Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Вчера.
Забавното беше, че внучката, незнайно защо реши, че това е пуйка, а то си беше кило и триста охладено пиле, натрито със сол и черен пипер.
Вътре малко наситнен чесън. В паничката с четката има смес от лимонов сок, малко вода, сол, олио, червен пипер и стрит на кашичка чесън.
С тази смес се намазва пилето като вече е набучено на шиша още преди да е започнало печенето.
С нея се маже от време на време, ако се забележи, че кожата започва да прегаря, като същевременно се намалява и огъня.
Процедурата трае около час и половина, време през което се пие бира.
Не помня друг път малката да е яла толкова много от едно нещо, като на почти всяка хапка казваше:
- ох, голяма вкусотия. :)
Като се наяде доволно каза:
-Не мога повече, но това останалото, ще си го запазим за утре.
Имаше и въпрос:
- Дядо, а ти защо досега не си готвил това?
Истината е, че това пиле го купих за да го сваря цялото и да го хапнем поръсено с червен пипер, но докато разчиствах под навеса около барбекюто, попаднах на шиша с мотора за чевермето. Мръсен, потънал в прах и паяжини и реших да го върна към живот.
Последва хубаво обгаряне и изчеткване на шиша с телената четка.
А малката е права.
Това не е ползвано през времето на нейния живот, а тя след малко повече от два месеца ще стане на 6.
Сега съм с намерение да поправя грешката и да ползвам съоръжението по-често.

 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Мидите само ги измивам добре и в твнджерата. Добавям сол, пакетче масло, девисил пресен, чесън и 200мл бяло вино. Слагам капака и на котлона. Задушавам докато черупките се отвпрят. Изсипвам в широка тава за да синседят накиснати в соса и сипвам узо. Предпочитам Mini или plomari
 

lynx

Редовен Потребител
Рецептите навсякъде са доста еднотипни. С две думи, набързо:
Сваряват се яя-та, да са много рохки и се белят.
Рохко сварени яйца се белят трудно(особено ако са пресни), затова е добре след варенето веднага да се охладят/пресекат в ледено студена вода.
Кайма, овкусена като за пържени кюфтета(но с настърган лук) се разделя на топки, колкото по-голямо кюфте.
После се разстила парче прозрачно фолио на кухненския плот, върху него се разстила кюфтето като палачинка, дебела около 1 см.
Поставя се сварено яйце в средата и с фолиото повдигаме каймата, да обгърне и "облече" яйцето от всички страни и да е равномерно.
Дооформя се на ръка и се продължава към следващото.
Може фолиото да е намазнено с олио, за да не се залепва каймата по него.
С каймата всеки може да твори и овкусява по собствен вкус, някои добавят кайма от сурова наденица, други пушен млян бекон, люто....
На финала облечените в кайма яйца се валят в галета, по оригиналната рецепта е да се пържат, но и печени във фурна стават добри. Печене/пържене до получаване на загар. Тънката кайма не се нуждае от дълга топлинна обработка. Моите на снимката са без галета и са печени.
(Ако някой предпочете пържени, прави се в дълбок съд с много мазнина, да плуват шотландците :D) Аз го избягвам, ако има вариант да се получи с изпичане.
Хитрината е, че колкото рохки сварите яйцата, после при последващо пържене или печене жълтъка не се променя. Остава си рохко и е вкусно.
Успех на експериментаторите! Не е сложно! :cheers:
 
Последна промяна:

sess84

Редовен Потребител
Заблеяло ми агънце, мойто утре ще му резна вратлето и събота ще му е опелото:cheers:
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Днес скромно(една плешка, едно бутче и опашчица) набързо(само 4,5 часа печене), но без компромис с вкуса на гергьовско агне. Да уважим празника.
А Наздраве на Именниците!
И на всички останали!
 

Attachments

  • IMG_20200506_143047.jpg
    IMG_20200506_143047.jpg
    555.4 KB · Прегледи: 46
Последна промяна:

vedra

Редовен Потребител
Майко мила къде съм попаднал!!!
Ами аз само като чета тая тема и аха, аха да стана 300 кила.
Не че и аз не зачетох подобаващо най-древния известен празник по българските земи но от пуста лакомия му се нахвърлихме и докато се сетя, картинката в гювеча вече беше грозна, неже ли за снимка!
Иначе- половин агънце (българско) в ембрионална поза насред гигантски охридски гювеч. Едно пакетче масло, 10-на зърна черен пипер, коктейл от подправки специално за агне на пещ от Самотраки ("Арни" се казва- има там един месар на пристанището, веричката му византийска, много ги умее тия работи и от години вече си ги взимам готови от него, за да няма издънки). Ръсвам малко солчица смесена с още по-малко кимион, едно артистично завъртане с лявата ръка на соевия сос над гювеча, последвано от още едно, но този път с дясната ръка в която стискаш срязан наполовина лимон. Досипваш две шепи вода, ракиена чашка прясно мляко и малко зехтин за разкош.
Наместваш прецизно капака, фурната на 120, чаткаш глинената бомба вътре, затваряш и забравяш.
Правиш каквото правиш, лягаш, спиш, сутринта като се събудиш слизаш в кухнята обладан от сценична треска, нюхаш за кофти миризми, отваряш капака, поглеждаш, въздъхваш облекчено, връщаш се в леглото и казваш: "Жена, с ориза и картофите си ти..." Е, на обяд като бонус режа и зелената салата.
За пиене, с риск да ме обявите за абсолютен невежа- бира и то "Бритос"в кенчета, много!!!
 

didarai

Редовен Потребител
Днес скромно(една плешка, едно бутче и опашчица) набързо(само 4,5 часа печене), но без компромис с вкуса на гергьовско агне. Да уважим празника.
А Наздраве на Именниците!
И на всички останали!
ЕЕеее човек ! :confused:
Недей тъй де с тез найлони ! o_O
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Както казах, компромис с вкуса на агнешкото нямаше.
Тъй като нямаше възможност за пълнене, ориза беше подготвен в тиган, леко задушен със сос от тавата, изсипан в пликове за печене(разделен с и без чер пипер на зърна). Надупчените пликове отидоха в тавата за последните 40 мин под фолио. После само агнешкото беше запечено и глазирано без фолио за още 40 мин.
 

didarai

Редовен Потребител
Както казах, компромис с вкуса на агнешкото нямаше.
Тъй като нямаше възможност за пълнене, ориза беше подготвен в тиган, леко задушен със сос от тавата, изсипан в пликове за печене(разделен с и без чер пипер на зърна). Надупчените пликове отидоха в тавата за последните 40 мин под фолио. После само агнешкото беше запечено и глазирано без фолио за още 40 мин.
Найлоновият плик вкус няма да ти добави , нито пък нова технология . Само може да ти опази тавата донякъде чиста . Виж обаче по последните изследвания ....никак не е препоръчително да се загравя пластмаса относно здравето .
 

didarai

Редовен Потребител
Откак един комшия ми направи забележка, че си задушавам печените чушки в найлонов плик, ползвам тенджера с капак!
Не е само заради здравето . В плика става като задушено . (Пълнено животно също . 2 пъти съм пълнил и не повторих никога . Не става по-вкусно , даже напротив) . Винаги може да печеш под фолио и да запечеш накрая , а запеченото (колкото и малко да е) винаги е по-вкусно от задушеното. Освен това може да го контролираш (разбъркваш , опитваш и добавяш ) .
 

batnan

Редовен Потребител
didarai , дай ми една рецепта за задно джоланче с кожа . Знам че си готвач ,искам нещо бързо и да не се натоварвам. Аз го приготвям като нацепя кожата на ромбчета/квадратчета/ , после го намазвам с сол и олио , и после в плика за печене . За 2-2,5 часа на 200 градуса имам готово нещо.
 
Нагоре