"ХАМСТЕРИ" -изработка и закрепване

didarai

Редовен Потребител
Седалката на велосипед издържа без проблем 100 кг човек само с триене , че и при динамично натоварване. 3 пъти да е по-малка контакнтана площ тук , пак е предостатъчна. В крайна сметка , най-малкото може да се пробва преди нарязването на зъби , заради които ще трябва и по-голяма хлабина (развиване).
 

Dominus

Редовен Потребител
Но при седалката е тръба, която стяга от едната страна, което е доста по различно. Няма възможност да се деформира. Онова с отвора може да е всичко. Може да има съчма с винт за регулиране, колко да излиза и малки глухи отвори отсреща в които да попада съчмата. При охлабено положение не е проблем да се движи. Може да е пак съчма, но с пружинка, при охлабено положение да не се мандахерца само, а да прещраква, за да може да си го гласи по-лесно с една ръка. Варианта със зъбите го пробвахме, но не се получиха добре. Бях ги направил много на брой и сплавта беше мека. Според мен ако се вкара една азбестова шайба в триенето, а повърхностите се минат на едър пясък ще стане.
 

Dominus

Редовен Потребител
Но при седалката е тръба, която стяга от едната страна, което е доста по различно. Няма възможност да се деформира. Онова с отвора може да е всичко. Може да има съчма с винт за регулиране, колко да излиза и малки глухи отвори отсреща в които да попада съчмата. При охлабено положение не е проблем да се движи. Може да е пак съчма, но с пружинка, при охлабено положение да не се мандахерца само, а да прещраква, за да може да си го гласи по-лесно с една ръка. Варианта със зъбите го пробвахме, но не се получиха добре. Бях ги направил много на брой и сплавта беше мека. Според мен ако се вкара една азбестова шайба в триенето, а повърхностите се минат на едър пясък ще стане.
 
  • Харесвам
Reactions: 5ko

sts1969

Редовен Потребител
Може ли да е измислено застопоряването като морзов конус, но с малко по-отворен ъгъл за да освобождава по-лесно.
 
  • Харесвам
Reactions: 5ko

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Седалката на велосипед издържа без проблем 100 кг човек само с триене , че и при динамично натоварване. 3 пъти да е по-малка контакнтана площ тук , пак е предостатъчна. В крайна сметка , най-малкото може да се пробва преди нарязването на зъби , заради които ще трябва и по-голяма хлабина (развиване).

Пробвано е. Изпуска.
 

Dominus

Редовен Потребител
Купих друга сплав, доста по-яка. Ще пробваме пак със зъби, но по-едри и малко на брой. Би трябвало да стане.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
http://www.roymech.co.uk/Useful_Tables/Tribology/co_of_frict.htm#coef
От тази таблица гледам коефициента на триене между алуминий и алуминий е най-висок. Чудя се ако повърхностите не са полирани дали няма да стане с притискане една към друга повърхностите. Друго което си мислех е като Павката. Да се сложи някакъв пръстен от материал с голям коефициент на триене. За сега само се чудя,но искам да си направя такава джаджа.
 

didarai

Редовен Потребител
Пробвано е. Изпуска.
Ами сигурно има причина за това във вашият случай , щом при хората работи (сещам се за 2 поне). До колкото виждам от снимките , в единия вариант , "гредите" са доста дебели , а в другият ключалките са 2 . По една във всяка опора и не е случайно. Дали силата е достатъчна , всеки с регулируем алуминиев задтилък лесно ще провери при това на по-малка площ . Няма какво повече да кажа по въпроса :cheers:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Ако мислите още варианти по-късно ще опиша няколко варианта и аз за фиксация, наподобяващи туко описаните в темата, но с малко допълнения за по-добро фиксиране на позициите ;)

ПП: Сега прочетох добре темата, и май идеите ми се припокриват с на някои колеги, а от другата сам се отказах, че се усложняват нещата.
 
Последна промяна:

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Че красиво няма две мнения по въпроса.
Но много сложно ми се вижда и сигурно ще струва бая пари.
 

lynx

Редовен Потребител
Не е толкова скъпо Павка! :rolleyes:
Само механизма е 682 лева, без доставката до БГ :D
 

Dominus

Редовен Потребител
Няма нищо сложно в механизма. По средата би трябвало да има две разпънки, които попадат в отворите. Болта е с конусна част която ги притиска. На абослютно същия принцип съм си правил регулиране по дължина на задтилъка.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
А на мен ми изглежда тежко.. Лошото е че 3д принтерите са още скъпи, иначе доста от нашите джиджавки могат да се принтират от здрава пластмаса и ще вършат перфектна работа.
 

Dominus

Редовен Потребител
Този изглежда най-хитър. Двете части с накатката вероятно притежават щифтове а между тях би трябвало да има пружина.
 

rashko

Редовен Потребител
Аз пък ей това измъдрих ?
Жълтите детайли са две ролки, корпус и планка която ги притиска(като спирачен диск).
Лесно е за изпълнение, ще видя прототипа дали ще заработи и ще постна едни чертежи на който му харесва.
 

Attachments

  • Hamster .JPG
    Hamster .JPG
    38.1 KB · Прегледи: 81

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Щифтовете трябва да са с пружинки за да държат позицията при местене и после ексцентрика да ги натегне.
 
Нагоре