Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, присп

A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Добре де, а тези нагреватели, освен че са на друго напрежение, не се различават от променливотоковите, нали? Това не е двигател, че да има конструктивна разлика. Което би трябвало да означава, че ако се свържат подходящ брой слънчеви панели последователно, така че да направят около 220 волта, не би трябвало да е проблем да захранят обикновен нагревател?
 

stelibg

Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

CaMyPau написа:
Стели, смятал ли си ако реално използваш всичките неща усреднено, за колко време ще ти се върне инвестицията?

Ако ползвам нещата за себе си - за 15 години при сегашните цени на тока. Ако продавам - 3 пъти по-бързо.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Има нови технологии нагреватели, които не използват метал или сплав за да нагряват флуид, а нагряват директно флуида(най-просто обяснено, на принципа както се нагрява акумулатора при зареждане) Те биха били по-ефективни и при захранване от соларен модул, могат да се използват и за отопление(директно монтирани в радиаторите). А иначе, за прав и променлив ток знам че се използват различни сплави за реотаните.
 

stelibg

Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Dejmos написа:
Добре де, а тези нагреватели, освен че са на друго напрежение, не се различават от променливотоковите, нали? Това не е двигател, че да има конструктивна разлика. Което би трябвало да означава, че ако се свържат подходящ брой слънчеви панели последователно, така че да направят около 220 волта, не би трябвало да е проблем да захранят обикновен нагревател?
Панелите "дават" постоянно напрежение. За 220 волта ти трябва инвертор. В случая - адски обиновен и евтин, защото товара е активен (не е двигател) и не му трябва "истинска синусоида"
Аз бих си направил фланец с двата нагревателя - този на 220 и този на 24 волта. И бих направил системата така: Програмируемо реле за време включва нощем (на евтината тарифа) 220 волтовия нагревател, колкото да поддържа водата около 35-40 градуса. Денем да включва соларния панел и до достигане на 70 градуса терморелето да изключва панела. При липса на слънце "насилствено" се включва нагревателя на 220 волта. Нещо такова. Зимата ще го доизмислям :)
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

stelibg написа:
Умрях си от смях - че кой купува от България. Панелите ми са от Германия( китайчета от E-bay), Зареждачката и инвертора и те китайски, ама читави. Руснаците ги препоръчват. Всичко от ибей
Само не умирай, имам още да питам.
Ако погледнаш назад във форума може би ще забележиш, че първата пушка внесена отвън е от мен.
А също пазарувам много отвън. Просто попитах. Точно вчера разговарях с едни китайци, които продават слънчеви инсталации....най-различни. Доставката на един колектор с бойлер за топла вода е 50 долара до Варна. За няколко колектора цената за доставка драстично спада.
Ето тук : http://www.esoon.biz/Products/Detail.aspx?id=34 може и да чатиш с някой от обслужващите.
най-евтиния със 100лт бойлер струва 150 долара. С 50 транспорт стават двеста. Това са 300лв с транспорта.
Дори ми предложиха да им стана дистрибутор :) .
Това, че питам, не означава, че не мога да търся. Просто ми се прииска инфо наготово. Все пак след като някой е направил нещо, е минал през различни перипетии и след време отчита грешката си. Най-лесно се учи от проба-грешка, но е и най-неефективно.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Какво пречи на 220-те волта да са постоянно напрежение? При свързване на 12 от посочените от теб панели последователно ще стане точно толкова. Това е доста голям брой, но има панели, генериращи по-високо напрежение (45-50+ волта), от които ще трябват 4-5. Така или иначе за 600 ватов нагревател ще трябват 3-4+ панела в зависимост от мощността им. Дали ще се свържат паралелно, за да осигурят 25 ампера/24 волта за показания от теб нагревател, или последователно, за 3 ампера/220 волта за един обикновен.... Е, разликата не е малка, 1-2 панела в повече или по-малко не са за пренебрегване.

И аз бих направил фланец с два нагревателя. И с два термостата, по един за всеки нагревател. Нагласям "мрежовия" на 40-45 градуса, а "соларния" на 70+ градуса. Така ще се консумира ток от мрежата само като няма достатъчно ток от панела, или когато консумацията на топла вода се увеличи за момент толкова, че да изстине бойлера (в такъв случай ще работят едновременно и двата нагревателя - водата ще се стопли по-бързо до исканата температура). Естествено може да се добави допълнителна електроника - таймер, захранвана от панела схема, която да спира мрежовото захранване при достатъчно високо соларно напрежение, обикновена фотоклетка (светло е - няма мрежов ток) и т.н. Но колкото по-просто, толкова по-сигурно, а двата термостата така или иначе ще ги има, другото са допълнителни разходи.
 

stelibg

Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

ivodoc написа:
stelibg написа:
Умрях си от смях - че кой купува от България. Панелите ми са от Германия( китайчета от E-bay), Зареждачката и инвертора и те китайски, ама читави. Руснаците ги препоръчват. Всичко от ибей
Само не умирай, имам още да питам.
Ако погледнаш назад във форума може би ще забележиш, че първата пушка внесена отвън е от мен.

Написах това, защото вече ми е станало навик първо да погледна цените в ибей и евентуално в нашенските магазини. Нищо лично!


До Dejmos - наистина е по-добре да се работи с по-високо напрежение, защото управлението на големи токове е по-трудно и скъпо.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Dejmos написа:
Какво пречи на 220-те волта да са постоянно напрежение? При свързване на 12 от посочените от теб панели последователно ще стане точно толкова. Това е доста голям брой, но има панели, генериращи по-високо напрежение (45-50+ волта), от които ще трябват 4-5. Така или иначе за 600 ватов нагревател ще трябват 3-4+ панела в зависимост от мощността им. Дали ще се свържат паралелно, за да осигурят 25 ампера/24 волта за показания от теб нагревател, или последователно, за 3 ампера/220 волта за един обикновен.... Е, разликата не е малка, 1-2 панела в повече или по-малко не са за пренебрегване...
Само искам да вметна нещо - панелите не генерират еднакво напрежение винаги - напрежението е в права зависимост от количеството светлина и в обратна от тока, който протича през тях. Колегите са прави и че при по-ниска температура на панела, генерираната енергия е повече за единица светлина. Един евтин инвертор ще преобразува напрежението от постоянно в променливо на 220V. За домашна инсталация, несвързана с мрежата (т.нар. island mode) и без акумулатори, това е решение. За промишлена инсталация, или такава, при която енергията се складира, си струва да се инвестира в инвертор с т.нар. Maximum Power Point Tracking (MPPT). При акумулаторите се постига с междинна кондензаторна батерия и регулиране на зарядния ток. Идеята е да се следи точката в която активната мощност (произведението на тока и напрежението) е максимална. Постига се с регулиране на тока, теглен от панелите. Точката се мести в зависимост от наличната светлина и температурата, но на практика, регулирането става въз основа на напрежението на междинната кондензаторна банка и тока, който се черпи от нея.

Допреди година работех във фирма, която произвежда инвертори (също и соларни). Пускал съм промишлени соларни системи в България и в Германия.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

dp1962bg написа:
Dejmos написа:
C/E написа:
Тука показват нещичко, но може много повече разбира се:
http://bgsolarhome.com/bg/napravisisam.html
:cheers:
Имах предвид една тръба, а не цял панел. И не си го представях така. Представях си вакуумна тръба, по оста на която върви единична метална тръба с вода (или антифриз). Такива се ползват в топлоцентралите тип "слънчева ферма". Ето такива:
solar-farm-in-california

Цилиндричното огледало лесно може да се направи в домашни условия. Няма да е идеален цилиндър, а сегментиран - налепени огледала по вътрешността на цилиндрична повърхност. Примерно разцепен на три по дължина варел. Цилиндричното огледало не е толкова ефективно, колкото параболичното, но за сметка на това няма нужда да следи слънцето през деня. Естествено, ще трябва сезонно коригиране на положението, но това ще се прави сравнително рядко.

Тук профила на рефлекторите е парабола, а не цилиндър както при сателитните чинии, но фокусира в линия (а не в точка). Аз също ползвам слънчев колектор над 20 години. Проблема с прегряването е сериозен наистина и отдавна съм се заканил да монтиран върху панела една щора, която да се развива от редукторче и да покрива панела в такива ситуации, но само се каня. Иначе истината за мене за пестене на енергия в гилището и не само там е добрата изолация в това число дограма и т.н. Тоест намаляване на всички възможни загуби до минимум.

В България 40% от соларната енергия идва под формата на разсеяна светлина, която концентраторите не могат да хванат. Иначе идеята за плоските рефлектори е интересна, но поддръжката им ще е по-трудна според мен.


stelibg написа:
CaMyPau написа:
Стели, смятал ли си ако реално използваш всичките неща усреднено, за колко време ще ти се върне инвестицията?

Ако ползвам нещата за себе си - за 15 години при сегашните цени на тока. Ако продавам - 3 пъти по-бързо.

А включил ли с в сметките живота на акумулаторите и на инвертора? Ако не бъркам преди години се цитираха срокове от порядъка на 10 години за инвертор, а акумулаторите мисля че ще живеят доста по-малко особено ако са стартерни. В момента акумулаторите са ми болна тема защото тези на колелото не докараха и до 50 цикъла, преди да им падне толкова капацитета че да не могат да ме върнат от работа. Гледам в нета има ферофосфатни акумулатори с цени само 50% по-високи от тези на оловните, а с десетина пъти по-дълъг живот (и липса на температурни проблеми което е убийствено за оловните). Обмислял ли си такъв вариант? Все пак акумулатора ти е нужен основно като буфер с който да максимизираш ефективността на инвертора, а не да ти пази енергията за през ноща, не и с толкова малка система.
 

stelibg

Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

А включил ли с в сметките живота на акумулаторите и на инвертора? Ако не бъркам преди години се цитираха срокове от порядъка на 10 години за инвертор, а акумулаторите мисля че ще живеят доста по-малко особено ако са стартерни.
[/quote]

Акумулаторите ще "загинат" на 8-9-тата си година. Осъзнавам факта, че са стартерни и фактически системата работи много малко с тях. Зареждам ги до максаимален капацитет и разреждам до 11.8 волта. Имитирам им работа в автомобил. Не разчитам да ми "съхраняват" енергия за през нощта.
За инвертора - според спецификации - при 100% натоварване и температура 25 °С - LIFE TIME= 420711 HRS
O/P:FULL LOAD Ta= 40℃ LIFE TIME= 136874 HRS
За момента инвертора ползва едва 280 вата от 1500-те си. И се намира в гаража - място без екстремални амплитуди на температурата.
А и сметката е правена при сегашни цени на тока, които само ще растат.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Само искам да вметна нещо - панелите не генерират еднакво напрежение винаги - напрежението е в права зависимост от количеството светлина и в обратна от тока, който протича през тях. Колегите са прави и че при по-ниска температура на панела, генерираната енергия е повече за единица светлина. Един евтин инвертор ще преобразува напрежението от постоянно в променливо на 220V.
Първата зависимост е очевидна. Втората е логична за разбиращите поне малко от електротехника и мощности ("Който не знае закона на ома, да си сЕди у дОма!" ;) ) За инверторите - КПД-то им е доста ниско, особено на евтините за ниски мощности. Мисля си че ще е по-ефективно директното използване на нагревател, дори да не е напълно подходящ като параметри.

В България 40% от соларната енергия идва под формата на разсеяна светлина, която концентраторите не могат да хванат.
Може ли да обясниш по-подробно? Предполагам, причината е попадането на слънчевите лъчи под ъгъл и по-дебелия слой въздух, който трябва да преминат (чисто оптично разсейване)? И все пак 60% е по-добре от нищо.
 

petkof

Редовен Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Преди почти десетина години, във Варна имаше един руснак, който правеше слънчеви колектори за затопляне на вода, от поликарбонатни плоскости и пвц тръба за топла вода.Това е плоскостта.
p1.jpg

В тръбата по дължината И, изрязваше отвор с форма на канал с ширина равна на дебелината на плоскостта и вкарваше същата вътре.След това запояваше тръбата към поликарбонатната плоскост.В другия край на плоскостта запояваше още една тръба.Тръбите се явяват колектори за вход и изход на водата.Входа и изхода на водата трябва да са в диагонално разположени ъгли, за по-добро разпределение на циркулиращата през панела вода.Оцветяването на тези плоскости е в плюс за привличане слънцето, а може течността циркулираща в системата да е оцветена при прозрачни плоскости.Например антифриз.Панела се поставя в "изолатор" за да не губи топлина.Не съм ползвал такъв и не мога да дам повече подробности, но е лесен за направа и затова реших да споделя идеята.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

И това е доста хитра идея. Поликарбонатът поглъща по-малко светлинна енергия в сравнение със стъклото. Т.е. повече топлина стига до водата. Но трябва да се ползва поликарбонатна плоскост с по-голяма дебелина (по-дебели "тръбички", за да има някакъв дебит все пак). При цена 30-40 лв./кв.м. за дебелина 15+мм не е кой знае какво вложение.
Оцветяването на работната течност също е добра идея. Малко черен оцветител за латекс значително повишава топлопоглъщането. Но в такъв случай ще трябва топлообменник, което пък доста вдига цената на цялата система.
 

Вячеслав

Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

stelibg написа:
CaMyPau написа:
Стели, смятал ли си ако реално използваш всичките неща усреднено, за колко време ще ти се върне инвестицията?

Ако ползвам нещата за себе си - за 15 години при сегашните цени на тока. Ако продавам - 3 пъти по-бързо.

Това трябва да се вземе под внимание от всеки,който е решил да вложи средства в подобен тип начинение.Същото важи и за инввестицията за хидрофорна система за еднофамилна къща,която по усреднени сметки възвръща вложените пари за около 5- 8 години при при домакинсктво ползващо около 12- 15 кубика вода за месец. Като казвам хидрофор нямам предвид само сондаж контейнер и помпа. Който го е правил знае за какво става въпрос. Това малко в страни от темата. Иначе относно този вариант за независимост за момента е доста спорен в родината ни . До скоро имаше един куп документи ,които трябваше да се оформят ,за да имаш право да произвеждаш и продаваш електроенергия. В момента доколкото знам процедурите са сравнително облекчени и тези дни чакам отговор от хора ,които се занимават с това. От много време ми се иска да си извоювам независимостта от електро- разпределителите,но това не е толкова лесно.За сключване на договор за продажба на електроенергия до скоро имаше изисквания за доставена такава. В смисъл такъв,че ако лятото доставяш повече отколкото ползваш ти се плаща доставеното ,но зимата ,когато ползваш повече отколкото доставяш ,никой не ти възстановява средствата. Тук дори не се гони периода за топлите месеци,а именно периода на преходните. Тогава цялата система си избива вложените средства. За лятото има достатъчно безплатни алтернативи. Проблема е в зимата и студените месеци. И тук неговорим за ток ,който е необходим за уреди до 4 - 500 вата а за цялостно поне 3 климатика по 800 вата.

Енергийните картели никога няма да позволят някой да е на печалба,още повече ,че и те държат монопола и определят цените на източниците на ел .енергия.Звучи конспиративно ,но който се замисли ще се убеди,че това е по-скоро заигравка и вложение.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Dejmos написа:
В България 40% от соларната енергия идва под формата на разсеяна светлина, която концентраторите не могат да хванат.
Може ли да обясниш по-подробно? Предполагам, причината е попадането на слънчевите лъчи под ъгъл и по-дебелия слой въздух, който трябва да преминат (чисто оптично разсейване)? И все пак 60% е по-добре от нищо.

Облаци и запрашеност е проблема. Все пак има доста облачни дни, но и през тях е светло. Не знам как са правени изчисленията, това е цифрата на която съм попадал в книгите които съм преглеждал.
 

stelibg

Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Вячеслав написа:
stelibg написа:
CaMyPau написа:
Стели, смятал ли си ако реално използваш всичките неща усреднено, за колко време ще ти се върне инвестицията?

Ако ползвам нещата за себе си - за 15 години при сегашните цени на тока. Ако продавам - 3 пъти по-бързо.

Това трябва да се вземе под внимание от всеки,който е решил да вложи средства в подобен тип начинение.

Те сметките бяха ясни, още на фаза "идеен проект". Обаче има и нещо друго - не знам как е при вас, но тук ЧЕЗ не инвестира много в развитието и поддръжката на ел. мрежата. Август месец (няма бури, прекрасен жегав месец) тока спира два пъти. Е при мен не спря ;)
А зимата спиранките ще бъдат още - малко ветрец да духне, малко снежец да падне.
А и техниците им знаете ли как връзват медна с алуминиева жица?! Май в 7-ми клас се учеше, че това не е добра идея....
Получавам известна доза НЕЗАВИСИМОСТ - това е важното.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Даа, миналата зима от мокрия сняг паднаха далекопроводи и на село нямаше 2 дни ток... Може да е добра идея да си направя малка инсталацийка която поне да захранва помпата на парното. Но се чудя за такива редки моменти не е ли по-добре да инвестирам в малко генераторче...
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Ако е само за помпа става и UPS с външен акумулатор. Аз съм с 75 Аh автомобилен вече 8-ма година и няма проблеми. Издържа до 48-50 часа, като захранва 2 помпи и контролерите - на парното и на слънчевата с-ма. Тази на слънчевата (30W) се включва на час по няколко пъти за по 3-4мин, а на парното (24W) и се събира да работи около 4,5 -5 часа на денонощие.
 

usera2

Потребител
Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

CaMyPau написа:
Доказано,изпробвана е по-икономична е от климатик,защото смесва топлината със светлината и така изразходва малко ток
:lol: :lol: :lol:
 
Нагоре