Състезание с пневматичен пистолет

A

Anonymous

Гост
Пускам темата за да обсъждаме в нея състезанията с пневматичен пистолет. Ако администраторът прецени за целесъобразно, може да направи и нов раздел, наред с фийлд таргета и бенчреста, за стрелба с пневматичен пистолет, и да сложи темата в него, предвид на това, че състезанието редовно присъства в програмата на националните срещи.
Моля братушка да пусне регламента на състезанието.
Може да пишем различни техники на стрелба, упражнения за подобряване на точността, размери на групата на различни разстояния и т.н.
Надявам се с всяка следваща национална среща това състезание да се радва на все по-голяма популярност, и да сме свидетели на по-оспорвани надпревари. На последната среща имах идея да участвам, но просто не остана време. На следващата няма да пропусна.
 

братушка

Редовен Потребител
В една книга бях чел как тренираха кадети в руската армия, от царско време още и чак до 60-те.
Значи хваща кадета стол с двете си ръце за най-долната част на двата му крака от "лицевата" страна. Така, че облегалката се пада най-далеч от лицето му. Задържа го с опънати хоризонтално ръце и започва да танцува валс. След 2 месеца с по 3-4 часа (нон-стоп) "валс" на ден стрелба с макаров и с двете ръце става детска игра :)
 

братушка

Редовен Потребител
От мен ще кажа: ако класата на стрелците ще расте, ще трябва да намалим брой изстрели в 1 мишена, до 5 например.
На последното състезание имахме чудене в мишената на Ачо в коя дупка по колко сачми са всъщност :)
 

братушка

Редовен Потребител
на победителите от състезанието с пистолет на последната национална среща следващия път няма да им е толкова лесно
Ами :)
Какво му е сложното? Вдигаш ръката, затваряш очите и натискаш спусъка :)
Че кой е казал, че трябва все да сме първи ? :)
 
A

Anonymous

Гост
На предишните състезания стреляхме на две мишени по десет изстрела, а на последното, поради ограниченото време на една мишена десет изстрела (това решение го съгласувах с братушка и milen.m) Ще помоля колегата milen.m ако може да публикува регламента отново под друга форма, защото в този вид не мога да го разгледам. Съгласен съм с братушка за намаляването на броя изстрели в една мишена: две по пет например, а ако държите да има повече изстрели може мишените да са три.
 
A

Anonymous

Гост
Преди време повдигнах въпроса за отчитане резултатите по една от мишените.
Т.е. стрелбата се извършва по всичките мишени за състезателната част (тренировъчните са си тренировъчни), а за класиране се ползва мишената с най-добри резултати.

Доводът ми за това е, че на всеки може да се случи нещо да го разсее, изпълняваме стрелбите в условия далеч от реалните, и да даде лоши резултати на едната мишена. Което може да се приеме за случаен фактор.
Но никой не може да стреля добре по случайност.
 
A

Anonymous

Гост
Може би е добре да се запази бройката на изстрелите - 20, но в четири мишени (по пет изстрела). От статистическа гледна точка, колкото повече изстрели има, колкова по точно резултатите отразяват качествата на стрелеца, и в по-малка степен влияе фактора късмет.
При повече изстрели в една мишена наистина може да възникнат съмнения, например две големи дупки в седмицата и в девятката - как ще се разбере колко са в едната, и колко в другата?
 

братушка

Редовен Потребител
Може би е добре да се запази бройката на изстрелите - 20, но в четири мишени (по пет изстрела).
Точно това имах предвид и аз.

Т.е. стрелбата се извършва по всичките мишени за състезателната част (тренировъчните са си тренировъчни), а за класиране се ползва мишената с най-добри резултати.
Няма такива работи. Справяне с обстановката, психологическото състояние на стрелеца също е показател на неговата класа.

Писах и преди: да се дава всичко от себе си от първия до последния изстрел или да не се надява човек на медал.
Няма случайности и късмет в тази работа.
 
A

Anonymous

Гост
Не съм участвал в състезанията по пневматичне пистолет (или пък на друго), но на мен лично ми е много неудобна, този вид мишена. Попаденията в черната зона са трудно забележими или незабележими. Все пак се стреля на открито и е добре да виждаш къде стреляш, за да правиш корекции. Ако засега улучването в черната зона е достатъчно за да си сред първите, то не е далеч времето, когато ще трябва да се стреля доста по-точно. Напълно бяла мишена, както са останалите кръгове, според мен ще е идеална. Не виждам смисъл от тези черни зони.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
mdinkov написа:
ако свикнеш с черна зона се стреля по лесно.

rook написа:
... Попаденията в черната зона са трудно забележими или незабележими....
Той ROOK го е написал и напълно го подкрепям. Освен, ако не сложим осветление отзад или използваме тези мишени http://www.airgunbuyer.com/makeBig.asp?ID=2629&pic=3
 

братушка

Редовен Потребител
А защо трябва да са забележими? Да не тичате да броите точки след всеки един изстрел? Целиш едно и също място и ги вкарваш в една дупка ;)
А корекции на мерника трябва да се правят преди състезание. Тогава всеки ще ползва каквото иска.
Не забравяйте: това е класическа ОЛИМПИЙСКА мишена. Затова е избрана. Олимписките шампиони не се оплакват от нея ... :-[
 
A

Anonymous

Гост
Четох пак нашия регламент за стрелба с пневматичен пистолет. За 20 изстрела се дават 15 минути време, за финалните 10 изстрела - 5 минути. Регламентът на олимпиадите е 60 изстрела за 105 минути за мъжете, и 40 изстрела за 75 минути при жените. Това е почти две минути на изстрел, а при нас се получава по-малко от минута, във финала дори половин минута. Макар че засега едва ли някой засича време на нашите състезания, не е ли по-добре да увеличим времето за стрелба - 20 изстрела за 35 минути, и 10 изстрела за 15 минути, което е много близо до олимпийските стандарти.
 
A

Anonymous

Гост
Не четете. Приказвате си това, което си знаете и не четете какво пишат другите.
братушка написа:
А защо трябва да са забележими? Да не тичате да броите точки след всеки един изстрел? Целиш едно и също място и ги вкарваш в една дупка ;)
А корекции на мерника трябва да се правят преди състезание. Тогава всеки ще ползва каквото иска.
Не забравяйте: това е класическа ОЛИМПИЙСКА мишена. Затова е избрана. Олимписките шампиони не се оплакват от нея ... :-[
Защо трябва да са забелижими!!!!!!!!!!!!!!! Казах, че не четете и това само потвърждава. Като чели не написах, че се стреля навън. Колко олимпиади се стреля навън? Нима на олимпиадите не се отчита резултата от попадението след всеки изстрел? За група ли ще се стреля вече, че нещо не разбрах смисъла на "Целиш едно и също място и ги вкарваш в една дупка ;) ". Вярно е че по-лесно се забелязват очертанията на кръговете когато са бели на черен фон, но те са подходящи при олимпийските условия. Затова и олимпийците не се оплакват от тях. За нашите условия, според мен са неудачен избор тези мишени.
milen.m написа:
Аз предпочитам да се запази използваната до момента мишена - олимпийската на 10 метра въздушен пистолет. Аргументът, че не се виждали попаденията не приемам, понеже се предполага, че до започването на състезанието пистолетът е прострелян и стрелецът знае точно къде трябва да му отиват попаденията (в десятката), обратното би било несериозно. Предимството на стандартната олимпийска мишена е, че човек може да сравни резултатите си с тези на професионалните състезатели, и да прецени къде се намира.
Иначе за прострелване на оръжието извън състезанието всеки е свободен да използва каквато мишена намери за добре.

По същите съображения ми се иска и условията ни за състезанията по фийлд таргет с пушка да бъдат максимално близки до международно приетите.

Виждам, че братушка ме е изпреварил, докато пишех, със същата позиция като моята.
Не четете, не четете. Навън времето е променливо и е добре да се знае, кога, къде и как си стрелял всеки изстрел. Хич не ме интересува, кави точно аргументи ще приемеш и кои не. Пистолета е прострелян и ще стреля там, ако се стреля назакрито или условията навън са идеални. Когато усвоиш (ако вече не си) способностите да контролираш атмосферните условия или пък състезанията се правят на закрито, тогава ще приема "...до започването на състезанието пистолетът е прострелян и стрелецът знае точно къде трябва да му отиват попаденията (в десятката)...". "Предимството на стандартната олимпийска мишена е, че човек може да сравни резултатите си с тези на професионалните състезатели, и да прецени къде се намира." - още не знаем къде се намираме, а почнахме да се сравняваме с професионалните състезатели.

Кажете, че харесвате тази мишена, че ви е по-удобна, свикнали сте с нея или пък нещо друго разумно обяснение, щях да се съглася с вас. Ама сега да ми обяснявате, че видиш ли олимпийците стрелят на такива мишени и сега дай и ние да сме с такива, не ви разбирам.

П.П. Колко псувни бях написал в предното си менние, но го затрих без да искам (вероятно за добро). Не бяха груби, но бяха много.

milen.m написа:
Четох пак нашия регламент за стрелба с пневматичен пистолет. За 20 изстрела се дават 15 минути време, за финалните 10 изстрела - 5 минути. Регламентът на олимпиадите е 60 изстрела за 105 минути за мъжете, и 40 изстрела за 75 минути при жените. Това е почти две минути на изстрел, а при нас се получава по-малко от минута, във финала дори половин минута. Макар че засега едва ли някой засича време на нашите състезания, не е ли по-добре да увеличим времето за стрелба - 20 изстрела за 35 минути, и 10 изстрела за 15 минути, което е много близо до олимпийските стандарти.
Не става само с четене, трябва и акъл. При мен може и да липсва, но 10 човека , ако се сътезават (без да включвам финала) по 35 минути = 350 минути, за да е по-разбираемо, разделям на 60 и се получва почти 6 ЧАСА. Като се прибавят и финалите, става мамата си трака.
 
A

Anonymous

Гост
Стандартната Олимпийска мишена си е за предпочитане според мен. Едно далекогледче (бинокълче) на позицията за стрелба би решила проблема с прегледа на всеки изстрел. А за да не се чакат 10 човека 350 минути - тези 10 човека могат да стрелят в 5 или 10 коридора - не знам защо трябва да са един по един? ::)
 
A

Anonymous

Гост
jivkonik написа:
Стандартната Олимпийска мишена си е за предпочитане според мен. Едно далекогледче (бинокълче) на позицията за стрелба би решила проблема с прегледа на всеки изстрел. А за да не се чакат 10 човека 350 минути - тези 10 човека могат да стрелят в 5 или 10 коридора - не знам защо трябва да са един по един? ::)
"Стандартната Олимпийска мишена си е за предпочитане според мен." Защото... 1-во, 2-ро, 3-то, 5-то(причини). На 1 ръка разстояние трудно се виждат попаденията в черните пръстени (поне за мен е трудно), съмнявам се с оптичен прибор да се виждат. Освен това да гледаш през оптичен прибор след всеки изстрел, те разсейва и губиш концентрация. Добре да се стреля в 10 коридора, но място трябва да има и съдии които да следят процеса. Все пак не е само това съзтезание. В момента в един ден, в един и същ момент се рповеждат 3 вида състезание. Ако трябва да се направят и 10 коридора за БР и както си има сега 10 коридора за ФТ, трябва доста широка поляна. Освен всичко трябва ад има и място за прострелка и предварителна подготовка. Освен това, в скоро време според мен ще са доста повече хората от 10 човека в тази дисциплина. Нека не се мисли за рагламента за състезанието с въздушен пистолет, като самостоятелно и единствено.
Аз нарочно дадох общото време, точно защото не се знаят коридорите. Но там не е сложено времето за смяна на мишените,а то както се предлага да стане по 4 мишени на човек, ще окаже влияние(напълно съм съгласен с това да са 4 мишени и 20 изстрела). Освен това трябва да се изчаква всички да са свършили стрелбата за да може някой да влезе да си смени мишената. Както е сега, всеки идва и почва когато му е удобно и няма ред, отнема повече време за смяна на мишената. Един който е свършил с мишената и трябва да изчака, някой който сега почва, макар и по 5 изстрела на мишена, като се сложи по 1 минута на изстрел (да речем, че не използва пълното си време), трябва ад чака 5 мин. за смяна на мишената. Доста е неудобно да се прекъсват хората които са започнали да стрелят, за да отиде някой друг да си смени мишената.
Ще се отплесна малко, но така и така съм почнал. За да може повече хора, да преминат за по-кратко време, в повече дисципли, трябва да се въведе по-добра организация. Сега седят 5-6 коридора празни (за ФТ говоря), а няколко човека чакат за един коридор. milen.m добре ли е да си караш коридорите подред, без да ти седи някой на главата и да те чака да свършиш за да заеме този коридор? Без да бързаш, повече от необходимото, защото са се наредили няколко човека да те чакат. Не е ли добре всеки да може да разполага с предоставеното му време, без да бъде притесняван. При сегашната организация няма как да стане това. Времето е кратко и си трябва организация. Както се видя и на предната среща В русе, не става да стреляш за ФТ, после да отидеш стреляш на БР, че после айде пак се върни за финали на ФТ.
На мен не ми е удобна сегашната мишена, но съм готов да я приема, ако на повечето хора им е удобно и им харсва. Това, че не знам си къде използва ли този вид мишена и зарди това, дай и ние да използваме тази.
 
A

Anonymous

Гост
Аз пък да питам за мерните прибори. Ще въвеждаме ли ограничения в това отношение, понеже пистолета може да е с бързомер или оптика ?
 
A

Anonymous

Гост
rook
така като ти чета нещата - трябва да ходим в специализирано сертифицирано стрелбище с електронно отчитане на попаденията, 10 коридора, индивидуален съдия за всеки коридар и т.н......
Ако само ми обясниш - какво ще помогне на следващия ти изстрел ако знаеш резултатите от досегашните ти? ЩЕ си по-спокоен - ако си много точен до сега, ама може и да не си толкова спокоен (ако не си толкова точен.....) ?! Ще резултатите на конкуренцията и ще си позволиш да пуснеш "някой по-неточен изстрел, щото ги водиш с много?!" ???

Пускаш си 5-те изстрела в мишената с максимална концентрация, винаги гонейки максималния резултат, като свършат всички отиваш и гледаш!

А причините да харесвам онази мишена са:
1. Оптимален (утвърден) размер на черната зона за стрелба от 10м с открити мерни прибори.
2. Оптимален (утвърден) размер на точковите кръгове съобразен с размера на проектилите (кал.4.5) позволяваш обективна оценка на всеки изстрел.

Предложи по-добра мишена? ЗА сега само казваш КАК НЯМА ДА СТАНЕ :'( (леко типично по нашенски....) - дай вариант, в който става?!
:cool:
 
Нагоре