Термообработка и метални покрития - оксидиране , никeлиране , анодиране и др.

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Наваряваш на аргон при добър майстор и зачистваш. Има голяма опасност от деформации и каверни в краищата на заварката ако майстора е слаб. Другия вариант е ако конструкцията на детайла позволява да се отнеме някоя десета от наранената повърхнина или върху деругата да се изработи някакъв декоративен елемент.
 

DANNY

Редовен Потребител
Някой знаели къде се прави качествено посребряване на мед, броз, месинг и др. медни сплави?
Някой пробвали е разстворите за домашно посребряване и дали е доволен от резултата?
примерно този:
http://getitbg.com/product/2552/hg-razt ... avane.html
Интересувам се от трайно и качествено покритие.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
DANNY написа:
Някой знаели къде се прави качествено посребряване на мед, броз, месинг и др. медни сплави?
Някой пробвали е разстворите за домашно посребряване и дали е доволен от резултата?
примерно този:
http://getitbg.com/product/2552/hg-razt ... avane.html
Интересувам се от трайно и качествено покритие.

http://www.referati.org/elektrohimichno-otlagane-na-pokritiq-ot-srebro-zlato-i-rodii/13737/ref

Като малък помня че правихме опити и по галваничен път ставаше доста добре... Има доста фирми дето извършват услугата. За домашни условия не зная дали ще намериш мат'рял... Успех и да пишеш после какво е станало че ми грабна интереса. Да не правиш сребърни баракуди за гарги-вампири ?? :cheers:
 

vanko

Редовен Потребител
TeXHo написа:
Цени - народни. Изпълнение - индустриално. С черното се справят отлично. С другите цветове може да има разлика в тона според химията на материала. Изработката е в рамките на няколко дни

Точно така е както казва TeXHo :yes: Много точни и коректни са,справят се както с черното така и с бялото(за другите цветове не знам) само да не направите грешка като мен.Пратих сенника за анодация но го пратих цял а трябваше на две части като развия едната гривна.И когато я развих,част от анодацията по ръбчето падна и основата се показа.Сега всичко обратно,ще повторим упражнението :D

026_c5cfb_28988965.jpg
 

klegein

Потребител
Тъкмо пробвах студената оксидация Наталия2.Производителя пише,че оксидира и цветни метали,но не би.Това нещо става само,за ръждаеми стомани.Не работи въобще с алуминий и неръждавейка.
 
A

Anonymous

Гост
здравейте ,радвам се че открих подобна тема ,искам да питам възможно ли е да дам алумиев детайл който да се позлати ,но матово ... понеже не мога д аобясня точно какъв резултат търся ,ще ви покажа снимка. Става въпрос за кожуха на амортисьор на мотор, който е алуминиев, но искам да му сменя цвета като на снимката по долу. Дали с разните химии е възможно да стане така?

21696d1192905603-help-setting-up-ohlins-forks-dscf2148.jpg
 
A

Anonymous

Гост
Ако не се лъжа, цветът на този ауспух не е постигнат с някакви химии, а чисто и просто от нагряването на изгорелите газове. Различната температура дава различен цвят. Виж синкавото оцветяване при изхода на газовете от цилиндъра, което с намаляване на температурата преминава в кафяво, а то от своя страна в златисто.

:-[ Аууу, излагация. Нещо не съм допрочел. :wall:

По едно време с бачо Иван попрочетохме доста за анодирането на алуминий - може да се постигнат най-различни цветове. Практически полученият оксиден слой е прозрачен и се оцветява в необходимия цвят чрез изваряване в боята (изваряването запечатва клетките на окиса). По-назад в темата той май беше давал линкове по въпроса.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
phantomaz написа:
Става въпрос за кожуха на амортисьор на мотор....

Става въпрос за разширителния съд на задния амортесор, Ивчо... Чети по-внимателно :)

Колега, ако пък говориш за тялото на самия амортесор, няма как да стане, защото там където е регулиращата гайка, слоят анодация ще се наруши,зашото при монтажа така или иначе ще трябва гайката да мине по резбата. Ако говориш наистина за преливника ще стане, виж по-назад в темата има адреси на фирми. Златисто не зная дали ще го докарат, но има по-малко кичозни варианти от златистото. Примерно един колега беше дал адрес където нанасят титаниево покрите, което според мен ще ходи много на мотор.... Успех ! :cheers:

П.п. Колегата Дани ме светна че и аз не гледам като хората :wall: Ако става въпрос за ботушите на предните амортесори такова златисто не зная къде правят... Точно колегата Дани в момента се е захванал със разни отвари.. та ако има адрес може би ще помогне...
 
A

Anonymous

Гост
хехехе ,много ми стана смешно ,но грешката е моя ,понеже съм качил голяма снимка е нужно да мръднете слайдера на дясно ,за да се види предницата на мотора. :))
иначе титаниево покритие какво ще рече ,пак метален цвят така ли ,в смисъл не нещо цветно?
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
4089123h.jpg


Това е цвета... Мисля в комбинация с черно и карбон, може да се получи доста добър визуален тунинг...
 

Loki

Потребител
Това е доста често срещан цвят при анодацията на ал. Питал съм как може да се получи и от фирмата (тази в ЗИТ) ми казаха, че могат да опитат като поседи повечко в жълт разтвор... обаче те са малко ширпотреба.. непретенциозни...

Тези-http://himkomplex.com/index-2.html не съм ги пробвал още, но изглежда работят професионално.. ???
Матирането става или химически или с фин песъкоструй, преди анодацията!
 

Attachments

  • 2.5.2011 г.  ч.jpg
    2.5.2011 г. ч.jpg
    53.4 KB · Прегледи: 217
  • 11.5.2011 г.  ч.jpg
    11.5.2011 г. ч.jpg
    102.5 KB · Прегледи: 371
  • 16.3.2011 г.  ч.jpg
    16.3.2011 г. ч.jpg
    193.7 KB · Прегледи: 263
A

Anonymous

Гост
да, не е лошо титаниевото покритие , но в представите ми цвета е като това което съм дал като пример.
@Loki тези мостри ,които си показал от някакъв каталог на химкомплекс ли са или произволна снимка от нета? Ако са техни изработки съм доста обнадежден за идеята ,която имам! Благодаря момчета ,че се включвате с информация !
 
A

Anonymous

Гост
щеше да е прекалено хубаво :) ,но дано да е възможно такова покритие да се направи .
 

anibis

Редовен Потребител
phantomaz написа:
здравейте ,радвам се че открих подобна тема ,искам да питам възможно ли е да дам алумиев детайл който да се позлати ,но матово ... понеже не мога д аобясня точно какъв резултат търся ,ще ви покажа снимка. Става въпрос за кожуха на амортисьор на мотор, който е алуминиев, но искам да му сменя цвета като на снимката по долу. Дали с разните химии е възможно да стане така?

21696d1192905603-help-setting-up-ohlins-forks-dscf2148.jpg
Гледам че си от Варна, приказвай с оня цифроман"шопа" Мото Бум той на 100% знай каде и кой маже да ти направи такава екстра.И пък може да се поръча от някоя фирма занимаваща се с тунинг на мотори.
 
A

Anonymous

Гост
Е аз това се опитвам да избегна ,фирма за тунинг ... там вършат работа ,но и цената е добра. Те са за хора ,на които не им се занимава ,оставят мотора ,направи това и това аз ще си платя. И така :)
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Мале де съм чел то за Алуминий става въпрос, че са и отговорили колегите, а не съм видял следващата страница ;)

За триене ми е поста ;)
 
A

Anonymous

Гост
Здравейте пак, днес се обадих до Химкомплекс, обясниха ми ,че златисто жълто може да се постигне ,но не бил траен на атмосферни влияния, избледнявал на слънце ...
предложиха ми някакво трайно покритие ,но цвета бил жълто със зеленикакъв оттенък, продполагам ,че няма да е това което ми се иска на мен.
Някой да има идея дали жълтото на ЗИТ ,се постига по същия начин , в смисъл да е нетрайно на слънце? И някакво решение може ли да се измисли ... този амортисьор /от снимката/ как ли са го оцветили в такова жълто ,трябва да е нещо "мега специално" : ))
 

rifle

Потребител
този амортисьор от снимката естествено е от стомана(а не от алуминий,който подлежи на химическо покритие т.е. елуксация).Така,че може би това си е просто боя
 

staif

Редовен Потребител
rifle написа:
този амортисьор от снимката естествено е от стомана(а не от алуминий,който подлежи на химическо покритие т.е. елуксация).Така,че може би това си е просто боя

Немога да схвана :за задния амортисиор ли иде реч или за предната телескопична антидайфна обратна предница?
ако е за предницата-ботушите" са на сто процента алуминиева сплав а коловете" са стоманени ;)
 
Нагоре