Снайпинг за пневматична пушка

andro

Потребител
Аз стрелям с бам 21 на 100 метра плюс и мога да кажа че стават доста интересни неща.Емоцията е същата както да стреляш с 16 джаулова пушка на 50 метра.Да не забравяме ,че удоволствието от стрелбата е номера да направиш нещо на пръв поглед невъзможно с тези" прости въздухарки".После хайде да не се правим на луди ,това си е оръжие и то служи да убива.Всеки хванал пушка поне за момент е искал да се почувства като снайперист от филм .И от какво толкова се притесняваме ,тия с топчетата се стрелят на поразия и там в мерника му няма хартиена мишена, а жив човек.Какво мислите че изпитва като натиска спусъка и стреля макар и пластмасово топче?
 
A

Anonymous

Гост
andro написа:
Аз стрелям с бам 21 на 100 метра плюс и мога да кажа че стават доста интересни неща.Емоцията е същата както да стреляш с 16 джаулова пушка на 50 метра.Да не забравяме ,че удоволствието от стрелбата е номера да направиш нещо на пръв поглед невъзможно с тези" прости въздухарки".После хайде да не се правим на луди ,това си е оръжие и то служи да убива.Всеки хванал пушка поне за момент е искал да се почувства като снайперист от филм .И от какво толкова се притесняваме ,тия с топчетата се стрелят на поразия и там в мерника му няма хартиена мишена, а жив човек.Какво мислите че изпитва като натиска спусъка и стреля макар и пластмасово топче?
Андро, това ти мнение е не само вярно, а направо "догма", жалко, че много колеги продължават да се "дърпат"...ситуацията прилича на вегетарианците, които ядат само пържоли от "несъществуващи" или "безболезнено" умъртвени животни ( :lol:).
п.с: моногамия, милосърдие, миролюбие, смиреност...все качества вплътени по-рождение във всеки един от нас ;)
 

Yasho

Потребител
аз съм много за раставяне на подобно стрелбище,имам плазмени резаци аргони секва заваръчна че внасям на едро,ако някой има схема и идея за такива мишени да даде ще пробвам да ги направя едва ли ще ми струва много,а и за перфектно место се сещам за подобна дисциплина
 

shooter

Потребител

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
След известно време на отлежаване на споделеното в тази тема и някои екперименти, които направих, за себе си анулирах идеята "снайпинг за пневматична пушка". И понеже темата беше инициирана от мен - реших да споделя съображенията си:
- Изработих тестов инвентар от велпапе, с публикуваните в началото на темата силуети /мащаб 1:10/. Поставени в реална среда - сред треви, листа и камъни, тези силуети губят своята мащабност. Просто си изглеждат като кукли в мащаб 1:1.
- Дисциплината ФТ е дисциплина на прецизната стрелба. Едва ли има ФТ стрелец, който да се заглежда дали стреля по "катерица" или по "плъх". Всеки си гледа единствено и само убойната зона. Силуетът на мишената може да има значение само при истински ловната дисциплина "ХФТ". Като добавим и позата "ФТ", която всички видяхме на снимките как практикуват снайперистите от Втората световна - може да се каже, че ФТ си е почти снайпинг за пневматична пушка. Вярно - няма стрелба от двунога, няма поза легнал. Но за мен лично - ФТ е много далеч от ловната и много близо до снайпинговата стрелба.
- като добавим и Варминт /за любителите на по-големи дистанции/, както и БР /за любителите на статичната прецизна стрелба/ - към настоящия момент считам че практикуваните дисциплини покриват достатъчно разнообразие от интереси в сферата на прецизната стрелба.
С две думи: анулирам своята идея :yes:. Но темата си остава, разбира се, отворена за подобни идеи, или за развитие на нахвърляното до момента :).
 
A

Anonymous

Гост
Старичка тема , но сега попадам на нея . Вярно ,че инвентар за разставяне няма , а и да има ще е доста по тежка задача от тоя за ФТ , но в крайна сметка мисля че Архитекта е прав . С тия оптики , да стреляме по " плъхове , катерици , зайци и др. " , не е лошо . Като знам с какви оптики се стреля в армията и на какви разстояния ( е оръжията са друга бира) , ми бе смешно отначало , но все пак спорта си е спорт . Бих се включил в развитието на идеята , въпреки ,че за сега и Пламен се е отказал май от нея . Все пак идеята дава възможност за избор позата за стрелба (при ФТ има ограничения ) , би могло както се предложи да бъде приложено издирване на целта , а не тя да е предварително означена и това да става да речем за време - намиране и поразяване . А за задачите на снайперистите в армията - там е друга тема . Има снайперисти и снайперисти . Идеята тук е да се направи интересна игра ( спортна дисциплина ) ,привличаща най вече млади хора , щото държавата ни вече абдикира от тая си функция . Дано да съм я разбрал правилно . Навремето в клубовете на Комсомола , ОСО , ОВТПН беше интересно за младежта тъкмо защото се развиваха такива дисциплини . Не че ми е мъчно за тия организации , но идеята бе страхотна и ангажираше младежта . За възпитателните цели няма да говоря . :)
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Мен пък ми е мъчно за ОСО. По-точно от работата му с младите. Аз навремето в Монтана изкарах невероятни дни. Имахме полигон до летището - спускане с макара по въже, въжена стълба, преминаване на пропаст с въже и всякакви други лудории, съчетано със стрелба с АК и парашутни скокове. И всичко това безплатно.. Не бих го заменил за каквото и да е друго забавление. Имаше и лагер-школи за през ваканциите .. абе много хубави спомени..
 
A

Anonymous

Гост
Е те това имах предвид . Лудории от които научаваш много . А сега отде се учим . От компютеро . И какво научаваме - как да стреляме по хора от балконите . Лудост . Спортове непопулялизирани сред младежта . ОК БФТА , какво прави тая организация за популяризиране на военноприложните дисциплини и спортове сред младите хора - МЪЛЧИ . И си чешем езиците за това кой е по по най във форума . Евалла . Саллам алейкум - господа снайперисти . Армия и три четвърти . ;) ;) Вярно - по вкус и цвет таварищ нет . Но тук има прекалено много товарищи , които се именуват домократи ( демократи ли беше ) . Дърпат към старото , ама не знаят как да направят и новото . Е те за това не пиша много из форума . Предпочитам да чета и да преценявам кой колко пари струва . Според това което аз знам и мога - а колко е аз си знам . Не ми пука от сметки , калкулатори , разстояния , снимки на мишени , брой кликове за 5 или 10 метра , и др. подобни . Преди да станеш снайперист - трябва да станеш войник , след това боец , после специалист в областта , за което се четат доста учебници написани от не случайни хора . Тогава чак , може да станеш СНАЙПЕРИСТ , или просто да преминеш курса за такъв - е аз бях от вторите . И се имам за скромен стрелец , със скромни възможности и скромна пушка . Но изместих доста темата , бих участвал в подобно начинание , стига да можем да привлечем шляещи се по кафенета и ъгълчета с особено ( спринцовки в ръцете ) назначение младежи .
 

njatanasow

Редовен Потребител
Момчета ,нали знаете ,че безплатен обяд няма ,освен сиренето в капана за мишки.Кой ще даде пари за мероприятия свързани с подрастващите.Вече и материална база няма.Разпродадена е.Където я има ,пак трябват пари.Изобщо тази тема според мен е загубена,ако не се намери някой идеалист да спонсорира безкрай. :cheers:
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Аз лично ,незнам някой от този форум да изгаря от желание да бъде снайперист. Войници сме били преди 26 години и то по цели 2 годино от младежките си години.
Ако някъде си прочел такова нещо, сподели го.
Тука сме предим хора практикуващи стрелба с пневматично оръжие, в различни развлекателни дисциплини - ФТ, бенчрест, върминт. Стреляме за удоволствие и се срещаме за да се забавляваме заедно. Срещите са обединени около състезания, но до сега не съм видял на тези срещи някой да изгаря от силното желание да е непремнно първи. Като дойдеш на такава среща ще видиш какви хора се събираме, защото живият конткат е по-верния от това което четеш тука, кой какво пише и си правиш изводи за човека.
Други колеги споделят свои мишени, начин на стрелби, техника на стреляне и други такива, в което не виждам нищо лошо.
А колкото до това да развиваме дейност с която да накараме младежите да се запалят по този спорт те подкрепяпм напълно. По-добре с въздушна пушка на поляната с приятели отколкото пред компа, киснене в кафенета, и да недава Господ наркотици.
Сега на колко ще ме оцениш незнам.
:cheers:
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
njatanasow написа:
Момчета ,нали знаете ,че безплатен обяд няма ,освен сиренето в капана за мишки.Кой ще даде пари за мероприятия свързани с подрастващите.Вече и материална база няма.Разпродадена е.Където я има ,пак трябват пари.Изобщо тази тема според мен е загубена,ако не се намери някой идеалист да спонсорира безкрай. :cheers:

На днешно време празни помещения колкото щеш. А за няколко пушки в бюджета на една община ще се намерят пари. Не ми казвай че десет бона са много пари за една община. Просто трябва желание в управляващите. А те там са се навъдили само едни дърти изнервени и алчни връзкари които им се прави нещо, само ако имат изгода от това... Млади хора на високи постове няма. Така е направена системата. :pardon:
 
A

Anonymous

Гост
:cheers:Ами май напоследък толкова се поамериканчихме , че всичко е пари и чужди думи , та забравихме и българския . Колега pavloff , не съм аз човека , който може да те оценява , ти си се оцени сам .
На днешно време празни помещения колкото щеш. А за няколко пушки в бюджета на една община ще се намерят пари. Не ми казвай че десет бона са много пари за една община. Просто трябва желание в управляващите. А те там са се навъдили само едни дърти изнервени и алчни връзкари които им се прави нещо, само ако имат изгода от това... Млади хора на високи постове няма. Така е направена системата. :pardon:
Е те това е истината . На никой не му пука щото няма далаверка - парици . Дали аз съм вече толкова издухан , или поколението е такова , но има едно такова понятие - нарича се ЧОВЕЩИНА И Е БЕЗПЛАТНО господа . Е не е демократично , печелбарско ,по хамерикански , ама е човешко , по български.Идвах на сбирки .Хареса ми . Имам желание пак да дойда , но всичко опира до възможности или кинти , както му казвате сега . Та просто попитах , може ли и ние (аз ) с глупавата си СО2 пушка , която никой не приема сериозно във форума , да участвам в нещо такова за което е темата , без да разбирам и знам .
 

andro

Потребител
За тия двадесет се промениха и ценностите и техниката.Социализма имаше нужда от войници ,такава беше хавата .На 16 стрелях с Калашник и Манлихера и правих първият си марш надскок.Имаше така нареченото военно, чиято цел беше да не гледаме оръжието като аборигени.Там дадох и първия си наряд ,вярно с рязан автомат, ама страха дето останах сам в гората на поста беше голям.Винаги ще има нужда от снайперисти и хора готови да убиват за дадена кауза .По вече от бившите войници са се превърнали в лоени топки с един приоритет бира и мач .Хората от форума са останали поне малко по душа още войниците ,нуждата от досега с оръжие макар и въздушно и стрелбата малко или много запълват празнината.Аман от филантропи ,живота край нас няма да става по добър нито пък света .Учете децата си да стрелят и боравят с оръжие и да се оправят насред голо поле ,може да им потрябва един ден.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Ето, че след повече от три години откакто пуснах тази тема наближава денят, в който идеите за състезание по снайпинг с пневматична пушка ще се превърнат в реалност. Това наименование на дисциплината е по-скоро условно - тя ще остане далеч от истинските състезания по снайпинг и ще бъде просто стрелкова игра с привкус на криминален екшън по силуетни мишени, аранжирани на пределни по правилата на ФТ дистанции.
Трасе: 25 падащи силуетни мишени, аранжирани по двойки в сцени с реалистични макети на сгради, превозни средства и други елементи от околната среда. 15 от мишените ще бъдат с УЗ "глави" - елипси 40х50мм, поставени на дистанции 45-50м. Техническа информация относно този инвентар публикувах наскоро в темата "Спортна стрелба с пневматичен пистолет". Останалите 10 вражески силуета ще бъдат с УЗ 25мм на дистанции 30-35м - при тях ще трябва да избиете оръжие от ръцете на нападател, да разбиете брава на врата и други подобни задачи:

Много от целите ви ще бъдат в непосредствена близост със "заложници". При мащаб 1:5 на силуетите и декорите еквивалентните дистанции на "престрелката" ще бъдат 150-250 м.
Стрелба и отчитане: аналогично на ФТ стрелбата - състезателни двойки, за свален противник Х, за пропуск 0, за попадение в заложник - минус 1 точка. При сцените със заложници вторият състезател в двойката ще наблюдава през оптиката си за евентуални попадения в тях.
Състезанието ще се проведе в деня на пистолетното състезание "Купа Велико Търново". Веднага след приключване на пистолетната дисциплина "Акция" сцените с 15-те силуета ще бъдат преместени на трасето за снайпинг. При предвидената пропускателна способност на пистолетното трасе 4-5 участника на час считам, че в 13.30 - 14.00 ще могат да започнат "снайперистите". При добра продължителност на деня и стегната организация времето ще стигне и за двете състезания :rambo: . Който се включи и в двата специални отряда /с пистолет и с пушка/ - ще участва в комплексно класиране по сбор от точките в двете дисциплини: "Акция" и "Снайпинг" :winner:
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
:bravo:
Както винаги страхотна идея. За реализацията съм повече от сигурен, че ще е на най високо ниво.
Стягам пушката. Само кажи датата и колко литра успокояващи да нося за "заложниците'
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
BAD TORO написа:
колко литра успокояващи да нося за "заложниците'
Това си е направо идея, Симо :cheers:! На момента внасям допълнение към регламента: за всяка наказателна точка - глоба една студена литрова бира от леденишкия магазин за тържествената трапеза след състезанието ! Еееех, ако духне и един хубав ветрец - каква почерпка ще стане :yahoo: !
Относно датата: всичко е почти готово, но един от агентите от мускетарското ни подразделение пак е без пушка. Няма как, брат по оръжие - ще трябва да го изчакаме да си нагласи новия снайпер и да се включи пълноценно като острие в специалния ни отряд :rambo:.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Архитекта написа:
всичко е почти готово
Шегичка, приятели :D ! Готово е, ама ... на компютъра ми. Докато стане за товарене към Леденик - отидоха минимум два месеца ???.
След толкова труд и средства по изработването на този уникален инвентар ще е грехота да го отстреляме само в един кръг. За два кръга ще ни трябват около 3 часа. И в 14.00 да почнем - до 17.00 ще ги опаткаме. Почерпка, обработка на резултатите и прибиране на "катуна" - в 18.30 можем да закрием срещата. Затова смятам да се мобилизирам с подготовката и да целя деня на лятното слънцестоене - 22-ри юни, събота. До 21.30 ще е светло за шофиране и ще можете да пътувате към къщи спокойно. Който бърза да се прибере - просто ще пропусне втория кръг.
Всичките 12 сцени от инвентара ще бъдат раздадени за спомен и личен отстрел /докато се скапят/ на първите 12 участници по реда на тяхното класиране. Мишените са разчетени и тествани за надеждна работа в диапазона 3-11J. Т.е. състезанието по снайпинг ще бъде с енергиен таван 16J :).

P.S: Кратко допълнение относно оборудването: при свободните пози за стрелба ще може да се използва двунога, която стъпва директно на земята /т.е. не ФТ двунога, която е късичка и ще изисква допълнителен бруствер/.
Който иска максимално да се кефи може да помисли и за подходящи тактически аксесоари в облеклото.
Аз досега съм ви посрещал с мускетарска шапка и синя каска, а тази среща ще открия с това:

Ха да видя как ще ме снимате :p ;) ?!
 

MrBarry

Потребител
Уау.... не бях попадал на тази тема. Идеята на Архитекта направо ме захласна! Ще е нещо уникално и с каквото мига бих помогнал за осъществяването и.
 
Нагоре