Съвет за купуване втора въздушна пушка

Hor

Новодошъл
Здравейте
Нов съм във форума но имам вече въздушна пушка ! Историята е следната , отидох до оръжеен магазин за определена марка въздушна пушка , но там ме "задължиха" да си взема Cometa Fenix 400 ! Благодарен съм на продавача , пушката ми харесва все повече.
Изстрелях около 800 чашки , пушката работи много добре . Това е първата ми въздушна пушка и "узрях" за купуването на втора пушка -стреляме почти винаги двама )))) !
Какво ще ми препоръчате да избера от същия клас...или да взема втора Комета ?Взех и пистолет с помпа...но ще отворя друга тема за него !Направих и едни падащи мишени , като стрелбата/хобито ново/ е много приятна )))) :)
Привърженик съм на стрелбата без оптика но не изключвам поставянето и на такава !
Поздрави
 
Последна промяна:

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Здравей!
Много добър старт.
Но така зададен въпросът ти е много общ. Посочи калибър, желана дистанция за стрелба, бюджет...
 

Hidden

Редовен Потребител
Може да разнообразиш с калибъра на пушката, т.е. ако си с 5.5 да пробваш 4.5. Или ако ти се наливат повече пари може и някоя германка да си харесаш. Т.е. да вдигнеш качеството на пушката. За съжаление испанците никога няма да станат германци.
 

Hor

Новодошъл
Здравейте
Пушката , която имам е с чашки 5.5 . Чета във форума и намирам много и изключително полезна информация за скорост / сила на поражение в зависимост от маса и диаметър и съответно точността! На 5.5 мм на коло 20-на метра чашката лети почти без парабола и точността след прострелката е много добра/според мен де / ! Гледах една графика тук във форума , която е много полезна за траекторията на проектила .
Тествах и на около 150 метра , естественно с предварително трасиращи изстрели и нещата се получават , естествено параболата на проектилчето 5.5 /1грам/ на това разстояние е голяма - мишената беше 5 литрова бутилка с вода )))
Малко се двоумя по въпроса за 4.5 или 5.5 да е калибъра заради скоростта и съответно точността и "поражението " върху мишената :) )))) ! Целтта е обучение на 16 годишен младеж ...малко тичане ..дишане ..стреляне :) !
Ще се стреля се по кенчета /не по стъкло/ и падащи и хартиени мишени , съответно прав , легнал , клекнал )))
Разстоянието до мишените ще е динамична :) пак с образователна насока .... и не само , татковците се учат и те...:)
Бюджета е там някъде 500-600 пари . Загледах се и по пушка Диана с 100 см3
бутилка псп около този ценови диапазон , но е няма в Бг в момента , или не търсих правилно ...:)
 

kosmev

Редовен Потребител
Ще има над 20 изстрела с примерно 25джаула. Това си е чудесна мощност за 4.5мм, ще засилва JSB Heavy с около 270м/с.
А дали е малко да "можеш" 20 пъти с "едно презареждане" .... е въпрос на гледна точка... :D:D:D
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Може да разнообразиш с калибъра на пушката, т.е. ако си с 5.5 да пробваш 4.5.
Ииии...з@еби го този кал. 5,5мм. Изгубих си цели 10г. с това недоразумение, препоръчано ми от нЕкои корифеи :(
Ако ще стреляш с ВО до 24Дж за спорт, обучение на младежите или просто за кеф, калибърът е 4.5мм.
Другото колегите са ти го написали.
Успех!
 

Hor

Новодошъл
Вярно , че ми се върти из главата избор на 4.5 милиметровата пушка !
20-на изстрела с едно помпане са` удачни според мен и достатъчни /знам ли не съм имал псп)))/! Въпроса е как се работи с помпата ..... там колко са усилията , както и надежност на самата помпа за нагнетяване...за бутилките ясно , купуваш и пълниш , вероятно и там има консумативи доста !?
Благодаря на отзовалите се ! Всяко мнение ще ми е от полза !
 

astra

Редовен Потребител
Въпроса е как се работи с помпата ..... там колко са усилията , както и надежност на самата помпа за нагнетяване...
Аз като една черна станция, пак ще ти кажа: недей! Помпата може и да не ти вземе силите, но на редуктора ще му вземе здравето. С влагата, която ще набуташ в него, твърде скоро ще ти се прииска да хвърлиш и помпата и пушката... Чистото и разумно решение е бутилка с въздух за дишане т.е. сух и обезмаслен/обезпрашен. Това го има във всеки водолазен магазин с компресор.
Да помпиш добро ПЦП с помпа е извращение, което граничи с престъпление :)
 

Hor

Новодошъл
Astra , в профила пише , че си от Пловдив . Там има ли такива "благинки " бутилки , пълнене ?
На 100-на километра съм от града на тепетата !
4.5 мм чашки при по-голяма тежест , примерно около грам водят ли до загуба на дулна скорост ?
 

kosmev

Редовен Потребител
Понеже често се пита за помпите, да се цитирам.
За да напомпя 280cc резервоар от 140 на 190 бара правя около 80-90 напомпвания.
Като време не знам колко е, винаги изглежда много, особено към края :D, а след това имам поне 5 минути да успокоя пулса - обикновено оставям това време да зареждам пълнител и да редя мишени...
И стрелям два пълнителя (по 12) с 55 джаула.
Та сметни си на база горното колко помпене на изстрел ще имаш - зимата може и наведнъж, ако си във форма де, но лятото трябва да правиш пауза за да не прегрееш помпата.
Колкото по-висок и тежък си, толкова по-лесно е, ако си под 70 кила във високите налягания може да трябва някой да ти се качва на рамената... :D:D:D
Има си техника, като всяко нещо, бързо се свиква и почваш да се измаряш по-малко. Общо взето е като да живееш на 8-ия етаж, да е счупен асансьора и е свършила бирата... хем те мързи да слезеш до магазина, хем ти се пие още... :D
Помпи има за под 100лв... моята е такава и държи вече над 20 000 изстрела.
Задължително си вземаш и отделител на влагата, от китайците са по 20-ина лева, пълни се със силикагел и работи чудесно.
 

astra

Редовен Потребител
Astra , в профила пише , че си от Пловдив . Там има ли такива "благинки " бутилки , пълнене ?
В Пловдив има 2 водолазни магазина с компресори. Това вярно си е благинка! :)
4.5 мм чашки при по-голяма тежест , примерно около грам водят ли до загуба на дулна скорост ?
Чашките с които стреляме ФТ са с тегло 0.55гр. и ги засилваме до 240м/с за 16Дж. Тежките са 0.67gr. и са с 220м/с за 16Дж т.е. разлика в теглото от 0.12гр дава разлика в скоростта с 20м/с при една и съща дулна енергия.
Обаче, по-ниската дулна скорост НЕ Е загуба, даже най-често е печалба на точност, ако точността ти е приоритет!
 
Последна промяна:
  • Харесвам
Reactions: Hor

didarai

Редовен Потребител
Щом ще сменяш дистанциите , по-добре 4,5 мм . Ако нещо ...рейнджър шсъ изживява младежа ...на механични , по-добре ПП.
И 20 изстрела са за никъде .
 

Ники И.

Потребител
Тази Diana stormrider и аз я дебна да се появи, но задължително ще е в калибър 4.5мм. С допълнителен регулатор на 125 бара й дават 40 изстрела в плато, а малкият резервоар според мен ще спомага за по-лесното помпане. Аз бих я пробвал и дори на по-ниско налягане и по-малка мощност, съответно. Помпа вече си купих от Али-то с доставка от европейски склад - засега все още стои несглобена както беше доставена. Ето малко четиво:
https://hardairmagazine.com/reviews/diana-stormrider-gen-2-air-rifle-review-22-caliber/
 

kosmev

Редовен Потребител

Hor

Новодошъл
Заложения бюджет до 500-600 лева е недастатъчен за псп...с бутилка , която е около 500 лева , средствата скачат доста :) .
Да попитам за пп пушки , какво им е предимството по отношение на "газовото бутало" за различните дестинации ?
Малко ме притеснява зареждането на 4.5 мм чашки при пушки с единичен изстрел ..губят ми се малко между пръстите ..:) Пистолета , който имам е с 4.5 мм чашки и поставянето в цевта отнема време )))) :D... с 5.5 милиметровата пушка е по-лесно ))))
 
Нагоре