Регламенти за ФТ, БР, Пистолет...

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
soundmax написа:
1. Регламент за BR50 и BR Group - Команди и сигнали - При ППП ако може да се позволи да се изстрева чашката в безопасна посока извън мишената при подаване на сигнал, и какво даправят пушките с фиксирана цев когато се подаде сигнал, за чупещите цеви е ясно, смятам че не е необходимо да обяснявам защо не искам да задържам пушката заредена , а да изстрелвам чашката.
Дали е чупеща или фиксирана цев - все под напрежение ще остане пружината. Във всички случаи по-опасно е пушките да останат заредени след сигнала, дори и на предпазител, отколкото да произведат изстрел и тогава да се поставят на земята. При спиране на стрелбата по технически причини, а не поради черезвичайно обстоятелство /поява на човек на стрелковото поле/ е по-добре състезателите да произведат заредения си изстрел.
Изискването за поставяне оръжието на земята не е пресилена мярка, според мен. При ФТ и БР имаме седалки и масички, от текста за ХФТ е видно, че и за тази дисциплина се допускат подложки за сядане и лягане до 2см. Така че - има на какво да се положи оръжието ако е кално :).
 

andi

Редовен Потребител
По принцип оръжие на земя не се оставя , а дълго оръжие се държи с цевта на горе !
Ама някои много иска да е откривател на " топлата вода " де !
 

братушка

Редовен Потребител
И двете забележки на soundmax са основателни. Но вече няма да променям регламентите до Общо Събрание. Не е работа всяка седмица да намираме по някое кусурче и всяка седмица съответно да внасяме корекции. Обсъждайте тука и после съберете всички забележки и предложения за промени за ОС.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Наистина е досадно да се казва всичко на порции, можех и по-рано да го напиша това( за което съжалявам :rose:), но единственото нещо което ме спираше беше че не съм член на БАФТ (което скоро смятам да се промени)и не знам как щеше да се възприеме :)
 

DANNY

Редовен Потребител
andi написа:
По принцип оръжие на земя не се оставя , а дълго оръжие се държи с цевта на горе !
Ама някои много иска да е откривател на " топлата вода " де !

Оръжието и без това никой не го слага на земята. Всеки го сляга в/у възглавничката за сядане а това не е земята.
И в всички страни практикуващи ФТ в истинския си вид е прието да се носи оръжието с цевта надолу!
И в това нещо има своята логика. Една чашка попаднало по неволя в кракът например е много по-малък проблем от такава попаднала в окото /да недава господ никому!/
А както свикнеш така и ще си остане за винаги.
Един ден когато решиш да идеш на вън на среща или състезание с чуждо участие за нарушение на мерките за безопастнос те гонят.
По тази и причина всички състезания в София се провеждат по този начин. За създаване на навици.
Само тая годин ние имамаме 2 чужди прояви- Морско и световното в Унгария.


-------------------------------------EDIT-------------------------------------------------------


А ето и някои снимки от миналогодишното световно първенство в Южна Африка.
Предполагам, че чичкото от Нова Зенландия не се разхожда само с коженото екипче защото му е студено.

...Просто не му е забранено!

user2325_pic4528_1254070148.jpg


user2427_pic4594_1254145409.jpg


И коланите които са показани по-нагоре също са разрешени НО само от Американската ФТ Асоциация

.
 

andi

Редовен Потребител
ФТ в истинския си вид е прието да се носи оръжието с цевта надолу



В истинските състезания с дълго ОРЪЖИЕ ( провеждащи се от над 200 години ) цевите са нагоре ! Защо ли ???
 

DANNY

Редовен Потребител
Andi Предполагам правиш разлика във вида на проектилите.
 

alexdi

Потребител
Ако цевта е надолу,не е ли възможен рикошет,я от камък,я от нещо друго?
 

братушка

Редовен Потребител
Изпревари ме.
В някои държави "практикуващи ФТ в истинския си вид" за носене с цевта надолу дисквалифицират.
Има много спорове надолу да е цевта или нагоре. Но при всички положения пренася се оръжие във вертикално положение.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Случвало се да правя истрел в земята пред мен под лек ъгъл, убеждавам те хич не е безопастно, пръста фръкна към лицето ми и в очите(добре че не бяха камъчета), а едва ли някой ще си допре дулото в главата като ходи, още не съм виждал някой да се разкарва така.
 

andi

Редовен Потребител
Аз разлика правя , но какво от това ? Възд. пушка не е ли дълго оръжие ?
И като говорим за стрелкови навици , за ФТ в България се говори от 2 години . А с тези които имат стрелкови навици от 20 години какво правим ?
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Като не получих повече пояснения от работната група, потърсих малко помощна литература и си реших проблема с височината на седалчицата:

В комплекта влизат указания за ползване: 1+2+3 за София, 1+2за Унгария, 1+3 за Националните срещи.

Техническите проблеми никога не са ме притеснявали, имам обаче сериозни притеснения относно наличието на толкова помощна литература. И не знам защо авторите на последната книжка изобщо не ги притеснява този факт?

 

братушка

Редовен Потребител
И не знам защо авторите на последната книжка изобщо не ги притеснява този факт?
Авторите на последната книжка всъщност са предложили за обсъждане в тази тема не 1, а 7 регламента.
Може би трябва и тях да добавиш към картинката?
А може би трябва да добавиш и още десетина, по които се провеждаха Националните Срещи преди появата на софийските и търноските такива.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Вчера се изразих отдалеч и полекичка - не хвана ред. Днес пак полекичка и метафорично - пак не хвана. Ами ето го едно към едно, че белким хване ред: В настоящата тема имам пост, в който споделям уважение към положения труд по създаване на регламентите. Това ми отношение не се е променило и до днес. НО: лично аз не бих си мръднал пръста да пиша регламенти за национална Асоциация, ако тези регламенти няма да бъдат единствени и за всички регионални клубове, които изграждат тази Асоциация. Ще обсъждам правилата с представители на клубовете докато се получи пълен консенсус в работната група и действащите към момента клубове ще приемат регламентите едно към едно. А тези клубове, които в бъдеще ще се регистрират - също ще бъдат така добри да приемат тези национални регламенти, ако искат техните членове да участват в живота на асоциацията. Така виждам аз нещата, ако говорим за Асоциация. Предполагам, че днес ясно се изразих, и ако някой реши да отговори на поставения въпрос нека да не е със снимчици на якенца и коланчета.
 

poacher

Потребител
Нека опитам и аз ясно да се изразя:

Регламентите на БАФТ са тези, поставени в първия пост най-горе! (помолих да бъдат поставени в отделна заключена тема)
Подлежат на последваща периодична редакция, но такава няма да се прави ежедневно, защото на някого нещо му хрумнало.

Когато БАФТ провежда състезания - ползват се тези регламенти.
Когато друг провежда състезание под шапката на БАФТ - ползват се тези регламенти.
Когато някой провежда състезание и не желае да има общо с БАФТ - ползват се правила, каквито съответния организатор сметне за добре.
 

lynx

Редовен Потребител
Колеги, хайде да не издребняваме на тема "безопасност", че ставаме смешни.
По принцип има хиляди вероятности някой да пострада с нашето хоби, но няма смисъл да се въвеждат пресилени забрани и ограничения.
Всички носим глави на раменете си и ще положим старание да не стават инциденти поради прояви на невежество ;)
А относно това:
poacher написа:
Нека опитам и аз ясно да се изразя:
.....
Когато БАФТ провежда състезания - ползват се тези регламенти.
Когато друг провежда състезание под шапката на БАФТ - ползват се тези регламенти.
Когато някой провежда състезание и не желае да има общо с БАФТ - ползват се правила, каквито съответния организатор сметне за добре.
Много точно казано от poacher ! Така си е най-добре!
Архитекте, няма смисъл да се правиш на синя каска и да "обединяваш" БАФТ и Клуба.
БАФТ си е БАФТ и Клуба си е Клуба.
Какво ти пука, че на състезанията в София правилата ще са малко по-различни?
 

poacher

Потребител
Не е важно кога е основан Софийския Клуб. Дали е преди или след БАФТ не е от значение.
Щом не искат да са част от БАФТ - тяхна воля. На никого не се сърдя или пък ще гледам с други очи.
Просто на организираните от ФТКС състезания ще стреляме по техни регламенти и т'ва е.

Всеки съществуващ или новосъздаден регионален клуб може да се асоциира с БАФТ, стига да искат.
Не смятам да се аргументирам или да давам положителни насоки за каквото и да е.
На конкретния въпрос на Дани: "защо трябва да стана член на БАФТ?", ще отговоря така - Не трябва! Всичко е по желание ;)
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
братушка написа:
По време на провеждането на ОС, единственото засега, на което е утвърден Устава, ти беше там, но отказа да присъстваш на самото събрание;
Говоря за Концепция, не за Устав. Ето какво ми е отговорено на принципен въпрос, подобен на този от горния пост на акраба, относно концепцията на БАФТ на 13 юли 2009 от теб, братушка:
" @Архитекта
Въпроса е коментиран многократно преди.
Целта на организацията е да остане отворена за всички желаещи и да разпространява идеите си. Не бива да се превръща в затворен клуб на "посветените".
"
Съвсем ясно ми се казва, че концепцията на Асоциацията е коментирана многократно преди регистрацията на БАФТ , съответно и преди скромната ми регистрация в този форум. Това имах предвид :).
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Поразмениха се някои откровения, мисля че е време и аз да споделя основната си мисъл. Тези от вас, които ме познават предполагам отдавна са се досетили, че няма да седна да търкам клавиатурата за 2.5 см на някакви възглавнички :). Та от малкото противоречие с различните регламенти - към това, което наистина ме безпокои:
Обръщам се към членовете на УС на БАФТ: ако аз като член на УС давам труда си за развитието на една любителска организация, не бих подминал факта, че запалени любители от големи регионални групи като Софийската и Варненската не членуват в тази организация и не изразяват отношение по дискутираните организационно-технически въпроси. Не може да не ми светне лампичката, че тези колеги или са прекалено съгласни или изобщо не са съгласни с това, което правя.
Първото, което ще си помисля е защо е така и къде съм тръгнал да развивам Национална Асоциация без членството на едни от най-запалените любители на стрелбата. Ще се свържа с тези групи, ще им поискам мнението какво биха желали да се случи, за да имат интерес да членуват в организацията за която си давам труда, пък чак тогаз ще почна да работя конкретно. За да знам за кого го правя. Кажете ми сега - на вас не ви ли светка сигналната лампичка че нещо не наред? Познавам се лично с всички членове на УС и съм убеден, че няма да ми надянат "синята каска", а ще ми отговорят откровенно :).
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Архитекта написа:
Поразмениха се някои откровения, мисля че е време и аз да споделя основната си мисъл. Тези от вас, които ме познават предполагам отдавна са се досетили, че няма да седна да търкам клавиатурата за 2.5 см на някакви възглавнички :). Та от малкото противоречие с различните регламенти - към това, което наистина ме безпокои:
Обръщам се към членовете на УС на БАФТ: ако аз като член на УС давам труда си за развитието на една любителска организация, не бих подминал факта, че запалени любители от големи регионални групи като Софийската и Варненската не членуват в тази организация и не изразяват отношение по дискутираните организационно-технически въпроси. Не може да не ми светне лампичката, че тези колеги или са прекалено съгласни или изобщо не са съгласни с това, което правя.
Първото, което ще си помисля е защо е така и къде съм тръгнал да развивам Национална Асоциация без членството на едни от най-запалените любители на стрелбата. Ще се свържа с тези групи, ще им поискам мнението какво биха желали да се случи, за да имат интерес да членуват в организацията за която си давам труда, пък чак тогаз ще почна да работя конкретно. За да знам за кого го правя. Кажете ми сега - на вас не ви ли светка сигналната лампичка че нещо не наред? Познавам се лично с всички членове на УС и съм убеден, че няма да ми надянат "синята каска", а ще ми отговорят откровенно :).
Пацо,лично и откровено ти споделям,че половината мишени в Търново бяха правени с парите на членове на БАФТ от Русе,София,Пловдив,Козлодуй,Монтана,В.Търново.
познавам лично почти всеки от тези 21 човека и няма такъв,дето да не е от "най-запалените" фенове на стрелбата с въздушно оръжие.
Асоциацията,мисля,ти оказа съдействие на замисленото от теб и успешно проведено мероприятие.
постави горния си пост до онзи твой "с горещите благодарности към УС на БАФТ...срещата нямаше да е възможна...бла,бла"
тъй че първо ще поработя конкретно за тези 21 човека,пък ако на някой друг му хареса,да заповяда.
 
Нагоре