Споделете вашия опит в ФТ-то.

astra

Редовен Потребител
Вятър - това е най-трудното. Както казва Румбата (Scandalo) за мен е психологически много трудно да преодолея това, че трябва да се целя извън мишената за да я сваля. Най-трудното е, че тъкмо в момента в който преодолея това и дам корекция, точно тогава вятъра ще си направи шега и попадението ще е точно там, където е насочен хикса на оптиката. Следващия път не давам корекция и вятъра отнася чашката на 5 см.
Понеже прохождам във ФТ, тази тема ми е особено интересна.
Много ме измъчва феноменът с вятъра, когато "няма" вятър и нито конецът на пушката, нито тревичките шават изобщо, а чашките на 35м отлитат с 2см. в ляво... И тъкмо се прицеля 2 в дясно и ... удрям в кръста на оптиката :(
Като нямаш работещи визуални ориентири за вятъра, а той очевидно ти отвява чашките, ориентирите все ги няма и когато вятъра спре за малко, за да си направи шега :)
Чудя се, какво чувство трябва да има стрелецът, за да отработи правилно такава ситуация?
 

astra

Редовен Потребител
Да попитам и нещо съвсем практическо, отнасящо се до ФТ възглавничката, съответно - позата.
Има ли критерий и какъв е той, колко натъпкана да е възглавничката, за да се заема удобно ФТ позата? Естествено, това е индивидуално спрямо фигурата на стрелеца, но има ли общо приложимо правило за лесно нагласяне?
При велосипедния спорт напр., нагласянето на височината на седлото е също индивидуално, но си има правило, което е общовалидно и спомага за бързото, лесно и удобно нагласяне на седлото.
Забелязах по себе си, че колкото по-тънка т.е. по-малко е напълнена с топчета, толкова по-удобно се заема ФТ позата. На 1-то си състезание видях, че масово хората разнасят почти празни възглавнички.
По тази причина все махам и махам топчета от моята възглавничка, но се страхувам, че ако прекаля , няма да мога да ги върна обратно :)
Някакви съвети в тази посока? (напр. колко трябва да е изправен гърба, колко да са свити колената и т.н.)
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Всичко е индивидуално. Както еудо но на стрелеца. Аз си я държа наполовина. Хем да ми е меко на Д-то хме да се наглася по неравностите
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Всичко е индивидуално. Както еудо но на стрелеца. Аз си я държа наполовина. Хем да ми е меко на Д-то хме да се наглася по неравностите
И при мен е така, като ми е пълна както съм висок ми се налага да се сгъвам повече.
 

bleu81

Редовен Потребител
Възглавницата напълнена до горе с нови топчета за едно две състезанив става наполова. Предвиди си топчета за допълване.
 

astra

Редовен Потребител
И при мен е така, като ми е пълна както съм висок ми се налага да се сгъвам повече.
Това ми се върти в ума и на мене. Дали изправеният гръб в седнало положение няма да е добър критерий за това колко да е подходящата височина възглавницата?
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Възглавницата трябва да те "подпира" когато е неравно. Ако е пълна това няма как да стане. Трябваше в Троян да седнеш на една-две възглавници и да видиш разликите. Аз така веднъж стрелях с на Симо възглавницата и разбрах че до този момент все едно не съм имал възглавница..
Изгледай клиповете дето съм качил малко по-горе. Доста истини има там.
 
Нагоре