Старозагорската група

ToHKa

Редовен Потребител
Колеги, на Линдето зареждат ли още въздух?
И ако там не може,има ли някой от града с компресорче да ми напълни бутилката,ще си платя ?
 
Последна промяна:

Ватник

Новодошъл
Тьрся доброволец с напьнато ПЦП за един екпсперимент: принтираните ми дулни трьтки уж нещо правят, ама много не сьм сигурен в това. Проблема е, че ги слагам на напьната и безпределно оризилена Б30 ка. Та, интересно ми стана, дали на ПЦП няма да работи това нещо по-добре може би? За едно ще се изясни, дали стените на гореспоменатото дулно устройство са коректно дименсионирани. Има ли мираклии?
 

Attachments

  • Screenshot_2022-08-08_18-43-44.png
    Screenshot_2022-08-08_18-43-44.png
    252.5 KB · Прегледи: 48
  • 20220808_195341.jpg
    20220808_195341.jpg
    645.7 KB · Прегледи: 47
Последна промяна:

Ватник

Новодошъл
Зная, затова планирам не да го нахлузя на цевта, а да изработя вложка с резба, която да залепя в дулното устройство. Но даже и нахлузено това нещо стои на цевта, само че трудно се слага и маха. Влиза пльтно. Като че ли из цяло гласа на Б30 ката се заглушава на 10%- 20%, щото бутална пушка няма глушене така или иньче. Та ако има мираклии, ще направя един че и на мен ми е интересно какво става при 80J.
 

Primary

Новодошъл
Здравейте група , станах горд собственик на Хатсан 125 ,първа ми е и за сега имам добри впечатления.Чета из форума за нея и как се подържа ,ако има някой който е по навътре в нещата бих се радвал на някой съвет :)
 

Ватник

Новодошъл
Да, най-важното е да техниката на безопасност. Намери си ненаселено място така по-далеч от града и стреляй там. Кариерата до Железник, баритна мина или заслона на с. Дьбрава са безопастни места. Пушката ти е силна и прави рекошети. Преди да започенш да стреляш би било добре да я разглобиш и изчистиш боклука от цилиндьра на пушката, цялата смаска и стружките ако ги има. Смазва се буталото, но само от вьн и пружината. Затегни болтовете с които приклада е хванат.
 

Primary

Новодошъл
Благодаря за съветите колега.Ще потърся помощ за разглабянето. Сам едвали ще се справя :Д
 

Pavelchakalov

Новодошъл
Здравейте има ли някой който може да ми обясни всичко за оптиките престрелка и корекции тн
 

The PuNiShEr

Редовен Потребител
Явно трябва да оставиш номер за връзка колега и някой да ти звънне като отдели голямо количество време за разговор. Дай нещо конкретно като насоки какво точно те интересува защото не е малко информацията която искаш да знаеш.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Всичко за оптиките го има написано във форума. Ако си прочел всичко и нищо не ти е станало ясно и да ти обясняват,едва ли резултата би бил различен. Ако нищо не си чел и искаш някой на готово да ти снесе цялата информация,успех в намирането на преподавател.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Здравейте ,аз съм следващият нов заралия в групата .Казвам се Иван ,на 74 години,демек дядо Ваньо
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Здравейте съфорумници, Първият ми пост ще е малко по- дълъг от нормалното ,но обещавам следващите да са нормални.Никнейма ми е diadowanio1 (дядо Ваньо 1),защото наистина съм дядо ,декември започвам 75 год. Зодия Стрелец.Макар ,че съм капитан от резерва ,от въздушни пушки не разбирам нищо.Стрелял съм с автомат Шпайгин, с карабина манлихера и с пистолети ТТ и Макаров.Редовно военнослужащ не съм бил.Един приятел ми даде въздушната си пушка Дияна 42 (пружина ),пострелях малко и се“ запалих“.Реших да си купя пушка Hatsan Galatian IV PCP 6,35 mm.kal.25 .Купих я за 1040 лв.с ДДС.Заводската цена в Турция е 6499 TL=422 лв.Не критикувам цената ,пиша го като информация.Естественно ,че за вносителите има транспорт,митнишески такси,ДДС,и малко печалба трябва да остане накрая.Имам много въпроси като новобранец, но за да не ви стресирам ще започна с два три.

1.Въпрос: Какво ви е мнението за тази пушка? Направи ми впечатление ,че при първите 30-40 изстрела, със заводския въздух ,сачмите се забиваха на дълбочина 10-15 мм.(дъската под мишената е парче от кухненски ламиниран плот).След като налягането падна на 150 атм. я напомпих до 200 атм. отново с помпа.Сачмите обаче се забиваха вече само в повърхността на плота .(Снимка 1 и 2).Нещо стана с скоростта и джаулите ?Tumb.Дъската под мишената.jpg
Tumb.Дъската под мишената (2).jpg

2.Въпрос : От мерак да стрелям ,забравих да я разконсервирам,късно ли е вече след 50-60 изстрела ,или все още не ? Какво се прави ?

3.Въпрос: ОПТИКА –Купих оптика ,евтина за 50 лв Bushnell 3-9x40 EG,затова и възмошностите са и малки.При монтажа центрирах по вертикалата с американски G ъгломер,малък много точен,измерва вертикали ,хоризонтали ,ъгли.(Снимки).Оптиката е със скала МОА и един клик е ¼ от инча =0,64.Направих настройките на паралакса по съветите от колегите тук във форума.Освен с милимитрова хартия ,пробвах и с малка мишена за 50 ярда.Интересното е ,че при 50,40 ,30 м ,като си местя главата, се движи червената точка от мишената ,а не кръста.Другото интересно е ,че кръговете в черното поле ,които реално са бели , се виждат зелени ,а около най- външният кръг се вижда червен ореол.Мишената беше силно осветена от слънцето.Първият изстрел се оказа на 16,8 см надолу и на 6,8 см надясно.Подложих в задната стойка ,според вашите съвети 3 пластинки по 0,25 мм от кофичка от кисело мляко.Това помогна много и с вертикалният тумблер направих само десетина кликвания.Хоризонталата я наместих с тумблера.Прилагам снимки на мишените.Паралаксната грешка си остана все пак ,кръста се мести в ляво и дясно при движение на главата.Направих корекции с очила (2,5 Диоптъра за четене ) и без тях.Кое е по-правилно при настройката на паралакса .При стрелбата ,пушката беше неподвижна ,стегната в масивно менгеме ,а менгемето обездвиженокъм стойката ( в случая стълбата )Ще ви бъда много благодарен за мнения ,съвети ,критики идр.Оказа се ,че снимките са големи по обем и не мога да ги поместя.Ще ги намаля през Тумбнаил и ще ги кача


Дядо Ваньо
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
По т3 : На практика нямаш оптика. На теория имаш,нооооо ... Ако кажеш по какво и на какви дистанции ще стреляш,колегите ще ти препоръчат нещо дето ще върши работа.
 
Последна промяна:

diadowanio1

Редовен Потребител
По т3 : На практика нямаш оптика. На теория имаш,нооооо ... Ако кажеш по какво и на какви дистанции ще стреляш,колегите ще ти препоръчат нещо дето ще върши работа.
И аз си помислих същото.Мисля да стрелям на 20,50 и максимум 100 м..Не знам дали пушката има тези възможности.На двадесет метра изстрелите в мишената бяха събрани в група в кръга на 9 ката (Ф 22-ф47 мм)Не знам как да кача снимките ,били големи .Thumbnail generator.

Тумб.Мишена 3.jpg
Ето и снимката от първата мишена ,на която прострелвах оптиката
Tumb. Центриране на оптиката.jpg
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Дядо Ваньо, добре дошъл във форума.
Явно тепърва ще имаш още доооста въпроси, при всички нас е било така в началото и е нормално.
Бих те посъветвал за начало да постреляш с някой от вашата група.
Сега е отпускарски сезон и трудно ще намериш ортаци за стрелби, но може и някой колега да се отзове и да те асистира.
С Галатияна на 20 метра трябва всичките изстрели да ги събираш в 10-ката.
100 метра са постижима дистанция, но първо ще трябва да потренираш на по-близки дистанции и с по-нормална оптика. Тези оптики от 50 лева само приличат на такива, но не съвсем... Не си губи времето и събери пари за нещо по-прилично.
Успех ти желая!
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Диана 42,браво?!С какви чашки(муниции,проектили) стреляш,предвид отворите,като от дзамба в/у хартия ,вероятно са най- неподходящите!Галатиана- е един от най-читавите Хасани,но турците винаги могат да осерат нещата,трябва си хроно да се види как стреля!Ето моя опит: Публикация в тема 'Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.' https://forum.airguns.bg/index.php?threads/hatsan-pcp-at-44-ВТ65-и-т-н.39/post-330490
Много рядко стрелям,за сега не съм забекязъл отклонение от първоначалните резултати,взел съм и чашки JSB,но кога ще ги тествам не знам,ти почни от тях и смени оптиката!
Относно работата с помпа,вероятно и тя е Хасан,взе ми си резервни О-пръстени,редовно се смазва само със силиконова смазка(нищо на нефтена основа) помпа се бавно и ритмично един цикъл за 1-2 секунди,така се пази помпата и не загрява в следствие не кондензира влага и не набива вода в резервата!
Успех!
 
Последна промяна:
Нагоре