Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, присп

A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

А защо за съндъчета с кенове настоятелно препоръчват те да не са просто метални, а именни алуминиеви?
Дали защото на кенчетата се загрява само едната половина, топлината трябва да се разпредели по цялата повърхност, за да затопля по-ефективно въздуха, а алуминият има доста по-висока топлопроводимост от стоманата?

Вероятно един тъмен килим би свършил повече работа от едни тъмни щори.
Съгласен. Вторичното излъчване на топлина от килима ще се разсейва в стаята. А излъченото от щорите - през прозореца.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Братушка, това с панелите не е лоша идея и съм я виждал осъществена. Освен топлината, която се печели, като сваляш температурата на панелите им повишаваш КПД-то... но пък харчиш ток за циркулационната помпа...

За да съм честен за любителския ветрогенератор, сетих се и как по друг начин може да се прецака - отпадането на товара теоретично води до (по-)високи напрежения в намотките, понеже по принцип малките генераторчета са с постоянни магнити и генераторът не може да бъде размагнитен. Ако, обаче е качествено направен статора, до пробив на изолация няма да се стигне, пък и тоя проблем също лесно се решава с няколко варистора в самия статор, които да го окъсяват при високо напрежение.

И последно, искам да обърна внимание за мощността и енергията. По аналогия с km/h много често се бърка kWh с kW/h. Скоростта е първата производна на пътя по време, докато енергията е интеграла на мощността (пак по време). Не че е толкова важно, ама да не се излагаме пред чужденците... ;)
 

братушка

Редовен Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

отпадането на товара теоретично води до (по-)високи напрежения в намотките
Точно така. С оглед, че ловим и най-лекия повей, такива генератори се правят максимално оптимизирани, без резерва на "дуракоустойчивост" (каквито са обикновено "промишлено-задвижвани" генератори с предсказуемо-голям запас енергия в "задвиждащата" част).
Получаваме дилема: или неубиваем генератор и почти никаква енергия на изхода или оптимизиран генератор, който обаче лесно мре при неправилна експлоатация.

докато енергията е интеграла на мощността (пак по време)
Зависи каква. Правотокова или променливотокова...
Има и голямо объркване в едениците "Ват" (W) и "Волт-Ампер" (VA). Те хич не са едно и също.

Дали защото на кенчетата се загрява само едната половина, топлината трябва да се разпредели по цялата повърхност, за да затопля по-ефективно въздуха, а алуминият има доста по-висока топлопроводимост от стоманата?
Може би... А може това как (колко бързо, колко пълноценно) повърхността на кенчето отдава топлината на пренясящия топлината флуид?
Кел-файда, че чугунената плочка ще е топла сама за себе си, ако въздухът в стаята не се стопля... Особено, ако е в кутията отвън - макар и термоизолирана, но с повишени топлинни загуби.

Мдаа, днес са засичали електромера. Сравнено с предишния месец имаме 130 kW/h по-малко
Браво! Май ще форсирам мойте планове...
 
A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

братушка написа:
докато енергията е интеграла на мощността (пак по време)
Зависи каква. Правотокова или променливотокова...
Има и голямо объркване в едениците "Ват" (W) и "Волт-Ампер" (VA). Те хич не са едно и също.
Да, ама не. Енергията е винаги интеграл по време на мощността. А че мощността в променливотокова система може да е актива и реактивна е вече съвсем друго.

Активната е I*U*cos(phi) и се мери във ватове (W)

Реактивната е I*U*sin(phi) и се мери във волтампер реактивни (VAr)

Където phi е ъгъла на дефазиране между тока и напрежението

И в двата случая, обаче енергията е интеграл на мощността по времето. Както пътя е интеграл на скоростта, без значение равномерно, равноускорително или със сложно изменение на скоростта във времето. Фундаменталният физичен закон е винаги в сила.

Относно дилемата с любителските ветрогенератори - няма такава. Всички токове и напрежения са в статора, и ако се направи като хората със съответните прости защита против пренапрежение и максималнотокова защита проблеми няма да има. Още повече, има си ветрогенераторчета с вградена механична спирачка, която се задейства автоматично при високи скорости на вятъра. А роторът (това, дето се върти и трябва да е леко) си е просто набор от постоянни магнити на една пръчка (оста). :)

Предлагам да престанем да си мерим пишките на тема ветрогенератори и електротехника - имам нечестното предимство, да се занимавам с това професионално. ;)

От соларни инсталации се интересувам вече само любителски, но тук, където живея постоянно вали - по-рентабилно ще е да си спретна водна турбинка във водосточната тръба. ;)

Братушка, ако направиш комбинирана соларна инсталация (топло/електро), ще ми бъде интересно да споделиш резултатите по двата показателя.
 

boceto84

Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1036763
http://www.youtube.com/watch?v=5ayv8lbdQtw
Аз съм главен подиспълнител тук,продължаваме да развиваме дейност и сега.Тази къща я правихме миналата година на пловдивския панаир.Измислена е много хитро и наистина има ефект.Панелите се разполагат на покрива и в стените,като част от тях отдават топлината си с помоща на специална мембрана в стаите.Има ЕЛ. има и парно
 

братушка

Редовен Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Енергията е винаги интеграл по време на мощността.
Не ВИНАГИ.

Зациклил си се на променливотокови инсталации (220 в контакта, генератори...) и си забравил за правотокови (акумулатор 12В в кола, батерейки във фенера...).
И точно за това писах преди.
Не е нужно да се занимавам с това професионално за да помня училищен курс физика и да проверя контролно в интернет
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... 1%81%D1%82

Относно дилемата с любителските ветрогенератори - няма такава. Всички токове и напрежения са в статора, и ако се направи като хората със съответните прости защита против пренапрежение и максималнотокова защита проблеми няма да има. Още повече, има си ветрогенераторчета с вградена механична спирачка, която се задейства автоматично при високи скорости на вятъра.
Те точно за тях и бях писал преди :)
Само дето не са чак толкова прости...

И да, когато завърша панела - ще пиша. Но засега е само на проектно ниво. Последно замислих 3-в-1: освен соларните клетки на 200Вт в него се предвижда медна серпантина за бойлера, за лятно време, и обдухване с въздух за "парно" през по-студеното. Обаче с оглед реалните ми "териториално-геометрични" възможности на терасата панелът последно реших да правя неподвижен.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

братушка написа:
Енергията е винаги интеграл по време на мощността.
Не ВИНАГИ.

Зациклил си се на променливотокови инсталации (220 в контакта, генератори...) и си забравил за правотокови (акумулатор 12В в кола, батерейки във фенера...).
И точно за това писах преди.
Не е нужно да се занимавам с това професионално за да помня училищен курс физика и да проверя контролно в интернет
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... 1%81%D1%82
;) Отворих ти линка и какво - там не пише, че енергията е интеграл на мощността по време, а че мощността е първата производна на енергията по време. ;) :lol:

Само с училищен курс по физика, па дори и с гугъл, като помощник, не става. Не помня, в училище дали въобще се учеха интеграли, или после - в университетската математика. :pardon:

Зависимостта е в сила, без значение дали тока е прав, крив, къдрав или на точки ... също и напрежението. :)

Както и да е, дай вярно да не си мерим пишките на тази специфична тема, че моята там започва от втория метър. Бих се надувал още, ама познавам хора, на които започва от третия, че и от четвъртия... и ме срам :D

@boceto84: Колко струва горе-долу такава къща - такава с разгъната площ 130 квадрата, като в статията? Нали става въпрос от етап "на зелено", или грешно съм разбрал?
 

boceto84

Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

@boceto84: Колко струва горе-долу такава къща - такава с разгъната площ 130 квадрата, като в статията? Нали става въпрос от етап "на зелено", или грешно съм разбрал?
[/quote]

Стандартно такава къща излиза около 500Е м2,НО всичко е до устна уговорка и индивидуално решение.Цената е "до ключ",но много зависи от това,какъв ще е интериора.Има ламинирани паркети за около 10лв м2,а има и естествени такива от по 40-50лв м2.Всичко е индивидуално за всеки клиент
 

братушка

Редовен Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

@Сивия
Научи се да четеш всичко.
Простия Закон на Ома може да е прост, но микой още не го е отменял...
 

Attachments

  • ElPower.PNG
    ElPower.PNG
    49 KB · Прегледи: 74
A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Миша, извинявай, но ти не четеш. Сивия говори за енергия:
Енергията е винаги интеграл по време на мощността. А че мощността в променливотокова система може да е актива и реактивна е вече съвсем друго.

Активната е I*U*cos(phi) и се мери във ватове (W)

Реактивната е I*U*sin(phi) и се мери във волтампер реактивни (VAr)

Където phi е ъгъла на дефазиране между тока и напрежението

И в двата случая, обаче енергията е интеграл на мощността по времето.
, а ти показваш формули за мощност.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

братушка написа:
@Сивия
Научи се да четеш всичко.
Простия Закон на Ома може да е прост, но микой още не го е отменял...
Аз каквото е трябвало по темата отдавна съм го прочел. ;)

Мощността:

P(t) = U(t) * I(t)

Енергията

E(t) = integral{ P(t) * dt }

Простият закон на Ом, който ми цитираш за постоянен ток е частен случай, в който U и I са константи. Тогава и P е константа, а интеграл на константа по време е константата по времето:

E = integral{ P * dt } = P*t

Може би ще се изненадаш, но законите за пътя, при равномерно и при равноускорително движение, които сме учили в училище, също са решения на интеграла на скоростта по времето за съответните частни случаи. ;)

Не знам защо въобще си седнал да спориш с електроинженер за училищна електротехника.

Преставам да обяснявам. Не само, че не е по темата, но и, за който разбира какво съм написал, това са основни положения и е пълна скука. За тези, които не разбират, едва ли тепърва ще се учат на интегрално смятане. Пък и какво от това - и аз не разбирам от много неща. Човек не може от всичко да разбира. Аз, обаче имам достатъчно здрав разум, за да не споря с дърводелци за мебели, или с ядрени физици за ядрена физика. :)

Айде - мир и вечна дружба! ;)
 

братушка

Редовен Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Простият закон на Ом, който ми цитираш за постоянен ток е частен случай, в който U и I са константи. Тогава и P е константа, а интеграл на константа по време е константата по времето:

E = integral{ P * dt } = P*t
;) ;) ;) ;)
Значи все пак не ВИНАГИ интеграл?
Както и да е... МИР :cheers:
 

mitaka101

Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Дам, поредната ОСРАНА тема.
Моля модераторите да сложат емтикон:
СРАНЕ
за да е по-лесно на спамърите.
Просто пляскат едно ЛАЙНО и на всички е ясно без да се опитват да вникнат в клозетните им размисли и страсти
И да е имало нещо ценно в темата - не вярвам някой да се опита да го изрови из купчините словесни нечистотии. Поне аз няма да го правя, я въпроса ме интересува.
Вярно, че форума не е БГ наука, ама не ми се иска да става "БГ клозет", а натам върви със ситни и бързи крачки, ако мъ разбираш, к'о искам да кажа.
Още по-тъжното е, че това ми лично мнение може да се закачи уместно на повечето теми във форума ...
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

mitaka101 написа:
Вярно, че форума не е БГ наука, ама не ми се иска да става "БГ клозет", а натам върви със ситни и бързи крачки, ако мъ разбираш, к'о искам да кажа.

Ако искаш вярвай, но в БГ наука положението не е забележимо по-добре. Има няколко човека които са истински ерудити в специализираните подфоруми, но като цяло дори и в тях ситуацията със спама и заяжданията е много много по-зле. Тук поне само двама човека се заяждат, при това само един с друг и само в раздела за общи приказки. Така че нашия форум си е по-хубав. :)
 

bor1968

Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Някои прави или не спорят или се опитват да покажат своята гледна точка по въпроса, а НЕ СЕРАТ! Все пак са казали ,,в спора се ражда истината"
Други пък явно като няма какво да кажат по темата се опитват отново изпод вола да извадят теле и верни на своя стил да категоризират хората.
То не бяха спортисти и пияници..............
Сега на дришльовци и ...........................
И друго не мога да разбера? Защо тези индивиди с лека ръка обиждат и нападат, а когато това се случи срещу тях, реват като ,,бити мечки"?

ПП. След известно време може да премахнете поста ми, тъй като е отговор единствено на провокация и няма нищо общо с темата.
Но държа да се премахне и мнението на ПРОВОКАТОРА, понеже и в него освен цел - заяждане не виждам друг смисъл и значение.
 

mitaka101

Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

!
!!
!!!
ПРОВОКАЦИЯ - да не се чете от люде без чувство за хумор:
Темата беше подхваната не като "теоретична главоблъсканица за хора недочели физика", а за конкретен уред - има ли полза от него или не.
До тук едно смислено мнение няма по въпроса.
Явно е, че тук отговор няма да има.
Явно е, че на всеки конкретен въпрос се отговаря все така "по-принцип" и "по учебник", което е дразнеща тенденция.
Идеята за взаимопомощ някак си не ми се връзва с празни приказки, които да размиват малкото конкретика останала тук.
В спора се ражда истината, когато всяка от страните е готова да приеме и чуждото мнение, ако то е достатъчно аргументирано. Това някога да се е случвало във форума?
 
A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Аз нямам нищо против, ако модераторите решат, да позачистят темата - не съм имал намерение да чета лекции по физика на никого - просто така се получи неусетно. :)
 
A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

mitaka101 написа:
.....
Темата беше подхваната не като "теоретична главоблъсканица за хора недочели физика", а за конкретен уред - има ли полза от него или не......
Кой по-точно, конкретно?
Gadnqra написа:
Тема: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, присп
Тук можем да споделяме опит, впечатления и всичко по темата.

П.П. Знам, че тук има хора, които питаят органична непоносимост към всичко, приличащо на наука. Те не разбират и не желаят да виждат формули. Не искат теория, искат само готови, практически, сдъвкани резултати. А зад практиката обикновено има теория.
Да, тук спорът беше малко ненужен, но спореха двама човека с познания.... Тези, на които нклк формули им идват в повече... Няма задължителни теми. А за срането - който е безгрешен, пръв да хвърли камъка!
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Нагоре