Термообработка и метални покрития - оксидиране , никeлиране , анодиране и др.

delpx

Потребител
На кратко тук може да се обсъждат методите за обработката на всички метални части по нашите пушки.

Аз лично в момента си правя нов спусък от алуминии , и се поразрових за метод по който бих могъл да обработя повърността качественно (да придобие някакъв цвят). Ето и рецептата която според мен е напълно изпълнима в домашни условия.

Оцветяване на алуминий
Приготвяне на електролита:
- меден сулфат - 60г. - СИН КАМЪК
- рафинирана захар - 90г.
- натриева основа - 45г. - СОДА КАУСТИК
- дестилирана вода - 1литър
Медния сулфат се разтваря в 0,25л. вода. След това се прибавя захарта и се разбърква до пълното й разтваряне. Натриевата основа се разтваря в друг съд с 0,3л. вода. Към втория разтвор при непрекъснато бъркане се прибавя първия.Долива се с останалата вода. Детайлите се обезмасляват със спирт, измиват се и се подсушават.За анод се използва чиста мед , а за катод - детала, който ще оцветявате. Захранващото напрежение е 4,5 волта и може да бъде използвана обикновенна батерия. Плътността на тока е 10mA/см. Продължителността на обработката е следната:
2 - 3.5 мин. - виолетов цвят
3.5 - 5 мин - син цвят
5 - 6.5 мин - гълъбов
6.5 - 8.5 мин - светлозелен
8.5 - 12 мин - жълт
12 - 13 мин - оранжев
13 - 15,5 - червенолилав
15,5 - 17 мин - синкавозелен
17 - 21 - зелен
над 21 мин - розовочервен

След Обработката детайла изисква идеално измиване.


Ето резултат от анодиренето - http://www.louis.de/shop/img250/10019104-05-06_860.JPG


Едит: 23. 01. 20011
Ето една обява от един нов (в този форум, в стария също беше познат) колега занимаващ се професионално с термообработка на метали:



JoroHondata написа:
Здравейте съфорумци

Предлагам Термично обработване на всякакви детайли от стомани и сплави на цветни метали в София (стига размерите на раб. пространство на пещите да го позволяват) с предварителен хим. анализ.
Максимална температура на закаляване: Тзак= 1200 oC.
Използването на специална огнеупорна обмазка гарантира намаляване на окисления и обезвъглероден слой на детайлите.
Измерване на твърдост (микротвърдост) по Викерс с максимално натоварване от 1 килограм, като резултатите могат да се дадът и по различни скали по Роквел !

Оксидиране на стомани (до 200 мм дължина)- най- често за оръжейната промишленост.
За контакти: 088 6861413, 087 8861413- Георги Стефанов

П.С. Предлагам и усилена пружина за Haenel 312, конструирана от мен, и изработена съгласно моите изисквания.
Поздрави
 

st_beer

Редовен Потребител
Re: Оксидиране , никилиране , анодиране и др.

В ножарския форум попаднах на интересни неща по темата. Една от рецептите е като на колегата delpx.

http://www.knivesbg.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=839
http://www.gogotattoo.snimka.bg/?album% ... 43%3bold=1

Много добър резултат се е получил. Поздрави за тази хубава и полезна тема
 

Loki

Потребител
Re: Оксидиране , никилиране , анодиране и др.

Хубаво, нека да има такава тема, аз лично съм до известна степен скептик за успешното оцветяване на металите в домашни условия. Особено за анодиране на алуминия, стоманата става добре и със студена и с топла оксидация. Разбира се ако детайлите не са големи. Има обаче фирми, където ще ти спестят мъките и ще ти направят професионално услугата, независимо от размера на детайла!
В ножарския форум (те май са три) наистина има доста полезни неща, и не само за оксидацията!

Не знам доколко ще се пише в тази тема и други подобни, защото от известно време (около половин година) се наблюдава все по-голяма насоченост на членовете на форума към проблемите на самата стрелба и профилираните дисциплини. Както и се купуват все повече нови качествени пушки, а старите задръстват "купува- продава". Така и трябва да е :) Експериментите и доработките кто че ли позамряха. (може би заради закона..)
Ето един изчерпателен линк (на руски) за различни методи при оцветяването и повърхностната защита на разни метали:
http://anytech.narod.ru/Selector.htm

ПП. Има писано и други линкове по въпроса из форума.
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: Оксидиране , никилиране , анодиране и др.

Щом си от София отиваш на разклна за аерогарата.
Разклона на ХМС. Срещу ХМСто се намира ЗИТ. Там търсиш блок номер 3.
Фирмата не мога да ти кажа точно как се казава и и нямам телефона подръка.
Но съм ти направил карта. По този начин съм опътил още няколко колеги които са били там.
Фирмата върши бърза и добра работа.

Това е разклона за аерогарата.
Цариградско шосе.
Clip1.jpg



това е 3-ти блок
Clip_2.jpg



На въпросния 3-ти блок входа е нещо като мост. Дясно от него има стълби. Слизаш по тях, минаваш под мосчето и според картата отиваш до края на блока. Завиваш и там има 2 железни врати. Мисля, че бе втората врата.
Щом стигнеш до там си питаш за фирма която се занимава с галванични покрития!

Ако някой от колегите които са ходили пази телефона нека го даде!
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Re: Оксидиране , никилиране , анодиране и др.

С.Д.ХИМКОМПЛЕКС ИЗВЪШВА:ХИМИЧЕСКА ДЕЙНОСТ:АНОДИРАНЕ НА АЛУМИНИИ,ОЦВЕТЯВАНЕ В ЧЕРНО,ЗЕЛЕНО,ЧЕРВЕНО,ЖЪЛТО И ДР.ЦВЕТОВЕ:ПРОИЗВЕЖДА:РАЗТВОРИ ЗА ОБЕЗМАСЛЯВАНЕ И ФОСФАТИРАНЕ НА ЧЕРНИ,ЦВЕТНИ-МЕТАЛИ:ЦИНК,НИКЕЛ,КАДМИИИ ДР.E-MAIL him.kom@vip.bg тел.0887286967 0888763795 028211141

Също на Джеймс Баучер във учебния корпус на химическия факултет правят оксидаций, предполагам и анодиране /нали са химици/..

Иначе ето още инфо за "направи си сам":
http://astro.neutral.org/anodise.shtml
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Оксидиране , никилиране , анодиране и др.

CaMyPau написа:
Също на Джеймс Баучер във учебния корпус на химическия факултет правят оксидаций, предполагам и анодиране /нали са химици/..

Един колега имаше проблеми там! Така че имайте си "едно наум".
Аз съм ходил в ЗИТ и съм доволен от обслужване, срокове, цени и резултат.
Ако не се лъжа това е телефона: 02/8764717
 

Иван Димов

Потребител
Re: Оксидиране , никилиране , анодиране и др.

Каква е цената на оксидирането на една цев ,примерно?
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: Оксидиране , никилиране , анодиране и др.

Ние там в ЗИТ само сме анодирали.
Цена за оксидация не мога да дам.
Ако някой от другите колеги знае....
 

Loki

Потребител
Re: Оксидиране , никилиране , анодиране и др.

http://catalog.bg/company.php?company=26634

http://galvanohimia.hit.bg/galvanizings.html

http://himkomplex.com/

Ползвал съм тея от втория линк преди време, за велосипедни части и съм доволен; имат представа от оръжейни покрития- цеви и т.н...

Мисля да ги пробвам тия последните, че ми трябва цветно покритие..

Цената е мн относително нещо и се разбира на место..
 

JoroHondata

Новодошъл
Здравейте колеги
Аз се занимавам с Термично обработване на метали и сплави в София, и имам доста добър опит в професията в някои оръжейни (Арсенал) и други заводи.
Така, че ако имате въпроси относно някоя стомана или детайл, от който се произвеждат частите в огнестрелните оръжия- ще мога да помогна с компетентна информация.
Поздрави
 

Loki

Потребител
Здравей Жоро, говорих с теб по тел преди около 2 седмици , ако си спомняш- за алуминиевите сплави.
Радвам се, че се включи във форума, имахме нужда от инжинер- анализатор на метали.. Вече ще има кого да питаме.. :)
 

JoroHondata

Новодошъл
Здравей
Благодаря за добрите думи !
Разбира се, че си спомням, че говорихме за Al и за други сплави.
Инженер по Термично обработване на метали и сплави, и Доктор по Металознание :compfight:
Практически съм се занимавал с ТО на доста видове детайли от всякакви стомани и сплави, малко с пружини, с цветни метали и сплави, термично обработване, с покрития (оксидиране), ХТО и др.
Надявам се, че ще мога да бъда полезен с достоверна информация!
Поздрави
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Ето още инфо за ЗИТ:

Е и В - Елена Василева ЕТ - Галванизация

Категория: Други дейности и услуги » Услуги

Адрес: бул. Цариградско шосе, 7-ми км, ЗИТ - трети корпус

Телефон: 028764717

Факс: 028764717

E-mail: et.vasileva@gmail.com

Описание: Галванични покрития. - Галванизация

Днес звънях на ЗИТ не се занимават с оксидация на стомана само на алуминий!
 

delpx

Потребител
Здравейте. Мисля да ходя в ЗИТ за анодиране на няколко детайла. Имам само 2 въпроса. 1-во необходимо ли е преди да съм занесал детайлите да съм ги полирал предварително или те си ги полират ? и 2-ро на единият детайл има една доста голяма драскотина , тя с полиране не може да се скрие , та въпроса е ако сложа малко кит анодацията ще хване ли върху него ?
 

lynx

Редовен Потребител
Няма да ти ги полират, ти трябва да си ги подготвиш.
Анодацията се прави само върху алуминий.
Ако сложиш кит, няма да се анодира и той ;)
 

big_dragon

Редовен Потребител
delpx написа:
Здравейте. Мисля да ходя в ЗИТ за анодиране на няколко детайла. Имам само 2 въпроса. 1-во необходимо ли е преди да съм занесал детайлите да съм ги полирал предварително или те си ги полират ? и 2-ро на единият детайл има една доста голяма драскотина , тя с полиране не може да се скрие , та въпроса е ако сложа малко кит анодацията ще хване ли върху него ?
За полирането говори на място и ако се съгласят сигурно ще струва някой лев.
Кит или друго в никакъв случай, Анодирането е електрохимичен процес и всякакво покритие ще го компрометира, изпорти.
 

delpx

Потребител
е няма ли с какво да запълня деругите за да се анодират ? чух за някакъв кит с алуминиеви частици с него има ли шанс? Има ли друго покритие освен анодирането при което може да се порзва кит и ефекта да е подобен ?
 

big_dragon

Редовен Потребител
delpx написа:
е няма ли с какво да запълня деругите за да се анодират ? чух за някакъв кит с алуминиеви частици с него има ли шанс? Има ли друго покритие освен анодирането при което може да се порзва кит и ефекта да е подобен ?
Поне аз не знам. Освен да го боядисаш с мат лак....
 

gonzo-garage

Потребител
дейлфикс,
независимо от последващата обработка - галванизация, анодиране или там каквото се полага, задължително детайлите трябва да са полирани. китовете са за морето...колите и бояджилъка.
в твоя случай, опитай с финна пила първо да загладиш драскотината, после изреди 240 до 400 номер шкурка (зависи какъв е материала на частта и колко ти е финна пиличката (диамантените за нокти помагат, но само понякога)) и после полиране. ползвай някой полиращ кит от бриколаж или практикер, те са си с пастичките и там каквото ти трябва.
ако си спестиш нещо от процедурите до полирането, при него ще разбереш какво точно си сбъркал.
имаш винаги вариант да повториш и да оправиш нещата.
единствено ти после ще си знаеш къде е била драскотината и то ще я познаваш по нарушението на контурността на отражението - демек ако е било перфектен цилиндър преди интервенцията, после няма да е и като завъртиш, следейки контурите на отразяваните обекти, ще виждаш колебания на кривите(овалите).
....уф сложно го казах, дано си ме разбрал.
а забравих - ако цялостно имаш полирано, мат не му отива (според мен), както и ако всичко е матово, полираното пак е в ярък контраст, а при анодизиране, мат си остава мат, полираното - полирано.
има и пиниз - ако е някаква остатъчна шарка от металообработване (финишна грапавост), можеш винаги да я имитираш с подходяща шкурка. просто опитай...
 
Нагоре