Хелий

pifcoo

Потребител
Здравейте.Пускам тази тема защото вече от няколко човека има питане дали и евентуално кога бих зареждал пушки и бутилки с хелий.Предвид високата цена на хелия е нужно да дам някой подробности .
Хелия както много от вас знаят ,а и може да се прочете в нета е много летлив и трудно съхраним газ.Дори в бутилките в които се транспортира е трудно да се задържи за много дълго време .Основно се извлича от природния газ и то най вече пристига от щатите.Поради намалените запаси и трудното му съхранение цената му всяка година се вдига.За последните 4 години от 420 стигна на близо 600 лева .
Сега малко сметки за да знаете дали си струва да се напъваме да зареждаме с хелий,тъй като за да ви обслужа ще се наложи да имам 10 кубикова бутилка.На практига един ваш цилиндър на пушките ви са с обем от 250 мл. до 500 мл. това означава ,че малките бутилки при 250 бара събират 62.5 литра ,а големите 125 литра .Това за пушките .Сега за бутилките от които преливате и които в повечето случай аз ви пълня на 300 бара при приблизително 30 градуса температура.Една такава бутилка примерно 10 литрова събира при 300 бара 3000 литра газ който вие ползвате до около 220-250 бара.Моите сметки за да се захвана да го правя това показват ,че литър хелий би ви струвал 15 ст. или 0.15 лв.И така сметките показват следното :
Първоначално зареждане на пушка с цилиндър 250 мл. до 250 бара ще е 62.5х 0.15=9.37лв.
Дозареждането ще е в заисимост до колко бара е празен цилиндъра и колко литра ще влезнат.Всеки може да посмята малко .
Първоначално зареждане на пушка с цилиндър 500 мл.при 250 бара ще е 18.74 лв.
Първоначално зареждане на 10 литрова бутилка при 300 бара ще е 3000л.х0.15=450 лв. и
после ще дозареждате между 220 и 300 бара което значи приблизително 800л.х0.15=120лв.
Както виждате доста скъпа стрелба би била.Нека поумуваме и тогава да решите дали да ме навивате да зареждам хелий.При всяко положение ще се зарежда на литър вкаран в бутилката газ,а не на определена фиксирана цена.
Успех със сметките ,за много години и да сте най вече здрави
Поздрави на всички :)
 

lynx

Редовен Потребител
Доколкото съм чел, братушките не стрелят с чист хелий.
Смесен е с въздух, но за пропорции не съм се интересувал.
Повечето от нас знаят, че хелия е така да се каже...скъп за експерименти :p
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Нека поумуваме и тогава да решите дали да ме навивате да зареждам хелий.
Лично мнение.
Място за умуване едва ли има.
Първо. Цената е убийствена. Много хора са оборудвани с 10 12 и 15 литрови бутилки.
Бутилки струващи по 5-600 и кусур лева и се оказва, че само хелият в такава бутилка надвишава цената на самата бутилка.
Не дай боже, поради незнайна причина, случайно да изпусне газа.
Та в този ред на мисли.
Ако процеса на Вашата работа не е свързана с хелий, не разполагате с налични клиенти,
а сте решили тепърва да разработвате пазар, разчитайки на клиенти от този форум, смятам за чиста набутвация.
Тук 90% от хората стрелят на въздух. Някои минаха на метан, после пак се върнаха на въздух.
Като че ли и експериментите вече приключиха.
Някои от колегите минават на метан, понеже нямат в близост от къде да зареждат въздух.
Други стрелят на метан от икономически съображения, защото е почти без пари.
Истинските спортисти, стрелят само и единствено на въздух, защото дали на тренировка тук или на състезание в чужбина,
пушките им стрелят идентично, както и пушките на всички други състезатели.

Нека колегите също дадат своето мнение, защото гледайки от собствената си камбанария, е възможно да се намирам в заблуда
и ще се намерят достатъчно ентусиасти за дългосрочно осъществяване на начинанието.
Без лоши чувства.
Успех.
 

pifcoo

Потребител
Така е,не случайно съм направил някой сметки .Същото казах и на хора които се интересуват от хелий.При водолазите хелий също използваме макар и рядко именно заради цената.Копуваме хелий много рядко като цяло, и то само когато се планират дълбоки спускания така ,че не го подържам в наличност.
 

astra

Редовен Потребител
Някои минаха на метан, после пак се върнаха на въздух.
Като че ли и експериментите вече приключиха.
Когато сам се чудиш какво да правиш, виж какво са направили другите преди теб :)
От всичко по-горе написано разбрах, че хелият е скъп и труден за съхранение. Не разбрах само какви евентулни предимства има пред въздуха за ползване във ВО и защо изобщо се появи като тема за обсъждане. Какво пропускам? :) (Знам за "огнестрелните" скорости които се постигат с хелий, но доколко това е предимство, оправдаващо цената? )
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Рано или късно, на ползващите метан им се вижда малък прираста на скорост(а зимата може да е и отрицателен даже).
И поразгледали руските опити за гонене на огнестрелни скорости, любопитството започва да сърбиии.
Няма лошо, стига портофейла ти да може да ти позволи да се почешеш.....
 

dberov

Редовен Потребител
Преди 3 месеца ми донесоха пушка, която е стреляла само на хелий. Evanix MAX-Air Semi-automatic .25 cal, нa два месеца и изстреляни 3 кутийки JSB, която изпускаше от предната тапа. Оказа се наранено полиамидно тяло в предната тапа, което затваря след зареждане а нараняванията бяха причинени от попаднали боклуци в резервоара. Човекът работи с хелий и има в наличност винаги поне 5 големи бутилки, но след отсраняване на проблема, се отказа от хелия и от тогава пушката работи безпроблемно. Не знам хелия минава ли през филтри, но аз такива не видях в цеха му а боклуци в резервоара е равно на проблеми. Прикачвам снимки, като зумирах тая на полиамида и макар да не са качесвени, ясно си личат черните боклучета в образувалия се канал (на последнате две снимка).

2020-09-25 09.36.18.jpg 2020-09-25 09.28.12.jpg 2020-09-25 09.28.31.jpg 2020-09-25 09.42.16.jpg 2021-01-03_114226.png
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Преди 7 г., инвестирах 20 лв за да ми врътнат един преходник за да може да заредя Суматрата от бутилка с хелий, с която пълнеха балони.
При 275 м/с с 1, 175 на въздух, на метан 292 м/с, на хелий дадае 308 м/с, при едни и същи настройки на редуктора, без да се пипа нищо.
За себе си приключих с чесането.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Голяма раздумка тук. Има хора дето бяха зарибени по екстремен бенчрест. Там хелия е напълно приложим. И не е чак недостижимо скъп, при положение че се дават луди пари за оптики, къстъм проектили и така нататък. Просто ентусиазъма последните години към бенчреста поугасна, но надявам се няма да е завинаги. Добре е че я има темата, защото който има мерак да тества, да има от къде да поръча.
Поздрави !
 
Нагоре