Фиксатори и лепипа. Приложение и начин на употреба

dberov

Редовен Потребител
На всички ни се е налагало да използваме различни лепила и фиксатори за съединяване на детайли с еднородни или разнородни основи, бединг на приклади, уплътняване на луфтове, фиксиране на резби и при не правилен избор или начин на употреба в последствие да изпитаме затруднения при разрушаване структурата им, отстраняването и почистване на детайлите от тях. При нужда пишем в различни теми за конкретен проблем и така информацията остава пръсната, затова отварям тази тема и всеки който има нужда от съвет или помощ да я получи тук а информацията да се концентрира.

Аз например трябваше да купя няколко вида фиксатори и лепила и чрез проба - грешка да намеря това което ми свърши работа. При мен проблема беше да фиксирам тапата на БК така че при ударите върху иглата тапата да не изменя позицията си а също лепилото/фиксатора да не крехко понеже ако се изрони малка частица и попадне в леглото на клапана белята ще е неизбежна. Другото условие на което държах е при нужда от смяна на пружина или игла/клапан да развия тапата без да нагрявам до висока температура и да не прилагам силови методи като така може да се деформира детайл или резба. Опитах със силикон, тефлонова лента, два вида секундно лепило с и без катализатор и последния ми опит е с ТЕЧЕН ТЕФЛОН който държи много добре, с леко нагряване омеква и развиването става лесно а характеристиките бяха решаващи за избора ми понеже стрелям на газ.

- Тефлон течен за газ и течности
- За уплътняване на метални резбови съединения, устойчив на вибрации, вода, газ горива, смазочни материали......
- Гъвкав и лесен за демонтаж!
- Температурен обхват: от -20°С до +150°С

http://www.filbo.eu/bg/product/3433-teflon-teen-za-gaz-i-tenosti-75ml-/#.VYewc-E1CSo

2015-06-22 07.34.46.jpg

Вчера реших да уплътня трайно леглата на магазините за барабаните в приклада на Крикета. До сега използвах парченца от силиконена лента за уплътняване на дограми но двойното подлепващо понякога пада а при не уплътнено гнездо на магазина барабана пада. Купих лепилото FT 101 Flextec което не бях използвал до сега. В магазина имаше мостра със залепени парчета от различни материали (дърво, стъкло, алуминий) и след като дърпах и огъвах без да се разлепи и деформира ми вдъхна доверие а също ме привлече наличието в различни цветове (черен, сив, тъмно кафяв, бял). Поствам снимки на лепилото и мострата които цъкнах в магазина а когато направя уплътненията ще споделя резултата.

http://www.ceresit.bg/component/virtuemart/details/72/20/Уплътнители/ft-101-flextec®/82

2015-06-21 17.37.32.jpg 2015-06-21 17.34.23.jpg 2015-06-21 17.34.30.jpg 2015-06-21 17.34.46.jpg 2015-06-21 17.35.43.jpg 2015-06-21 17.35.13.jpg
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
За лепене на метали ползвам belzona. Сертифицирано е от Лойд за редица приложения по корабите. С него съм лепил накрайници на стоманени въжета, тествани на 3400kg опън, 8мм въже се къса, лепилото не мръдва. Преди това ги заливах с цинк вместо лепило - не става.
http://www.belzona.com/en/products/1000.aspx
 

ssn

Потребител
Здравейте колеги!
Направих си клапан за бутилка 88 гр. СО2 подобни на тия на колегата didoee от темата: http://forum.airguns.bg/index.php?threads/СО2-Балончета-за-многократна-употреба.2095/page-5.
В цялата тема се говори за уплътнение с тефлонова лента. Това обикновена водопроводна лента ли е или има някаква специална.
Разбира се не е задължителен варианта с тефлонова лента. Някой ако е правил такова уплътнение на резби за СО2 да предложи.
Живи и здрави!:cheers:
 

dberov

Редовен Потребител
За лепене на метали ползвам belzona. Сертифицирано е от Лойд за редица приложения по корабите. С него съм лепил накрайници на стоманени въжета, тествани на 3400kg опън, 8мм въже се къса, лепилото не мръдва. Преди това ги заливах с цинк вместо лепило - не става.
http://www.belzona.com/en/products/1000.aspx

Колега, гамата е доста широка.
Кое от всички лепила е най силно. Трябва ми да залепя стоманена шпилка 3мм която ще влиза в отвор разпробит в стоманена ламарина със дебелина 2мм и да не мръдне повече.
 

xpresident

Редовен Потребител
Мисля че Belzona 1111 ползвах, имам още от него, но ми е на лодката а там ще бъда в чтвъртък да погледна. За такова малко коичество няма смисъл да купуваш защото е скъпо (някъде 200 грама е 100 лева). Моето е с изтекъл срок и не е съхранявано правилно (било е на доста топло), но съм сигурен че ще ти свърши работа. Имаш ли път към Варна? Не става ли да я заварим тая шпилка?
 

dberov

Редовен Потребител
Не става, мога да направя нова завършваща на шлици и в отвора да правя шлици но не си заслужава.
Това е единия чоп на двуногата ми, ако не стане с лепило ще го прикапя, зачистя и пръсна със спрей.

CIMG9863.JPG CIMG9861.JPG CIMG9860.JPG
 

xpresident

Редовен Потребител
То не е много натоварен детайл, с лепило ще стане, ако дойдеш до тук ще ти дам. Аз лично бих го заварил. На аргон, от задната (плоската страна) само да се стопи, без добавъчен материал, много финна заварка може да стане. Малко наистина трябва да се зачисти оксидацията. Нямам в момента апарат за аргон, смятам да си купувам, ама след лятото че сега имам други разходи. Стомана е, нали? да не е алуминии?
 

dberov

Редовен Потребител
Стомана е, не е проблем да го капна със заварка но първо ще пробвам да го залепя. Не знаех че тези лепила са толкова скъпи но явно има защо. Проблемът не е кой знае какъв но държа нещата ми да са изрядни.
 

lynx

Редовен Потребител
Митко, имаш добър стругар.
Нека да ти направи нов щифт и го набийте.
Сещаш се, че като го направите качествено ще е завинаги и ще е по-яко от заварка или лепило.
 

dberov

Редовен Потребител
Днес ще работя по една пушка и имам ходене при стругаря така че ще свърша и тази работа. :cheers:
 

Васко

Потребител
едно въпросче; със какъв матерял;лепило уплътняват между цевната кутия и приклада гледал съм ги американците наливат некви бузи ма какво е и от къде незнам. ако некой знае да каже
 

lynx

Редовен Потребител
Явно питаш за така наречения Бединг?
При въздухарките едва ли ще забележиш някакъв фрапиращо позитивен ефект.
Някои хора ползуват течен метал на Бизон, други полиестерен кит за автомобили.
Трябва повечко фантазия, за да кипи безмислен труд, но сега е зима и всеки си чопли по пушките :)
 

Васко

Потребител
Явно питаш за така наречения Бединг?
При въздухарките едва ли ще забележиш някакъв фрапиращо позитивен ефект.
Някои хора ползуват течен метал на Бизон, други полиестерен кит за автомобили.
Трябва повечко фантазия, за да кипи безмислен труд, но сега е зима и всеки си чопли по пушките :)
Точно за това питах бединг. А с епоксидна смола дали става
 

dberov

Редовен Потребител
А с епоксидна смола дали става
Става със смола и стъклена вата, но е мръсна работа. Някъде в друга тема бях писал а и на колеги съм казвал за едно двукомпонентно лепило Sun-Fix, което е като пластилин. Смесваш двата компонента и го нанасяш на приклада а след това слагаш железарията и я завиваш към приклада, като преди това трябва да си я омазнил за да не залепне или между лепилото и железарията слагаш стреч. Това лепило стряга на слънце или стайна температука за около 4 часа. Винаги имам такова, дори и в момента 2 кутии стоят в хладилника, което ми напомня да ти кажа че не трябва да се съхранява на топло.
Повече за възможностите на лепилото , на линка по долу.

https://tashev-galving.com/product/006 SUN1030/+Лепило+универсално+епоксидно++двукомпонентно+Sun-Fix
 

Васко

Потребител
Става със смола и стъклена вата, но е мръсна работа. Някъде в друга тема бях писал а и на колеги съм казвал за едно двукомпонентно лепило Sun-Fix, което е като пластилин. Смесваш двата компонента и го нанасяш на приклада а след това слагаш железарията и я завиваш към приклада, като преди това трябва да си я омазнил за да не залепне или между лепилото и железарията слагаш стреч. Това лепило стряга на слънце или стайна температука за около 4 часа. Винаги имам такова, дори и в момента 2 кутии стоят в хладилника, което ми напомня да ти кажа че не трябва да се съхранява на топло.
Повече за възможностите на лепилото , на линка по долу.

https://tashev-galving.com/product/006 SUN1030/+Лепило+универсално+епоксидно++двукомпонентно+Sun-Fix
Мерси колега
 

Dominus

Редовен Потребител
Точно за това питах бединг. А с епоксидна смола дали става
Въпроснитя бединг съм го правил с почти всичко познато и мога да ти гарантирам от опит, че най-безопасно и лесно се прави с епоксиден маджун. Мисля че това му е името. Можеш да го срещнеш като две пръчки различен цвят или една пръчка с различна по цвят сърцевина, подобно на пластелин. Едно и също е. Мачкаш и полагаш. Не майчкай всичко а само част. Металната част пръскам с хубав силиконов спрей да е мазно и вадя /пушката/ преди да е стегнало лепилото напълно. Оставяш си едно малко топченце от това което си омачкал за контролна проба и по него ще се е ориентираш кога и какво се случва.
Няма нищо сложно. Правят го да изглежда сложно.
IMG_20181126_162051.jpg
Така изглежда. След това изчиствам излишъците с фрезер.
 

Васко

Потребител
А тоя двукомпонентен пластелин така да го наречеме че има най различни марки, дали се залепва хубаво за дървото. Да не се отлепи от вибрациите че труда отива по дяволите. Може ли да се разчита на него. Щото нали е полу сух. Демек няма достатъчна абхезия но па за работа е по лесен от колкото смола. Дали нема да изпадне в даден момент
 

dberov

Редовен Потребител
Всъщност, това лепило за което писах е също епоксиден маджун, то си го пише в заглавието на линка който ти шарнах а процедурата по правене на бединга виждаш че и Павел/Dominus ти е писал това което и аз, но всеки си има предпочитание за лепило/маджун и начин на полагането при бединг. Първия бединг го направих с омазване на железарията, но после ми светна, че за да избегна евентуално залепване мога да сложа най тънкия материал (стреч) между вече положеното лепило в приклада и желязото но пак омазвам предварително метала като и аз използвам силиконова грес, масло или шпрей, но за разлика от Пафката, аз намествам пушката и стягам здраво към приклада обирайки луфта като го оставям да съхне а също, не прекалявай с маджуна, по добре да сложиш по малко и ако е нужно да добавиш и обяснявам защо. Ако маджуна се остави да съхне без да е под натиск/напрежение, той леко подпухва(разширява съвсем малко обема си) и после трябва да се шкури до постигане на желания резултат, което аз избягвам чрез стягането на пушката към приклада и така това леко разширяване на лепилото си намира място в незапълнена кухина (затова писах, че е добре да не се прекалява и да полагаш по-малко от колкото много) и нямам случай да ми е повдигнало или изкривило пушката от позицията в която съм я оставил а след съхнене не се налага да шкуря. Когато лепилото е изсъхнало и махаш пушката от приклада, ако си сложил стреч, просто няма начин да е залепнало на друго място освен на приклада, понеже стреча и омазаното желязо пречат да стане това. Относно марката, позлвал съм няколко вида, но от Sun-Fix съм най доволен. Първо, не съхне много бързо и можеш да моделираш с него около 10-50 минути след смесването на двата компонента а също така е качествено, произведено в Германия от компания чийто продукция 90% е предимно лепила, а не Мade in EU и да е чудиш къде е забъркано. https://www.sun-fix.com/en/homepage
CIMG2030.JPG
Ако не си видял характеристиките, слагам ги тук пък си прави изводи дали може да се разчита на него.
Описание на продукта

Това лепило се използва при залепване на метали, дървени изделия, камък, мрамор, стъкло, керамика и много други вещества и материали. Не е задължително залепващите се материали да бъдат еднородни. След засъхване лепилото не се влияе от киселинно, маслено или друго въздействие. Използва се при залепване на такива разнородни вещества, като стъкло с дърво, дърво с желязо, мрамор със стъкло, и др., при подновяване на износени зъбчати предавки; като пълнеж при подравняване на неравни повърхности; при спиране на течове в цистерни за вода и горива; при запушване на дупки и отверстия; при ремонта на пукнатини в двигателния блок; при запушване на дупки в парните радиатори; при ремонта на морските съдове, в автомо- билите, караваните, канализационните тръби; при ремонта на басейни, бани, аквариуми, при всякакви видове ремонт в индустрията и автомобилния сектор, при ремонт, в най - широк смисъл, в системите за отопление със слънчева енергия и още в множество
 
Последна промяна:

Васко

Потребител
Всъщност, това лепило за което писах е също епоксиден маджун, то си го пише в заглавието на линка който ти шарнах а процедурата по правене на бединга виждаш че и Павел/Dominus ти е писал това което и аз, но всеки си има предпочитание за лепило/маджун и начин на полагането при бединг. Първия бединг го направих с омазване на железарията, но после ми светна, че за да избегна евентуално залепване мога да сложа най тънкия материал (стреч) между вече положеното лепило в приклада и желязото но пак омазвам предварително метала като и аз използвам силиконова грес, масло или шпрей, но за разлика от Пафката, аз намествам пушката и стягам здраво към приклада обирайки луфта като го оставям да съхне а също, не прекалявай с маджуна, по добре да сложиш по малко и ако е нужно да добавиш и обяснявам защо. Ако маджуна се остави да съхне без да е под натиск/напрежение, той леко подпухва(разширява съвсем малко обема си) и после трябва да се шкури до постигане на желания резултат, което аз избягвам чрез стягането на пушката към приклада и така това леко разширяване на лепилото си намира място в незапълнена кухина (затова писах, че е добре да не се прекалява и да полагаш по-малко от колкото много) и нямам случай да ми е повдигнало или изкривило пушката от позицията в която съм я оставил а след съхнене не се налага да шкуря. Когато лепилото е изсъхнало и махаш пушката от приклада, ако си сложил стреч, просто няма начин да е залепнало на друго място освен на приклада, понеже стреча и омазаното желязо пречат да стане това. Относно марката, позлвал съм няколко вида, но от Sun-Fix съм най доволен. Първо, не съхне много бързо и можеш да моделираш с него около 10-50 минути след смесването на двата компонента а също така е качествено, произведено в Германия от компания чийто продукция 90% е предимно лепила, а не Мade in EU и да е чудиш къде е забъркано. https://www.sun-fix.com/en/homepage
View attachment 80406
Ако не си видял характеристиките, слагам ги тук пък си прави изводи дали може да се разчита на него.
Описание на продукта

Това лепило се използва при залепване на метали, дървени изделия, камък, мрамор, стъкло, керамика и много други вещества и материали. Не е задължително залепващите се материали да бъдат еднородни. След засъхване лепилото не се влияе от киселинно, маслено или друго въздействие. Използва се при залепване на такива разнородни вещества, като стъкло с дърво, дърво с желязо, мрамор със стъкло, и др., при подновяване на износени зъбчати предавки; като пълнеж при подравняване на неравни повърхности; при спиране на течове в цистерни за вода и горива; при запушване на дупки и отверстия; при ремонта на пукнатини в двигателния блок; при запушване на дупки в парните радиатори; при ремонта на морските съдове, в автомо- билите, караваните, канализационните тръби; при ремонта на басейни, бани, аквариуми, при всякакви видове ремонт в индустрията и автомобилния сектор, при ремонт, в най - широк смисъл, в системите за отопление със слънчева енергия и още в множество

Мерси колега имах нужда от мнение на хора които са го правили това с маджуна
 
Нагоре