Термообработка и метални покрития - оксидиране , никeлиране , анодиране и др.

boceto84

Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Някой може ли да ми каже към кого да се обърна за оксидиране на цяла пушка.Става въпрос за Иж 38.Цялата е покрита с малки точици ръжда.Има ли някакъв начин да ги залича или цялостно оксидиране.Пробвах с кече и балистол но не става
 

andi

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Всеки оръжеен майстор ( на ловно оръжие ) в твоя град ще ти насочи къде правят. Ама вземат от 50 лв нагоре за цялата пушка .
 

cilindura

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Здравей колега, boceto84 оксидацията не е никак елементарна работа. За да се оксидира оръжието трябва да се свали и най-малката точка (наченка на корозия от метала). Всяка точица е огнище на бъдеща ръжда. След свалянето на тези така наречени точки (язви) метала трябва да бъде фино шлайфан и в последствие полиран и чак след това оксидиран.
На сто процента съм сигурен, че никой оръжеен майстор няма да ти подготви по този начин оръжието за оксидация. Тези така наречени оръжейни майстори правят следното: вземат стоманена вълна и с нея обтриват оръжието като целта им е да свалят полепите и загладят метала. Така обработеното оръжие се оксидира и само след няколко месеца заприличва на лисица. Причината е следната в непочистените язвички се събира влага, която води до окислителни процеси (ръжда).
Когато язвите са премахнати до степен липса на драскотини и неравни повърхности и в последствие метала полиран оръжието може да се ползва дори без да се оксидира. Просто е необходимо едно единствено намазване с тънка смазка.
Имам няколко така подготвени пушки за оксидация, които чакат от години. Същите до ден днешен не са помръднали, който ги види мисли, че са никелирани. След месец в темата за Хаенел ще пусна пушка, която беше с доста дълбоки язви (външни), но в момента като я видите ще изпаднете в шок от финиша на стоманените повърхности. Чисто новият Хаенел в сравнение с нея е като минат с шкурка 40.
На новият оригинален Хаенел оксидацията е тъмно сива докато този, който е обработен от мен и оксидиран както трябва, оксидацията е блестящо антрацитно черна, но нека не се изхвърлям, ще видите фотосите.
Поздрави!
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

cilindura написа:
На сто процента съм сигурен, че никой оръжеен майстор няма да ти подготви по този начин оръжието за оксидация. Тези така наречени оръжейни майстори правят следното: вземат стоманена вълна и с нея обтриват оръжието като целта им е да свалят полепите и загладят метала. Така обработеното оръжие се оксидира и само след няколко месеца заприличва на лисица.

Не бъди на 100% сигурен, това че не си попаднал на свестен майстор не значи, че всички са ТАКА НАРЕЧЕНИ МАЙСТОРИ. Все още има и такива дето вършат работа. Не визирам никого, просто споделям мнението си. Освен това полираната метална повърхност (стоманена) по никакъв начин не е по-защитена от корозия от неполираната.
 

cilindura

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Здравей колега няма как да попадна на майстори, тъй като сам си върша роботата. Опазил ме Бог от майстори, 90% от които са ми познати (а не пирятели). Възможно е да е останал някой майстор щом казваш, но все още не съм опрял до неговите услуги по простата причина, че както споменах все още мисля, че се справям добре със задачите. А що се отнася до устойчивостта на полирания метал - проверено практикувам го от може би от 1976 година.
Поздрави!
 

boceto84

Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

имам познати който хромират и никилират,но там процесите са други и ме е страх да не навредят на цевта,понеже минават през киселина и термообработка
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Оксидиране на стомана

Отдавна се канех да пробвам една рецепта за оксидиране на стомана и днес най-накрая я пробвах.
Това е рецептата:
В 60% раствор фосфорной кислоты (H3PO4) кладут железные или стальные опилки и дают постоять несколько дней (5-15), чем больше, тем лучше. Желательно, что бы р-р был больше насыщен железом. Р-р должен быть в стеклянной посуде. Деталь следует обезжирить, старую оксидировку или воронение удалять не обязательно. Деталь опускают в нагретый до кипения р-р, налитый в железную посуду и выдерживают 30-45 мин. В зависимости от сорта стали получается темно-серый или черный матовый цвет. Затем деталь прополаскивают в холодной воде, сушат и смазывают маслом. Покрытие очень прочное и хорошо предохраняет от ржавчины. Не следует передерживать в растворе, особенно свежем. Применяется для оксидирования огнестрельного оружия. .
Останах приятно изненадан от резултата. Цвета е много тъмно сив, а повърхността е матова и кадифена на пипане. Рецептата е изключително лесно приложима за любителски цели и не изисква специален контрол на концентрацията и температурата на разтвора както е в класическата оръжейна оксидация.
На снимките тунера е оксидиран по класическата рецепта с натриев ходрооксид, а единичния детайл по тук описаната.
 

Attachments

  • IMG_7055.JPG
    IMG_7055.JPG
    308.6 KB · Прегледи: 397

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

За мен е много по-естетически издържано от лъскавия тунер. Барво, Дидо ! Ще има да го търся този пост след време.. Имаш ли информация дали слоя е издръжлив ?
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Оксидиране на стомана

Пише, че получения слой е доста устойчив срещу корозия, затова втория детайл от експеримента тая нощ спи във вода и утре ще го видя.
 

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Дидо, това е чисто фосфатиране и слоя си е наистина много устойчив.
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Оксидиране на стомана

Така е ,след цяла нощ във вода, на детайла нищо му няма, а сега стои във солена вода, която по агресивна да видя след колко дни ще почне да избива ръжда.
 

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

няма да е скоро.
вместо смазване опитай с варене в масло!
Ти какво разтвори? първата проба я правих със стружки от спирачен диск /чугуний/ :D, но сега пък има под ръка доста ковашка шлака. на знам каква ще е разликата.
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Оксидиране на стомана

Разтворих стоманени стружки имам бол. Най-добре да са ситни (защото имат голяма сумарна площ) и да са обезмаслени. Вида на стоманата няма значение. След като извадя детайлите от разтвора ги измивам добре, суша ги добре и после във загрято до 60-70 градуса масло да постоят 15-20 минути, като ги извадя от маслото ги нагрявам с пистолет за горещ въздух ( това може да се прескочи) и после като изстинат забърсвам.
 

anibis

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Искам да запитам по знаещите,как е по добре да се дадат алуминиеви детайли за анодирване. Направо след като са излязли от машината фреза, или трябва да се полират-обработят?Благодаря! :cheers:
 

rashko

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

anibis написа:
Искам да запитам по знаещите,как е по добре да се дадат алуминиеви детайли за анодирване. Направо след като са излязли от машината фреза, или трябва да се полират-обработят?Благодаря! :cheers:

Ич не знам ама да ти кажа,зависи какво повърхнина търсиш ако ги дадеш без да си ги обработил така и ще ти ги върнат в желания от теб цвят,аз бих ги полирал и тогава за анодация.
 

lynx

Редовен Потребител
Термообработка и метални покрития - оксидиране , никил

Последният път когато носих чаркове за анодация, някои от нещата ги бях излъскал добре.
Този който ги прие ме попита дали съм ги полирал и направи кисела физиономия.
Нищо не каза, анодираха всичко без забележки.
Засега на нито един детайл няма промяна в покритието, а измина доста време.
Когато ми връщат нещата винаги са обвити в салфетки и са лепкави.
Хубаво е след като ги получиш да ги намажеш с някаква мазнина.
Може и директна съпунка под чешмата и повече не лепнат.
 

fishermaniac

Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Някой забърквал ли е по долу показаната "рецепта" и върши ли работа?
 

Attachments

  • Оксидация.jpg.jpg
    Оксидация.jpg.jpg
    49.1 KB · Прегледи: 175

незнайко

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

032642892.jpg


Добър цвят като за оръжие получен след намазване с преобразувател за ръжда. Само не знам дали е дуракоустойчиво на вода (дали ще ръждясва).
 

sts1969

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Лесно ще се изтрива при търкане с други предмети, трябваше да го повариш (не да ври и кипи разбирасе) половин час в нея (това е разредена фосфорна киселина) :cheers:
 
Нагоре