Термообработка и метални покрития - оксидиране , никeлиране , анодиране и др.

Loki

Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

stelibg написа:
Искам да никелирам цев. Въпроса ми е - как успяват да никелират цевта само отвън, без никела да попадне върху нарезите, след като цевта се потапя във вана. Предполагам, че я "запушват". Някой знае ли как точно става?

Ще я никелираш или хромираш.. Трябва да се запуши с гумички, но да са устойчиви на химикалите при предварителната обработка- изпълнителите предполагам знаят какво точно да сложат... ???
 

stelibg

Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Loki написа:
stelibg написа:
Искам да никелирам цев. Въпроса ми е - как успяват да никелират цевта само отвън, без никела да попадне върху нарезите, след като цевта се потапя във вана. Предполагам, че я "запушват". Някой знае ли как точно става?

Ще я никелираш или хромираш.. Трябва да се запуши с гумички, но да са устойчиви на химикалите при предварителната обработка- изпълнителите предполагам знаят какво точно да сложат... ???

Искам да предпазя една цев от корозия. И понеже на Steyr-a цевта е никелирана отвън, реших, че така е най-добре.
 

mitaka101

Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Давал съм цев на никел, после хром. Не е запушвана с нищо, но отвътре покритието не хваща.
 

stelibg

Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

mitaka101 написа:
Давал съм цев на никел, после хром. Не е запушвана с нищо, но отвътре покритието не хваща.

След изчитането на темата 2 пъти така и не разбрах къде никелират цеви. Обаждах се в една фирма "ГАЛВАНИК" - Враца. Там според информацията в Интернет правят всичко, а след разговор по телефона - нито никелиране, нито оксидиране ...
Ако някой знае със сигурност фирма, която се спрявя добре да "свирне"

А как приемате идеята за прахово боядисване на цев?
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

stelibg написа:
А как приемате идеята за прахово боядисване на цев?

Носил съм няколко неща за прахово.
На това място, където аз ги нося боята става доста едра и грапава, не знам дали навсякъде работят с еднакви бои и едрината е същата. Наистина става адски здраво, дори и с метален предмет трудно ще се одраска до метала.
Аз я ползувам праховата боя само като яка основа, след това я полирам леко с фина шкурка, колкото да се изгладят грапавините и накрая отгоре с черен хубав матов спрей. Резултатът на финала е перфектен, спрея хваща идеално върху основата от праховата боя.
 

Loki

Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

За оксидиране на стомана в Сф- http://galvanohimia.hit.bg/main.htm- бяха във физическия факултет, сега гледам адрес в Младост... правят и никелиране и др.
Разни оръжейници също пишат, че оксидират оръжие, ама знам ли ги...

Праховото боядисване не е за цев- никой не го практикува- едно че не седи добре, цевта се нагрява при изпичане на боята, което не е добре, а и покритието става твърде дебело за резби, втулки и т.н.. Използването на прахова боя като грунд е практически възможно, но безсмислено- просто финалното покритие няма свойствата на праховата епоксидна боя и става уязвимо на смазки, разтворители и външни механични въздействия. Виждал см доста добри прахови покрития, има мн фирми които се занимават с това, просто трябва да се търси и да се пита- има мн инфо в нетя... ;)

Между другото напоследък полимерните покрития- тефлонови най-вече, епоксидни и др. се използват масово в оръжейната индустрия. PVD покрития също- супер устойчиво, с това се "оксидират" всички черни часовници. Но е скъпо. Не знам дали някой в Бг прави полимерни оръжейни покрития.. в Щатите се продават разфасовки и за домашно ползване- нанася се с аерограф, със или без изпичане (в домакинка фурна). С такива покрития оцветяват остриетата на ножовете, тъй като неръждавейката не се оксидира. Бях поръчал такива боички от Браунелс, но така и не се намери кой да ми ги прати защото се водят опасни за транспортиране.. :crazy: ..изгорех с 200 долАра... :wall:
 

dberov

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

ОК, но така и не разбрах къде в БГ се прави анудация на алуминий
 

TeXHo

Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

dberov написа:
ОК, но така и не разбрах къде в БГ се прави анудация на алуминий
Анодация се прави на 7ми км в София. Може да се каже, че сме им редовни клиенти.
 

dberov

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Имате ли точен адрес или GPS координати или името на фирмата или телефонен номер за да мога да се свържа с тях.
 

TeXHo

Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

dberov написа:
Имате ли точен адрес или GPS координати или името на фирмата или телефонен номер за да мога да се свържа с тях.
Намират се тук: линк за бгмапс
Повече информация: EIV-E.Vasileva
 

dberov

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Благодаря за информацията колега :cheers:
 

FreeMan

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

На първа страница има писано много са същите със снимки и т.н.
Успех.
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Сутринта посетих ЗИТ на 7-ми километър в София, да им закарам чарколяци за анодиране.
Накарах ги да ми изкарат каталога с цветовете, които правят.
Има доста добре изглеждащи цветове, поне на мострите изглеждаха отлично.
Не са много като брой, но все пак е добре и има избор.
Единствената беля е, че по-големи детайли от 30-40см. не могат да оцветяват.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

И понеже в една друга тема стана въпрос за оксидацията, по-точно за киселинното оксидиране с така наречения ржавый лак, ето какво представлява и как се прави:

http://bratkoff-errero.com/docs.php?action=docdet&dd=18

http://www.hunt-fish.com.ua/article.htm ... e074c0e4c1

http://guns.allzip.org/topic/2/65918.html

http://guns.dn.ua/viewtopic.php?t=1730

За тези, които се справят с руския в горните линкове всичко е подробно обяснено, за останалите с няколко думи в резюме:
За приготване на субстанцията ржавый лак е необходимо да се снабдите със солна и азотна киселина, течно стъкло, сода каустик, чугунени или дребни стоманени стружки от обикновенна въглеродна стомана и "окалина"- това е повърхностния окисен слой (люспа), който се отделя при нагряването на стоманени детайли. Някои го наричат шлака, но няма много общо със шлака от заварките с електрожен. Можете да си я направите сами или да потърсите в цехове за термична обработка или ковачници. Окалината трябва да не е омазнена, ако е такава трябва да се измие с разтвор на сода каустик, същият се използва и за обезмасляване на детайлите, а течното стъкло е емулгатор за да може отмитата от содата мазнина да се разтвори във водата.
Приготването на лака е като се смесват киселините със стружките и окалината с вода по определена схема описана в линковете. Това трябва да става на открито, понеже реакцията е бурна и се отделят вредни газове. Внимава се да не се вдишват, като се стои откъм страната, от която духа вятъра.
След приготвяне на разтвора, той вече е напълно безопасен и може да се работи с него без предпазни ръкавици.
Така приготвения разтвор, може да се съхранява в продължение на години и да се използва при нужда.
Направеното от мен резюме не е достатъчно и за тези, които решат да си го приготвят ще се наложи да изчетат посочените материали, за да се запознаят подробно с последователността на действията и точните пропорции на компонентите.
Киселините могат да се набявят от лабораторни магазини, а сода каустик и водно стъкло от магазините за битова химия.
http://www.teocom.eu/Himikali.htm
 

Attachments

  • oxi.pdf
    352.9 KB · Прегледи: 103
A

Anonymous

Гост
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Написано изглежда лесно, но дали така е на практика? И да не забравяме,че в интернет е пълно с подвеждаща и неточна информация. Аз лично намерих доста писания на тази тема и навсякъде описано по различен начин. Остава да я тествам , че БАМ-чето ми и без това е доста ужулено и не мога да го гледам. Онова на колегата ми хареса но да видим как ще се справя аз.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

jeronimo написа:
Написано изглежда лесно, но дали така е на практика? И да не забравяме,че в интернет е пълно с подвеждаща и неточна информация.
Не съди по резюмето, а чети.
Описаното в линковете и приложения PDF е достоверно и ако си прочел цялата информация, ще се убедиш, че е лесно и не е сложно, но е времеемко. Трябва да се положат малко усилия и да се разполага с поне елементарно оборудвана база. Не става всичко на коляно, но ако човек има желание и иска да си го направи сам, може .... с минимални усилия и средства. С материали за десеттина лева може да се сдобиеш с няколко литра лак.
Затова пък си има и хора, които да го направят вместо тези, на които не им се занимава.
Аз още преди няколко години реших да започна да правя анодация на алуминий и сплавите му.
Заредих се с мноооого информация по темата.
Сдобих се с вани с оловно покритие, хром-никелови ченгели и електроди, мощен трансформатор, токоизправител за него 110А. Няколко туби с необходимите киселини, и почти в края на етап управление на тока загубих интерес и се отказах.
Времето в момента е подходящо за анодация, че може да се извършва на открито при минусови температури. Иначе за технологията достъпна за моите възможности е неприложимо, защото трябва да се прави и криогенна инсталация за охлаждане на електролита.
Ако някой проявява интерес мога да предоставя наличната информация, а и да се оттърва от оборудването, че доста средства вложих в него.
Доколкото за окцидацията не ми се е налагало да оксидирам дълги детайли и ползвам два вида друга, която става бурзо и задоволява потребностите ми.
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Отдавна се каня да пробвам една две рецепти за оскидиране на Алуминий и най-накрая пробвах.
Първо пробвах анодация, не е нещо сложно, но както казва Иван е времеемко. В резултат се получава уплътнен окисен слой с матов отблясък, който има много ниска електропроводимост. След анодация обаче не успях да оцветя детайла.
После направих елоксация (разликата е, че при анодацията за катод се ползва олово, а при елоксацията - алуминий и самия процес е по-дълъг). В резултат се получава много твърдо матово покритие от окиси, което се оцветява по-лесно. За пробата използвах боя за коса уж черна, но цвета стана като нещо тъмно-кафяво.
В интерес на истината разтворите като концентрация ги правих на око, защото нямах подходящ аерометър, спазвах времената на обработки, но явно има още какво да се желае. Следващия път ще потърся боя за вълна, точно нея визират в рецептата.
 

Attachments

  • IMG_7119.JPG
    IMG_7119.JPG
    166.3 KB · Прегледи: 422
A

Anonymous

Гост
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Същият този метод го пробвах и проблема е точно в оцветяването. Ползвах боя за вълна-черна, но детайла след уплътняване е индигово син.
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Има доста дребни детайли в технологията, които може би влияят съществено , но щом хората го правят трябва да стане.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Има доста информация в мрежата по въпроса.
http://www.focuser.com/atm/anodize/anodize.html
http://www.focuser.com/atm/anodize/
http://www.warpig.com/paintball/technical/anodize.shtml
http://www.wcc.net/~jkmccoy/shop/anodiz.htm
http://www.artmetal.com/project/TOC/fin ... odize.html
Братушките и те много имат изписано.
http://www.chipmaker.ru/topic/290/page_ ... __threaded
 

Attachments

  • Oksidirane na Al i splavite mu..doc
    60.5 KB · Прегледи: 94
Нагоре