Съвет при закупуване на Haenel 312

Старки

Новодошъл
Здравейте колеги, аз съм нов във форума и също така досега не съм имал въздушна пушка. Стрелял съм 2-3пъти със въздушна пушка, сега съм решил да си купя и заедно с децата на средна възраст да си играя:). Харесал съм Haenel 312.Моля по запознатите да ми дадат съвет , какво да гледам,тъй като пушката си е втора употреба и не съм запознат как да преценя пружината добра ли е, прави ли налягане ,задържа ли въздух.Как се преценяват тези работи на този Модел.
Четох че е слабичка,но не мисля да я ползвам за лов а само за мишени.
 

xpresident

Редовен Потребител
Здравейте колеги, аз съм нов във форума и също така досега не съм имал въздушна пушка. Стрелял съм 2-3пъти със въздушна пушка, сега съм решил да си купя и заедно с децата на средна възраст да си играя:). Харесал съм Haenel 312.Моля по запознатите да ми дадат съвет , какво да гледам,тъй като пушката си е втора употреба и не съм запознат как да преценя пружината добра ли е, прави ли налягане ,задържа ли въздух.Как се преценяват тези работи на този Модел.
Четох че е слабичка,но не мисля да я ползвам за лов а само за мишени.
Добре дошъл във форума и поздравления за избора на първа въздушна пушка.
Както вероятни си прочел, това е спортно оръжие, правено с висококачествени материали и прецизни технологи. Няма общо с Комета, Вайраух, Гамо, Хасан, Умарекс и т.н. Силата и е около 8 джаула, което е напълно достатъчно за стрелба по хартиени мишени и забавление по кенчета, бутилки и др. При безветрие на 50м групира в 40мм, без оптика, с оригиналния диоптрик. На 25м попаденията са в 1ст., на 10м са една дупка. Слаба ама точна! Изстрела е приятен, лек откат, няма дрънчене. Евентуален ъпгрейд би било добавянето на оптика.
Сега по основния ти въпрос: Гледай да е външно запазена, да няма драскотини вътре в цевта и приклада да не е спукан. Ако зарежда и стреля, е ок. Резервни пружини и маншети има както оригинални, така и заместители. Това което се чупи е лоста (тягата) за зареждане, ако пушката е мъчена със силна пружина, но се поръчва нов който е направен така, че повече не се чупи.
Ресурса на тези пушки е практически безкраен, много от тях са на по повече от милион изстрели и нямат износване. Нямат нищо общо с ширпотреба пушките които се продават по магазините.
 
Последна промяна:

Старки

Новодошъл
Благодаря за съвета!А как се проверява силата на изстрела ,ако нямаш балистичен хронограф.Има ли някаква мярка, например колко ще пробие в дъска с половин грам чашка и съответно е 170м в сек. и 7.5 или 8 джаула.За да знам дали е износена много цевта, буталото. Знаеш ли някой правил ли е подобни изпитания или чел ли си някъде?
 

xpresident

Редовен Потребител
Цевта няма как да е износена. Износват се пружината и маншета, след десетки хиляди изстрела. След N-стотин хиляди се сменя и демпфера на противооткатната. Това е 7.5 джаула пушка и при нея смяната на консумативите е през голям интервал.
Най-добре е пушката да се отвори и прегледа от колега който разбира, да се замери с хроно и каквото е необходимо да се смени. От кой град си?
Колко пробива дъска не съм пробвал.
 

t.marev

Редовен Потребител
.....Ресурса на тези пушки е практически безкраен, много от тях са на по повече от милион изстрели и нямат износване. Нямат нищо общо с ширпотреба пушките които се продават по магазините.
Васко, при цялото ми уважение към тебе, ще си позволя да те поправя. Числото в червено, не надхвърля няколко десетки изстрела....да кажем че има 3-4 бройки които са минали 100 000. Сметките много бързо го доказват. Разбирам, че това е любимата ти пушка, но защото си перфекционист, не бива така с лека ръка да се доверяваш на градските легенди.
Този коментар, в никой случай не оспорва описанието на това немско чудо.:) Напротив, то е вярно, смислено, изчерпателно и окуражаващо.
:cheers:
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Като юноша бледен преди много години теста за Славията дали е ок беше на 10 метра да счупи малка бутилка от кока-кола (едно времешните,доста стъкло имаше в тях).
Иначе внимавай с покупката,повечето са доста изтерзани и претърпели всякакви дуращини...може да питаш и 6tangata от този форум той вади редовно добри бройки!Тия пушки не са за всеки,трябва и сърце...
 

ATO

Редовен Потребител
Една проста сметка.
150 дни по 50 изстрела = 7500 изстрела. Това са изстрелите в най-лошия случай на един спортист за година.
За 10 години са 750000. В нашия клуб с една пушка стреляхме обикновено по двама. Хайнелите както и повечето Славии са по на 30-40 години. Има и по-нови, но е въпрос на късмет.
 

gary m

Редовен Потребител
Старки, Наенела 312 е фантастичен. :)
Аз има, плюс много други.
Говорим със Jethro или 6tangata.
Късмет.
 

ssh22

Потребител
Една проста сметка.
150 дни по 50 изстрела = 7500 изстрела. Това са изстрелите в най-лошия случай на един спортист за година.
За 10 години са 750000. В нашия клуб с една пушка стреляхме обикновено по двама. Хайнелите както и повечето Славии са по на 30-40 години. Има и по-нови, но е въпрос на късмет.
1,000,000 изстрела / 7500 за година = 133.33 години ще и трябват на пушката за да направи милион изстрела.
 

ATO

Редовен Потребител
Да, грешката е моя в сметката. Сори! Въпреки това тези пушки не са на 10 години и след като са купени от някой клуб не вярвам да са седяли във ветрина.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Колеги за какво спорите,не е важна бройката а начина на експлоатация!Имаше една поговорка за орташката кобила... в епохата на общото безхаберие сещате ли се как са се експлоатирали тия пушки,дайте едно Гамо,Хасан или друга съвременна ПП за месец за обща езда пък да видим...:D:cheers:
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Явно малко сте стреляли.
Тренировъчна пушка за масов спорт в деен спортен клуб стреля минимум кутийка на ден, поне там където аз съм стрелял. За деня минава през ръцете на децата, юношите и младежите.
През уикенда децата имат и състезания с тях, тогава са 100на изстрела само.
Оръжейника на клуба не остава без работа, преглежда ги всяка седмица.
 

ATO

Редовен Потребител
Мисля, че си стрелял там, където и аз, и знаем много добре колко се стреляше. Но да не спорим за брой изстрели или обслужване.
След като са толква добри Хайнелите защо в последно време често се продават? Защо тези които ги продават не си ги пазят за тях а гледат да ги харижат при това на цена на нова Комета или Гамо? Някои от продаващите са изявени спортисти в стрелбата.
Много от хората тук искат пушка за забавление, а не да ходят по състезания. Тоест предпочитанията им са доста по различни и на тях 4.5 калибър 7-8 джаула съвсем не им трябват.
И не на последно място, много от питащите не са наясно с покупката на ВО. С купуваването на Хайнел, вместо да ги зарадва може да ги разочарова. Въпросния е очаквал пушката му да може да чупи бутилки на 25-30 метра и други предмети, а не да дупчи само хартиена мишена.
За това съветите на някои колеги за въпросните Хайнел са малко грешни, защото не всеки идвайки в този форум е потенциален състезател по стрелба.
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Кутиите чашки по това време бяха с по 200 броя. На тренировка отиваше по една. С една пушка на ден минаваха поне две тренировки. Стреляше се и в събота. На година се получават доста над 100 000 изстрела.
 
Нагоре