Състезание с ФТ правила в зала

andi

Редовен Потребител
Февруарско състезание в зала Лаута максимално близко до ФТ :
Правила : На лист А4 има 20 черни кръгчета с диаметър 25мм . 10 позиции за стрелба м\у 9 и 50м , по 2 изстрела от позиция за 2 минути. Стрелят 8 човека макс едновременно , всеки по своята мишена . Съдията е с хронометър и указва линията за стрелба за всеки 2 изстрела, т.е. съдията мести позицията за стрелба между 9м и 50м Съчмоуловителите са неподвижни пред палетите . 8-те състезатели при сигнал за готовност са нареждат прави зад линията с незаредена пушка и възглавничка в ръка . Съдията обявява тази позиция от каква поза ще се стреля и дава 2 мин за двата изтсрела .В тези 2 мин влиза нагласянето(сядане за незадължителните пози) прицелване и стрелба . И така 10 пъти се стреля от различни произволни дистанции между 9 и50м., като всеки стреля по своя съчмоуловител.
2листа х20=40 зачетни УЗ .Има си необходимия брой задължително прав или от коляно на съответните дистанции. Накрая мишените се събират и се броят уцелените УЗ .
Зачита се само попадение в кръгчето , а не "докосващо" кръгчето.
Следи се в листа да няма повече от 20 попадения - за всяко в повече се отнемат 2 точки .
Прострелъчни изстрели и дозареждане по време на 20те зачетни не се разрешават . Прострелка може да се прави като на ФТ състезание - преди тръгването по трасето .
Начало 11.30 часа , записване от 9.30ч.
Дата 19 02 2012 (неделя) .
Класовете са 2: международен (16) и ънлимит. Стрелят всички заедно, после класирането ще е по класове.
Такса : 6 лв, а за участващите в наема на залата за февруари и\или членове на пловдивския клуб 2 лв .
Искам и мнение от хората практикуващи активно ФТ :и двата листа ли да са с УЗ 25мм , или единия 25 а другия 15мм . Опитал съм се доближа доколкото е възможно в залата правилата на ФТ - приемам на ЛС съвети ако нещо ми е убягнало .
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Датата е добре.
25мм за дистанции под 25 м си е голяма. От друга страна 25 мм на 50 м си е предизвикатаелство.
Като се има в предвид и 4е времето е 2 минути за вси4ко (заемане на позиция, мерене, зараждане,изстрел)
се полу4ава някакъв баланс като натоварване на състезателя. Подкрепям правилата такива кавито ги предлагат организаторите.
 

братушка

Редовен Потребител
Организиране на състезания в неделя е удобно само на тези, които живеят наблизо.
Когато трябва да се пътува по-далеч малко е кофти да се пребире у дома човек в неделя късно по нощите.
Особено по сегашните пътища.

Идеята е добра.
Но предвиждам известни проблеми с отчитане на точкуването, особено при Ф25 на 50м.
Пример: в едната мишенка има подадение вътре и пропуск точно до нея (или дори със "закачане").
Това може да означава или попадение и пропуск или два пропуска. Стреляхме по тази мишенка и едвам я закачихме, после стреляме по съседна, ама изпускаме толкова, че удряме точно центъра на съседното кръгче.
 

dilom08

Редовен Потребител
нали е написано че в мишена от 20 кръгчета трябва да има 20 дупки от сачми. ако са повече- санкции. поне аз така разбрах.
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
Осем човека в серия са много.
Максимум седем-така няма краката на следващия да са ти в г...а ;) /проверено/
Напиши и таксата за участие.
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
братушка написа:
Организиране на състезания в неделя е удобно само на тези, които живеят наблизо.
Когато трябва да се пътува по-далеч малко е кофти да се пребире у дома човек в неделя късно по нощите.
Особено по сегашните пътища.


Много от желаещите работят в събота. Поради тази при4ина и нашите еднодневни състезания
запо4нахме да ги правим в неделя.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Какъв формат са чашколовителите ви: А4, или АЗ. И ако е АЗ - хоризонтално или вертикално е разположен листа? Сетих се за една стара моя идея за подобно състезание, при която и убойните зони са различни за различните дистанции. В зависимост от формата на щитовете ви мога да я адаптирам и да ви я предложа като идея.
 

братушка

Редовен Потребител
dilom08 написа:
нали е написано че в мишена от 20 кръгчета трябва да има 20 дупки от сачми. ако са повече- санкции. поне аз така разбрах.
Дупките пак да са колкото трябва на брой общо.
Просто не е изключена ситуация, когато пропускът е толкова голям, че попада в съвсем друго кръгче на листа. И това няма как да се проконтролира. А при достатъчно нагъсто расположени кръгчета и пределни дистанции такава вероятност е достатъчно голяма.
Казвам го от личен опит. Понякога е доста трудно да се определи коя дупка в хартията към коя мишенка трябва да се отнесе.

А просто да се сложат във всеки коридор по 2 реални падащи мишенки... ?
Дори да се падат на различни дистанции от стрелеца...
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Едно предложение, макар и от начинаещ. Номерират се кръгчетата не последователно, а по схема за максимално отстояние на два поредни изстрела по листа.
 

братушка

Редовен Потребител
Такава номерация не дава нищо.
Листа все едно се отчита целия (накуп) чак на края на стрелбата. И как конкретните дупчици ще се умешат няма да е напълно ясно. Не винаги, но понякога.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Е тогава единствен 100% вариант остава да се "цани" някой от лекоатлетите да притичва между 2 стрелби и да маркира попаденията. :D
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
Архитекта написа:
Какъв формат са чашколовителите ви: А4, или АЗ. И ако е АЗ - хоризонтално или вертикално е разположен листа? Сетих се за една стара моя идея за подобно състезание, при която и убойните зони са различни за различните дистанции. В зависимост от формата на щитовете ви мога да я адаптирам и да ви я предложа като идея.

А4 - вертикално
 

TeXHo

Потребител
братушка написа:
...
Просто не е изключена ситуация, когато пропускът е толкова голям, че попада в съвсем друго кръгче на листа. И това няма как да се проконтролира.
...
А просто да се сложат във всеки коридор по 2 реални падащи мишенки... ?
Дори да се падат на различни дистанции от стрелеца...

Такова съвпадение ще е чист късмет, при положение, че се стреля при нулев вятър. Аз бих го отнесъл към ситуацията "не съм премерил точно разстоянието, ама дръпнах неволно в правилната посока и мишената взе че падна". Ударил си грешното кръгче, имал си късмет. При 25мм диаметър, кръгчетата ще са достатъчно далеч едно от друго, че да трябва доста сериозна грешка да се направи, за да се удари съседното.

Идеята за падащите мишени ми допада, понеже си е друг кефа да стреляш по такива. Не виждам разлика от към безопасност, ако празен съчмоуловител се сложи зад мишената. Малко повече ще са пръснати осколките от съчмите, но не вярвам да са извън платнищата.

Както и да прецени организатора, аз ако не съм възпрепятстван ще участвам. :cheers: Каквито са за мен правилата, такива и за другите.
 

братушка

Редовен Потребител
Такова съвпадение ще е чист късмет...
Пожелавам ви всичките мишени да имат дупчици САМО вътре в черните кръгчета.

Аз понеже доста тренирах точно по този начин с такива мишенки и казвам какво видях.
Пък вие пробвайте и ще кажете какво ще излезе.
 

TeXHo

Потребител
Миша, по твоята логика, трябва да променим и мишените за бенчрест. При тях кръгчетата са пак толкова на брой, ама са още по-големи. Значи е още по-вероятно да удариш съседна мишенка. По твоята логика, бенчреста е една крайно необективна дисциплина при отчитане на резултата.

братушка написа:
...
Пожелавам ви всичките мишени да имат дупчици САМО вътре в черните кръгчета.
...

Това би означавало всички да имат максимален резултат, ще стане малко конфузно при награждаването. Аз от сега казвам че не съм съгласен да е по азбучен ред! ;) :cheers:
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ

EDIT: Моля Анди за извинение - в пилотния пост пише, че приема идеи, но .. на ЛС :wall: :rose: .
Изтрих публикуваната от мен идея за да не обърквам колегите, четящи темата. Пропускът ми беше просто от мерак - не разполагам с такава зала, за да види някога бял свят замислената ФТ симулация :D.
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Без да взимам отношение по обявения регламент, искам да спомена, че аз лично съм изпадал в следната ситуация :
Бенчрест-50м-Хасково-вятър от където си помислиш. Мишена А3 съответно за БР 50м.
Стрелям със 16J пушка. Винаги редувам мишените от ляво на дясно (в колоните) и съответно от горе на долу.
Стрелям по определена мишена - попадението е в черното поле на съседната в дясно (по нея все още не съм стрелял). Какво правя? Ако повторя изстрела по същата мишена и уцеля - добре ( ще имам две зачетни мишени), ако продължа по правилата и стрелям в следващата ( която вече е поразена) и имам попадение резултата ще е фал за двете мишени заради двете дупки в една мишена. Другата ситуация на същото място беше попадение точно в чертата разделяща две съседни мишени. Какво правим със следващия изстрел?? Избора е да елиминирам една от мишените и да я обявя за фал.

]
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Ще ми се да е на 19 ама както кажат по-голямата маса ;) Иначе идеята е добра и ще участвам със сигурност ако е на 19.
Само една молба не от към състезателна, а от към пред състезателната част. Ако може да се разположат чашкоуловителите през 10 метра до 50 ако има вариант и по нагъсто може да са на някои дистанции за прострелка. Мисля че правилната прострелка винаги е била фактор за добро участие, и казвам да са сложени на тези дистанции не за друго ами да не се разкарват постоянно хора напред назад да си прострелват - смятам че ме разбирате :D
Другата идея няма да я обяснявам сега, само да попитам има ли вариант да се закрепят наистина мишени в края на залата където трябва да са мишените по-принцип ;) :cheers:
 

братушка

Редовен Потребител
Миша, по твоята логика, трябва да променим и мишените за бенчрест....
Там такова поне е предвидено в регламента и ситуация:
Пример: в едната мишенка има подадение вътре и пропуск точно до нея (или дори със "закачане").
задължително би се таксувало като две нули. Дори в реалноста това да са били "0" и "1".
Там се предполага да се наказват преколено големи "флаери".
При ФТ пропуск не носи точки, но и не се наказва, дори да е суперголям.

А и има разлика все пак да се стреля на 50м от рест или от поза ФТ. Случвало ми се не веднъж да "изтръпна" в последен момент от презадържане на дишането например и да се получат доста фрапантни отриви.

Не казвам: не става, не може, или нещо от сорта.
Просто споделям какво МОЖЕ да се случи.
 
Нагоре