Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, присп

Дискусия в 'Дъра-Бъра' започната от Gadnqra, 31 Август 2012.

1. Milen

Milen Потребител

Публикации:
    267
    от:
    Бургас
    Re: Спестяване на електроенергия - трикове, похвати, при

Аз ползвам три от тези: http://www.ledpoint.bg/Produkti/LED-kru ... em_id.682/. Свети колкото една 9W енергоспестяваща луминесцентна крушка (на практика, а не на теория). Причината да мина на LED осветление е, че досега използваните изкарват между 6 месеца и една година, когато са поставени под наклон, а не висят на долу! :cheers:

2. Anonymous

Anonymous Гост

В днешно време да си правиш траф си е наказание. Почти не може да се намерят материали. А и се продават готови тороидални за не много пари. Все пак 12 волтовото осветление вече не е рядкост, особено за мокри помещения. Виждал съм такива в Практикер.
    А това http://vikiwat.com/elektronen-transform ... v-60w.html би могло да е добро решение. Стига вътре да има преобразувател на напрежение, а не някой делител. Макар че делител за 60 вата няма как да е с тези размери.
    Да не говорим, че едно захранване за компютър ще ти свърши много по-добра работа. Напрежението е добре стабилизирано и филтрирано. Все ще изровиш някое ненужно захранване от стар компютър.

3. petkof

petkof Редовен Потребител

Публикации:
    2,025

http://www.youtube.com/watch?v=Fv53K9MnDuM
    Понеже английският ми не е перфектен, неразбрах този за перпетуум мобиле ли претендира? ???

4. go_panch

go_panch Потребител

Публикации:
    371
    от:
    София

Да

5. Anonymous

Anonymous Гост

Поредния. Някои хора просто си нямат друга работа.

6. ангел иванов

ангел иванов Потребител

Публикации:
    1,223
    от:
    Стара загора
  7. ivodoc

ivodoc Модератор Модераторски Екип

Публикации:
    4,782
    от:
    Русе

А бе те работа си имат, ама търсят балъци дето да се вържат и да си купят от тях "документацията" за направата му.
    После се оказва, че все нещо не си направил както трябва и затова не ти се получава, но пари обратно така и не виждаш, защото системата е такава. Измамна.
    Има един форум дето се обсъждат такива неща.
    Ако на някои му е интересно да попрочете. http://mazeto.net/index.php

8. Anonymous

Anonymous Гост

Е, не всички продават документация. Някои просто изпитват извратено удоволствие да подвеждат другите.

9. ivodoc

ivodoc Модератор Модераторски Екип

Публикации:
    4,782
    от:
    Русе

А бе някой мож'ли обясни на проЗ език български, к'вай таз технология с бързо летящи "йони и катиони"?
    Аз доколкото знам, (че вероятно бая часове съм отсъствал по физика и химия) май беше нещо свързано с електролизата, ама....знае ли човек дето е отсъствал от час?!
    http://vitolux.alle.bg/

10. petkof

Публикации:
    2,025

Ала-бала е работата, предполагам като "електролизните" котли.И аз доста време им отделих да събирам инфо, докато накрая заизлизаха гневни мнения от излъгани хора.Разхода на ток е доста над мощността,която дават, са показали електромерите. :) Във форумите на тази тематика има писано.Ако не беше лъжа щеше и добри отзиви да има.

11. Anonymous

Anonymous Гост

И аз смятам, че е ала-бала. Първо, в самото описание има фактологическа грешка - "йони и катиони" е глупост. Катионите са вид йони, все едно да кажа "ще ям зеленчуци и домати". И как ще са "летящи", при условие, че работната среда е течност?! Как да имаш доверие на фирма, която не може правилно да опише собствения си продукт ???

Бих предположил, че това е разновидност на анодните отоплители, за които сме си говорили с теб. Обаче тези твърдят, че техните котли не са "електродни" (каквито са анодните), макар че какви други да са, след като говорят за йони, значи има електролиза, съответно трябват електроди... Отново заблуда в описанието. А това нихромен "бар" е просто начин да не кажат електрод. Вероятно все пак става дума за аноден котел, след като "за разлика от електродните котли няма нужда от специален топлоносител, а работят с чиста вода". Още повече са с размери, подходящи за аноден нагревател. Особено еднофазните модели, това са просто две (некадърно, виж втората снимка) заварени тръби, с електрод в едната и две шепи евтина електроника... за 2200 лв :eek:

А малко по-надолу на страницата продават дестилирана вода, която не се получава с дестилация, а с обратна осмоза. Обратната осмоза наистина пречиства водата, но не и до ниво "дестилирана". Аз не бих вярвал на нищо, продавано от тази фирма.

12. petkof

Публикации:
    2,025
  13. Anonymous

Anonymous Гост

Хитро, но има нужда от доработка. Слънчевите лъчи нагряват и стените на тенджерата, което не е добре - виждаше се загоряла по стените храна и то преди за е завършило готвенето - вкусът няма да е особено добър. Решението според мен е да се облъчва и загрява метална плоча, която да действа като котлон. Но за целта трябва доста по-тесен фокус на лъчите - по-трудно насочване към слънцето. Оставям настрана неудобството да гледаш срещу огледало, насочено към слънцето...

14. angelmr

angelmr Потребител

Публикации:
    2,382
    от:
    Пловдив

Този който е писал обяснението в линка не само е отсъствал в часовете по химия и физика, но вероятно и е повтарял години заради тези предмети. Честно казано нищо не успях да разбера. Не виждам причина това да води до икономии. Напротив, ако се стига до разлагане на водата, това е електролиза и ще има доста по-голям разход на енергия. Може би имат предвид конструкция близка до тази на микровълновите фурни. Но при всички положения превръщането на енергия в топлина е единствения процес, който е 100% ефективен. Така че печалби може да има само от намаляване разсейването на топлина в околната среда. Начина на загряване има въздействие само върху скоростта на загряването. За това и въпреки целия технологичен напредък, никой не е заменил добрите стари бойлери, които са в употреба от векове без сериозни промени в дизаина.

15. petkof

Публикации:
    2,025

Стените е добре да се нагряват ако тенджерата е пълна.Тук не са напълнили тенджерата и може да не са успели да фокусират лъчите, в стремежа си да покажат как на едно място действа, а на друго не.С такива устройства според историята са палели вражески кораби от разстояние още преди повече от две хиляди години, пък кво остава боб да ти сварят. ;) ;)

16. Anonymous

Anonymous Гост

Ловците на митове развенчаха тези легенди. ;) Дори използвайки съвременни качествени огледала не се получи, а едно време огледалата са поглъщали или разсейвали много светлина.
    Лошото фокусиране изглежда е фабрично - тенджерата беше в "кошница", която очевидно си е част от соларния котлон. Има потенциал в тази работа, с фокусирана слънчева светлина могат да се получат изключително високи температури. Проблемът е, че слънцето не стои на едно място и колкото по-добре е фокусирана системата, толкова по-често трябва да се пренасочва. Може би това е причината показания котлон да не е добре фокусиран - компромис между удобство при ползване и ефективност.

17. petkof

Публикации:
    2,025

Питай ловците на митове,тогава как са построени Египетските пирамиди? ;)
    Това,че те не могат да си обяснят нещо как се получава не значи, че не може да стане.Мисля, че два пъти съм ги хващал в погрешни заключения,което наистина много ме озадачи!Няма ли кой да ги проверява какви глупости вършат?Епизода за огледалото беше пълна пародия.Гледал съм го поне няколко пъти,просто защото го повтарят.В смисъл, трябва да има консултанти във всяка от сферите на науките, с които се сблъскват в предаванията си.Бяха направили, не цяло извито огледало, концентриращо лъчите в една точка, а залепени малки парченца огледало в наподобяваща полу-сфера повърхност.Естествено, че няма да има фокусиране на отразените лъчи в определена точка и от там липсата на ефекта, който се търси.Пълна глупост. :pardon:

18. Anonymous

Anonymous Гост

Съгласен съм, че не направиха максимално ефективна конструкция, която може да съществува. Но и се съмнявам, че в Древна Гърция биха успяли да направят параболично огледало с голям диаметър. Още повече, че ако не се лъжа, според един вариант на легендата са ползвани полираните щитове на защитаващите се войски.
    Както и да е, ние няма да палим кораби, интересува ни устройство с мирно предназначение и размери като за в къщи. Лично аз мисля, че лъчите трябва да са фокусирани в 20-ина см диаметър или дори по-малко, където да е разположена метална плоча, играеща ролята на котлон. Освен по-познатия начин на готвене и липсата на загаряне по стените, ще се избегне възможността да си повредиш очите, вдигайки тенджерата и поглеждайки към огледалото. Даже, при малко по-масивна плоча (да да не се деформира и да пренася равномерно топлината към горната си повърхност) и фокус със значително по-малък диаметър от нейния, по-рядко ще се налага пренасочване на "котлона" - фокусира се в единия край на плочата и не се пипа, докато фокусът не стигне другия. Само дето с показаната конструкция това е невъзможно - огледалото е от отделни сегменти, а закрепянето им в основата не е на едно ниво.

Тъкмо ми мина една идея през ума - защо да не е фурна? Виждал съм конструкции с леща. Водна или френелова. Лещата си стои неподвижно закрепена, а се мести съдът с печащото се месо - нещо като слънчево барбекю. :cheers:

19. Беселин

Беселин Потребител

Публикации:
    383

Колкото и да се пънете да спестявате ток колеги тая където сте я намислили няма да стане!Другарите ще ви покажат нагледно колко се заблуждавате много скоро.

20. CaMyPau

CaMyPau Редовен Потребител ФТДМ

Публикации:
    3,388
    от:
    Троян, Козлодуй

И ето първата ми РАМ помпа. Поразгледах в нета, набързо скроих една защото ми заинтригува любопитството и се получи от първия път. Много яко. Ще си я ползвам за градинката защото наблизо минава реката ^-^

Ram pump

Сподели Тази Страница

Софтуер за Интернет Доставчици и Кабелни Оператори | Мартеници Галена