Регистрация на въздушна пушка втора ръка без документи?

pushka1

Потребител
Здравейте,
искам да си купя въздушна пушка втора ръка, но собственикът няма никакви документи като фактури или касов бон, и пушката не е регистрирана в КОС. Има ли възможност това да стане по някакъв начин, или да се насоча към друг продавач :)
 

pushka1

Потребител
В момента я чета, досега няколко страници прочетох, не успях да открия нищо, което да даде отговор на въпроса.
 

dberov

Редовен Потребител
Има колега, лично аз съм писал и по този въпрос, почети и ще намериш.
 

pushka1

Потребител
Ok. Ще продължавам с четенето. За по-лесно ще гледам за твой пост.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Първото и най-важното е с каква мощност е пушката?
Ако е под 24 Дж въпроса става безпредметен.
Ако е с по-висока, не е проблем да отидеш и подадеш заявление, но по този начин се декларира от стария собственик нарушение на закона и риска да го глобят остава за него. Ако е съгласен да рискува и осъществите сделка, ти проблеми нямаш.
 

lynx

Редовен Потребител
pushka1, толкова много читави пушки се продават.
Ти точно на тази без документите ли налетя?
Или вероятно цената е "кой колкото даде"?
 

pushka1

Потребител
Става дума за 34 джаула пушка :)
Човекът е втори собственик и няма никакви документи, но твърди, че пушката не е регистрирана в КОС.
#dberov ако става дума за поста от стр. 12 да разбирам ли, че няма как да я регистрирам?
 

pushka1

Потребител
pushka1, толкова много читави пушки се продават.
Ти точно на тази без документите ли налетя?
Или вероятно цената е "кой колкото даде"?
Май е второто :)
Но ако ми препоръчаш нещо читаво 5.5мм до 500-600лв. втора ръка ще съм ти благодарен.
Иначе си бях харесал evanix windy city, но е доста скъпичка за мен.
 

lynx

Редовен Потребител
500-600 лева за ПЦП+прилежащите такъми едва ли ще ти стигнат.
Като за начало може да вземеш Комета-400 с газова пружина и малка оптика.
 

Dominus

Редовен Потребител
Не виждам никакъв проблем да я регистрираш. Достатъчно ти е да имаш един договор написан на крак. Отиваш с него в законовия срок и си я регистрираш.
 

pushka1

Потребител
Не виждам никакъв проблем да я регистрираш. Достатъчно ти е да имаш един договор написан на крак. Отиваш с него в законовия срок и си я регистрираш.
А, от чие име да е договорът? Имам предвид кого да посоча като продавач?
 

Dominus

Редовен Потребител
Продавача, как кого. Този, който я продава. Не са нужни никакви фактури и касови бележки.
 

pushka1

Потребител
Проблемът е, че той няма да иска да си даде данните, освен три имена, а предполагам това не е достатъчно.
 

Dominus

Редовен Потребител
Като не иска, да си я държи. Защо напираш толкова за тази пушка?
 

sts1969

Редовен Потребител
Проблемът е, че той няма да иска да си даде данните, освен три имена, а предполагам това не е достатъчно.
В такъв случай ако пушката се окаже крадена, как ще докажеш че не си ти крадеца? Кажи поне каква марка и модел е тази пушка че толкова се въртиш покрай нея?
 

dberov

Редовен Потребител
#dberov ако става дума за поста от стр. 12 да разбирам ли, че няма как да я регистрирам?
Начини има и колегите са ти отговорили но при положение че собственика не иска да попълни договор за полупко-продажба шанса да стане е под въпрос но не и невъзможно.
Винаги съм твърдял и съм се убедил че регистрацията на ВО в различните населени места е както реши косаджията.
Аз имах същия случай като теб с един Хатсан 125 веднага след като бяха приели наредбата за задължително уведомяване.
Собственика изпуснал срока и ми я даваше за 30лв да се отърве иначе по закон трябваше да плати 500лв глоба, не искаше да ми подпише документ като думите му бяха "взимай я и се оправяй".
Отидох в КОС и питах дали е възможно да я уведомя като обясних ситуацията.
Питаха ме дали познавам ли човека от който ще я взимам, знам ли му името и имам ли телефонния му номер, отговорих че ДА но не иска да подпише договор.
Казаха ми да я взема и да отида с пушката щото в нарушение е този който я продава а не аз и той да му бере гайлето.
Купих пушката, занесох я в КОС, поискаха ми първото име и телефонния номер на собственика, попълниха ги в бланката както и моите данни + модела и серийния номер на пушката и работата стана.
После тази пушка мина през няколко ръце вече редовна а на тоя от който я купих нищо не му направиха, но пак казвам всичко е на местна почва, както реши косаджията.
Та нищо не ти коства да опиташ ако толкова много я искаш тази пушка.
Успех.

п.п.
Ако ти или твой приятел познава някой от КОС, работата ще стане 99%
 
Последна промяна:

sts1969

Редовен Потребител
Ако е от старите Хънтъри, си заслужава, мощна и качествена пушка...може би последната качествена изработка на Гамо. След този модел рязко влошиха качеството.:cheers:
 
Нагоре