Съкратен курс за снайперисти

qtex

Потребител
Еми виж сега... По-горните клипчета с Мосин си го доказват. Пича с най-обикновената серийна оптика удря 18 инча мишена на 900м ... Не смятам, че трябва да подлагаме на чак толкова голямо съмнение оръжията от този период. Все пак Мосин е разработен 1891 и е едно перфектно оръжие.

За балистиката на куршумите не знам много, но това не ми изглежда тъпоносо:
cartridge.jpg

* 8х56R патрон за Steyr Mannlicher M95

Но пък и никой не може да задължи невярващите да вярват... Има достатъчно информация (автентична и митологична ;) ) и всеки може да прецени в какво да вярва...

...За вярващите като мен остава надеждата някой ден да притежавам изрядни Mannlicher и Mosin и в гората... :rambo:
 

prinz Eugen

Потребител
По време на снимките не е пострадало нито едно животно :D...така че-няма нарушение на правилата :lol: (стрелба по група ми хареса :bravo:-парламентарна/и ли се има предвид :death:).
 

qtex

Потребител
Не знам как човек съсипал такова бижу мога да го погледна в очите без да му налетя после... :'(
 

Termina4

Потребител
ilian написа:
Знам че е като на кино ама направо кърти :crazy:.Стрелба на маханични не за група а по група ;)
http://www.youtube.com/watch?v=zS2hBfCeZk8
стреля с Винтовка Мосин! Стрелял съм с това нещо в казармата, ползва същите патрони като на Драгуновия (7,62) рита много повече от Драгунов (все пак Драгунов ползва част от газовете за презареждане и това намаля отката) и по точност не му отстъпва! Въпреки че е създадена през 1891година е страхотно проектирана и е послужила за образец на много оръжия :rambo:
 
A

Anonymous

Гост
Патронът 7,62х39 е измислен, защото се е оказало, че използваните до тогава боеприпаси за карабини са ненужно мощни и запазват поразяващата си сила много след дистанцията, на която може да се води стрелба.

Мой колега преди време ми каза, че в техния гарнизон (Асеновград?) началникът на поделението заповядал разконсервиране на нклк манихлери за да бъдат използвани за снайпери. Оказало се, че със съвременна оптика били невероятно точни. Нямам причини да се съмнявам в думите на колегата, но не знам на него кой му го е казал това (дали може да се вярва на първоизточника). Някой може ли да потвърди/отхвърли тази информация?

Куршумите на тези карабини са имали много голяма дулна енергия и независимо от по-лошия им БК (в сравнение със съвременно оръжие), вероятно са запазвали достатъчно енергия на наистина големи дистанции (а човекът е кекаво животно). Така че енергията едва ли е проблем.
По-големият проблем е в страничното отклонение, предизвикано от ефекта на Магнус. При големи дистанции и стръмна траектория, то може да бъде значително. Ако правилно съм запомнил, за Драгунов на 1200 метра е над 1 метър отклонение. Т.е. пушката трябва да е простреляна на тази дистанция с отчитане на това отклонение.

---------------------

Връщаме се на мощността.
http://en.wikipedia.org/wiki/Steyr-Mannlicher_M1895
The main foreign user was Bulgaria, which, starting in 1903, acquired large numbers and continued using them throughout both world wars....
The M1895 was originally chambered in the 8x50mmR Mannlicher cartridge. ...
8х56 започва да се ползва по-късно, между двете световни войни.
http://en.wikipedia.org/wiki/8x50mmR_Mannlicher
След 1893-та се ползва патронът М93, който е имал дулна енергия малко над 3000 джаула. С http://www.uslink.com/~tom1/calcbc/calc ... calculator изчислих приблизително БК (0,22, акто заложих най-лошата възможна форма - къс куршум с полусферичен връх и плоска задна част; върхът е такъв, задната част вероятно съм я уцелил, но може би трябваше да заложа по-голяма дължина, аз сложих да е три пъти по-дълъг от калибъра, но тези куршуми всъщност са били доста дълги; като знам теглото и плътността на оловото, ще се опитам да изчисля точно дължината и ще коригирам), а с http://www.biggameinfo.com/index.aspx?p ... lcalc.ascx - балистиката. На 1100 метра (максимума на калкулатора) дава около 300 джаула енергия. Достатъчно за човек.


П.П. Докато търсех инфо за патрона, попаднах на снимка на френска карабина от същото време. Мерникът беше разграфен до 2400 метра и беше леко изкривен, така че да се компенсира ефекта, който споменах по-горе. :eek:
 

staif

Редовен Потребител
Dejmos написа:
Някои от манихлерите, с които минавахме полосата (със скъсена цев и заварен пълнител от АК, за да имитират автомата), все още бяха с оригинални мерници. Разграфени до 1,8 км.

Дидарай, такива изстрели, които наричаш случайни и невъзможни са се правели, правят се и сега. На механични (и нека не сравняваме нашите механични с техните). Има хора, които го могат. Рядкост са, но ги има. Гледах по Дискавъри един, който стреляше на механични на такива дистанции и уцелваше. Последователни попадения. Направо не можех да повярвам. Нещо такова:
http://www.youtube.com/watch?v=YRaRCCZjdTM


Това го гледах по новините преди време.Записано е в рекордите на Гинес.Помня в коментара тогава ,че човека сам си е лял куршумите-без грапавини и шупли и си е правил патроните специално за случая :bravo:
 
A

Anonymous

Гост
Dejmos написа:
Патронът 7,62х39 е измислен, защото се е оказало, че използваните до тогава боеприпаси за карабини са ненужно мощни и запазват поразяващата си сила много след дистанцията, на която може да се води стрелба.

Патрона 7,62 x 39 е измислен, понеже руснаците виждат, че швабите си имат 7,92x 33 и си го стрелят много добре от автомата mp 44. :D
 
A

Anonymous

Гост
Обещаната корекция:
При тегло на куршума 15,88 грама (245 грейна ) и плътност на оловото 11,34 гр/см[sup]3[/sup], обемът на куршума е 1,4 см[sup]3[/sup].

Осмият по ред е 8х50R Mannlicher.
PA230040w.jpg

Вижда се, че върхът не е полусферичен. С измерване на снимката определих грубо, че от върха до цилиндричната част дължината е около 1,2 калибъра (трябва за калкулатора). Не ми се смята обем на елипсоид, така че ще направя изчислението за полусфера и ще закръгля леко нагоре получената дължина.

Полусфера с диаметър 8,2мм има обем 144,3 мм[sup]3[/sup] (0,1443 см[sup]3[/sup]). За обема на цилиндричната част остават 1,256 см3, т.е цилиндричната част е 23,79 мм. Добавяме дължината на полусферата и получаваме 27,89мм. Нека да са 30мм (обещаното закръгляне плюс факта, че куршумът има никелова риза, а никелът е по-лек от оловото).
При така определените размери (калибър .323", дължина 1,2", заоблена част 1,2 калибъра) получаваме БК = 0,313.
А балистичния калкулатор показва, че на 1200 метра куршумът ще има енергия 380 джаула.

Ралфи, приемам корекцията. Руснаците заимстват 7,62х39 от немците, а 7,92х33 е измислен по посочената от мен причина.
 

andi

Редовен Потребител
Type Military rifle cartridge
Place of origin Austria–Hungary
Production history
Designed 1893
Specifications
Bullet diameter 0.323 inches (8.2 mm)
Case length 1.968 inches (50.0 mm)
Ballistic performance
Bullet weight/type Velocity Energy
244 gr (15.8 g) RN 1,750 ft/s (530 m/s) 1,658.89 ft·lbf (2,249.15 J) за карабината
244 gr (15.8 g) RN 1,950 ft/s (590 m/s) 2,059.74 ft·lbf (2,792.63 за пехотната

впоследствие Маузер 98 измества Малнихерата , и една от причините е по-високата точност
 

didarai

Редовен Потребител
ilian написа:
Знам че е като на кино ама направо кърти :crazy:.Стрелба на маханични не за група а по група ;)
http://www.youtube.com/watch?v=zS2hBfCeZk8
Като за стрелба на механични дистанцията е повече от идеална.На око..около 60 м(в никой случай няма 100).Аз също съм служил с Мосин в казармата само ,че с карабината.Нашите също преправиха няколко за снайпери докато служех.По спецификацията обаче,на карабината(не пушката) със щатен патрон 7,62х54 R и даваха нормална групираност на 100 м в кръг 7-8 см....колкото на калашника на същата дистанция.За ритане....не риташе силно,но от гърмежа на тези до мен мозък ми стана на каша :dazzed:.На стрелбите на механичен на 100 м. най-добрите ни стрелци оправдаха спецификацията(е може и малко по-добре до към 5 см и по- малка група,зависи и от патроните много).Интересно защо пък в този филма на такава малка дистанция стреля великия снайперист ,а не пука на по над 1000 м с механичния.Спрях да пиша в другата тема ,но като гледам някои постове там,да се чуди човек защо днешните снайпери се правят със специални цеви,оптики и селектирани патрони и като задача им се поставя(за армейските)да се смъкне изправен човек на 700-900 м.За по-големите дистанции се ползват по-други пушки, с по-други куршуми (с енергия до 13 000 джаула) за стрелба на 2 км и лазерни далекомери и т.н за да се гарантира поразяването от първия изстрел(може да няма възможност за втори... разкрилия се снайперист е мъртъв снайперист),след като можело на механичен с пушка и патрон от преди 100 години.
 

andi

Редовен Потребител
qtex написа:
Еми виж сега... За вярващите като мен остава надеждата някой ден да притежавам изрядни Mannlicher и Mosin в гората... :rambo:


Те вярващите гледат твърде много интернет , но поне ще е забавно за другите ловци :D
 
A

Anonymous

Гост
andi написа:
Type Military rifle cartridge
Place of origin Austria–Hungary
Production history
Designed 1893
Specifications
Bullet diameter 0.323 inches (8.2 mm)
Case length 1.968 inches (50.0 mm)
Ballistic performance
Bullet weight/type Velocity Energy
244 gr (15.8 g) RN 1,750 ft/s (530 m/s) 1,658.89 ft·lbf (2,249.15 J) за карабината
244 gr (15.8 g) RN 1,950 ft/s (590 m/s) 2,059.74 ft·lbf (2,792.63 за пехотната
Като цяло точно. Но липсва последния ред:
244 gr (15.8 g) RN 2,035 ft/s (620 m/s) 2,243.22 ft·lbf (3,041.40 J)
 

andro

Потребител
С повече техника и посредствен стрелец може да покрие резултатите правени преди много години да речем.Не са необходими толкова специфични качества ,имащи ги явно малцина.Тия снайперисти дето ги бълва Куантико, да не са до един супермени?Едвали.Също служих с карабина Мосин от късите модел 42 година със сгъваем щик.На 100 метра когато стреляхме на полигона в Атия ,то с тази стрелба и си останах, помня че резултата беше много добър,обаче отсреща никой не стреляше по мен :D
 

qtex

Потребител
andi написа:
Те вярващите гледат твърде много интернет , но поне ще е забавно за другите ловци :D

andi, не само чета, но и имам достатъчно контакти с хора стреляли с такава Mannlicher-a. Хора, които няма да ме излъжат и т.н. ... Но пък, както казах, никой не кара другите да вярват.
Пък и не виждам какво ще е смешно за другите ловци в гората. Не си спомням да съм казал, че ако имам подобно оръжие ще гоня предела на възможностите му. Ако бях толкова добър стрелец нямаше да съм студент, а снайперист ... ;)
Колегата, прави хубави изчисления, само че никой тук не каза с какъв точно калибър е стрелял в казармата и за какво точно си чешем езиците след като е имало 5-6 различни калибъра и разновидности.
Едно оръжие се използва толкова много години именно, защото е доказало своята надеждност и точност. В достатъчно материали се споменава, че 500 м. са било абсолютно постижима дистанция за добър стрелец (тук отчитаме факта, че не всеки войник е такъв)...
Май-май се заформи някакъв безсмислен спор...
 

qtex

Потребител
andro написа:
С повече техника и посредствен стрелец може да покрие резултатите правени преди много години да речем.Не са необходими толкова специфични качества ,имащи ги явно малцина.Тия снайперисти дето ги бълва Куантико, да не са до един супермени?Едвали....

Абсолютно точно се изрази колегата! Направо обобщи решението на спора в 2 реда...
 

didarai

Редовен Потребител
qtex написа:
..
Абсолютно точно се изрази колегата! Направо обобщи решението на спора в 2 реда...
Да бе.Сега чак ми се отвориха очите ,че всички технологии в оръжейното дело са насочени към една цел.За снайперисти да се избират некадърници. Айде стига и в тази тема от мен. :goodbye:

andro написа:
Не съм се запалил Андро :)(не съм човек който се пали или пък обижда лесно).Нито пък мога да отрека способностите на едни хора над други,често изглеждащи нереални.Има си обаче физични закони които ни ограничават в различни степени.Има си и случайни уникални постижения.Аз през цялото време говоря за дистанции на които попадението е гарантирано от производителите от първия изстрел и без да имат в предвид феноменалните постижения на единици и за дистанциите до които все пак това е възможно да се направи с достатъчно голяма сигурност(от пръв път),а не на късмет.
 
A

Anonymous

Гост
Предполагам, че под колегата с хубавите изчисления имаш предвид мен. Затова ще ти отговоря на въпроса "никой тук не каза с какъв точно калибър е стрелял в казармата и за какво точно си чешем езиците след като е имало 5-6 различни калибъра и разновидности."
Правих изчисленията за модификацията на пушката, която е продавана в България и за патрона (8х50R Mannlicher jacketed RN), ползван по онова време. Т.е. за Първата световна война, защото стана дума за възможността/невъзможността да се убие вражески офицер по време на войната от голямо разстояние. Модификации на Манихлер за калибър 8х56 са правени между двете войни, т.е. след периода за който говорим.

А с какво съм стрелял в казармата, доколкото изобщо има отношение към обсъждането...? С каквото и (предполагам) повечето от нас - 7,62х39 (стандартен и трасиращ) и 9х18. За съжаление не ми се удаде да пострелям със 7,62х54R или със дозвуков 7,62х39.
 

andro

Потребител
Не се пали!Не съм писал некадърници ,а всичко измислено е да се повиши ефективноста на стрелбата.Имам чувството че много като чуят снайперист, си представят нещо като нинджа само че с пушка който по някакъв начин се озовава я на покрив ,или изкача от водата в пълна кондиция.С две думи нещо по от- най. И те са хора.
 

didarai

Редовен Потребител
Не можах да намеря точни данни за 8х50 манлихер.Може и да има ,но не ми се търси и занимава повече с този спор.Най-близкото като балистика до него от онова време което намерих е за 8х50 Лебел.Който е с малко по-висока енергия от манлихерския.Обърнете внимание на цифрите до 1000 и над 1000 метра.От там нататък всеки да си мисли квото иска,но 44 метра отклонение да се предвиди с около милиметър дебела чертичка на мерника и да се коригира до метър(да кажем) за да се уцели човек..... :crazy: и това без да отчитаме хоризонталната корекция и това че куршума пътува над 3 секунди до там.
Balle D

Разстояние (m) 200 400 600 800 1000 1500 2000
Траектория (м) 0.12 0.54 1.43 3.01 5.60 18.30 44.0
Скорост (м / сек) 607 521 448 388 342 278 240
 
Нагоре