маншет Гамо: http://shop.gunman.biz/--p-115.html
Газови пружини има много. Оказва се че почти всички модели на Гамо могат да ползват една и съша ГП:
http://xn--80aaagdvel9bfnm3b7l.xn--p1ai/index.php?route=product/product&product_id=103
Във форума само mitaka101 изработва ГП.
ГП за хънтъра? За предпочитане да е пренапомпена и с клапа за изпускане!
Това пък защо? Първо да осереш метеното на отремонтираната пушка, а после на вече потрошената да и намаляш пружината, че да правиш какво?
Явно не знаеш какво искаш, а и не искаш да разбереш.
Щом обаче според теб си струва за 2 (два) Джаула повече, (което освен,че е пренебрежимо малко, а и много субективно) да дадеш 400+лв. ОК, няма проблем.
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Не сме докачливи колега, просто Вашите теоретични познания в пневматиката и термодинамиката далеч надхвърлят нашите практически познания. Поради една причина, че повечето от нас стрелят за удоволствието от стрелбата.
 

andi

Редовен Потребител
Тази година съм помогнал на двуцифрено число колеги да си купят Комета 400 с ГП 5,5мм . Всички са били около 23дж .
И дължината има значение за жените и при ПЦП , но не и при пружинките ;)
 
Нагоре