Регистрация на въздушна пушка над 24 J в КОС -

rivan

Редовен Потребител
Може би е въпрос по-скоро на статистика и оправдание за заплатите на КОС - аджиите.
 

vedra

Редовен Потребител
Както и да е. Това разклонение на темата май не му е мястото тук. Въпреки че ми е интересно да разбера дали по чашките могат да се проследяват макар и минимални следи ( поне калибъра да се установи) и дали КОС тестват предадените за регистрация оръжия или тези данни се взимат от производителя. Нещо май по ми прилича на чиновническа работа туй тяхното. А и отделен регистър на ВО със сигурност носи по някой лев на заплатата им.
 

rivan

Редовен Потребител
Над 24 дж, при удар в твърда повърхност, чашката придобива формата на 2 стотинки, така че няма как да се изследва от криминалисти!
 

vedra

Редовен Потребител
И аз така си го представях ама де да знам, при тези нови технологи...
Значи тезата ми за "дедовия" не е пресилена?
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Основания за "този" режим е да може евентуално да се установи нарушение в даден район.
Някой стреля в нарушение на правилата, по автобус и чупи стъкло.
Локализира се мястото и посоката, от която е дошъл изстрелът и се търси "оръжието" по деклариран адрес на собственика.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Тези неща не са за тази тема, този раздел и този форум. Тъй като такива размишления на глас могат да навредят. Иначе по темата: Меките оловни проектили се деформират само при среща с наистина твърди повърхности, засилени с нужната енергия. Със същата енергия, навлизайки в тяло или мека материя, проектилите са почти изцяло или дори изцяло запазени - съответно годни за балистични експертизи, сравнения и изследвания. Както казва ivodoc решено е, че трябва да се знае, кой притежава ВО над 24 джаула. Което според мен е правилно.
 

DGman

Редовен Потребител
Имам следния въпрос.
Нова пушка с издадена фактура на името на продавача. Не уведомена все още никос.
Мога ли да я купя само с договор и да я уведомя на мое име или трябва да се уведоми на името на продавача и след това да я взема с договор и да я уведомя на мое име
Благодаря предварително на знаещите.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Покупко-продажба, документирана с договор между две физически лица, не изисква наличие на фискални документи (фактура, касов бон), освен, ако не са посочени в самия договор.
Но ако са нужни, наппример, документи необходими за пренос на Гаранцията, могат да се посочат.
 

DGman

Редовен Потребител
Личен опит от днес КОС Ихтиман
Показах документа за покупко-продажба
Показах пушката наснимана на телефона
От всички страни да се вижда марка,модел,номер
Човека попълни данните на компютъра сверявайки ги със снимките и документа.
-Потпиши тук. Дай 2,50.мини след обяд или утре да си вземеш уведомлението.
Аз доволен :winner:
Успех на всички и да имат същия късмет:cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
По принцип на повечето места е безплатно уведомяването.
Уж им бяха забранили да събират пари за такива неща, но явно отново се потвърждава факта, че всяка служба КОС е собствена губерния.
 

didochko

Новодошъл
Да споделя и опита от моята регистрация на въздушна пушка от днес. Отидох до 07-мо РПУ София, в службата на КОС имаше 2-ма служители, 1 униформен и 1 цивилна. Нямаше никакви чакащи хора влезнах, жената ми даде бланка за уведомление, в която попълних личните си данни и данните на пушката, и заедно с вече преснимани копия от Л.К. и документа, издаден ми от магазина при покупката, бяха взети от нея и ми бе дадена бележка с входящ номер като ми каза да дойда след 1 месец, за да си получа документа. Буквално цялата процедура ми отне 3-4 мин. Нито ми искаха самата пушка, нито някакви пари. Бях изключително доволен колко бързо мина всичко.
 
Нагоре