Съвет за избор на пушка

Hidden

Редовен Потребител
Благодаря на всички за съветите, поздравления за активния форум!

Ще опитам да отговоря на въпросите в отделни постове, че ако опитам в един ще падне едно копиране с грешки и т.н.



За Диана 460 - има някакви комплекти за тунинг, които (уж, според интернет) помагат с шума и вибрациите, ти интересувал ли си се дали вършат работа?

За ХВ 80 - би ли споделил, защо според теб не става? Аз лично трудно намерих инфо за мощността на различните Weihrauch, но като изключим това, останах с впечатлението, че е нещо супер надеждно някъде между мощно_и_по_неточно и точно, но с по-малка мощност (по-близо до мощно_и_по_неточно)
Не съм се замислял за тунинг комплекти, а и не мисля, че ще има кой знае какъв ефект. Толкова яка пружина трудно се укротява :)

Както ти е написал redsox: ХВ 80 си е пушка с особености. Даже и всичко да й е наред има едно нещо, която няма как да се преодолее, а мен ме отблъсква. Това е свързано със задната тапа - за да сглобиш пушката трябва да я натискаш срещу пружината като някак същевременно я завиваш и се опитваш да не повредиш резбата. Така е и при моя ХВ35, но той е 14-16 дж. Беше трудно, а с по-яка пружина не ми се мисли какво е.

Ето ти някои мои размисли за чупеща се цев и фиксирана:
чупеща се
плюсове:
-лесно зареждане - цевта действа като лост
-по-просто устройство - по-лесно се разглобява и профилактира
-по-добър баланс

минуси:
-заключване на цевта - при по-евтините пушки често се разбива заключващия зъб. От друга страна няма как да имаш абсолютно еднакво заключване на цевта при всяко затваряне, от което леееко страда точността
-изпускане на цевта - ако пушката се зарежда от някой, който е неопитен, слаб, с потни ръце и т.н. , цевта може да бъде изпусната, което да доведе до нейното изкривяване и други повреди

фиксирана
плюсове:
-неподвижна цев - по-висока точност, цевта винаги е в едно положение, няма да се разбие заключващ зъб и т.н.; няма как да изпуснеш цевта при зареждане и тя няма да те фрасне в главата

минуси:
-баланс в предната част на пушката: може да се поправи с тежест в задната част на приклада
-трудно поставяне на чашките - при някои пушки и при хора с дебели пръсти
-при евтини марки и модели - несъосие между цев и цилиндър
-при евтини марки и модели, а и невнимание при последните - при зареждане може да изпусне спусъка и човекът, който я зарежда да загуби част от пръст

Диана 460 не е лош избор. Има си добър спусък, мерни прибори, може да се заиграваш с енергии, не е от най-скъпите.
Ако ще взимаш нея трябва да огледаш дали няма "фраймарк" - буква F в петоъгълник. Така германците означават, че е до 7.5 дж. Това "скопяване" на пушката се прави с няколко подхода: по-слаба пружина, монтиране на задушаваща бленда в компресора и монтиране на по-дълго бутало. От трите само номерът с буталото е малко по-труден за заобикаляне, другото се оправя. Друго, което съм чел: при пушките с фраймарк се монтира един детаил, който понася натоварване. Ако му сложиш по-яко пружина, натоварването е по-голямо и има вероятност да се счупи.
 
Последна промяна:

luft9waffe

Редовен Потребител
HW95(стокова,Мундилар) в. 177 ми стреля с 235мс (jsb heavy) -малко над 18дж.С оптика 3-9х40 и 300гр. надулник е под 4500гр.На 50м. не съм стрелял за група, но на 38м. прави 10/10 в 40мм. убойна зона. Мисля, ще може 20-22дж в 5,5.
 

Кулев

Потребител
Здравейте! Реших да си купя въздушна пушка кал. 5.5 мм. Някой би ли ми помогнал за избора между тези или да добави някоя друга?

1. BENJAMIN TRAIL XL MAGNUM COMBO

2.DIANA 350 N-TEC MAGNUM LUXUS

3.Weihrauch HW90K

Най-добри данни забелязвам, че има първата, но не знам като качество коя да избера. Благодаря! Поздрави!
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Здравейте! Реших да си купя въздушна пушка кал. 5.5 мм. Някой би ли ми помогнал за избора между тези или да добави някоя друга?

1. BENJAMIN TRAIL XL MAGNUM COMBO

2.DIANA 350 N-TEC MAGNUM LUXUS

3.Weihrauch HW90K

Най-добри данни забелязвам, че има първата, но не знам като качество коя да избера. Благодаря!
Едно го отпиши,стандартна пушка направена в Китай за Кросман...добро качество тегав спусък,трудна работа с резервни части,бе нема живец,нещо да трепне като я извадиш!
Две и три...трябва да ги пипнеш за да си решиш.Дияната ,която си посочил вече не се произвежда,но това не значи,че някъде не е останала някоя.Дуана са изчистили моделите с газова пружина...незнам защо,у нас заримекса имат 350 с телена,наскоро я внесоха,можеш да я погледнеш на место...HW няма у нас!Ако ти трябва за забавление насочи се към нещо до 22-3-4 дж.нагоре си е тегаво,зареждане,вибрации,откат...но ти си знаеш.HWто има специфично газово бутало,малко по тегава поддръжка,но с нужното оборудване можеш да променяш мощността!HW може би е по-масивната пушка,но избора между двете е субективен...демек не вино или ракия а вино и ракия :) ,успех!
А да...газовата пружина не прави пушката ПЦП,най- голям ефект от нея се усеща при мощни пушки и зле изчислени и произведени!
 
Последна промяна:

Кулев

Потребител
Здравейте! Благодаря за изчерпателният отговор. Реших да взема най-добрата . Ще ми трябва и оптика за нея. Така, че, ако може да ми кажете каква трябва да е и коя ще е най-доброто за нея. И също от къде мога да закупя модератор. Благодаря!
 

xpresident

Редовен Потребител
За пружинна пушка ти трябва здрава оптика, евтините не стават, освен тези дето са фиксирани и с малко увеличение. Hawke airmax имат хубава скала и са здрави, особено тези с преден паралакс. Leapers 10х50 също става. Увеличение под 10 едва ли ще ползваш.
 

Кулев

Потребител
Здравей! Благодаря за бързият отговор. Значи това е добро за Weihrauch HW90K ( Leapers 10х50 )? А от Hawke? Коя от двете? Някъде четох, че не било хубаво да е по-голяма от 40. Поздрави!
 

xpresident

Редовен Потребител
Липърса е много здрава и гледа задоволително добре. От Хоука имаш голям избор, зависи колко пари ти се дават и какво увеличение ще ползваш. Над 40мм е ок за пружинка с умерен откат, ако те притеснява сложи я на Дампа моноблок. Конус 6--24 също е добра.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
ХВ90 съм ползвал с една липърс 3-9х40 преден паралакс поне 6-7г. без проблеми. От година същата пушка е с хоук вантидж 3-12х40-също без грижи. Но не съм надхвърлял 22бара в гп-то. Около 23-24дж. в. 22.
 

black_rubber

Потребител
Здравейте, група! Съвсем нов съм тук, а причината да се присъединя към форума е, че от известно време обмислям закупуването на въздушна пушка, а тук има много хора, които биха могли да помогнат в избора. Първите ми срещи с тези пушки бяха в ученическите ми години, когато се записах да тренирам спортна стрелба в едно от тогавашните поделения на ОСО. В топлите месеци стреляме с малокалибрено оръжие (минах през руските Восток, докато стигна до Аншуц), а през зимата се стреляше в закрито стрелбище с ВП Аншуц. В последствие живота ме завъртя така, че се срещнах и с едни от най-добрите снайперови пушки, а стрелбата се превърна в в една от двете ми големи "красти" :). За съжаление обаче, нямам почти никакви познания за въздушното оръжие и поизчетох доста материали от форума, за да добия някаква представа за марките и моделите, които се предлагат на пазара, както и за техните качества. Извода, който си направих е, че няма да се спра на нищо, което е произведено извън Германия. И ако не бях ограничен откъм бюджет, избора ми щеше да бъде Вайраух 97 в калибър 4,5 без никакви колебания, но тази пушка ми идва скъпичка. Затова втора опция ми остана пушка от марката Диана. Тук трябва да отбележа, че не търся разни ПЦП-та, а пушка с пружина, която да ми доставя удоволствие от стрелбата с нея. От наличните варианти на нашия пазар се спрях на два модела, които ми се струват удачно решение, макар да се предлагат само в калибър 5,5. А ето ги и самите пушки :
Ще бъда изключително благодарен, ако някой от вещите в тази материя погледне въпросните модели и сподели мнението си за тях.
Тук е момента да кажа, че от оръжието търся добра точност и прилична мощност. Неща, които в повечето случаи са взаимоизключващи се, но все пак мисля, че има някакво средно положение и за човек, който е добре запознат с принципите на точната стрелба, не би било чак такъв голям проблем, ако пушката е малко над 20 джаула. Предварително благодаря на отзовалите се, а аз ще очаквам с нетърпение вашите мнения и препоръки!
 

F.Pehlivanov

Редовен Потребител
Здравейте, група! Съвсем нов съм тук, а причината да се присъединя към форума е, че от известно време обмислям закупуването на въздушна пушка, а тук има много хора, които биха могли да помогнат в избора. Първите ми срещи с тези пушки бяха в ученическите ми години, когато се записах да тренирам спортна стрелба в едно от тогавашните поделения на ОСО. В топлите месеци стреляме с малокалибрено оръжие (минах през руските Восток, докато стигна до Аншуц), а през зимата се стреляше в закрито стрелбище с ВП Аншуц. В последствие живота ме завъртя така, че се срещнах и с едни от най-добрите снайперови пушки, а стрелбата се превърна в в една от двете ми големи "красти" :). За съжаление обаче, нямам почти никакви познания за въздушното оръжие и поизчетох доста материали от форума, за да добия някаква представа за марките и моделите, които се предлагат на пазара, както и за техните качества. Извода, който си направих е, че няма да се спра на нищо, което е произведено извън Германия. И ако не бях ограничен откъм бюджет, избора ми щеше да бъде Вайраух 97 в калибър 4,5 без никакви колебания, но тази пушка ми идва скъпичка. Затова втора опция ми остана пушка от марката Диана. Тук трябва да отбележа, че не търся разни ПЦП-та, а пушка с пружина, която да ми доставя удоволствие от стрелбата с нея. От наличните варианти на нашия пазар се спрях на два модела, които ми се струват удачно решение, макар да се предлагат само в калибър 5,5. А ето ги и самите пушки :
Ще бъда изключително благодарен, ако някой от вещите в тази материя погледне въпросните модели и сподели мнението си за тях.
Тук е момента да кажа, че от оръжието търся добра точност и прилична мощност. Неща, които в повечето случаи са взаимоизключващи се, но все пак мисля, че има някакво средно положение и за човек, който е добре запознат с принципите на точната стрелба, не би било чак такъв голям проблем, ако пушката е малко над 20 джаула. Предварително благодаря на отзовалите се, а аз ще очаквам с нетърпение вашите мнения и препоръки!
За още 100лв отгоре мога да дам перфектен Вайраух 77(Идентичен е с 97цата). И ще е сто пъти по-добре от Дианите.
 
Последна промяна:

black_rubber

Потребител
Трябва да е чиста 77ца
Изключително съм ти благодарен за бързата реакция! Пушката, която предлагаш вероятно е страхотна, но е с доста големи разходи за поддръжка (което е съвсем нормално за едно качествено оръжие). Затова ще остана на по-разпространените и лесни за поддръжка и намиране на резервни части варианти. Още веднъж ти благодаря! Бъди здрав!
 

redsox

Редовен Потребител
Колега от Mundilar.net поръчваш за Вайраух две пружини, два маншета, две уплътнения. В добавка на компонентите, които са си вече в пушката това ще те покрие за следващите 5 години. Може и повече зависи колко (не)интензивно стреляш. Диана никога не съм имал, не съм запознат откъде и какви са цените за консумативите, но специално за Вайраух, дори в тея тегави времена има части, не са особено скъпи (все още), доставят се до България до вратата ти. Няма причина да се притесняваш.
 

xpresident

Редовен Потребител
Изключително съм ти благодарен за бързата реакция! Пушката, която предлагаш вероятно е страхотна, но е с доста големи разходи за поддръжка (което е съвсем нормално за едно качествено оръжие). Затова ще остана на по-разпространените и лесни за поддръжка и намиране на резервни части варианти. Още веднъж ти благодаря! Бъди здрав!
100% ще сбъркаш, ако избереш Дианата пред 77-ца, дори ако става въпрос само за поддръжка и резервни части.
Неща, които в повечето случаи са взаимоизключващи се, но все пак мисля, че има някакво средно положение и за човек, който е добре запознат с принципите на точната стрелба, не би било чак такъв голям проблем, ако пушката е малко над 20 джаула.
При мен като стрелях с 97-ца, разликата в точността беше значителна между 15 и 16 джаула. Други колеги които стрелят с ПП ще го потвърдят. За 20 джаула и нагоре пружинна пушка, нещата излизат извън контрол и влизат в категорията "забавление по кенчета и глей как дупчи".
P.S. Правил съм сравнение по-назад в темата между Вайраух 97 20 джаула и 15 джаула. В единия случай на 25м трудно се побира групата в 20 стотинки, в другия имам 4 изстрела в един калибър на същата дистанция.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
HW e по-консервативната марка без модерни изгъзици от пластмаса и цам,за точна стрелба до 16 дж. няма какво да обсъждаме,но нагоре мисля,че Дианите са по-добре изчислени и комфортни при стрелба особенно прав(това за 77/97)!Да не подценяваме традицията на Диана,въпреки някои профанизации....наздраве!
 

немезис

Редовен Потребител
Имам Диана 54 не я ползвам (минах на ПЦПта) изключително точна със моноблок дампа и оптика бушнел (даваха я специално за пружини) Извадих я онзи ден и пуснах десетина изстрела. Чудех се какво ще покаже хронографа (преди нямах) . JSB 1.17 10 изстрела ВСИЧКИТЕ десет бяха с 223 м. с. (незнам колко джаула прави. По едно време помислих че хроното не е вред, извадих и други пушки (вред беше) Така че и Дианките не са за изхвърляне.
 

t.marev

Редовен Потребител
........Така че и Дианките не са за изхвърляне.
Няма пушки за изхвърляне! Има неправилно подбрани пушки....Твоята Дианка излиза 29 дж. Аферим!

Нямам преки впечатления от обсъжданите пушки, но веднага се набива на очи принципната разлика между Дианите и този Вайраух. Питащия твърди че няма опит с въздушно оръжие, въпреки участието му в клубовете на ОСО но поне трябва да прави разлика между чупеща и фиксирана цев. В този смисъл ако предпочитанията клонят към фиксирана цев, по-добре тия недостигащи 300-500 лв да се досъберат, вместо да се взема чупеща пушка. Сравняваните тук Диани според мен са други пушки с друго предназначение и това трябва да се знае още в началото. Няма да давам акъл на човек , запознат с принципите на точната стрелба, само обръщам внимание.
 

black_rubber

Потребител
Няма пушки за изхвърляне! Има неправилно подбрани пушки....Твоята Дианка излиза 29 дж. Аферим!

Нямам преки впечатления от обсъжданите пушки, но веднага се набива на очи принципната разлика между Дианите и този Вайраух. Питащия твърди че няма опит с въздушно оръжие, въпреки участието му в клубовете на ОСО но поне трябва да прави разлика между чупеща и фиксирана цев. В този смисъл ако предпочитанията клонят към фиксирана цев, по-добре тия недостигащи 300-500 лв да се досъберат, вместо да се взема чупеща пушка. Сравняваните тук Диани според мен са други пушки с друго предназначение и това трябва да се знае още в началото. Няма да давам акъл на човек , запознат с принципите на точната стрелба, само обръщам внимание.
Уважаеми колега, не правя разлика между чупеща и фиксирана цев поради простата причина, че никога не съм боравил с оръжие с чупеща такава(ако изобщо можем да наречем оръжие въздушните пушки)! И защото вярвам, че човек се учи докато е жив (а и нямам претенции, че знам всичко), си позволих да помоля за съвет хора, които имат опит с пневматичното оръжие. Считам себе си за средноинтелигентен човек и не ми трябваха свръхестествени сили, за да доловя иронията в коментара ти относно познанията ми в стрелбата (с истинско и наистина тежко оръжие, което едва ли някога ще видиш дори по филмите) и честно казано съм малко разочарован! Като новодошъл във форума просто представих себе си с няколко думи и споделих от какво разбирам и от какво не! И понеже нямам познания в областта на въздушното оръжие, потърсих съвет от вас. В крайна сметка такъв не получих (конкретно за моделите пушки, които съм посочил), но пък за пореден път се убедих, че няма сила, която да изкорени ганьовщината от нас! Искрено благодаря на хората, които се включиха добронамерено и чистосърдечно в опит да помогнат със съвет! Помогнаха ми! А що се отнася до принципите на точната стрелба, акъл в тази посока не ми е нужен поради простата причина, че с това съм си вадил хляба! Признат съм за брилянтен стрелец от хора, за които войната е начин на живот, а ти дори не ме познаваш! Затова ще те помоля занапред да обръщаш внимание само тогава, когато си помолен за това! Аз помолих за нещо съвсем различно! Хубава вечер!
 
Последна промяна:
Нагоре