Регистрация на въздушна пушка над 24 J в КОС -

Бай Колю

Редовен Потребител
Това не е важно. Важното е, че този модел хронограх има придружаваща документация. А за тези от БИМ само това е важно. Трябва да им подам модел с документация. И да ги чакам да мислят - дали могат да издадат документ за калибриране.
 

Attachments

  • ProChronoDLX-Manual-2019-FINAL-web.pdf
    1 MB · Прегледи: 9

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Аз моя няма да го продам,но ще се включа да съберем пари да купим един от Щатите...щом Родината има нужда!
Ебаси...в детството живеех в държава дето пращаше хора и техника в космоса...сега немогат да премерят скоростта на плюнка...не, нямам жал за комунизма...ама е смешно(всъщност трагично)
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Ами тези от 100 джаула са 5-10 пъти по-скъпо от тези под 24 джала obviously. Можеби със редки изключения за някакви колекционерски модели.
Баце, имам пушка 7.5 джаула за 1700 лева. FWB 603. Недей така.
 

emci74

Редовен Потребител
Обаче ако нямаш такъв документ и ти дойде полиция на проверка докато си щракаш по капачки как ще им обясниш че евтиното pcp или пружинка е слабичко ако не им дадеш нещо на български с печат да прочетат някои да кажем са по запалени и знаят различните модели но няма да са всички такива.
"Съвестни" граждани са ми пращали полицаи. Единственото което ми поискаха е лична карта. Предполагам на компютъра излиза цялата им нужна информация.
 

gonzo-garage

Потребител
Един инженерен подход да предложа, че за много самодейни инициативи прочетох...

1. МВР се самосезира или е сезирано за необходимост от устройство
2. Възлага се от МВР, на Комитетът (Комитет или Институт, ама май сега е Агенция) по стандартизация да предложи поне три варианта за сертифицирани или сертифицируеми устройства съобразно нуждите
3. Приема се от Агенцията, с участие на МВР, оферта.
4. Доставка.
5. Държавно одобрение след тест и ала-бала...(от онзи същия Комитет или Институт, или най-, Агенция), заедно с комисия от МВР

Финансирането е от бюджет на МВР....
Иначе няма как да се случат нещата...самодейно е благородно, но правно много неиздържано
Нарочно не влизам в подробности

После пътища много, или лаборатория към Агенцията или към МВР.
Зависи, кой може да има търговска дейност или добиване на приходи от дейност...тук търговските прависти могат да подскажат...

Как мислите, дали би се получило?
 
Последна промяна:

rivan

Редовен Потребител
Наскоро преглеждах закона за оръжията...и т.н.Някъде мярнах, че документ за енергия могат да издават само лицензирани оръжейни работилници, или нещо от сорта. Юристите да кажат... Та май само със сертифицирането на измервателния уред няма да се мине.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Никой не е казал, че ще мине само със сертифициране на хронограф. Но отнякъде трябва да се почне.
Относно оръжейните работилници - режимът е регистрационен. Чл.132 и следващи от ЗОБВВПИ. Освен търговци такива дейности могат да извършват и спортни организации.
ПП - СКСС "Светкавица" гр.Търговище имат такава работилница.
 
Последна промяна:

6tangata

Редовен Потребител
Аз си го представям така: патрулни полицаи виждат, че се стреля с въздушно извън града. Отиват: ще вземем пушката, че не знам, колко джаула е може да е над 24. Лицето: добре няма проблем, някакъв документ? Полиция: Ами не, ние просто си решаваме и тия я взимаме, без нищо. Лицето: ами добре. Кога ще ми я върнете? Полиция: Еми подариха един хронограф от БГФТА, който се лицензира успешно и след разговор с прокурор, ще се назначи експертиза и ще се използва вероятно същия хронограф. Лицето: а добре, ами ако се окаже, че всичко е ОК, аз няма да се цупя, че така се получи и без нищо ми взехте тръбичката. Полиция: Да ние си решаваме и си взимаме.

Героите, техните действия и изказвания са измислени.
При сигнал за правонарушение може да се случи малко по-различно. Частта с хронографа си остава.
P. S Полиция да вземе "нещо" от лице си има няколко варианта или поне 2, това ще е във втора серия, там се ще обясни.
 
Последна промяна:

emci74

Редовен Потребител
Доколкото ми е известно, полицията без съставен протокол не може да изземва нищо. Отделно, поправете ме, ако греша, трябва да бъде разписан и от свидетел.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Така е, но с едно малко уточнение. По ЗМВР полицейските органи могат да изземат вещи само ако за тази вещ има сигнал за издирване:
.................
Чл. 84. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2017 г. с Решение № 4 от 14.03.2017 г. на КС на РБ по к. д. № 16 / 2016 г.; изм. и доп., бр. 97 от 2017 г.) (1) Полицейските органи могат да изземват временно вещ, за която има сигнал за издирване в ШИС и/или в информационите фондове на Международната организация на криминалната полиция (Интерпол).
(2) Лицето, в което се намира издирваната по ал. 1 вещ, се поканва да я предаде доброволно. За доброволното предаване на вещта се съставя протокол, който се подписва от лицето, което предава откритата вещ. Копие от протокола се предоставя на лицето.
(3) При отказ на лицето да предаде вещта по ал. 1 тя се изземва, за което се съставя протокол. Протоколът се подписва от лицето, в което е открита вещта, и от един свидетел. Копие от протокола се предоставя на лицето.
(4) Отказът или невъзможността на лицето да подпише протокола по ал. 2 или 3 се удостоверява с подпис на един свидетел.

................
Другото изземване е по НПК - когато има достатъчно данни за извършено престъпление. То се извършва от разследващ полицай.
ПП - ШИС - Шенгенска информационна система.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Да отиваш на МП и виждаш, че има труп и съседа му държи оръжие - огнестрелно, въздушно...... Аааааа то не се издирва, няма да го вземаме като ВД......
Както казах - другото изземване е по НПК - когато има достатъчно данни за извършено престъпление. То се извършва от разследващ полицай. В тази хипотеза има крещящи данни за извършено престъпление. Тук самото физическо изземване ще бъде извършено от първите полицаи, посетили местопрестъплението. Документалното изземване - от разследващ полицай.
 

DGman

Редовен Потребител
Като знам как и къде съхраняват оржието/в мазето/ как да им дам пушка за 7000+
Като ми я върнат по червена от лисица. После кво праим?
 

незнайко

Редовен Потребител
Оръжието може да бъде иззето ( При липса на престъпление) , само с протокол от разследващ полицай в присъствието и подписите на двама свидетели (поемни лица ) , като в протокола се прави пълен опис и състояние на иззетото имущество. Така че всеки полицай не може и няма правото да каже дай си пушката и чао. Доста ще го сърби някъде после и ще си плати гяволука за превишаване на правомощията. Имах щастието ,или нещастието да присъствам в доста такива моменти , та понаучих някои неща от там де.
 

Oleshko

Новодошъл
Интересна дискусия. Ама то като не се чете. Формулата за изчисляване на дулната енергия е Е=m.v2/2. https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Дулна_енергия
За тази цел трябва да се премери теглото на <span class="corrected">сачмата</span> и скоростта при напускане на цевта. Другото е проста математика и един закон за запазване на енергията. Научно популярно пружината развива определена енергия която е относително постоянна. Тя се предава на <span class="corrected">сачмата</span> посредством сгъстения въздух. Да ако са измерени една скорост и едно тегло на <span class="corrected">сачмата</span> ще се види дулната енергия. При по тежка <span class="corrected">сачма</span> скоросста ще е по малка но масата повече. Дулната енергия се запзва. Закон за запазване на енергията. Четете по въпроса нета е пълен. Ако не ви се чете има едно нещо дето му викат ютюб. Там може исамо да се гледа.

Аз си го представям така: патрулни полицаи виждат, че се стреля с въздушно извън града. Отиват: ще вземем пушката, че не знам, колко джаула е може да е над 24. Лицето: добре няма проблем, някакъв документ? Полиция: Ами не, ние просто си решаваме и тия я взимаме, без нищо. Лицето: ами добре. Кога ще ми я върнете? Полиция: Еми подариха един хронограф от БГФТА, който се лицензира успешно и след разговор с прокурор, ще се назначи експертиза и ще се използва вероятно същия хронограф. Лицето: а добре, ами ако се окаже, че всичко е ОК, аз няма да се цупя, че така се получи и без нищо ми взехте тръбичката. Полиция: Да ние си решаваме и си взимаме.

Героите, техните действия и изказвания са измислени.
При сигнал за правонарушение може да се случи малко по-различно. Частта с хронографа си остава.
P. S Полиция да вземе "нещо" от лице си има няколко варианта или поне 2, това ще е във втора серия, там се ще обясни.
Ами казуса дето го описа ... сам ще си си виновен. Това че имаш ВО за лично ползване не означава, че можеш да се развяваш с него насам натам а и да стреляш. Справи се със закона. Носене на оръжие дори въздушно дори с уведомление не е разрешено. Притежаване и носене са две различни неща.
 
Последна промяна от модератор:

sts1969

Редовен Потребител
Ами казуса дето го описа ... сам ще си си виновен. Това че имаш ВО за лично ползване не означава, че можеш да се развяваш с него насам натам а и да стреляш. Справи се със закона. Носене на оръжие дори въздушно дори с уведомление не е разрешено. Притежаване и носене са две различни неща.
Колега, успокой малко топката, разбирам те че искаш да си деен по всички теми, но откриваш топлата вода за стотен път, а и не е по правилата на форума, да се пускат по няколко поста един след друг. ???
 

Djack

Редовен Потребител
Ами казуса дето го описа ... сам ще си си виновен. Това че имаш ВО за лично ползване не означава, че можеш да се развяваш с него насам натам а и да стреляш. Справи се със закона. Носене на оръжие дори въздушно дори с уведомление не е разрешено. Притежаване и носене са две различни неща.
А сега де!!! А как ще си го занеса до мястото на стрелбата???
 

6tangata

Редовен Потребител
Как така се изчислява енергията? Нима всеки сам може да си изчисли енергията на въздушните си оръжия, не разбирам? Мислех, че само с лицензиран хронограф се получава точната цифра или бъркам?
 
Нагоре