Термообработка и метални покрития - оксидиране , никeлиране , анодиране и др.

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Поработих по оборудването и технологията и мисля, че нещата ще се получат. В края на краищата не откриваме колелото, само възпроизвеждаме нещо, което хората са правили вече. Премахнах оксидирания и оцветен слой на стар монтаж за оптика и го оксидирах и оцветих наново. В интерес на истината, не се стана много добре, но го отдавам на не напълно премахнатия стар оксиден слой и в следствие на това не добра токопроводимост. Цилиндричния детайл е мой от Д16Т и е оксидиран и оцветен по един и същи начин и в една и съща боя както и двете основи от снимката. Основите обаче станаха по-светли (при едни и същи други условия). Вероятно материала, който е ползвал Китаеца е по-различен, а е твърде вероятно да не е отстранен напълно стария оксиден слой. Ще се доуточнява. Безцветните капачки са бивши черно оксидирани и съответно обезцветени. Ще стане, нещата са доста прости.
 

Attachments

  • IMG_6834.JPG
    IMG_6834.JPG
    201.4 KB · Прегледи: 300
  • IMG_6836.JPG
    IMG_6836.JPG
    207.3 KB · Прегледи: 223
  • IMG_6838.JPG
    IMG_6838.JPG
    194.2 KB · Прегледи: 224
  • IMG_6839.JPG
    IMG_6839.JPG
    195.2 KB · Прегледи: 216

lynx

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Бих казал, че е станало идеално!
Последния път като ходих във фирмата, която анодира на всички ни тук в София, жената ми препоръча следното:
- Ако ще ни носиш детайли за цветно, ги давай всичките накуп да ги направим от раз.
На три пъти ако ни ги носиш, три различни нюанса ще се получат и няма да са еднакви детайлите.

Това ще рече, че дори и при професионалистите с хубава техника никога нямаш гаранция, че всеки път цвета ще е какъвто се очаква. На снимките се забелязва разлики в цветовете, според мен е от разликите в различните алуминиеви сплави.
При едни се анодира по-ярко, при други е по-бледо.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

В различните марки дуралуминиеви сплави се съдържа различно количество мед, която от своя страна оказва много голямо влияние на процеса.
Оттам вероятно идва разликата в цветовете.
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Истината е , че за моя детайл съм сигурен, че е 2017А, докато за основите на монтажите никой не може да каже какъв е материала . Иначе всички са подготвени , анодирани и боядисани при еднакви условия. Явно всеки материал иска свои условия - температура, ток, време и т.н.
Иначе не е кой знае каква сложност.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Би ли споделил кой процес си ползвал и боята текстилна ли е?
Ето и един текстови файл за няколко процеса, само дето е на руски.
 

Attachments

  • Oksidirane na Al i splavite mu..doc
    60.5 KB · Прегледи: 96

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

lynx написа:
Бих казал, че е станало идеално!
Последния път като ходих във фирмата, която анодира на всички ни тук в София, жената ми препоръча следното:
- Ако ще ни носиш детайли за цветно, ги давай всичките накуп да ги направим от раз.
На три пъти ако ни ги носиш, три различни нюанса ще се получат и няма да са еднакви детайлите.

Това ще рече, че дори и при професионалистите с хубава техника никога нямаш гаранция, че всеки път цвета ще е какъвто се очаква. На снимките се забелязва разлики в цветовете, според мен е от разликите в различните алуминиеви сплави.
При едни се анодира по-ярко, при други е по-бледо.



Да да! И един марамот увива в станиол анодирани елементи ;) ;) ;)

Точно последният път във въпросната фирма ми анодираха елементите в толкова нюанси, колкото бяха елементите :mad:

Ама остави това! Съсипаха ми цял надулник от пушката и трябваше да си слагам резервния такъв :wall:
Иначе ме увериха, че всичко ще е ОК.

- Детайла има метална втулка вътре. Ще има ли проблем да се анодира заедно с него?
- Няма проблем. Ще го изчистим от стария цвят с по-слаб разтвор и ще е ОК.
- А този цвят ще може ли да го докарате (давам детайл за мостра)?
- Със сигурност ще е много близо, ако не и същия цвят.
- Кога да дойда да взема детайлите.... и т.н.
Взех детайлите. Ако дъгата беше само син цвят, то имам всички нюанси вече по пушката.
- Защо надулника е в този вид?
- Еми явно колегите нещо (са си бъркали в носа)....
- Нали казахте, че ще докарате същият цвят?
- Няма как да го докараме! Вероятно състава на този алуминий е .... (не знам си какво).
- Е как така!? Та той беше светло син!!! В завода не са го боядисвали с темперни бои!!!
- Не е възможно! Ето вижте другите елементи, че са по-светли!
- То от толкова нюанси, все един ще е светъл (майната ви)!

Надулника ми за нищо не става. Струваше 120-130 лв.
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Явно при цветното разликите /резилите/ са очевадни :eek: ;)
Дал си 5 вида различни сплави и си получил детайлите с 5 различни нюанса на синьото.
Последният път дадох 7-8 детайла от стария руски дурал и 1 детайл от обикновен алуминий за "черно".
Дураловите детайли станаха много черни, но имат лек сивкав отенък.
Алуминия стана по-черен от катран, лъскав, без никакви отенъци.
Прилича на черен пиано лак.
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Разбира се че бих споделил. От това, което съм изчел и научил знам, че основно процеса анодация - (или елоксасия) бива основно два вида - студен процес - (от -15 до +15 градуса) и топъл процес около 15...20градуса по целзий. При студения процес се извършва твърда анодация с доста голяма дълбочина на анодирания слой и с съответно с много висока твърдост, но размерите на микропорите на окисния слой са доста малки и не позволяват оцветяване с органични бои поради по-големия размер на самите молекули на оцветителите. При топлия процес (по-разпространен комерсиално) размера на порите е по-голям, но слоя е по-плитък (Поради физиката на изграждане) и това позволява проникване на органичните бои и запечатването им.
Та така използвал съм следната технология:
1. Детайлите се почистват и обезмасляват с ацетон и горещ разтвор на прах за пране, след което се измиват обилно с топла вода и се подсушават.
2. Подготвя се 15...20% разтвор на сярна киселина с температура около 5...10градуса. ( при мене около 3 литра в пластмасов съд поставен в лиген с вода и лед ако е необходимо)
За катод използвам алуминиева ламарина с площ поне 2 пъти по-голяма от площта на обработваните детайли.
3. Подготвените детайли се поставят във ваната и се свъзват като анод (+).
Много важно условие е правилното пресмятане на площта на обработваните детайли. Захранващия източник трябва да има достатъчна мощност и да позволява регулиране на тока (напрежението не е толкова важно). Аз ползвам 24 или 36V, 10A. Правилния ток е около 2...2,2А/дм2. Обработване 50...60 минути, като през това време температурата на електролита не трябва да се повишава повече от 18градуса. Визуално правилния режим се вижда като че ли все едно от детайла излиза дим (цитирам братушките, но е така).
При студения режим детайлите придобиват жълтеникав или зеленикав цвят, а при топлия матово млячно бял.
След това детайлите се изваждат, измиват се обилно със студена течаща вода и се потапят в анилинова боя (за вълна)предварително разтворена (4гр. боя на литър) във вряща дестилирана вода , после прецедена и охладена до 50...60 градуса. След 4...10 минути или се следи цвета детайлите се изваждат и се фиксират за около 30 минути на пара или във вряща дестилирана вода.
Ами това е има разни нюанси, но като вземе човек да се занимава се изясняват.
Ще се радвам ако съм помогнал.
Щях да забравя най-важното нещо в цялата работа е надеждния електрически контакт между детайла и подаващата ток щипка (задължително алуминева). И още нещо във ваната не трябва да има нищо друго освен алуминий или олово.
 

Loki

Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Аз имам един въпрос: Какъв е ефекта на крайното покритие- матов или гланцов- полугланцов, ако приемем, че детайла не е подлаган на предварителна механична обработка за матиране!
Питам, защото никъде не могат да ми дадат адекватен отговор защо не става матовото.. всички ми обясняват, че трябва предварителен песъкоструй или търкане със скочбрайт, което не е вярно!! Алуминия и сплавите му се анодират/ елоксират матово прекрасно! Просто не го правят..
Ако някой е разбрал как и защо става, да сподели.. :)
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Всеки различен вид/марка алуминий,при едни и същи условия, се оцветява в различен нюанс (проверено).
Дори при безцветното анодиране има разлика в сивия цвят (проверено).
Различния престой във ваната дава различен нюанс на цвета. (проверено).
Различния ток дава различен нюанс (проверено)
Фиксираната и не фиксираната анодация има различна трайност на износване (проверено)

Според химика различната температура на разтвора във ваната също може да даде различен нюанс при оцветяване.
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Ето и един мой успешен експеримент за позлатяване на неръждавейка в домашни условия.
Повърхноста е зачистена и полирана леко преди позлатяването.
 

Attachments

  • IMG_8277.JPG
    IMG_8277.JPG
    182.1 KB · Прегледи: 273

rashko

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Loki написа:
Питам, защото никъде не могат да ми дадат адекватен отговор защо не става матовото..
Ако някой е разбрал как и защо става, да сподели.. :)

Любо от това което съм виждал за да получиш матова повърхнина на алуминия се налага пясъкоструене(според едрината на зърното е и ефекта),за да получиш гланцова се налага полиране.

Фирмите за анодиране в които съм ходил(в европа и азия) да не са луди да инвестират в машини и хора,ако става по друг начин.
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

lynx написа:
Ето и един мой успешен експеримент за позлатяване на неръждавейка в домашни условия.
Повърхноста е зачистена и полирана леко преди позлатяването.


В "Евро Болт" на Сливница можеш да намериш същите месингови болтове. При добро полиране ще заприличат на показаните позлатени от теб. Ако ги минеш на пясъкоструй ще получиш същия цвят но матов
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Целта на експеримента беше да проверя как "хваща" позлатяването върху неръждавейка и дали е устойчиво покритието.
Месинговите болтове не ги уважавам, защото се нараняват лесно и се окисляват бързо, особено ако се докосват често с пръсти или са на влажно място.
Позлатената неръждавейка е по-добро решение.
Здраво като неръждавейка и не корозира.
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Има месинг и месинг :) Повярвай ми!
Последно време работя (линка от подписа ми) само с този материал :yes:
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Същия моноблок, свалих му отново анодирания слой, минах го на пясък . Капачките са само анодирани без да слагани в бои.
 

Attachments

  • IMG_7128 - Copy.JPG
    IMG_7128 - Copy.JPG
    193.6 KB · Прегледи: 337
  • IMG_7127 - Copy.JPG
    IMG_7127 - Copy.JPG
    185.5 KB · Прегледи: 265
A

Anonymous

Гост
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

lynx написа:
Ето и един мой успешен експеримент за позлатяване на неръждавейка в домашни условия.
Повърхноста е зачистена и полирана леко преди позлатяването.
Добре изглежда. Може би трябва да полираш малко по-добре преди позлатяването, за да стане по-гладък слоя. Каква технология ползваш?
Наистина, с месинг не може да стане така. Трябва да бъде защитен допълнително, за да се предпази от окисляване. Всеки, помнещ поне малко от уроците по химия знае, че само златото не се окислява.
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Dejmos написа:
... Каква технология ползваш?
Наистина, с месинг не може да стане така. Трябва да бъде защитен допълнително, за да се предпази от окисляване. Всеки, помнещ поне малко от уроците по химия знае, че само златото не се окислява.

С това е правено:
http://www.ebay.co.uk/itm/24k-GOLD-PLATING-PEN-WAND-COMPLETE-KIT-precision-tool-/290452643306?pt=UK_Crafts_JewelleryMaking_GL&hash=item43a0539dea
 
A

Anonymous

Гост
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

И какво, просто мажеш с това? Без електролиза, без нищо? :eek: :bravo:
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

В единия край на детайла защипваш крокодилчето с жицата, а другия полюс ти маркера с киселината:
!B3lbCJw!mk~$(KGrHqZ,!ioE)qsNQuHNBMm)3-JmCw~~_12.JPG

Покритието наистина става издържливо.
Продават се различни разтвори, за различните метали.
 
Нагоре