ще се включат и други колеги
Готвенето на дивеч не е за всеки.
В повечето случаи, готовите рецепти за лаици, степ бай степ, завършват с провал.
Не очаквай възрастна птица, да се готви като двукилограмов бройлер, израснал за 45 дни,
от току-що излюпено пиле и щанда в Кауфланд.
Възрастта на този фазан никой не я знае, а и той не кълве смески затворен в курника без да мърда, та да трупа маса.
Това пиле е бягало и летяло по поляните и се е борило за всяко зрънце, не като хората бройлери, дето трупат маса, с протеини и химия, блъскат у фитнесо, пък после се оттягат на дивана.
Измий и почисти хайванчето хубаво.
Накисни го в леко подсолена вода за 2-3 часа, да се обекзръви, че ако е застреляно, кръвта определено е в него.
После го изплакни, сложи го в теджерата.
Може цяло, може и да го порционираш.
Залей със студена вода, но ищо не слагай във водата на този етап.
Дори и сол.
Солта вади междъклетъчната вода и месото става още по сухо и жилаво.
Солта се добавя в крайния етап, когато се "сглобява" ястието.
Включи на силен огън да заври и гледай да намалиш малко огъня, когато видиш, че започва да се образува пяна.
Започни да я махаш.
Този процес продължава различно време - според случая.
Пяната е коагулирал белтък в повечето случаи от кръвта.
След като го "препениш", може да сложиш подправки по желание.
Задължително черен пипер на зърна - 20тина зрънца.
Може дафинов лист 1 брой е достатъчен.
Малко зелении: Магданоз, целина морков, лук.
Не е задължително да ги режеш или може на две на три, ако имаш пък и такава "торбичка" ,
в която можеш да сложиш зелениите и да ги вариш заедно с торбичката - още по-добре.
Защото всичко това накрая ще го изхвърлиш, понеже ще прецедиш бульона.
Вариш на тих огън поне около час - става с проверка.
Ако се наложи и повече.
Имай предвид, че месото на фазана е жилаво и трябва повечко варене.
Прецеди бульона.
След като това стане, , просто подправяш с любими подправки, малко чер пипер, Морковче на търкаленца, лучец на ситно, може да пръжнеш леко и задушиш под капак в тиган с краве масло,
защото от фазана, мазничко не очаквай като от домашна кокошка.
Събираш всичко в тенджерата и сега е време да се подсоли на вкус, и да се добави шепа фиде или ориз -
според предпочитанията.
След като оризът или фидето са напълно сварени, пак по желание, може и да се застрои.
Махаш тенджерата от котлона, за да може чорбата малко да изстине, за да не пресечеш яйцето в застройката.
Застройката се прави с разбито едно яйце с лъжица кисело мляко, един шприц оцет и 1 черпак от бульона.
Бавно и внимателно добавяш от бульна в купичката с яйцето, за да тепмерираш сместа и после го добавяш в супата.
Ако пък искаш на яхния или с ориз, просто пропускаш етапа - "ако искаш на чорбица" и продължаваш с рецептата, която си избереш.
В нета много - "пиле с ориз", "пиле попска янния"
Основната работе в първия етап. - оттам нататък - пътища много.
Попската яхния е много подходяща за фазана.
Трябва ти обаче почти килограм дребни балучки или едър арпаджик, защото той е в основата на попската яхния.
Добавяй щедро краве масло - без да се оливаш.
Давай смело.
Готовите бульони и комбинирани подправки са спасението на начинащия. пък и на някои големи мастъри.
Ако вкусът не ти хареса, добавяй подправка за пиле или бульончета, но за целта остави солта съвсен нй-накрая, защото и подправката за пиле и бульоните са силно солени и едва ли ще се наложи да се добавя отделно сол.