Съвети за подобряване на техниката на стрелба с пружинна пушка

xpresident

Редовен Потребител
Попаднах на интересна статия по този въпрос
http://www.airgunshooting.co.uk/news/tips-on-improving-springer-shooting-technique-1-5351209
Знам че във форума има хора с много опит в стрелбата с ПП и смятам че ще е добре да го споделят. Иначе се учим от проби и грешки и от статии в чужди сайтове.
Мисля че това ще допринесе и да имаме повече хора с ПП на състезанията по ФТ .
 

pellet

Редовен Потребител
Супер! Поздравления на Васко за темата!

Аз ще следя с интерес и ще споделя опит по-късно в дискусията. Мен лично силно ме вълнува поведението на спускащата ръка, силата на хвата и начина на спускане.
Знам, че Васко си го е мислел, но е забравил да уточни - сякаш е добре да коментираме само стрелбата с базисни пружинни пушки, не такива притежаващи каквато и да е противооткатна система.
 

didarai

Редовен Потребител
Прочетох статията . Основно се обяснява т.нар. "артилерийски хват" . По-скоро можем да го наречем принцип , защото аз например го ползвам , но стрелям почти без хват на пушката . Основната причина да го правя е ....хаха...така изключвам възможно най-много стрелеца от уравнението. :) Това върши работа при мен , защото стрелбата ми е изключително рехава . За подготвен стрелец който често тренира , не е така наложително . Аз обаче обикновено стрелям само преди състезание (и като се има предвид колко често ходя ..... ) и то един или два пъти си прострелвам траекторията от маса и толкова . Тренировка от ФТ поза , май не ми се е случвало да правя преди състезание . Там има и други всеобщи (и за ПЦП ) принципи , също както и за изработването на изстрела въобще .
Да се върнем на частният случай с ПП :
Стрелбата от маса я водя с предна упора чувалче от пясък , като колкото по-напред е упората , толкова по-точна е стрелбата . Опорната точка се променя , оттам мърданията отзад на приклада и подскачането на пушката стават възможно най-малки.
Задната упора е в задтилъка и рамото . Т.е. пушката ми "виси" на две точки , от които подвижна е задната . От там с минимални движения на цялото тяло (без да е под напрежение ) водя прицелването .
Стрелящата ръка я използвам само за придържане на пушката вертикално (крена) . Не хващам пистолетната ръкохвата . Спускането го водя само между палеца и показалеца , като се стремя да е винаги еднакво , строго в права линия по оста на пушката . Дори в такава ситуация , се хващам как ми се стяга китката и като се усетя я отпускам , за да не дърпа на някъде и минимално спусъка(клати приклада) . Това пак да се повторя изцяло с цел да се изключа от влиянието върху приклада и спусъка . Ръката е така :
dd79224fe33fc8dec757b3dae1673a67.jpg
Останалите ми пръсти може само да докосват приклада . Не го държат . Така стрелям и от ФТ поза , като отпред придържам пак само странично с пръсти пушката , както е и в статията горе .
image.jpg
Това бе основното което при мен промени драстично точността .
Докато осъзная това и успея да го изключа ,
(Наложи се нов приклад да си направя заради хвата , защото с "ловният" хват отзад никак не успявах да изключа стискането и мърдането от китката . При редовно трениращ стрелец това не е чак такъв проблем , защото той си работи постоянно по това.
)

минах през няколко пушки . Докато не реших този проблем , групите ми бяха във формата на пръстен , около 10-ката , но не и в нея . На 3-тата пушка , вече осъзнах , че не е в тях проблема (както се казва и в горната статия )
Много е важно също така прикладването (в рамото) да е възможно най-еднакво винаги .
Другото което осезаемо ми подобри точността бе стойката (ФТ) . Започнах да се наблюдавам и видях , че правилата за нея , не са измислени случайно . Някъде в темите (за ФТ) , има пост със схеми за нея .
При мен "просветлението" дойде след гледането и разбирането на каквото се казва в този клип.
Освен него в тази аниманиция също са обяснени основните неща :
http://www.arld1.com/holdingspringers.html
И накрая (за сега за това се сещам) , въпреки препоръките за "артилерийският хват" , да не се затиска пушката (пробвах , при мен нямаше осезаема разлика , но пък тогава е излишно да го правя) и твърдението , че ПП не стреля добре от двунога , бих препоръчал да се пробва всичко . Най-малкото за да се види дали наистина не работи . Аз съм виждал хора , които точно така (зорлем) стискайки , стрелят по-добре .
Та все пак не е важна толкова теорията , а резултатите на практика . Ако успява човек така да си осигури еднаквост в изстрела , значи работи при него .

ПП
И един клип който ми пълни душата . Не е с ВО , но се вижда как двамата стрелят с различен хват на една и съща пушка и как при всеки от тях работи .
Т.е. , човек трябва да се наблюдава и опитва различни похвати , докато открие най-добре работещитя при него . Хората сме различни .
 
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Аз съм един от хората които си хващат (стискат) ръкохватката но гледам да е винаги по един и същ начин и с еднаква сила, и както каза didarai притискането към рамото трябва да е винаги по един и същ начин и на едно и също място. А това се постига с постоянство в тренировките.
По принцип didarai е описал всичко много добре и няма кой знае какво да се каже. Само мога да кажа и защо съм решил да стрелям по този начин.
Първо така лесно мога да хвана и магнум пнемвматика или огнестрелно и да постигна пак добри резултати. Отделно при стрелба прав и от коляно трудно се стреля ако не си хванеш добре пушката и особено ако трябва бързо да се сменят корекции и търси мишени, мисля че е по-добре или поне аз така усещам нещата. Но големия недостатък е ако стиснете не как трябва ръкохватката или при натискането на спусъка усучете ръката отклоненията може да са доста големи.
 
Последна промяна:

SvilenP

Редовен Потребител
Също така, ако стреляш прав или от коляно не трябва дълго време да се целиш, понеже започва да се изморява ръката, държаща ложата и започваш все повече и повече да я движиш...

Също така трябва да задържиш дъхът си точно преди изтрела, дори ударите на сърцето трябва да съблюдаваш, колкото е възможно.

Когато натискаш / дърпаш спуска не трябва това да задвижва и пушката.
 

Licho

Редовен Потребител
Неотдавна,в предаването" Охота и рьlбалка" видях как един руснак ,в стремежа си да избегне контакта с рамото,направи следното:Той хвана с пръстите на лявата си ръка дрехата под мишницата ,дръпна я наляво и опря приклада върху изпънатия плат.Получи се нещо като помощен джоб. Отпред бе опрял на двунога и стреляше с някаква ловна карабина,Помислих си,че подобни трикове могат да ни бъдат от полза и при ПП?
 

SvilenP

Редовен Потребител
Сега се сетих нещо, което искам да добавя. Може да е само при мен, но са две неща, едното от които още ми се случва...

1. Когато се стреля с оптика - като гледаш кръстът на оптиката да съвпада с мястото, където искаш да стреляш, то трябва да движиш погледът и главата с кръстът на оптиката, а не да "наместваш" мишената по кръстът. Не знам дали се разбра, но отначало ми се е случвало да движа поглед/глава при "неподвижен" кръст с цел да се прицеля в "10" на мишената.

2. Когато си мръднал предпазителя, готов за изстрел да не се мисли за друго!!! Случвало ми си е и сега ми се случва да се замисля несъзнателно за нещо докато се прицелвам и да стрелям без да искам!
 

batnan

Редовен Потребител
1. Когато се стреля с оптика - като гледаш кръстът на оптиката да съвпада с мястото, където искаш да стреляш, то трябва да движиш погледът и главата с кръстът на оптиката, а не да "наместваш" мишената по кръстът. Не знам дали се разбра, но отначало ми се е случвало да движа поглед/глава при "неподвижен" кръст с цел да се прицеля в "10" на мишената.

Нещо такова ли?
 

SvilenP

Редовен Потребител
Не точно, за паралаксът знам. Не мога точно да обесня явно, а и пушката не ми е неподвижна, като на клипът.
 

xpresident

Редовен Потребител
И аз да добавя нещо, за тези които се опитват да стрелят от опора. Това лято бях правил проба за стрелба от маса, като под пушката подлагах седалката за ФТ. Въпреки че моята пушка не се слави с голямо скачане при изстрел, резултатите бяха трагични. Пружинката си иска стрелба от ръка и това е. Може би не важи за мачовите с противооткатна система, ама там нямам опит.
 

njatanasow

Редовен Потребител
И аз да добавя нещо, за тези които се опитват да стрелят от опора. Това лято бях правил проба за стрелба от маса, като под пушката подлагах седалката за ФТ. Въпреки че моята пушка не се слави с голямо скачане при изстрел, резултатите бяха трагични. Пружинката си иска стрелба от ръка и това е. Може би не важи за мачовите с противооткатна система, ама там нямам опит.
Да! Не важи за противооткатните!:cheers:
 

Ivory

Потребител
Пробвай с обикновенна възглавница,точността е прекрасна.
 
Последна промяна:
Нагоре