Стрелба на далечни дистанции - 100+ метра.

slavev68

Потребител
Още един въпрос и спирам да доссждам . :) Пример : оптиката ми е простреляна център на 50 м. при увеличение 12х . Когато поставя увеличението на 7х центъра ми слиза с един дот надолу по вертикала . Връщам я на 12 х и отново нещата се връщат в пъяоначална позиция . Та въпроса ми е нормално ли е това или има проблем в оптиката ? Иначе не губи прострелка и отклонението е само по вертикала .
 

Dominus

Редовен Потребител
Ники, оптиката е тотално в гъ...
Когато въртиш зум и паралакс, центъра не трябва да мърда и милиметър. Когато развъртиш и тумблерите и ги върнеш, зентъра трябва да се върне в изходна позизия. Това е правилно работеща оптика. Отделно има оценка на клик, но теб не те касае.
 

slavev68

Потребител
Ники, оптиката е тотално в гъ...
Когато въртиш зум и паралакс, центъра не трябва да мърда и милиметър. Когато развъртиш и тумблерите и ги върнеш, зентъра трябва да се върне в изходна позизия. Това е правилно работеща оптика. Отделно има оценка на клик, но теб не те касае.
С паралакса този проблем го няма , само с увеличението . Е не беше честно да ми говориш така разочароващо ! :sorry: Сега хем имам оптика която ми върши идеална работа , а в същото време знам , че е смотана . :lol::cheers:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Да имал съм подобен случай, оптикта прави отклоненията, защото тръбата с лещите която се движи при промяната на увеличението се криви. Има луфт на сглобката и пружината която притиска тази тръба я накланя. Може да стреляш с нея обаче ако искаш повторяемост само на едно и също унеличение трябва да е.
 

sts1969

Редовен Потребител
Още един въпрос и спирам да доссждам . :) Пример : оптиката ми е простреляна център на 50 м. при увеличение 12х . Когато поставя увеличението на 7х центъра ми слиза с един дот надолу по вертикала . Връщам я на 12 х и отново нещата се връщат в пъяоначална позиция . Та въпроса ми е нормално ли е това или има проблем в оптиката ? Иначе не губи прострелка и отклонението е само по вертикала .
Охлаби малко горните скоби на монтажите и пробвай пак да видиш дали ще бяга центъра, да не би да са пренатегнати, и да кривят тубуса на оптиката. ???
 

staif

Редовен Потребител
аз ли се бъркам нещо или .. :)
мисля че е нормално зума да променя попаденията по вертикала на скалата освен ако оптиката не е в първа фокална ..примерно ако си на кръста' на 50 метра то на 90 ако зумираш (примерно на 24) ще си на 4 дот..нали така ;)
 

nikolela

Потребител
На ЗДРАВИТЕ оптики колкото и да въртиш зума, кръста си е на кръста ;)
Няма дотове, няма първи и втори фЕкални равнини и прочие :p кръста си е кръст!
Това се отнася за скъпа и качествена оптика.
Евтините просто трябва да държат прострелка.
Ако беше с фиксиран зуум щеше да е здрава оптика.
 

staif

Редовен Потребител
мхм , ама явно за китайчета не важи.. :) те са правени по друга формула ;)
анджък' това е точната дума-"фиксиран зум"
 
Последна промяна:

slavev68

Потребител
аз ли се бъркам нещо или .. :)
мисля че е нормално зума да променя попаденията по вертикала на скалата освен ако оптиката не е в първа фокална ..примерно ако си на кръста' на 50 метра то на 90 ако зумираш (примерно на 24) ще си на 4 дот..нали така ;)
Я просължи още малко : ) ....че наострих ушите ?
 

staif

Редовен Потребител
Я просължи още малко : ) ....че наострих ушите ?

какво не разбра-след метража на фиксираната прострелка- променяш ли зума променяш и попаденията по вертикала.. за класните оптики не знам и не ми е приоритет да стрелям с такива(с тях е по лесно), но резултатите не са много по различни ако си познаваш добре оптиката след много практика..има си формули -таблици и прочие за корекции..
 

dberov

Редовен Потребител
аз ли се бъркам нещо или .. :)
мисля че е нормално зума да променя попаденията по вертикала на скалата освен ако оптиката не е в първа фокална ..примерно ако си на кръста' на 50 метра то на 90 ако зумираш (примерно на 24) ще си на 4 дот..нали така
Светльо, описаното от теб е вярно и важи за всички оптики във втора фокална скъпи или не, но явно не си разбрал правилно. Човека променя зума, но не и дистанцията, той стреля само на 50 метра...сиреч има някакъв кусур.
Пример : оптиката ми е простреляна център на 50 м. при увеличение 12х . Когато поставя увеличението на 7х центъра ми слиза с един дот надолу по вертикала
 

staif

Редовен Потребител
мерси за разяснението Берка , извинявам се за разсеяността си,но така го разбрах отначало..
 
7

7842

Гост
какво не разбра-след метража на фиксираната прострелка- променяш ли зума променяш и попаденията по вертикала.. за класните оптики не знам и не ми е приоритет да стрелям с такива(с тях е по лесно), но резултатите не са много по различни ако си познаваш добре оптиката след много практика..има си формули -таблици и прочие за корекции..
За различните разстояния ДА.Но на метрите на които му е нулата на оптиката примерно 50 метра,няма никакво значение на колко му е зума 50 метра е винаги е център.Няма първа няма втора фокална.;)
 

братушка

Редовен Потребител
За различните разстояния ДА.Но на метрите на които му е нулата на оптиката примерно 50 метра,няма никакво значение на колко му е зума 50 метра е винаги е център.Няма първа няма втора фокална.;)
Точно същото щях да напиша и аз. Миловете се местят само когато целиш по милове, а не в центъра. Дори за фокалните не съм сигурен: при промяна на зума размерът на видимата картинка се мени, а размерът на кръста с милове не.
А фокалните плоскости имат значение за паралакса (ако правите разлика между паралакса и фокусировката де).

Дали е правилно нулирана и монтирана оптиката?
Не се и съмнявам, че правилно.
Това идва от накриво сложен окуляр. При евтина оптика се случва - за 1 мил на 50м там съвсем малко трябва. Оста на лещата в окуляра не е на същата ос с лещите на тубуса, променящ зума.
По принцип такова може да се прояви и когато центърът на прострелката се пада далеч от центъра на регуляторите на оптика (в случая вертикалния регулатор е завъртян почти до края нагоре или надолу за да се получи центърът на 50м).
Затова има регилируеми стойки и моноблоци. Регулаторите на оптика се "центрират", след това с реглажа на моноблока се докарва груба прострелка, и вече на края с врътките на оптика съвсем леко се финализира.
Ако изместване само по вертикала може да се пробва с подложки под тялото на оптиката на предна или задна стойка според случая.
 
Последна промяна от модератор:

bleu81

Редовен Потребител
Темата нещо замря та реших да раздвижа с една мишена на 123м, понеже живо ме интересува. Въпреки, че още нямам особенни успехи на големи дистанции насъбирам кураж и опит и малко по малко ще опитвам пък да видим. При последната стрелба осъзнах липсата на рест или поне стабилна задна опора. Стрелям от двунога отпред и прикладявам отзад. Пушката бе простреляна на 50м и стрелях на 6ти дот в края на скалата.
Стреляно е с гладкоцевка от най оплюваните ( слоу-туист първо поколение) с жсб хеви от кутията. Скорост 270м/с
Интересно ми е какво може да се очаква на тия дистанции в 4.5 и какви са най добрите "групи" които сте правили в 4.5 на 100+ м.
IMG_20190421_223106.jpg
 

petkof

Редовен Потребител
Доколкото се сещам, това е една от най-добрите групи с 4,5 мм., показвана тук. Каква е пушката и цевта и кой я плюе, че ми стана интересно?
 

bleu81

Редовен Потребител
Фх Роял 480 с която си ходя на фт със старата слой туист цев никога нечистена откакто е купена. Доскоро си мислех че по рождение не стреля добре но се оказа че съм стрелял 6м с грешните чашки. Нахраних я със жсб хеви и почна да прави хубави групи на 50м и реших да я пробвам на най далечната дистанция която имам от двора. Абсолютно стабилен полет с 24дж видно през оптиката.
Малко снимки на стрелбището.
Изстрелях общо 10 сачми. 9 в мишената а последната по буковата дъсчица на снимката. Уцелих я от първия път и не помня да съм се "кефил" повече на друг изстрел.

Сачмите се забиват изцяло в кората на ореха тоест не са безобидни и трябва да се внимава и на 100 + м. В Буковата дъска не се заби но тя беше изправена в тревата.
 

Attachments

  • IMG_20190412_102845.jpg
    IMG_20190412_102845.jpg
    405.2 KB · Прегледи: 107
  • IMG_20190412_103048.jpg
    IMG_20190412_103048.jpg
    927.3 KB · Прегледи: 104
  • IMG_20190412_103118.jpg
    IMG_20190412_103118.jpg
    453.1 KB · Прегледи: 107
  • IMG_20190412_103110.jpg
    IMG_20190412_103110.jpg
    600.8 KB · Прегледи: 108
  • IMG_20190412_103219.jpg
    IMG_20190412_103219.jpg
    441.8 KB · Прегледи: 107
Нагоре