Технически обсъждания за принципа на действие на ПЦП

lynx

Редовен Потребител
Мощна пушка с CO2 няма или поне аз не съм чувал за такава.
Според мен това е най-съществения недостатък.
А и работното налягане при CO2 е доста по-ниско спрямо стандартните ПЦП работещи със сгъстен въздух.
Пушката на колегата Робо ме матира с това как работи с метан, но въпреки страхотните резултати аз не бих ползувал този газ за въздухарките.
 

didarai

Редовен Потребител
Срещу Бенджамин Дискавъри(пък и другите ПЦП-та на Кросман) пише ,че се пълнят с въздух или СО2.За мощна пушка ОК.За по-слаба...до 16 джаула например,въздух или ЦО2 и защо?Не казахте някакви недостатъци на СО2.Това,че се пълни на по-ниско налягания го знам,но за мен е по-скоро предимство от колкото недостатък.
 

stelibg

Потребител
rivan написа:
Същите терзания имах и аз,като сменях цевта(оказаха се безпочвени)

http://forum.airguns.bg/index.php?topic=112.15

В отговор 21 на 2-ра стр. питах същото,коментарите са до около средата на 4-та стр.,оттам дискусията се измести към огнестрелното.Обърни внимание на отговор 39 на братушка.

Ами това не е точно така. Скорост от 240 м/с си е бавна. Не случайно някои пушки стрелят най-точно например с 260 м/с - Benjamin Marauder. Резултатите са постанати в интернет от човек направил куп експерименти с посочената пушка.
Друг случай - става въпрос за мощна пневматика над 60 джаула. Та хората се "оплакваха" от Lothar Walter цевите, че над определена скорост точността намалява, докато със същата скорост цевите на BSA нямат такъв проблем
 

bateelmo

Потребител
Аз съм чел по темата за цо2 пък и от личен опит при работа с втечнени газове знам как се държат. При използването на цо2 се зарежда втечнен цо2 после стреляш с испарен газ. Негативите идат от там ,че при различен ъгъл на стрелба клапана засмуква и течност което води до нееднакви изстрели.Другия негатив при интензивна стрелба се преохлажда резервоара от там се намалява налягането при което се испарява цо2то и почваш да стреляш с по ниско налягане респективно- по ниска скорост. При стрелба лятото на силно слънце обратно. За това няма състезателни пушки с цо2 но наи вече заради изстрелите с течна фаза. Пеинтболните маркери дори някои имат вертикално разполижен резервоар за да се избегне засмукване на течхост. От мен толкова ако някои знае други причини нека ги сподели. ЧНГ.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Страйкболистите зиме не стрелят изобщо с пушки и пищови работещи с въгледвуокис.
Просто няма смисъл, особено при температури около и под нулата.
 
A

Anonymous

Гост
Според мен СО2 оръжията са си РСР-та.
Самото име Pre-Charged означава предварително зареден. Т.е. енергията, необходима за изстрелване на чашката не се генерира непосредствено преди изстрела, както е при пружинките, а е предварително акумулирана в резервоара. Независимо от вида и агрегатното състояние на работното вещество. Дали ще е СО2, въздух, азот, метан... енергията се предварително заредена в тях.
Недостатъка колегите вече го описаха.
Засмукването на втечнен СО2 не е чак такъв проблем. Всъщност проблем е, но се решава със сравнително прости конструктивни решения. Като разширителна камера например. Щом руснаците са се сетили да сложат такава на Дрозда и тя се справя при автоматична стрелба (600 в минута), значи решение има. Разбира се, ако някой обърне пушката си наобратно, дори камерата няма да предотврати навлизането на течна фаза в БК.
Значително по-ниското налягане нямаше да е проблем, ако беше с постоянна стойност.
Истинския проблем е силната зависимост на налягането на газообразната фаза СО2 от температурата. И не толкова на околната среда, колкото на резервоара. При различна околна температура ще има различно налягане преди БК. Това значи различна скорост. При бърза стрелба резервоарът се охлажда и отново имаме различно налягане. При много бърза стрелба успях да замразя една 12 гр. патрон СО2. Извадих я от пистолета, защото реших, че е възникнала някаква повреда, като спря да стреля толкова внезапно. Патронът беше силно скрежасал и като го разклатих, се чуваше как вътре трака сухия лед.
 

DANNY

Редовен Потребител
CO2 Airgun: A gun powered by Carbon Dioxide (CO2) from a compressed liquid source. CO2 boils from a liquid state to a gas as the gun is charged. Gaseous CO2 propels the projectile when the gun is fired. CO2 typically produces pressures of 500 psi at 32F (0C) and 1000 psi at 85F (29C). Generally, an operating pressure of 850-900 psi is specified for proper airgun operation. The most commonly used CO2 dispensers used in airguns are the Crosman "Powerlet" 12 gram bulb, a 3oz (88g) one-time-use canister or 3/12/20 oz "bulk fill" tanks such as those typically used in paintball guns.




PCP (Pre-Charged-Pneumatic): The projectile is propelled by compressed air supplied from a high pressure reservoir charged from a SCUBA tank, hand pump or other external source. Operating air pressure is usually between 2000psi to 3000psi (13788kPa to 20682kPa) from a SCUBA tank charge.
 
A

Anonymous

Гост
2287521f.gif



明けましておめでとうございます
 
A

Anonymous

Гост
Akraba, кажи тогава според теб Бенджамин Дискавъри СО2 или ПЦП пушка е?
 

big_dragon

Редовен Потребител
Днес ми попадна малко теория с практическа насоченост свързана с О-пръстените:
 

Attachments

  • img008.jpg
    img008.jpg
    131.7 KB · Прегледи: 197
  • img009.jpg
    img009.jpg
    127.9 KB · Прегледи: 186

павле

Потребител
Преди време имах същите дерзания са СО напълнено в пцп и пробвах напълних си самоделния пцп пищак с СО и бегом на стрелбището за съжаление тогава още нямах хроно и оценявах силата на пробивност.
При есксперимента налягането стоеше заковано на 65 бара при околна телпература около + 10 градуса направих 50 истрела преди да свърши течната фаза и мощността да започне да пада . Но поради липсата на хроно прекратих експеримента .
Имам пожарогасител пълен с СО и необходимите за ескперимента преходи и маркучи имам и две пушки с които можем да пълним и да праим квот си поискаме имам и хроно да мерим трябва някои авер за компания и желание да опише кво сме сторили и кво постигнали .
Имам само едно изискване да направим ескперимента в Ботевград или региона . :rambo:
 

павле

Потребител
Беше ми любопитно кво ще стане имах и всичко налично за да пробвам и цял свободен ден за екперименти и нямаше да се налага да чегъртам с помпата . :pardon:
Вече бях преработил пищака от СО да работи на въздух исках да пробвам с новата механика как ще работи с СО. Доказах на себеси че на СО мощноста нее достатъчна за мен и това е.
 

FreeMan

Редовен Потребител
Някой има ли руската таблица за разход за изстрел, но отключена за да може да се копира в друга таблица.
Да си сглобя таблица - всичко в едно.
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
Това ли имаш предвид?
 

Attachments

  • air_spent.zip
    13.3 KB · Прегледи: 127

FreeMan

Редовен Потребител
Странно - не ми се сваля файла. По-скоро се сваля като index.php
Предполагам че е същия файл поради името.
Въпроса е дали може да се копират формулите на ексела...
 

big_dragon

Редовен Потребител
sir John написа:
Това ли имаш предвид?
Това е файла.
При мен се след деархивацията с winrar се отваря нормално, но полетата с формулите са заключени...

Ето го в ексел формат
 

Attachments

  • air_spent.xls
    60 KB · Прегледи: 69

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
При мен се отваря нормално.
Както и да е...
Важното е че е станало.
 

FreeMan

Редовен Потребител
big_dragon написа:
sir John написа:
Това ли имаш предвид?
Това е файла.
При мен се след деархивацията с winrar се отваря нормално, но полетата с формулите са заключени...
Ето го в ексел формат

Именно - заключени са формулите и не може да се копират. Със сигурност е със цел да не би по грешка да се промени и да дава невярни данни, но така и не може да се копира или види поне формулата.
 

stelibg

Потребител
FreeMan написа:
big_dragon написа:
sir John написа:
Това ли имаш предвид?
Това е файла.
При мен се след деархивацията с winrar се отваря нормално, но полетата с формулите са заключени...
Ето го в ексел формат

Именно - заключени са формулите и не може да се копират. Със сигурност е със цел да не би по грешка да се промени и да дава невярни данни, но така и не може да се копира или види поне формулата.

Я пробвайте този файл :)
 

Attachments

  • air_spent_unprotected.xls
    47 KB · Прегледи: 95
Нагоре