Съвет за избор на пушка

dpavlov

Новодошъл
Здравейте,

След 10 години пауза мисля да възобновя хобито си с въздушното оръжие и накратко - търся мощна и доколкото се може точна 5.5мм въздушна пушка за стрелба на около 50 метра, с пружина от метал (не газова пружина, не CO2, не PCP). Ако може с оптика да е под 5кг, на дължина - под 1.20 метра и от спусъка да нямам мазоли. Търся надеждност, разполагаемост на резервни части, да е позната на БГ оръжейните майстори. Бюджета ми е около 1000лв (без оптика), но и нагоре няма да е драма ако си струва.

Търсих, четох каквото намерих в интернет и форума и обобщих в таблицата (приложената картинка).
1652048820634.png

Ще съм благодарен ако споделите добри модели, които съм пропуснал и мнения кои варианти според вас най-добре отговарят на горните критерии.

От моя гледна точка, на базата основно на информацията от производителите и разни ревюва в интернет, засега фаворитете ми са DIANA 460 MAGNUM, Weihrauch HW 85 и HW 97K.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
- търся мощна и доколкото се може точна 5.5м
От списъка зачеркни HW 77/97 ,както Walther LGV/LGU също и AA TX200/Pro Sport защото и във фак изпълнението са под 20дж. От Walther-ите над 20дж. произведени в Германия е Centuru ( https://www.huntandguns.bg/bg/produ...ki---s-prujina/walther/walther-century-set-gt ),но се съмнявам да го намериш някъде!
Дианите two-fifty и two-sixty са произведени в Китай,ако това е проблем за теб!В заримекса имат това: https://zarimex.eu/vazdushna-pushka-diana-mauser-k98-kal-5-5-mm снимката им е сгрешена с ПЦП варианта ето ти реални снимки: https://huntandguns.bg/en/products/pnevmatichni-pushki---s-prujina/diana/diana--k98-mauser
Тази пушка е на базата на 460,стига човек да си пада по тази визия....
Иначе да,ако свалиш мощността под 20дж. то : HW77/97,Walther LGV/LGU и Air Arms TX200/Pro Sport.
 

Hidden

Редовен Потребител
Добри модели си набелязал :)
HW 97 ще е точен на 50 м , но имай предвид, че е мислен за 16джаулова пушка. Т.е. няма да е много силна. А за 16 джаула си трябва калибър 4.5.
Имам Диана 460 Магнум. Енергията, която демонстрира е 30-32 дж. Действително мощна е, но на мен ми идва малко прекалено - доста вибрации, доста шум. Последното е от гледната точка на човек, свикнал да стреля с 7-10 джаулови пружинни пушки. Мислил съм да й резна пружината, за да я докарам до 25-26 дж.
Гледам, че горе в списъка фигурира и ХВ 80 - него може да го зачеркнеш със сигурност.
 

Frankeiy

Потребител
Diana 56th,но е над 5 кг(не се усещат при стрелба прав, много добър баланс)
Огромен недостатък-няма открити мерни прибори,затова и си седи наказана в ъгъла от години. Мина ми мерака да ставам снайперист, а и разбрах, че картона се дупчи и с осем джаула и малък калибър.
Забравих да драсна за протокола, че има перфектен спусък.
Поздрави.
 

t.marev

Редовен Потребител
Ако трябваше аз да избирам между посочените пушки, без съмнение бих избрал Диана 350 магнум. От предложената чудесна таблица за сравнение, се вижда кои модели са на границата на условията, Диана 350 стърчи с 3 см, но пък е по-красива и има 5дж в повече. Освен това, от чупещата цев, по-надеждно няма.
 

rivan

Редовен Потребител
След 10 години пауза мисля да възобновя хобито си с въздушното оръжие и накратко - търся мощна и доколкото се може точна 5.5мм въздушна пушка за стрелба на около 50 метра, с пружина от метал (не газова пружина, не CO2, не PCP). Ако може с оптика да е под 5кг, на дължина - под 1.20 метра и от спусъка да нямам мазоли. Търся надеждност, разполагаемост на резервни части, да е позната на БГ оръжейните майстори. Бюджета ми е около 1000лв (без оптика), но и нагоре няма да е драма ако си струва.
А всъщност защо изключваш ПЦП? С този бюджет спокойно може да имаш прилична пушка ПЦП в бюджетния клас. Ще отговаря на всичките ти критерии - мощна, с по-лек спусък, под 5 кг. с оптиката, под 1,20 м., а относно поддръжката няма да имаш проблеми. И със сигурност ще бие повечето магнум ПП по точност! Групи колкото 1 лев на 50 м. се правят без много старание. С Джъмбото правя 70-80 изстрела с едно зареждане, което си е напълно достатъчно за една разходка в гората.
 

ATO

Редовен Потребител
Здравей,
Чак чудно, че не са ти набутали още 4,5 калибър. ;) Но пък инъче всеки си е с негвото гардже, защото е най-хубавото, аз също. :)
Като цяло моделите на които си се спрял са добри. Едните са малко по-слаби като енергия и с по-добра група, другите са повечко джаули /магнум вариантите/ и групата е малко по-отворена. Явно ще ползваш оптика, така, по-добрият вариант /за мен лично/ е нечупеща се цев. Все пак си е въпрос на индивидуално предпочитание. Ако има опция за проби, пробвай преди покупката.
Успех!
 
Последна промяна:

dpavlov

Новодошъл
Благодаря на всички за съветите, поздравления за активния форум!

Ще опитам да отговоря на въпросите в отделни постове, че ако опитам в един ще падне едно копиране с грешки и т.н.

Добри модели си набелязал :)
HW 97 ще е точен на 50 м , но имай предвид, че е мислен за 16джаулова пушка. Т.е. няма да е много силна. А за 16 джаула си трябва калибър 4.5.
Имам Диана 460 Магнум. Енергията, която демонстрира е 30-32 дж. Действително мощна е, но на мен ми идва малко прекалено - доста вибрации, доста шум. Последното е от гледната точка на човек, свикнал да стреля с 7-10 джаулови пружинни пушки. Мислил съм да й резна пружината, за да я докарам до 25-26 дж.
Гледам, че горе в списъка фигурира и ХВ 80 - него може да го зачеркнеш със сигурност.

За Диана 460 - има някакви комплекти за тунинг, които (уж, според интернет) помагат с шума и вибрациите, ти интересувал ли си се дали вършат работа?

За ХВ 80 - би ли споделил, защо според теб не става? Аз лично трудно намерих инфо за мощността на различните Weihrauch, но като изключим това, останах с впечатлението, че е нещо супер надеждно някъде между мощно_и_по_неточно и точно, но с по-малка мощност (по-близо до мощно_и_по_неточно)
 
Последна промяна:

dpavlov

Новодошъл
Diana 56th,но е над 5 кг(не се усещат при стрелба прав, много добър баланс)
Огромен недостатък-няма открити мерни прибори,затова и си седи наказана в ъгъла от години. Мина ми мерака да ставам снайперист, а и разбрах, че картона се дупчи и с осем джаула и малък калибър.
Забравих да драсна за протокола, че има перфектен спусък.
Поздрави.

Мерси, добавих я в списъка, но иначе се води discontinued, поне на местата, които аз видях. Най-близкото до този модел в момента трябва да е DIANA 54 AIRKING PRO, който да си призная ми изглежда добре, но имам притеснения за теглото. Ако нямах, сигурно щях да те подпитам дали не я продаваш :-D
 

dpavlov

Новодошъл
Ако трябваше аз да избирам между посочените пушки, без съмнение бих избрал Диана 350 магнум. От предложената чудесна таблица за сравнение, се вижда кои модели са на границата на условията, Диана 350 стърчи с 3 см, но пък е по-красива и има 5дж в повече. Освен това, от чупещата цев, по-надеждно няма.

Ами и аз много я гледах и настина - тези 3см нямаше да са кой знае каква драма. Но по-голямата мощност и чупещата цев ме наведоха на мисълта, че вероятно ще е по-малко точна. То след толкова години кой знае дали точността на пушката ще ми е най-големия проблем :-D

Инак сериозно:
- чупещата цев спрямо тези с лост встрани/под цевта значително по-надеждна ли е? В смисъл - мога да си представя, че е по-надежно решение заради (привидно за мен) по-голямата простота на механизма, но пък може читавите производители да са докарали другото достатъчно близо
- относно точността - моето впечатление е, че пушките с фиксирана цев би трябвало да са по-точни, някой може ли да потвърди дали наистина е така и грубо каква разлика може да се очаква на 25, 50м?
 

dpavlov

Новодошъл
Имал ли си досег до магнум ПП? Хубаво е да опиташ преди да скочиш за да не останеш разочарован.
Навремето стрелях с някакъв Hatsan 5.5, който докарваше 200+ м/с, имаше тежести отпред, отзад, само и само да се укроти малко. Имах и една "плякалка" Gamo, с която "подстригвах" бутилки. Та си мисля, че имам някакви впечатления в двата края на спектъра, но реално не съм пробвал нещо high end.

Знаете ли някое стрелбище (в/около София), където има въздушни пушки и по-специално - по-мощни, където да пробвам?
 
Последна промяна:

dpavlov

Новодошъл
А всъщност защо изключваш ПЦП? С този бюджет спокойно може да имаш прилична пушка ПЦП в бюджетния клас. Ще отговаря на всичките ти критерии - мощна, с по-лек спусък, под 5 кг. с оптиката, под 1,20 м., а относно поддръжката няма да имаш проблеми. И със сигурност ще бие повечето магнум ПП по точност! Групи колкото 1 лев на 50 м. се правят без много старание. С Джъмбото правя 70-80 изстрела с едно зареждане, което си е напълно достатъчно за една разходка в гората.

Разбирам отлично, реших да се спра засега на по-познатите ми и предвидими неща. Ако не ме изритат от къщи сигурно и за ПЦП ще питам :-D
 

redsox

Редовен Потребител
Колега не ти препоръчвам HW80. Аз имах такава в 5.5. Повече от 20-21 J не извади колкото и да правих интервенции. Ако ти се занимва върни лентата назад в темата за Вайраух. Някъде Септември/октомври 2020 трябва да съм писал.
Успех и дано имаш късмет с избора!
 

t.marev

Редовен Потребител
Но по-голямата мощност и чупещата цев ме наведоха на мисълта, че вероятно ще е по-малко точна.
Зависи какво разбираш под точност. Съдейки по изискваната мощност и разстоянието 50 метра, мисля че евентуално отклонение от няколко мм не са проблем. Иначе използвам случая да споделя, че твърдението "силната пушка, не е точна" звучи ефектно, но не е вярно. Точността зависи най-вече от ръцете, които държат пушката.
В крайна сметка, ти си решаваш, прочетох че имаш известен опит, който ще ти помогне да се ориентираш при избора. Само ще припомня, че изборът на пушка се обуславя на първо място от предназначението. Всичко останало - калибър, мощност, система, тегло, размери, цена, производител и т.н.т. се нареждат по-нататък.
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Инак сериозно:
- чупещата цев спрямо тези с лост встрани/под цевта значително по-надеждна ли е? В смисъл - мога да си представя, че е по-надежно решение заради (привидно за мен) по-голямата простота на механизма, но пък може читавите производители да са докарали другото достатъчно близо
- относно точността - моето впечатление е, че пушките с фиксирана цев би трябвало да са по-точни, някой може ли да потвърди дали наистина е така и грубо каква разлика може да се очаква на 25, 50м?
Еднакво надеждни са, ако говорим за класна пушка, към каквато си се ориентирал. Относно точността - по-точни са но не заради проблеми с механиката, а поради по-голямото тегло изнесено напред. Зареждането с долен лост е по-трудно спрямо чупещата цев. Предимство е възможността за монтаж на голяма оптика, при чупещата цев оптиката ако е дълга ще пречи на зареждането. Според мен пушка с долно зареждане има смисъл единствено в 4.5, 16j, ако ще се ползва за ФТ. От изброените марки, HW77/97 забрави за повече от 16j, компресора и е малък. AA tx200 става за 20j. HW98 и LGV също. В 5.5 ще изкарат и повече, но този калибър при твоите изисквания бързо ще те разочарова. Очакванията за точност при този клас пушки трябва да е група от 30-50мм на 50м. Като сила, 16j в 4.5 на 65м пръска ботилка шампанско. Обърни внимание и на приклада, повечето нерегулируеми са ниски, предвидени за стрелба на механични и са неподходящи за оптика.
 

F.Pehlivanov

Редовен Потребител
Еднакво надеждни са, ако говорим за класна пушка, към каквато си се ориентирал. Относно точността - по-точни са но не заради проблеми с механиката, а поради по-голямото тегло изнесено напред. Зареждането с долен лост е по-трудно спрямо чупещата цев. Предимство е възможността за монтаж на голяма оптика, при чупещата цев оптиката ако е дълга ще пречи на зареждането. Според мен пушка с долно зареждане има смисъл единствено в 4.5, 16j, ако ще се ползва за ФТ. От изброените марки, HW77/97 забрави за повече от 16j, компресора и е малък. AA tx200 става за 20j. HW98 и LGV също. В 5.5 ще изкарат и повече, но този калибър при твоите изисквания бързо ще те разочарова. Очакванията за точност при този клас пушки трябва да е група от 30-50мм на 50м. Като сила, 16j в 4.5 на 65м пръска ботилка шампанско. Обърни внимание и на приклада, повечето нерегулируеми са ниски, предвидени за стрелба на механични и са неподходящи за оптика.
Мойта HW77 стреля 272-276м/с с чашка 0,51гр и оригинална пружина. Така че, може да извади и 19 джаула.
Недостатъка който най-много ме дразни, може би и аз не съм свикнал на такава пушка е самият и баланс. Тежестта пада напред и ми понатежава самата пушка. Всяка една пушка с чупеща цев ми идва по-лека и по-балансирана. За обслужване, по елементарна от Вайраух не съм засичал. Тая 77ца дойде с пружина 7.5джаула и смяната със стандартна стана за 10 мин и то без стенд от сам човек.
 

xpresident

Редовен Потребител
Така че, може да извади и 19 джаула.
Твоята може да извади и повече, но като казвам че компресора е малък имам предвид, че по-голямата мощност при този модел води до редица проблеми. Ето например разликата в точността, всички групи на снимката са по 5 изстрела, на 25м:
1652258660393.png1652258660393.png
 
Последна промяна:
Нагоре