Регистрация на въздушна пушка над 24 J в КОС -

6tangata

Редовен Потребител
Сега взех на съседа Славия-та, че аз нямам, а той имал и хронограф. Стреляме със сачма 0.475 и дава 8 джаула, стреляме със сачма 0.547 и даде 7.5 джаула, защо нали дулната енергия се запазва? Дали не е нещо от надморското равнище, защото един път пушката беше на пода, а в другия случай на дивана?
 

немезис

Редовен Потребител
Сега взех на съседа Славия-та, че аз нямам, а той имал и хронограф. Стреляме със сачма 0.475 и дава 8 джаула, стреляме със сачма 0.547 и даде 7.5 джаула, защо нали дулната енергия се запазва? Дали не е нещо от надморското равнище, защото един път пушката беше на пода, а в другия случай на дивана?
Принципно по-тежкия проектил би трябвало да вдига джаулите.Да не е било обратното.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Сега взех на съседа Славия-та, че аз нямам, а той имал и хронограф. Стреляме със сачма 0.475 и дава 8 джаула, стреляме със сачма 0.547 и даде 7.5 джаула, защо нали дулната енергия се запазва? Дали не е нещо от надморското равнище, защото един път пушката беше на пода, а в другия случай на дивана?
Не е от това. По-скоро единия път си стрелял на първия етаж, а втория път съответно на втория етаж.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Не е от това. По-скоро единия път си стрелял на първия етаж, а втория път съответно на втория етаж.
Добра логика и на двама ви, а дали единия път не е стрелял на горе, другия надолу :pardon:Чакам още мнения да се образовам поне малко :popcorn:
 

Коцкар

Редовен Потребител
На втория етаж понеже е на високо въздуха е по разреден и съчмата лети по бързо с по-малко съпротивление освен това е било и обяд и времето се е постоплило и въздуха се е разширил за разлика от сутринта когато е било студено (сгъстен въздух) и е стрелял от земята.
 

Oleshko

Новодошъл
А сега де!!! А как ще си го занеса до мястото на стрелбата???
Чети закона. Незаредено, може би в куфар или калъф или може би по друг начин не позволяващ моментално изпозване. Носи си и поне фото копия на документите. А ако мястото на стрелбата не е лицензирано .... Имаш проблем. Личен опит. Ако не знаеш по закон не може да се ловува с пневматично оръжие. В България по закон пневматичното оръжие е за лично ползване. Кофти закон но закон. Отиваш да стреляш в гората и горския те хваща. Иди доказвай че не ловуваш. И на мен не ми харесва но е така.

Как така се изчислява енергията? Нима всеки сам може да си изчисли енергията на въздушните си оръжия, не разбирам? Мислех, че само с лицензиран хронограф се получава точната цифра или бъркам?
Енергията се доказва с оригиналните док на оръжието. Ако го пипаш след това и органите докажат, а те ако се заядат си в big sheet. Иди доказвай че не си камила. Лично убеждение, не бъди тарикат и спазвай закона. Кофти е и на мен не ми харесва .... ноооооо ....

Как така се изчислява енергията? Нима всеки сам може да си изчисли енергията на въздушните си оръжия, не разбирам? Мислех, че само с лицензиран хронограф се получава точната цифра или бъркам?
Лицензиран или не можеш да имаш представа какво обяваваш пред властите. Тарикатлъците вече са личен проблем проблем с властите
 

Djack

Редовен Потребител
Чети закона. Незаредено, може би в куфар или калъф или може би по друг начин не позволяващ моментално изпозване. Носи си и поне фото копия на документите. А ако мястото на стрелбата не е лицензирано .... Имаш проблем. Личен опит. Ако не знаеш по закон не може да се ловува с пневматично оръжие. В България по закон пневматичното оръжие е за лично ползване. Кофти закон но закон. Отиваш да стреляш в гората и горския те хваща. Иди доказвай че не ловуваш. И на мен не ми харесва но е така.
Ако е във вързан чувал не става ли? И сезала на възел, да се отвързва трудно? Кое използване на пневматичното оръжие не е лично, като отидеш на полето да стреляш? Ама то и там няма да става, че ако мине полския, може да помисли, че си за пъдпъдък...!
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Закон за запазване на енергията. Четете по въпроса нета е пълен. Ако не ви се чете има едно нещо дето му викат ютюб. Там може исамо да се гледа.
Много полезно четиво. Обаче нещо не мо'а са спрая с тези формули и математика. Би ли ми помогнал! Имам едно Хасанче пък не знам колко джаула е. Ако имаш някой клип от тубата - да дадеш линк - ще съм ти много задължен.
 

emci74

Редовен Потребител
Oleshko, пушката ми има "върток"16 степени за регулировка. За всяка степен имам още 2"въртока" по 5 степени за регулировка на силата. Мога да стрелям в диапазона 100-350 мс в зависимост от фабричната регулировка на пружина и клапан. Би ли ми обяснил , колко джаула е аджаба?
 

Астрален

Редовен Потребител
Защо имаю чувството, че някой е регистрирал "чатбот" като член във форума???
Не само ти имаш това чувство!
Изглежда ми, че не е само един форумният чат бот с изкуствен интелект. Повече изкуствен, отколкото интелект...
 

De_Marco

Редовен Потребител
Кой оръжейник в България има правото да замери и издаде документ, че въздушната пушка е под 24 джаула? Всеки или само във Випа имат такава възможност? По моята логика, всеки оръжейник, с нужната апартура, би трябвало да може, но не знам има ли законова рамка за това.
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Съжалявам, че ще го прочетеш, но и във ВИП-а не могат.. Лицензирания им хронограф не работи от над 1 година и вече тази услуга не я предлагат.
 

De_Marco

Редовен Потребител
Значи цяла България вече няма лицензиран да издава такъв документ? Ужас. Преди повече от година, когато си взех един Метеор от тях, беше придружен с техен документ, че е под 24 джаула, интересно сега какъв документ дават, при покупка на такава пушка...
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
Значи цяла България вече няма лицензиран да издава такъв документ? Ужас. Преди повече от година, когато си взех един Метеор от тях, беше придружен с техен документ, че е под 24 джаула, интересно сега какъв документ дават, при покупка на такава пушка...
Преди няколко месеца в Пловдив Випа си издаваха..
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Аз говорих за ВИП-а в София. За другите градове не знам. Иначе ако отидеш с пушката и е наистина под 24J , може и да ти напишат, опитай.
 
Нагоре